Македонци во Германија

Член од
10 септември 2016
Мислења
8.941
Поени од реакции
17.687
Дајте луѓе ако има некој во Нинберг или околината да помогне добив одказ како и многу други што се во Германија имам виза до 12 ти август ако може да помогне си друга работа или некоја мини џоб да заработиме пари барем за стан и храна.....
Баш ми е жал другар.
Не знам како би ти можел да ти помогнам, не сакам да ти давам лажна надеж и да ти кажам дека ќе прашам на работа оти знам дека моментално нема работа и среќа што не даваат откази, но немаме многу саати а инаку не ти е далеку мојот град од Нинберг.
Најреално е сега да одиш да лрашуваш во некој маркети и магацини, знам дека е тешко со виза но реално само таму можеш да се извлечеш.
У мекдоналдс ли беше, знам дека таму поради ситуацијава праќаљле вработени у Алди за да останат без саати(некој договор направиле Мек и Алди за оваа ситуација)
Тоа е единствено нешто што ми текнува у моментов.
 
Член од
5 март 2011
Мислења
841
Поени од реакции
824
Баш ми е жал другар.
Не знам како би ти можел да ти помогнам, не сакам да ти давам лажна надеж и да ти кажам дека ќе прашам на работа оти знам дека моментално нема работа и среќа што не даваат откази, но немаме многу саати а инаку не ти е далеку мојот град од Нинберг.
Најреално е сега да одиш да лрашуваш во некој маркети и магацини, знам дека е тешко со виза но реално само таму можеш да се извлечеш.
У мекдоналдс ли беше, знам дека таму поради ситуацијава праќаље вработени у Алди за да останат без саати(некој договор направиле Мек и Алди за оваа ситуација)
Тоа е единствено нешто што ми текнува у моментов.
Да во mcd бев другар ако случајно нешто дознаеш те молам кажими па макар и малку саати чистење магацини што и да биде не е важно само да се преживее...
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.941
Поени од реакции
17.687
Да во mcd бев другар ако случајно нешто дознаеш те молам кажими па макар и малку саати чистење магацини што и да биде не е важно само да се преживее...
Ти кажав другар најмалку што сакам е да ти давам лажна надеж и да изигравам мангуп као еј ќе средиме.
Прашај во групата на фејзбук, во твојот случај е тешко шо си со виза но ако некој сака навистина и ако е во можност би можел да ти помогне но пред се треба да сака да помогне а луѓево денеска не би го мрднале прстот ако немаат некаков интерес.

Ако имаш некоја среќа можеби и ќе се снајдеш, ти посакувам да ти се посреќи.

Ако не успееш ништо, тогаш не седи дома и не се откажувај и онака не можеш да си одиш дома, прашувај по маркетите и магацините, пробај да се снајдеш преку интернет за локации оти сепак Нинберг е голем град.

Се надевам и дека следниот петок ќе ги укинат мерките, па можеби и ќе те примат назад во Мек или па ќе најдеш нешто друго.

Знам како ти е, брат ми отиде у Мек баш пред да се рашири срањево и сега како еден од поновите работници добива смешни саати, но за среќа сега за сега не доби отказ и тие саати барем ќе му ја платат киријата и храната.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.190
Поени од реакции
21.333
Не сум во Нирнберг ама убо кажа Илко, по маркетиве бараат гледам често на врата пишува дека бараат. Е сега за саати не знам ама вреди да се праша.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.941
Поени од реакции
17.687
Не сум во Нирнберг ама убо кажа Илко, по маркетиве бараат гледам често на врата пишува дека бараат. Е сега за саати не знам ама вреди да се праша.
Не се гледаат саатите у ситуацијата, барем да си ја плати човекот киријата и да не е гладен.
Најверојатно кога ќе заврши ова и таму ќе добие отказ но многу полесно пак ќе најде некоја работа во фаст фуд.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.170
Поени од реакции
15.979
Да во mcd бев другар ако случајно нешто дознаеш те молам кажими па макар и малку саати чистење магацини што и да биде не е важно само да се преживее...
По маркети барај, Алди, Реве глеам по весници имаат огласи. Исто Нето прашај и ДХЛ, ваљда ќе најдеш негде набрзо.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.941
Поени од реакции
17.687
Никако другар седам и ме тепа психа...
Отиде некаде да прашаш или пак на друго место да не разбра нешто?
Нинберг е голем град пробај прашај и по групите на народите од бивша ЈУ.
Оди ако ништо друго по рестораните за брза храна, знам дека мала е веројатноста да те прими некој ама побарај им малку саати барем ќе имаш пари за кирија и ќе имаш еден дневен оброк.
 
Член од
5 март 2011
Мислења
841
Поени од реакции
824
Отиде некаде да прашаш или пак на друго место да не разбра нешто?
Нинберг е голем град пробај прашај и по групите на народите од бивша ЈУ.
Оди ако ништо друго по рестораните за брза храна, знам дека мала е веројатноста да те прими некој ама побарај им малку саати барем ќе имаш пари за кирија и ќе имаш еден дневен оброк.
Прашувам другар ама ништо визата ми е само за во mcd не сакаат да ме земат пошто мора на црно ако работам општината не работи за да ја сменам знам дека може преку маил но и работодавците не сакаат да се замараат мн и така заглавив...
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.941
Поени од реакции
17.687
Прашувам другар ама ништо визата ми е само за во mcd не сакаат да ме земат пошто мора на црно ако работам општината не работи за да ја сменам знам дека може преку маил но и работодавците не сакаат да се замараат мн и така заглавив...
Знам, проблемот е во визата.
Ти најдобро си знаеш како да правиш и во каква состојба си, и психичка а и финансиска, за да одлучиш што да правиш.Ако немаш друг излез тогаш подобро е да се вратиш назад само што кој знае како ќе биде со следните чартер летови.
Навистина не ми текнува што друго да ти кажам и утешам а знам како се чуствуваш и колку ти е тешко затоа и ти пишав, сакав да видам дали си успеал да средиш.Сепак станува збор за голем град.
Прашај и во тие групи како шо ти кажав, можеби ќе испадне некој добар човек и ќе ти помогне.
Со среќа и се најдобро, од се срце ти посакувам да успееш да се извадиш од оваа ситуација.
 
Член од
5 март 2011
Мислења
841
Поени од реакции
824
Знам, проблемот е во визата.
Ти најдобро си знаеш како да правиш и во каква состојба си, и психичка а и финансиска, за да одлучиш што да правиш.Ако немаш друг излез тогаш подобро е да се вратиш назад само што кој знае како ќе биде со следните чартер летови.
Навистина не ми текнува што друго да ти кажам и утешам а знам како се чуствуваш и колку ти е тешко затоа и ти пишав, сакав да видам дали си успеал да средиш.Сепак станува збор за голем град.
Прашај и во тие групи како шо ти кажав, можеби ќе испадне некој добар човек и ќе ти помогне.
Со среќа и се најдобро, од се срце ти посакувам да успееш да се извадиш од оваа ситуација.
Знаеш кога видов дека си прашал ми беше мило што си се стил ти благодарам...
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.941
Поени од реакции
17.687
Знаеш кога видов дека си прашал ми беше мило што си се стил ти благодарам...
Знам во колку лоша ситуација си, затоа и ти пишав, си реков можеби ќе му значи ако му пишам на темава и ќе му делува позитивно а јас не губам ништо со тоа шо ќе одвојам некоја минута.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom