Македонци во Германија

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.095
Поени од реакции
16.291
Заврши позитивно мојата главоболка.
Според BAMF се додека одите на работа и не сте во можност да посетувате курс поради работа тогаш сте ослободени од Курс. ( линк https://www.bamf.de/DE/Themen/Integration/ZugewanderteTeilnehmende/Integrationskurse/TeilnahmeKosten/Titelab2005/titelab2005-node.html ). Секогаш кога ќе имате проблем повикајте се на ова.

Господичната се извини дурии се понаша ко да не сме зборувале на тел :) ама ајде можи и не и беше денот.

Ауслендербехорде нема право да во врати МК или одземе офентал поради курс СЕ ДОДЕКА РАБОТИТЕ и плаќате данок сте недопирливи. Единствен минус е тоа што офенталот наместо неограничен ќе ви биде на 2-3 години продолжуван. Тоа е тоа.
 
Член од
23 јануари 2020
Мислења
2
Поени од реакции
1
Здраво

Имам едно шопинг прашање во врска со лаптоп. Дали некој има искуство со сајтот campuspoint ? Чекам еден лаптоп подолго време и гледам засега го има само на овој сајт, ама гледам дека може да се купи само ако си дел од областа на образованието. Познавам студенти тука преку кои би можел да го купам, само не знам дали е добар сајтот.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.187
Поени од реакции
21.329
Здраво

Имам едно шопинг прашање во врска со лаптоп. Дали некој има искуство со сајтот campuspoint ? Чекам еден лаптоп подолго време и гледам засега го има само на овој сајт, ама гледам дека може да се купи само ако си дел од областа на образованието. Познавам студенти тука преку кои би можел да го купам, само не знам дали е добар сајтот.

Izgleda dobro.
 
Член од
23 јануари 2020
Мислења
2
Поени од реакции
1

Izgleda dobro.
Фала
Некаде прочитав дека гаранцијата не е врзана за тој што купува, туку за самиот производ, што е интересно и корисно во случајот.
 
Член од
19 мај 2008
Мислења
1.921
Поени од реакции
475
Дечки едно прашање. Може да се патува туристички во Германија со примени 2 дози вакцина (од оние на листата кои ги признаваат) така?
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.955
Поени од реакции
35.488
Дечки едно прашање. Може да се патува туристички во Германија со примени 2 дози вакцина (од оние на листата кои ги признаваат) така?
Од утре 1 август мораш да имаш негативен тест, без разлика вакциниран или не.
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
1.010
Поени од реакции
1.129
Од утре 1 август мораш да имаш негативен тест, без разлика вакциниран или не.

Ова ќе му дојде како Русите кои за влез во Русија си бараат пцр тест без разлика дали е некој вакциниран со Спутник, Фајзер или било која вакцина.....

Во превод вакцинираните џабе кречеа ......
 

DimceY

Jimmy
Член од
20 ноември 2007
Мислења
5.703
Поени од реакции
5.332
Од утре 1 август мораш да имаш негативен тест, без разлика вакциниран или не.
не е точно... Македонија не е означена како високоризична земја или вирус варијант земја... за нас важи или тест или вакцина (да се поминати 14 дена од примањето на втората доза) со вакцините признати во ЕУ (Астра Зенека, Фајзер, Модерна или Џонсон)..
 

newcastle

Shearer
Член од
23 декември 2014
Мислења
271
Поени од реакции
104
Добив референтен број за термин во септември, ама уште немам стигнато порака кој датум во септември да поднесам документи
 
Член од
4 октомври 2015
Мислења
37
Поени од реакции
27
Здраво на сите,
Бев на интервју во амбасада лани пред короната. Ја затворија амбасадата во меѓувреме и ништо не се случуваше до пред еден месец. Побараа нови документи, им ги испратив и чекам одговор веќе 3 недели. Дали има некој во слична ситуација како мене, да добил или да чека одговор за виза?

Sent from my Mi MIX 3 using Tapatalk
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.187
Поени од реакции
21.329
Каде можам да аплицирам за термин за амбасада ако сака некој да дојде да работи? И уште е така дека му даваат термин и на термин треба да донесе договор за работа или тоа треба веќе кога аплицираш?
 
Член од
30 септември 2015
Мислења
318
Поени од реакции
432
Здраво дијаспора. Пред врата сум да фаќам штрафта од севернава, предлог помали градови у BW и Bayern (не во села од по 1000 жители, не ми е допаѓа тоа таму). Од занаети знам да работам фасадерство ( лепење стиропор, лепак, мрежа, абрип) но не сум самостоен мајстор, барем не за почеток (не дека не можам да научам)...имам возачка Б, германски А2, англиски Б2....Имам работено во Бургер кинг 3 месеци ко студент, ако може да се земе како искуство....
Секој предлог е добредојден за помал стан во некоја не така метрополска средина (Штутгард, Минхен етц)... предлози за почнување со работа и места би биле добредојдени за овие два региона. Секое добро.
п.с Иам ЕУ пасош.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.928
Поени од реакции
17.640
Здраво дијаспора. Пред врата сум да фаќам штрафта од севернава, предлог помали градови у BW и Bayern (не во села од по 1000 жители, не ми е допаѓа тоа таму). Од занаети знам да работам фасадерство ( лепење стиропор, лепак, мрежа, абрип) но не сум самостоен мајстор, барем не за почеток (не дека не можам да научам)...имам возачка Б, германски А2, англиски Б2....Имам работено во Бургер кинг 3 месеци ко студент, ако може да се земе како искуство....
Секој предлог е добредојден за помал стан во некоја не така метрополска средина (Штутгард, Минхен етц)... предлози за почнување со работа и места би биле добредојдени за овие два региона. Секое добро.
п.с Иам ЕУ пасош.
Пиши ми ПП ќе ти одговорам до утре.
 
Член од
10 септември 2019
Мислења
85
Поени од реакции
111
Imam 21 godina, znam germanski b1-b2, planiram za c kategorija da polagam, plata e 1700-2000 evra neto. Ke idam so drugar i tatko mu e sofer i on znae luge vo germanija sto ke ne Primat da rabotime, dali dokolku najdeme rabota lesno ke ni dadat dozvola za prestoj od ambasada? Ili dokolku ne ni najde tatko mu rabota dali lesno ke najdeme nie i ke ne Primat so makedonski pasos
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.955
Поени од реакции
35.488
Imam 21 godina, znam germanski b1-b2, planiram za c kategorija da polagam, plata e 1700-2000 evra neto. Ke idam so drugar i tatko mu e sofer i on znae luge vo germanija sto ke ne Primat da rabotime, dali dokolku najdeme rabota lesno ke ni dadat dozvola za prestoj od ambasada? Ili dokolku ne ni najde tatko mu rabota dali lesno ke najdeme nie i ke ne Primat so makedonski pasos
За возачи ќе ви дадат, али да биде стриктно за возачи наведено. Барајте договор од фирмата за да ги прикажете во амбасада.

Иначе 1700 е ништо пари за возење. Испод 2000 не прифаќај ништо, или прифати колку да одиш до Германија и после барај подобро платено. Јас со Б категорија возев комбе и зимав 2200 нето.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom