Македонци во Малта

Член од
17 ноември 2020
Мислења
16
Поени од реакции
37
Здраво, се мислам дали да се преселам во Малта, имам шанса, па ако има македонци кои се веќе таму или живееле да споделат искуства во врска со кирија, сметки, живот итн.....
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.602
Поени од реакции
21.759
Ако ренташ сам стан ќе те кошта минимум 600€ на некоја тапа локација. Во подобрите делови еднособен стан* кошта околу 700-800€. Цена на соба е 300-400€ (секако за ова зависи каков е станот и локацијата на истиот)
Сметки колку ќе потрошиш толку ќе платиш. Ние сме тројца, па минатиот месец со константно користење на климата испадна околу 80€ но вообичаено плаќаме околу 50-60€
Интернет ти е екстра 35€ a храната и особено јадење по сендвичари (донер/бургер) поскапе доста последниве 2-3 години, особено после првиот lockdown лани.

Работа моментално за со ЕУ пасош може многу лесно да се најде. Од прилика се над 1.300€ е ок плата. Испод тоа е преживување.

Гледам имаш прашувано за сертификат дека си вакциниран во САД и си имал некои проблеми.
Ова е моментално од веб страната каде се информираат за рестрикции при патување. Во главном од Македонија е ок моментално, но ти чим си боцкан во САД треба да имаш потврда од некоја си апликација.
The United States CDC COVID-19 Vaccination Record Card verified through the VeriFLY app. The VeriFLY app is available on both Google Play (https://bit.ly/2WkqfrI) and Apple App Store (https://apple.co/3x8K0zn). Go to https://go.daon.com/veriflyapp for Verifly FAQs.Не знам што друго би те интересирало. Слободно прашај ако имаш уште нешто.

*Еднособен стан се мисли на дневна плус спална соба.
 

LustingVertigo

Snopdan Dogovich
Член од
1 декември 2017
Мислења
767
Поени од реакции
1.033
Ако ренташ сам стан ќе те кошта минимум 600€ на некоја тапа локација. Во подобрите делови еднособен стан* кошта околу 700-800€. Цена на соба е 300-400€ (секако за ова зависи каков е станот и локацијата на истиот)
Сметки колку ќе потрошиш толку ќе платиш. Ние сме тројца, па минатиот месец со константно користење на климата испадна околу 80€ но вообичаено плаќаме околу 50-60€
Интернет ти е екстра 35€ a храната и особено јадење по сендвичари (донер/бургер) поскапе доста последниве 2-3 години, особено после првиот lockdown лани.

Работа моментално за со ЕУ пасош може многу лесно да се најде. Од прилика се над 1.300€ е ок плата. Испод тоа е преживување.

Гледам имаш прашувано за сертификат дека си вакциниран во САД и си имал некои проблеми.
Ова е моментално од веб страната каде се информираат за рестрикции при патување. Во главном од Македонија е ок моментално, но ти чим си боцкан во САД треба да имаш потврда од некоја си апликација.
The United States CDC COVID-19 Vaccination Record Card verified through the VeriFLY app. The VeriFLY app is available on both Google Play (https://bit.ly/2WkqfrI) and Apple App Store (https://apple.co/3x8K0zn). Go to https://go.daon.com/veriflyapp for Verifly FAQs.Не знам што друго би те интересирало. Слободно прашај ако имаш уште нешто.

*Еднособен стан се мисли на дневна плус спална соба.
Дали е можно да работиш со Македонски пасош сеуште ? Како оди процедурата доколку немаш ЕУ пасош?
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.602
Поени од реакции
21.759
Дали е можно да работиш со Македонски пасош сеуште ? Како оди процедурата доколку немаш ЕУ пасош?
Треба да најдеш работодавач кој би ти средил дозвола за престој. Малку потешко, но изводливо.
 
Член од
17 ноември 2020
Мислења
16
Поени од реакции
37
Фала ти многу за одговорот, многу корисни информации.
Јас прифатив на 1300е плата во казино (дилер) и они ке ми средат виза. Читам овие денови дека како влегуваш државата те носи во хотел во кој ти си плаќаш 100е од вечер. За среќа го укинаа ова вчера се надевам нема да го вратат пак.
Имам уште 2 прашањa, дали има некоја група по социјалните мрежи каде што можам да најдам цимери? Визата ваљда ке биде готова за 1 месец па коа ке стигнам ке барам, оти цените за смештај се стварно високи.
Дали е точно дека после 5 години легално ако работиш во Малта имаш право на државјанство?
Поздрав,
Фала :)
 
Последно уредено:
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.602
Поени од реакции
21.759
Читам овие денови дека како влегуваш државата те носи во хотел во кој ти си плаќаш 100е од вечер. За среќа го укинаа ова вчера се надевам нема да го вратат пак.
Не е укинато. Само го олеснија. Имаше девојче со даунов синдром кое се враќаше од Нигерија и требаше да седи карантин во хотел па се крена врева и одма го сменија тоа правило, односно направија исклучоци. Ако не си целосно вакциниран и ако немаш сертификат, идеш карантин.
Тука имаш се објаснето - https://deputyprimeminister.gov.mt/en/health-promotion/covid-19/Pages/travel.aspx

Македонија е во црвената зона:

1631792541890.pngдали има некоја група по социјалните мрежи каде што можам да најдам цимери?
На фејсбук - Expats Malta
А можеш и да пишеш само Malta rent, Malta acommodation и ќе ти излезат неколку групи.
Има доста кои нудат соба во моментов, не би требало да преставува проблем.
Запомни, многу е битно да имаш договор од станот за да аплицираш за лична карта.


Дали е точно дека после 5 години легално ако работиш во Малта имаш право на државјанство?
Апсолутно неточно. Јас сум 5 години тука, немам никакви шанси за државјанство. Има луѓе по 20 години сеуште не добиле ниту па ќе добијат.
До државјанство има само 2 шеми, да инвестираш близу милион евра или еден од родителите да е малтез. Син ми се роди тука, нема право на државјанство.
 
Член од
17 ноември 2020
Мислења
16
Поени од реакции
37
Грешка се изразив во врска со државјанството, мислев на permanent residency, као да имам право да си седам таму легално, и гледам спомна да аплицирам за лична карта??
Еве шо најдов јас

Long-term residence to Non- EU nationals is applicable if they have been legally residing in Malta for five consecutive years.
Within those five years, the applicant must ensure that they did not leave the country for more than six months. Therefore, in the five-year period, the applicant has not been away for more than a total of ten months throughout this five-year period.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.602
Поени од реакции
21.759
Грешка се изразив во врска со државјанството, мислев на permanent residency, као да имам право да си седам таму легално, и гледам спомна да аплицирам за лична карта??
Еве шо најдов јас

Long-term residence to Non- EU nationals is applicable if they have been legally residing in Malta for five consecutive years.
Within those five years, the applicant must ensure that they did not leave the country for more than six months. Therefore, in the five-year period, the applicant has not been away for more than a total of ten months throughout this five-year period.
Да, тоа е точно ма да не знам како функционира. Јас сега за месец дена треба да ја обновам личната карта па ќе можам да ти кажам лично искуство.
Мислам дека добиваш на 5 години, па потоа пак мораш да ја обновиш, само што друг и олеснет е процесот при обновување после 5 години седење.
Секако, мора константно да плаќаш и пријавуваш данок.
 
Член од
5 јуни 2013
Мислења
81
Поени од реакции
477
Не даваат туку така ниту Long term residence visa.
За да се аплицира за Long term residence треба да си прво во работен однос и да живееш на Малта пет години.
Исто бараат да се заврши I Belong курс. Тоа е еден вид на настава да се интегрираш каде што следиш предавање на различни предмети како Малтешка култура и Историја, Малтешки јазик левел 1 и левел 2, и Англиски Јазик.
Не смееш да отсуствуваш многу од предавањата (сега може да се и онлајн, ти си бираш)
и треба да имаш околу 75% pass mark колку што помнам.
Целиот овој курс трае околу 1.5 до 2 години, бидејки кога завршуваш еден предмет доста време се чека да се направи група за следниот предмет кој што треба да го слушаш, поради тоа што многу луѓе се откажуваат и групите треба да се вообноват.
Откако ќе го добиеш long term residence статусот трае и се обновува многу полесно на секои 5 години.
 
Член од
5 јуни 2013
Мислења
81
Поени од реакции
477
Не ни аплицирам за long term чим така. :D
Киф инти џбин, орајт ? :D

Да, Малтешкиот јазик е некој си Арабски дијалект, сличен како што зборат во Алжир и Тунис и за нас е претежок за учење, особено што ни се дозволува секаде Англиски да зборуваме пошто е официјален. Немаме многу допир со Малтешкиот, дури и ако живееме тука на Малта.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.602
Поени од реакции
21.759
Киф инти џбин, орајт ? :D

Да, Малтешкиот јазик е некој си Арабски дијалект, сличен како што зборат во Алжир и Тунис и за нас е претежок за учење, особено што ни се дозволува секаде Англиски да зборуваме пошто е официјален. Немаме многу допир со Малтешкиот, дури и ако живееме тука на Малта.
Оррајт мела.
Фоши либа...аал мадони и најселското од сите тие кога ќе ми се обратат со - Aw king

Бегај каков long term, ок ми е и вака. :)
 
Член од
17 ноември 2020
Мислења
16
Поени од реакции
37
Се откажав и јас. :icon_lol:
А ова со лична карта не го сваќам.
Јас идам и аплицирам за лична карта (со МК пасош) и таа трае 5 години.
Можам да работам и да седам 5 години и после само обновувам?
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.602
Поени од реакции
21.759
Се откажав и јас. :icon_lol:
А ова со лична карта не го сваќам.
Јас идам и аплицирам за лична карта (со МК пасош) и таа трае 5 години.
Можам да работам и да седам 5 години и после само обновувам?
Со мк пасош ти даваат на една година.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom