Македонци се степаа со Африканци во Перт

Член од
17 јануари 2014
Мислења
574
Поени од реакции
830
„Оставете ги да се убијат доколку патувале половина Земјина топка само за да го донесат нивниот менталитет тука“, ова е коментарот на Фејсбук под веста на австралискиот Канал 7 Њус за масовна тепачка на стотина Македонци и Африканци кои се тепале меѓу себе во градот Перт.


Фејсбукот покрај за објавување на оваа вест е искористен и да се закаже овој „тепачки клуб“ како што го нарекоа австралиските медиуми.
Приказната е дека етничката нетрпеливост меѓу двете групи прераснала во закажана тепачка по Фејсбук на која се собрале околу стотина Македонци и Африканци.
Тепачката била пријавена во вторникот навечер кога граѓани на Перт забележале дека во близина на рекреативниот и шопинг центар во населбата Мирабука огромна група луѓе се тепала во отворен амфитеатар кој требало да служи за одмор на тамошните граѓани.
Полицијата интервенирала, но македонската и африканската група ја префрлила тепачката на блискиот паркинг. Тогаш десетина полицајци влетале во групата и со спрејови ги прскале хулиганите в лице, по што успеале да ја разбијат групата. Бил уапсен 19 - годишен маж кој недостојно се однесувал кон полицијата.
Австралискиот ТВ канал  „Севен њус“ објави дека двете спротивставени групи се Македонци и Африканци. Причината за тепачката се уште не е откриена, а полицијата ги проверува снимките од безбедносните камери за да ги открие тепачите.
Интернет портали во Македонија објавија повеќе фотографии од друга тепачка на белци и црнци во Перт која се случила минатата недела за да го илустрираат Фејсбук двобојот меѓу Македонци и Африканци.
Инаку, населбата Мирабука во Перт е позната како сиромашна населба со голем број на доселеници каде безбедноста е на ниско ниво, а криминалот и улично дилање дрога е големо. Мирабука на абориџински значи соѕвездие Јужен крст, а таму има и македонски иселеници.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Ghetto syndrome. Ги фаќа сите, каде и да се.

Сиромашна населба а имаат интернет и договараат тепачки на фејсбук? Дали само на мене ми е чудна малце приказнава?
 
Член од
5 февруари 2014
Мислења
138
Поени од реакции
60
Шо бараат таму нашиве па бог да чува?
 

Scirea

⬜⬛⬜⬛⬜⬛⬜⬛⬜
Член од
4 август 2010
Мислења
26.072
Поени од реакции
78.333
IZDRSETE MAKEDONSKI LAFOVI, NE IM DOZVOLUVAJTE NA CRNITE DA GO IZVALKAAT LIKOT I DELOTO NA NASIOT PROSVETITEL ALEKSANDAR MAKEDONSKI. MAKEDONIJA E GORDA NA VAS SINOJ MAKEDONCKI, SEGA SO VLADATA NA VMRO I NIKOLA GRUEVSKI USTE POSILNI KE SME.,,,.,. IZGLEDA CRNCITE NE JA ZNAAT NASATA SILA KOJA E DOKAZANA NIZ VEKOVITE, PA MORALE AUSTRILIJANSKITE POLICAJCI DA GI STITAT DA NE GI DOLEGNETE NA ZEMJA.,,, MAKEDONIA NA MAKEDONCITE HEHEHE POZZ OK
 
Последно уредено:

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Сиромашна населба а имаат интернет и договараат тепачки на фејсбук? Дали само на мене ми е чудна малце приказнава?
Само тебе изгледа...Овде во државава не е иста ситуацијата?
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.615
Поени од реакции
11.983
„Оставете ги да се убијат доколку патувале половина Земјина топка само за да го донесат нивниот менталитет тука“, ова е коментарот на Фејсбук под веста на австралискиот Канал 7 Њус за масовна тепачка на стотина Македонци и Африканци кои се тепале меѓу себе во градот Перт.
тој што коментирал астралиецот, исто дошол преку половина свет до таму.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Само тебе изгледа...Овде во државава не е иста ситуацијата?
Ако споредуваме, тие треба апла да се сиромашни.

Не знам, и ова со тепачкав ами е чудно. Тука црнци шетаат слободно, шлапаат по гз македонки, никој нити ги гледа косо ни ништо, а таму еве ги се колат со црнци. Ме интересира причината поради сето ова, етничка нетрпеливост??
 
Член од
11 ноември 2009
Мислења
2.808
Поени од реакции
2.626
Ако споредуваме, тие треба апла да се сиромашни.

Не знам, и ова со тепачкав ами е чудно. Тука црнци шетаат слободно, шлапаат по гз македонки, никој нити ги гледа косо ни ништо, а таму еве ги се колат со црнци. Ме интересира причината поради сето ова, етничка нетрпеливост??

Шкорпи?????
 
Член од
14 август 2006
Мислења
42.449
Поени од реакции
76.012
Македонско име нема да загине :facepalm:


Не се бре овие слики од таа тепачка и нема на нив Македонци. Во прилогот е кажано за сликиве дека не се од настанот, него од друг меѓурасен инцидент.
Исто ако си го видел прилогот ќе си чуел и за уличното ДИЛАЊЕ дрога во сиромашните квартови на Перт.
 
Член од
11 ноември 2009
Мислења
2.808
Поени од реакции
2.626
Не се бре овие слики од таа тепачка и нема на нив Македонци. Во прилогот е кажано за сликиве дека не се од настанот, него од друг меѓурасен инцидент.
Исто ако си го видел прилогот ќе си чуел и за уличното ДИЛАЊЕ дрога во сиромашните квартови на Перт.
тогаш че ги бришам
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Не буквално, ама се шеткаат низ град ко парови и се случува како и кај наши вљубени двојки, да си стават рака кај задникот на партнерката :D.

Малку побурно го опишав тоа.

Поентата ми беше, тука се чини се е океј, а вамо се колат и тепаат ко кај нас наши и шконти. Малку чудна ми е приказната.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom