Македонци во Германија

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.955
Поени од реакции
35.488
Струја и гас(парно) е преку штадверк. Водата и комуналии спаѓаат во небенкостен, е тука веќе си имаш договор со газдата на станот. Мене ми дојде да доплатам 70 евра небенкостен за 2019. Барем кај мене е така. @DeviAngel некој шо знае јазик нека се јави во штадверк и нека праша, не ми е логично да плаќаш 70 евра само за струја, многу е. Заедно со гас да, али само струја не ми се верува.

И да, водата е скапа во Германија. :D

Да да штадверк. Па со женска ми заедно живејме значи зато толку стига иако само моето име е на сметката и договорот кој стигна. Гас не плаќам освен ако е на сметката со струја заедно. Вкупно секој месец до 15 морам да платам 70е.
Нема врска на чие име е договорот, претпоставувам и двајцата сте пријавени на иста адреса? Законски можат да побараат инфо од општината колку луѓе живеат во тој стан. Дури и да не побарат, ако плаќаш за еден а трошиш за двајца ќе ти наплатат во јануари, и сметката ќе стане поголема бидејки си потрошил повеќе.
 
Последно уредено:

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.095
Поени од реакции
16.291
Струја и гас(парно) е преку штадверк. Водата и комуналии спаѓаат во небенкостен, е тука веќе си имаш договор со газдата на станот. Мене ми дојде да доплатам 70 евра небенкостен за 2019. Барем кај мене е така. @DeviAngel некој шо знае јазик нека се јави во штадверк и нека праша, не ми е логично да плаќаш 70 евра само за струја, многу е. Заедно со гас да, али само струја не ми се верува.

И да, водата е скапа во Германија. :D



Нема врска на чие име е договорот, претпоставувам и двајцата сте пријавени на иста адреса? Законски можат да побараат инфо од општината колку луѓе живеат во тој стан. Дури и да не побарат, ако плаќаш за еден а трошиш за двајца ќе ти наплатат во јануари, и сметката ќе стане поголема бидејки си потрошил повеќе.
Струја и гас(парно) е преку штадверк. Водата и комуналии спаѓаат во небенкостен, е тука веќе си имаш договор со газдата на станот. Мене ми дојде да доплатам 70 евра небенкостен за 2019. Барем кај мене е така. @DeviAngel некој шо знае јазик нека се јави во штадверк и нека праша, не ми е логично да плаќаш 70 евра само за струја, многу е. Заедно со гас да, али само струја не ми се верува.

И да, водата е скапа во Германија. :D



Нема врска на чие име е договорот, претпоставувам и двајцата сте пријавени на иста адреса? Законски можат да побараат инфо од општината колку луѓе живеат во тој стан. Дури и да не побарат, ако плаќаш за еден а трошиш за двајца ќе ти наплатат во јануари, и сметката ќе стане поголема бидејки си потрошил повеќе.
Не сум уште пријавен во општина до некни ‘илегалец бев’ чекав фиктион и ете го стигна. Утре ќе се пријавуваме само да не ебам работа Оти офенталот го чекам ама со друго мелде ми е пратен..

Газдата непријави двајцата, сигурно и гас е. Само не знам кај да видам :D. Газдата си плаќа вода и комулани.
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
1.010
Поени од реакции
1.129
Човек, стварно си многу шлакнат.
Втор пат ме провоцираш со глупости.
Ниту сум пишал дека е рај Малта за Германија, ниту се мислам да се преселам.
Прочитај го убаво мојот коментар, па тогаш реплицирај ми. Не изигравај кловн.


На линкот од таа темата за работа во Германија пред една година си напишал дека ти било подобро Малта отколку да си во Германија.

Никој не те провоцира со ништо.
Џабе си правиш филмови дека некој те провоцира.

Едноставно ти напишав што те премислило да смениш став и мислење за Германија после една година?
 
Член од
12 април 2020
Мислења
468
Поени од реакции
866
Лошо е да зборуваш за нешто што не со исклусил сам туку само рецитираш. Ја па кај мене во градов од недела до недела запознавам млади доктори дојдени од Македонија пред година, два, пет. Сите задоволни. Со најдовме добро друштво не видов некој да се пожали сите ситуирани за брзо стан, уба кола све ок. Како млад доктор од Македонија дојден мораш некое време де стиснеш заби пошти си од Македонија и без оглед на знаење почнуваш најдолу. Ама ко ќе го поминеш тоа ќе ги постигнеш и тие 8 саати работа на ден, не се секирај. Рака на срце, не знам како е во други земји низ Европава моментално, не сум бил да коментирам, ама во Германијава е доста солидно.
Не рецитирам, провоцирам можеби, си прашувам.
Еве прашање. Пошо the sky is the limit у Германија. Да зборуваме за убавата страна на животот. Колку Македонци имаат своја приватна очна клиника за лечење катаракта? Колку Македонци имаат своја приватна дерматолошка амбуланта во Берлин? Не приватна неурохируршка или слични заебанции очна или кожна!
Еве не мора тазе дојдени љуѓе. Подолго време шо се Немачка нека бидат.
Ако има повеќе од 10, симнувам капа и инстантно пакувам куферите и ако треба би жртвувал се и деноноќно би работел пример пет години да го имам тоа.
Ако е тоа возможно се разбира. Германски јазик не да зборувам, да пеам би научул за горното. Ако има повеќе од 10.
 

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.304
Поени од реакции
4.647
...нема ни Германци што го имаат тоа што ти го ставаш како шаблон за успешност
...а дека би го научил јазикот и би спакувал куфери и уште многу такви "би" ти верувам од се срце,оти и во Германија има такви(родени Германци а и наши) со "би" па живеат од социјала :);)

П.С. Само небото е граница секаде и на секое место во светот...но само за оние што знаат да "летаат"
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.095
Поени од реакции
16.291
Лошо е да зборуваш за нешто што не со исклусил сам туку само рецитираш. Ја па кај мене во градов од недела до недела запознавам млади доктори дојдени од Македонија пред година, два, пет. Сите задоволни. Со најдовме добро друштво не видов некој да се пожали сите ситуирани за брзо стан, уба кола све ок. Како млад доктор од Македонија дојден мораш некое време де стиснеш заби пошти си од Македонија и без оглед на знаење почнуваш најдолу. Ама ко ќе го поминеш тоа ќе ги постигнеш и тие 8 саати работа на ден, не се секирај. Рака на срце, не знам како е во други земји низ Европава моментално, не сум бил да коментирам, ама во Германијава е доста солидно.
Автоматски споено мислење:



Одличен пост нека се тагне како прв пост.
Автоматски споено мислење:



Кај си во кој град? Мене 660ЕУР варм не ми изгледа многу, просек за средно место. Гаража плус е нормално, дворот не баш ако е дел од станот, што пари се? Дали месечно 70ЕУР е скапо за стурја можеме да процениме само ако знаеме колку кв часови трошиш годишно. Ако си сам изгледа малце надпросечно ама не прескапо.
Автоматски споено мислење:



Вода и парно ти е во варммиете. Сметката ја добива газдата и ти праќа годишен извештај за потрошеното. Или ти враќа или доплаќаш.
Живеам во Niebüll , Schleswig Holstein :)
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.187
Поени од реакции
21.329
Mozno e vo Berlin da se izgradi Makedonska crkva. Vekje postoi crkvice koe e izgradeno 2009ta no so 27 kvadratni metri ne e mnogu golema. Na istiot prostor se planira da se gradi crkva od 100 kvadratni metri a segasnata crkva ke sluzi kako kapela za krstevki. Baranjeto e podneseno. Poveke ima ovde: https://baeke-courier.de/wp-content/uploads/2020/09/BC_09_2020_online.pdf na strana 5.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.303
Поени од реакции
7.269
Не рецитирам, провоцирам можеби, си прашувам.
Еве прашање. Пошо the sky is the limit у Германија. Да зборуваме за убавата страна на животот. Колку Македонци имаат своја приватна очна клиника за лечење катаракта? Колку Македонци имаат своја приватна дерматолошка амбуланта во Берлин? Не приватна неурохируршка или слични заебанции очна или кожна!
Еве не мора тазе дојдени љуѓе. Подолго време шо се Немачка нека бидат.
Ако има повеќе од 10, симнувам капа и инстантно пакувам куферите и ако треба би жртвувал се и деноноќно би работел пример пет години да го имам тоа.
Ако е тоа возможно се разбира. Германски јазик не да зборувам, да пеам би научул за горното. Ако има повеќе од 10.
Муабетов ти е од типот, колку Сиријци во Македонија имаат своја приватна очна или кожна клиника. Не мора да се дојденци еве нека биле студенти од СФРЈ.

Тие специјалности се дефицитарни и доколку некој колега дерматолог, офтамолог сака да се задужуе со кредити и да ги отплаќа цел живот може тоа многу лесно да го направи. Се поставува само прашањето колку би било сето тоа профитабилно пошто бројот на пациенти не е толку голем а територијата што треба да ја покрива не е мала плус веќе има клиники наоколу. Така да проблемот е повеќе финансиски а не од дискиминаторска или малограѓанска природа. Медицинската опрема е скапа работа. За сервис одржување и консуматици да не праам муабет. Овде има стандарди кои се строги и коштаат пари. Не е ова МК купи нешто и фурај додека не се распадне а у меѓувреме дали работи правилно или не на никој да не му е гајле. Ово су света два различита.
 
Последно уредено:
Член од
21 јануари 2018
Мислења
142
Поени од реакции
148
Здраво

Ми треба помош од некој ако знае во врска со промена на работа, и на професија по можност.
Во Германија сум веќе 16 месеци, моментално сум со втора виза која е до крај на 2020 година и сум во исчекување на третата која ако се е во ред треба да ја земам овој месец.
Е сега, јас имам читано за луѓе кои промениле работа или место на живот во првите 2 години. Јас мислев дека може да се направи тоа, ама пред некој ден дознав од еден нашинец дека треба да поминат 24 месеци на првото работно место, поточно да имам 24 исплати на плата, па дури после можам да променам работно место и се останато. Сум можел и пред да направам 2 години, ама е многу комплицирано. Така ми рекоа.
Јас планирав штом ја земам оваа нова виза што ја чекам, веднаш да почнам со барање нова работа и да се преселам на друго место. Ама изгледа ќе треба да почекам до Јуни, дека тогаш ми завршуваат 24 месеци работа тука.

Дали некој тука има некакво искуство поврзано со ова ? Да менувал работно место или професија целосно во првите 2 години откако е дојден како општ работник ? Дека јас планирам и да сменам професија.

Благодарам
Поздрав
 

Razor

u jelly?
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.543
Поени од реакции
165
Здраво

Ми треба помош од некој ако знае во врска со промена на работа, и на професија по можност.
Во Германија сум веќе 16 месеци, моментално сум со втора виза која е до крај на 2020 година и сум во исчекување на третата која ако се е во ред треба да ја земам овој месец.
Е сега, јас имам читано за луѓе кои промениле работа или место на живот во првите 2 години. Јас мислев дека може да се направи тоа, ама пред некој ден дознав од еден нашинец дека треба да поминат 24 месеци на првото работно место, поточно да имам 24 исплати на плата, па дури после можам да променам работно место и се останато. Сум можел и пред да направам 2 години, ама е многу комплицирано. Така ми рекоа.
Јас планирав штом ја земам оваа нова виза што ја чекам, веднаш да почнам со барање нова работа и да се преселам на друго место. Ама изгледа ќе треба да почекам до Јуни, дека тогаш ми завршуваат 24 месеци работа тука.

Дали некој тука има некакво искуство поврзано со ова ? Да менувал работно место или професија целосно во првите 2 години откако е дојден како општ работник ? Дека јас планирам и да сменам професија.

Благодарам
Поздрав
во други ЕУ земји имам слушнато дека после 3 месеци пријавуваш живеалиште таму за стално, и можеш да менуваш работа
 

Kajgana Shop

На врв Bottom