Мала помош за влез во програмирање

Член од
11 јули 2014
Мислења
3.088
Поени од реакции
4.461
Шо испадна за втората тура ваучери од Владава?
Го објавија конкурсот?
 
Член од
24 септември 2020
Мислења
2
Поени од реакции
0
Bi sakal da prasam nesto vo vrska so Kotlin. Ucev malce JAVA fundamentals ama se prefrliv na Kotlin. Po muabetot sto go pravev so nekoi luge i po mnogu procitani komentari skoro site sto rabotele na dvata programski jazici kazaa/imaat pisano deka za android najdobar jazik momentalno i za vo bliska idnina e Kotlin poradi nekoi prednosti vo odnos na Java, forsiranje od strana na google i slicno iako i Java e seuste eden od najdobrite jazici za android kako i za skoro site ostanati sferi vo IT veke mnogu godini ..

Seuste sum na pocetok, znam deka me ocekuva mnogu ucenje plus praksa pred voopsto da pomislam deka bi rabotel so Kotlin nekogas.Imam golema zelba i se trudam da naucam..

Me interesira dali so jazikot Kotlin vo bliska idnina moze da se najde rabota vo Makedonija ili toa bi bilo tesko? Prasuvam zosto gledam modernite programski jazici bavno se prenesuvaat tuka vo MK. Gledam mnogu jazici i den deneska ili ne se koristat voopsto ili se koristat od pred 1-2 godini ama sepak tesko se naoga rabota so niv vo sporedba so Amerika i porazvienite zemji kade se koristat mnogu.Ne bi sakal da ucam nesto sto realno vo bliska idnina nema da se koristi tuka pa odtuka ne bi imal nikakov prosperitet za potencijalna rabota pa duri ni za obicna praksa ..

Blagodaram odnapred
 
Член од
25 октомври 2021
Мислења
1
Поени од реакции
0
For Beginner to advanced level
All of these are Free


Bonus Java for Android Free

Core java programming
Автоматски споено мислење:

learn java programming from scratch with Heads on video tutorial
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.125
Поени од реакции
17.913
Ако сака да почни да заработува на Интернет, како прво Javascript, а после продолжува со JS еко системот ( Node.js, React, Angular ).

Инаку следно од мој аспект е PHP ( Laravel, Wordpress ), само javascript -ов во моментов е побитен.
Авторот на темата ќе може да се пријави како програмер во СпејсХ ако ме послуша што му кажав во 2018 година :D

 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Авторот на темата ќе може да се пријави како програмер во СпејсХ ако ме послуша што му кажав во 2018 година :D

Викаш само да те послушале е доволно, или и да имаат во главата? :D
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.570
Поени од реакции
17.968
Авторот на темата ќе може да се пријави како програмер во СпејсХ ако ме послуша што му кажав во 2018 година :D

Огласот е за мобилна апликација, ти си постирал за веб... И чисто сумњам дека надвор од Америка ќе го бараат
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.125
Поени од реакции
17.913
Затоа ти ќе ми објасниш еве. :) И зашто Реакт Нејтив, а не Флатер?
Гледам многу мозок ти течи, тоа ќе му го објасниш на тие во СпејсХ, не мене :D

Ебате стручњаци, ќе му кажуваат на клиентот како треба :pos:
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.125
Поени од реакции
17.913
Ја па визионер те мислев :) дека нема да морам спејсикс да ги прашувам
Оти си мислите бе дека се знаете?

Абе ако сакам во Xamarin ќе ја порачам, така сакам, така ми треба, јас сум клиент и јас плаќам.

Ако знаеш арно ако не, ај у пичку ...
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Авторот на темата ќе може да се пријави како програмер во СпејсХ ако ме послуша што му кажав во 2018 година :D

Ако сака да почни да заработува на Интернет, како прво Javascript, а после продолжува со JS еко системот ( Node.js, React, Angular ).

Инаку следно од мој аспект е PHP ( Laravel, Wordpress ), само javascript -ов во моментов е побитен.
Да те дополнам само, еве едно корисно видео што ќе му се најде пред да почнат Javascript :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom