Макро фотографија

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
456
Макро фотографијата представува сликање на одредени нешта од блиску(close-up pics) т.е. фокусирање на мали ситни детали од објектот кој што го сликаме. Нели во малите шишенца се продаваат најубавите парфеми па така е и со малите убави работи скриени во некои големи безвезни објекти.
Опрема: За професионалните апарати се продаваат посебни леќи наречени макро или некаде ги нарекуваат микро леќи наменети само за макро сликање. Кај оние аматерските апарати постои опција каде што фокусот се променува т.е. насочува кон тие ситни детали, најчесто на апаратите со автоматски фокус се бира опцијата со цвеќенце:) за да се уклучи макро фокусот. Сепак за убава макро слика треба убава макро леќа а не апарат со автоматски фокус:(кој за жал го имам јас.
Еве една слика од макро леќа(Vivitar 90mm)
Macro_Lens_Vivitar_90mm.jpg
И слика од убава макро слика(Soda bubbles macro)


Доколку некој има искуство со макро сликањето а има, и би сакал да го сподели со сите нас е добре дојден, добродојдени се и макро дела
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559


eve nesto makro do mene

i Mikro


I da kazam nekolku soveti za Makro fotografija

Секогаш фотографирајте на дневна светлина, никогаш е употребувајте блиц при макро фотографија. Немојте многу да експеримнетирате со коси агли бидејќи про маро фотографија фокусот е многу мал и центриран така што некој важен детал може да се дефокусира. Секогаш главниопт предмет да зазема централно место во фотографијата. Потоа Макро фотографија за автоматки фокус многу лошо, и доволни ви е да имате објектив до 1 цм макро да можи да фокусира .
 

VORTEX

Кафански човек
Член од
10 мај 2006
Мислења
673
Поени од реакции
1
Се загреав и јас со ова макрофотографијава, еве некои слики-слаб ми е нетот неможам да аплоудирам други

(Фотографиите се избришани од Мистичен, претешки фајлови, оптимизирај ги.)
 
Член од
31 јули 2007
Мислења
26
Поени од реакции
3
Сликано со Sony DSC-R1 - макро.
Таа со Fossil-от е сликана на F/4.5 - 49mm, ISO 160, 5sec.
За таа со цигарето немам податоци.
 

Attachments

|-|3L1X

|= an alternating one =|
Член од
19 февруари 2008
Мислења
50
Поени од реакции
2
Еве нешто од мене, постаро е и не е баш фокусирано како што треба ама ми се свиѓа :baeh:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom