Македонци во Германија

Член од
17 јуни 2018
Мислења
25
Поени од реакции
7
blagodaram ako znaete nekoja agencija ili sovet kako da se najdi rabota vo ger vo posta vi blagodaram od napred sekoj sovet e dobedojden
 
O

onefifty

Гостин
Според начинот на пишување мислам дека повеќе среќа ќе имаш по оние групи на фејсбук, Македонци во Германија и слични.
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.076
Поени од реакции
16.248

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.860
Поени од реакции
34.902
Цената на струјата за 2022 ми падна за скоро 25%.(y) Толку од застрашувањата за енергетска криза и качување на сметките.

За 21ва сум платил 480 евра вкупно, сум потрошил 380 евра. Ми вратија 100 евра вишокот и од 40 месечно сега ќе плаќам 32 евра за 50 квадрати стан. Исто и за гас ми вратија околу 50тина евра.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.232
Поени од реакции
7.039
Цената на струјата за 2022 ми падна за скоро 25%.(y) Толку од застрашувањата за енергетска криза и качување на сметките.

За 21ва сум платил 480 евра вкупно, сум потрошил 380 евра. Ми вратија 100 евра вишокот и од 40 месечно сега ќе плаќам 32 евра за 50 квадрати стан. Исто и за гас ми вратија околу 50тина евра.
:pos: абе таа сметка е за претходната година. После една година ќе видиш колку ќе доплатиш ;)
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.860
Поени од реакции
34.902
:pos: абе таа сметка е за претходната година. После една година ќе видиш колку ќе доплатиш ;)
Знам али нема логика да ја намалат од 40 на 32 месечно, ако цената на производство оди погоре. Ќе останеше во најмала рака иста.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.148
Поени од реакции
21.197
Цената на струјата за 2022 ми падна за скоро 25%.(y) Толку од застрашувањата за енергетска криза и качување на сметките.

За 21ва сум платил 480 евра вкупно, сум потрошил 380 евра. Ми вратија 100 евра вишокот и од 40 месечно сега ќе плаќам 32 евра за 50 квадрати стан. Исто и за гас ми вратија околу 50тина евра.
Колку квх си потрошил? Иначе неколку ефтини дистрибутери заминаа во стечај, Штромио или Гас.де. Е сега ако то треба сега нов дистрибутер си го ебал ежот. Ако имаш постоечки договор е ок. Сепак Германците плаќаат најскапа струја на светско нови. Препорачувам на сите да одат кај нивниот локален дистрибутер оти редовно овие ефтиниве ги снемува. Ќе си останете оштетени и без бонуси што ги нудат за привлекување.
Автоматски споено мислење:

Знам али нема логика да ја намалат од 40 на 32 месечно, ако цената на производство оди погоре. Ќе останеше во најмала рака иста.
Види колку си потрошил и напрај 10% плус на месечната претплата. Подобро да ти вратат него да доплатиш.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.072
Поени од реакции
22.114
Знам али нема логика да ја намалат од 40 на 32 месечно, ако цената на производство оди погоре. Ќе останеше во најмала рака иста.
lol... eve koj zivee zivot haha, ocigledno ne gotvis
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.232
Поени од реакции
7.039
Знам али нема логика да ја намалат од 40 на 32 месечно, ако цената на производство оди погоре. Ќе останеше во најмала рака иста.
Таа цена е паушална цена од 32 евра која ја плаќаш секој месец за 2022 формирана врз основа на потрошената струја од претходната година. А кога ќе потрошиш оваа година 700 евра а ти си платил 384 евра, ќе си доплатиш на крај година разлика 316 евра. Па така за 2023 ќе плаќаш паушално 58,3 евра.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.860
Поени од реакции
34.902
Колку квх си потрошил? Иначе неколку ефтини дистрибутери заминаа во стечај, Штромио или Гас.де. Е сега ако то треба сега нов дистрибутер си го ебал ежот. Ако имаш постоечки договор е ок. Сепак Германците плаќаат најскапа струја на светско нови. Препорачувам на сите да одат кај нивниот локален дистрибутер оти редовно овие ефтиниве ги снемува. Ќе си останете оштетени и без бонуси што ги нудат за привлекување.
Автоматски споено мислење:


Види колку си потрошил и напрај 10% плус на месечната претплата. Подобро да ти вратат него да доплатиш.
Со штадверке сум веќе 4 година, почнав скапо и 3 години по ред ми враќат. Нема времетраење договорот, направен е да се обновува се додека јас не им дадам кундигунг. 380 евра сум потрошил, сега е направено 32 евра месечно или 384 годишно. Цената на квх останува скоро идентична како ланската.

Можда е цената во споредба со други држави скапа, али 35 евра месечно просек мене ми е океј. Со кој и да правам муабет за сам човек сите го кажуваат од прилика тој просек.


Таа цена е паушална цена од 32 евра која ја плаќаш секој месец за 2022 формирана врз основа на потрошената струја од претходната година. А кога ќе потрошиш оваа година 700 евра а ти си платил 384 евра, ќе си доплатиш на крај година разлика 316 евра. Па така за 2023 ќе плаќаш паушално 58,3 евра.
Како ќе потрошам 700 евра, кога цената на kWh e скоро иста со таа од лани? Ако потрошам дупло повеќе од шо сум потрошил минатата година да, ќе платам 760 евра.
Автоматски споено мислење:

lol... eve koj zivee zivot haha, ocigledno ne gotvis
Јок. 15-20 мин ако брмчи фурната и толку. :D
 
Последно уредено:

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.076
Поени од реакции
16.248
Со штадверке сум веќе 4 година, почнав скапо и 3 години по ред ми враќат. Нема времетраење договорот, направен е да се обновува се додека јас не им дадам кундигунг. 380 евра сум потрошил, сега е направено 32 евра месечно или 384 годишно. Цената на квх останува скоро идентична како ланската.

Можда е цената во споредба со други држави скапа, али 35 евра месечно просек мене ми е океј. Со кој и да правам муабет за сам човек сите го кажуваат од прилика тој просек.




Како ќе потрошам 700 евра, кога цената на kWh e скоро иста со таа од лани? Ако потрошам дупло повеќе од шо сум потрошил минатата година да, ќе платам 760 евра.
Автоматски споено мислење:



Јок. 15-20 мин ако брмчи фурната и толку. :D
Јас сум штадверк е во Шлезвиг Холштајн и плаќам 70е месечно струја. Прошлата година ми вратија 160е. Оваа година уште нема ништо стигнато само бројките им ги пратив од струјомерот :)
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.148
Поени од реакции
21.197
Во групата Македонци во Германија има „експерти“ за договори со струја. Препорачувам да сте скептични со оглед што земаат одгормни провизии 50-100ЕУР од нов договор и на крај го гледаат нивен интерес а не ваш. Ќе ви предложат таа компанија која моментално плаќа највисока провизија. Може да биде ок дистрибутер ама не мора. Ако сте во тек, моментално Штромио и Гас.де нелегално на неколку 100илјади муштерии има дадоа одказ оти не може да ги држат цените со кои ги привлекле луѓето.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom