Макробиотска исхрана

  • Креатор на темата Александра Д.
  • Време на започнување
А

Александра Д.

Гостин
Што мислите за макробиотската исхрана и што знаете за неа?

Според мене тоа е здрав начин на исхрана и многу ги почитувам луѓето кои успеваат во тоа. Јас лично сеуште „уживам“ во животот и не се хранам така:pipi:.
Но сепак ме интересира што вие мислите за тоа?:smir:
 

.:TINA:.PINK

.:oksimoronka:.
Член од
17 август 2008
Мислења
354
Поени од реакции
16
Мене многу ми е вкусна, ама пошто деновите ми се мошне динамични, некако не ме најадува, колку и да изедам, па морам во мегувреме и несто друго да каснам , инаку супер е некој ако е навикнат на макробиотската храна, здрава е и нема шанси да покачис некое килце.:helou:
 

GrD

Член од
27 октомври 2008
Мислења
289
Поени од реакции
5
PRIRODNO SI E PRIRODNO. MAKROBIOTSKA HRANA ne FALA:nenene::nenene::nenene::nenene::nenene:
 
Член од
23 март 2008
Мислења
686
Поени од реакции
165
Imase edno intervju so eden coevk koj boleduvase od Knacer,i zapocnal da se hrani po vo ovoj pravec za rekordni 6 meseci uspeal da ja pobedi bolesta,bidejki makrobiotskata hrana ne mu dava na malignite i benignite bolesti da se hranat.
On topic-planiram da se hranam posle 40 godina taka,a za sega ne mozam da se otkazam od svinskoto ednistavno go obozuvam.
 

▒IsNoGood▒

A hell of a brainiac
Член од
8 декември 2008
Мислења
155
Поени од реакции
8
Дома колку можеме, се храниме здраво, според макробиотички режим. 'Ржани лебови, брокула, дајкон, целер, пашканат, папаја, маракуја, гуава, и какви се не уште видови на овошја и зеленчук, безмасни млечни продукти (иако јас сеуште си пијам полномастно мелко), илјада работи од соја и слично. Ама кога ќе излезам надвор, не можам да одолеам на хамбургер од 7ца. За беља, седмица имам на 100 метри од мене, а пред зграда уште 3 сендвичари...:toe:
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.775
Поени од реакции
7.565
имаше и еден фитнес тренер кој подалеку од брокули, соја и ржани лебови немаше отидено, па доби рак и за жал не успеа да победи. макробиотичката исхрана не гарантира здравје.
и, искрено, одвратна ми е сојата, не можам да ја помирисам, а и сите оние додатоци, малт, алги... :pov:
едно време имаше и една тетка на сител што готвеше макробиотички рецепти, со задоволство НЕ ја гледав. мислам беше од оној ресторанот хармонија за кој до ден денес не можам да сфатам како работи и кој го посетува :nesum:

Imase edno intervju so eden coevk koj boleduvase od Knacer,i zapocnal da se hrani po vo ovoj pravec za rekordni 6 meseci uspeal da ja pobedi bolesta,bidejki makrobiotskata hrana ne mu dava na malignite i benignite bolesti da se hranat.
On topic-planiram da se hranam posle 40 godina taka,a za sega ne mozam da se otkazam od svinskoto ednistavno go obozuvam.
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
1.852
Поени од реакции
1.382
Е макробиотика вештачка храна е?:vozbud:

Сигурно луѓето во минатото што живееле по 150години не паселе трева и нивните огромни инстикти за егсистенција како и огромното количество на тестостерон за водење на битки не го задоволувале со растенија ...
 

jeeeee8

Like dreams
Член од
28 ноември 2008
Мислења
647
Поени од реакции
16
Некои работи ги јадам, не поради здрав живот или нешто се фурам, вкусни ми се некои видови макробиотски сендвичи, салати и слично. Сум пробала и неможам да се придржувам на одреден начин на исхрана, освен што јадам интегрален леб. На почетокот ми беше чудно ама се навикнав и сеа не ми праи разлика, секако јадам и обичен(т.е.бел) леб ама многу, многу ретко!
 
Член од
23 октомври 2010
Мислења
243
Поени од реакции
86
Imase edno intervju so eden coevk koj boleduvase od Knacer,i zapocnal da se hrani po vo ovoj pravec za rekordni 6 meseci uspeal da ja pobedi bolesta,bidejki makrobiotskata hrana ne mu dava na malignite i benignite bolesti da se hranat.
On topic-planiram da se hranam posle 40 godina taka,a za sega ne mozam da se otkazam od svinskoto ednistavno go obozuvam.
да, мајка ми имаше добронамерен тумор и со 40 дена ориз умебоши сливи и кокича чајот се стопи...точно е инфото, но ако некој сака на овој начин да се бори против ракот мора да се храни по прописите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom