Мала помош за димензии и принтање

Член од
30 декември 2013
Мислења
9
Поени од реакции
0
Здраво, ако може мала помош околу принтањето. Треба да дизајнирам банери за берберница (надворешна страна) со димензии над 200cm x 200cm. Сакав да прашам дали може да работам со помали димензии на графиката (Photoshop) на пример 100cm x 100cm, и после да го снимам фајлот како EPS со 300 DPI. И после за принтање да се користе тој фајл со зголемување на димензиите а да не се намали квалитетот многу.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
А зошто не би работел со оригиналните димензии?
 
Член од
5 август 2016
Мислења
465
Поени од реакции
296
Користи illustrator или Corel Draw, прави го логото исклучиво со векторска графика. Photoshop не е за тоа.
 
Член од
30 декември 2013
Мислења
9
Поени од реакции
0
Не работам со оригинални димензии затоа што малку ми е послаб лаптопо за тие димензии, и ми работи по споро со нив. Го имам логото во вектори, јас го правев, и сега ми тражат да дизајнирам надворесниот изглед на дуќанот. Треба да дизајнирам графика и + логото да биде додадено некаде.
Иначе тоа е дуќанот и е слично на ова - контејнери (Pods)
http://www.premiermodular.co.uk/uploads/images/Jagged_Edge_Barbers_-1.jpg
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Не работам со оригинални димензии затоа што малку ми е послаб лаптопо за тие димензии, и ми работи по споро со нив. Го имам логото во вектори, јас го правев, и сега ми тражат да дизајнирам надворесниот изглед на дуќанот. Треба да дизајнирам графика и + логото да биде додадено некаде.
Иначе тоа е дуќанот и е слично на ова - контејнери (Pods)
http://www.premiermodular.co.uk/uploads/images/Jagged_Edge_Barbers_-1.jpg
Јас еднаш се заборавив а правев излог за дуќан и го правев во помали димензии и откако веќе го завршив и го сочував забележав дека е со помали димензии и откако ај да демек да ја поправам грешката да го направам во поголеми ми се измести се... едноставно не е тоа тоа... Затоа мој совет тие најдобро со оргинални... бидејќи ако го направиш со помала и после ако го сочуваш како слика не е битно дали е jpg или Png и после тоа кога ќе печатиш и воедно ја зголемиш резолуцијата нема да ти биде добар квалитетот...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom