Македонци во Израел

Член од
23 декември 2018
Мислења
112
Поени од реакции
276
Сите тие кој живеат,работат или во иднина сакаат да живеат во Израел да ги споделиме сите заеднички искуства тука!
Нај прво да кажам за мене, јас имам план за во иднина да одам да работам таму,(со македонски пасош) имам пријател кој е веке 2 години таму и е задоволен многу, платите некаде се движат од 2000$ до 2600$, на кратко кажано се зависи од саатнината која ја имаш изработено,цените на становите се движат некаде од 300 до 350 долара од човек, солидна соба за двајца, сите балканци што се таму најнмногу работат во Фабрики, а во тие фабрики има многу агенции што посредуваат за работа, саатнината за во фабриките е почеток од 8.5долара на час, па другото се зависи од тебе ако те бива би можело и да стигнеш и до 10долара па нагоре, имаат храна обезбедено на работно место скоро во секоја фабрика, храната е во нормални цени, т.е зависи од дека ја купуваш, за документи валидни да се земе за легален престој и работа во Израел, сите тие работи ги завршуваат преку агенцијата која ти посредува работа. така да давајте ВПРОСИ :)
 

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
1.074
Поени од реакции
1.707
А кои се овие агенции што посредуваат? На нашите МК сајтови немам најдено ништо за Израел, мада имам слушано нешто од колеги на работа дека некој од тука отишол. А нашиве агенции у најголема рака посредуваат за на брод, Малта, Хрватска, Чешка, арапските земји од заливот, енд лест бат нат лист Германија.
 
Член од
5 март 2011
Мислења
838
Поени од реакции
819
Тројца мои другари (ме убедуваат и мене среќа не појдов) отидоа едвај спасиа жива глава заминаа пред еден месец се вратија одма наредниот ден... Фрлија и куфери таму на аеродромот пошто немале пари за со багаж само да си дојдат ја бакнуваа земјата кога влегоа во Македонија...
 

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
1.074
Поени од реакции
1.707
Тројца мои другари (ме убедуваат и мене среќа не појдов) отидоа едвај спасиа жива глава заминаа пред еден месец се вратија одма наредниот ден... Фрлија и куфери таму на аеродромот пошто немале пари за со багаж само да си дојдат ја бакнуваа земјата кога влегоа во Македонија...
А зошто, што се случило?
 
Член од
23 декември 2018
Мислења
112
Поени од реакции
276
А кои се овие агенции што посредуваат? На нашите МК сајтови немам најдено ништо за Израел, мада имам слушано нешто од колеги на работа дека некој од тука отишол. А нашиве агенции у најголема рака посредуваат за на брод, Малта, Хрватска, Чешка, арапските земји од заливот, енд лест бат нат лист Германија.
Па да како шо кажа ги нема на нашите познати МК сајтови, имаш на фејзбук Работа во Израел, и во групи повеке се постираат постови исто на фејзбук, ако си заитресиран пм ме можам да ти дадам број лично од човек што посредува документи итн..
Автоматски споено мислење:

Тројца мои другари (ме убедуваат и мене среќа не појдов) отидоа едвај спасиа жива глава заминаа пред еден месец се вратија одма наредниот ден... Фрлија и куфери таму на аеродромот пошто немале пари за со багаж само да си дојдат ја бакнуваа земјата кога влегоа во Македонија...
Како мислеш ја бакнуваа земјата кога влегоа во Македонија? дај по конкретно објасни ја цела приказна, оти јас имам таму многу пријатели што се тамо веке со години и немаат абер да се вратат во МК..
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.647
Поени од реакции
4.336
Тројца мои другари (ме убедуваат и мене среќа не појдов) отидоа едвај спасиа жива глава заминаа пред еден месец се вратија одма наредниот ден... Фрлија и куфери таму на аеродромот пошто немале пари за со багаж само да си дојдат ја бакнуваа земјата кога влегоа во Македонија...
Преваранти има секаде еден пример не е правило. Лично доколку би идел на печалба би избрал некаде во Европа не гледам баш што нуди Израел пред другиве западноевропски земји.

П.С Исто за Македонци Словенија е солиден избор, од луѓе што се таму имам слушано главно позитивни работи.
 
Член од
22 мај 2016
Мислења
53
Поени од реакции
60
Сите тие кој живеат,работат или во иднина сакаат да живеат во Израел да ги споделиме сите заеднички искуства тука!
Нај прво да кажам за мене, јас имам план за во иднина да одам да работам таму,(со македонски пасош) имам пријател кој е веке 2 години таму и е задоволен многу, платите некаде се движат од 2000$ до 2600$, на кратко кажано се зависи од саатнината која ја имаш изработено,цените на становите се движат некаде од 300 до 350 долара од човек, солидна соба за двајца, сите балканци што се таму најнмногу работат во Фабрики, а во тие фабрики има многу агенции што посредуваат за работа, саатнината за во фабриките е почеток од 8.5долара на час, па другото се зависи од тебе ако те бива би можело и да стигнеш и до 10долара па нагоре, имаат храна обезбедено на работно место скоро во секоја фабрика, храната е во нормални цени, т.е зависи од дека ја купуваш, за документи валидни да се земе за легален престој и работа во Израел, сите тие работи ги завршуваат преку агенцијата која ти посредува работа. така да давајте ВПРОСИ :)
Овака изгледа оглас од посредувач. Ти колку што гледам посредувач не си. Па да правиме реален муабет. Платите стигаат многу високо, мојата е 2700-3000 евра месечно, работам како заварувач за Co2.
Но, 90% од опциите што ги имаш на располагање се или хотел (рачунај 5000 шекели чисти имаш да пратиш дома месечно или 1250€) или фабрика каде куцаш по 250-300 саати и правиш можеби и 2000€ чисти.
Ти најверојатно ке дојдеш со англиски јазик и ке бидеш ограничен на агенти за вработување што зборат англиски и фирми што би те вработиле со анг. Тоа е сосем доволно ако си за на краток период овде. Вратите ти се отвараат кога ке научиш руски да зборуваш бидејќи секоја агенција за вработување е руска, и во секоја работна средина има пуна штала од бившо-ссср и рускиот се цени. Јас последнава 1 година сум без балкански колеги начисто. Како и да е, од хотели седи настрана ако сакаш да заработиш, а ако сакаш лења работа и испрана униформа секој ден онда правец таму. Саатницата не се крева којзнае колку, со пристап до руски огласници може да се најде по нешто и за 45ш/час, но најчесто движат од 30-35. И тако то

Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
 
Член од
22 мај 2016
Мислења
53
Поени од реакции
60
Овака изгледа оглас од посредувач. Ти колку што гледам посредувач не си. Па да правиме реален муабет. Платите стигаат многу високо, мојата е 2700-3000 евра месечно, работам како заварувач за Co2.
Но, 90% од опциите што ги имаш на располагање се или хотел (рачунај 5000 шекели чисти имаш да пратиш дома месечно или 1250€) или фабрика каде куцаш по 250-300 саати и правиш можеби и 2000€ чисти.
Ти најверојатно ке дојдеш со англиски јазик и ке бидеш ограничен на агенти за вработување што зборат англиски и фирми што би те вработиле со анг. Тоа е сосем доволно ако си за на краток период овде. Вратите ти се отвараат кога ке научиш руски да зборуваш бидејќи секоја агенција за вработување е руска, и во секоја работна средина има пуна штала од бившо-ссср и рускиот се цени. Јас последнава 1 година сум без балкански колеги начисто. Како и да е, од хотели седи настрана ако сакаш да заработиш, а ако сакаш лења работа и испрана униформа секој ден онда правец таму. Саатницата не се крева којзнае колку, со пристап до руски огласници може да се најде по нешто и за 45ш/час, но најчесто движат од 30-35. И тако то

Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
Да додадам, "документи валидни ти посредува агенцијата" видов и ме стегна стомак, случајот е всушност обратен.

Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
 
Член од
14 февруари 2023
Мислења
11
Поени од реакции
4
дали има некој појдено скоро време во израел како е ?
 
Член од
12 март 2023
Мислења
1
Поени од реакции
0
Овака изгледа оглас од посредувач. Ти колку што гледам посредувач не си. Па да правиме реален муабет. Платите стигаат многу високо, мојата е 2700-3000 евра месечно, работам како заварувач за Co2.
Но, 90% од опциите што ги имаш на располагање се или хотел (рачунај 5000 шекели чисти имаш да пратиш дома месечно или 1250€) или фабрика каде куцаш по 250-300 саати и правиш можеби и 2000€ чисти.
Ти најверојатно ке дојдеш со англиски јазик и ке бидеш ограничен на агенти за вработување што зборат англиски и фирми што би те вработиле со анг. Тоа е сосем доволно ако си за на краток период овде. Вратите ти се отвараат кога ке научиш руски да зборуваш бидејќи секоја агенција за вработување е руска, и во секоја работна средина има пуна штала од бившо-ссср и рускиот се цени. Јас последнава 1 година сум без балкански колеги начисто. Како и да е, од хотели седи настрана ако сакаш да заработиш, а ако сакаш лења работа и испрана униформа секој ден онда правец таму. Саатницата не се крева којзнае колку, со пристап до руски огласници може да се најде по нешто и за 45ш/час, но најчесто движат од 30-35. И тако то

Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
Може ли контакт број од вас
 
Член од
29 август 2013
Мислења
3
Поени од реакции
1
Дали е платата од околу 10$ и дали има 2дена слободни во неделата ?
Така ми кажуваат нормално се работни по 12h
заависи како ке најдеш, ама во принцип за некои работи како чистење, миење садови итн толку е,а за празници и викенди 150 посто е саатницата мислам, за некои празници и 200. Инаку одам 7h јас со два слоб. и на шанк сум во хотел, за поинтересни работи вака и помала е, за пакување, чистење и повеќе е. Ама ако сакаш да си платиш кирија и плус заштедиш мораш по 12 реално. Само нека не ве лажат со легални документи
 

Kajgana Shop

На врв Bottom