Македонци во Германија

Член од
22 август 2018
Мислења
192
Поени од реакции
81
Дозволен ти е престојот од 3 месеци, кој мислиш дека ќе ти даде работна дозвола за во Мекдоналдс итн сезонски работи?
Знам дека ми е дозволен престој 3 месеци,ама несмеам да работам така ? Што ако си најдам јас од тука некој кој што ке ми даде работа 3 месеци,можам да одам и да работам без ништо или ? Што треба да направам ?
 

Razor

u jelly?
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.543
Поени од реакции
165
за работа не знам, али за студирање може да те примат на факултет па од таму да побараш виза
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.169
Поени од реакции
3.463
Знам дека ми е дозволен престој 3 месеци,ама несмеам да работам така ? Што ако си најдам јас од тука некој кој што ке ми даде работа 3 месеци,можам да одам и да работам без ништо или ? Што треба да направам ?
Можеш сам, ама треба да праќаш апликација во Мекдоналдс или човек да ти среди, па да се пратат документи во ZAV и каде уште не. Ако немаш човек и не знаеш германски, боље плати си во агенција :)
 

Razor

u jelly?
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.543
Поени од реакции
165
Можеш сам, ама треба да праќаш апликација во Мекдоналдс или човек да ти среди, па да се пратат документи во ZAV и каде уште не. Ако немаш човек и не знаеш германски, боље плати си во агенција :)
колку се чека од апликација до одење?
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.169
Поени од реакции
3.463
колку се чека од апликација до одење?
Мислам околу 2-3 месеци, зависи тоа од германската агенција за вработување, и од работодавачот на ресторанот, кога ќе ги прати документите и се тоа :) Oди си првпат со агенција, нема што да изгубиш. А ако имаш веќе луѓе таму, тоа е друго :)
 

Razor

u jelly?
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.543
Поени од реакции
165
Мислам околу 2-3 месеци, зависи тоа од германската агенција за вработување, и од работодавачот на ресторанот, кога ќе ги прати документите и се тоа :) Oди си првпат со агенција, нема што да изгубиш. А ако имаш веќе луѓе таму, тоа е друго :)
а ако си со бг пасош ?
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.927
Поени од реакции
17.637
Дечки може ли некој кој има двојно државјанство да ми каже кој пасош треба да го користам на нашиот аеродром?

Дали мора да се покаже македонскиот исто како што е кога минеш наша граница или пак на аеродромите не прават проблем ако леташ со друг пасош иако живееш во Македонија?
 

Razor

u jelly?
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.543
Поени од реакции
165
нема да згрешиш со било кој
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.541
Поени од реакции
21.481
Дечки може ли некој кој има двојно државјанство да ми каже кој пасош треба да го користам на нашиот аеродром?

Дали мора да се покаже македонскиот исто како што е кога минеш наша граница или пак на аеродромите не прават проблем ако леташ со друг пасош иако живееш во Македонија?
Европски ли е другиот пасош?
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.927
Поени од реакции
17.637
Некој ако може да ми каже ако знае нешто повеќе за повраток на данокот во Германија,дали ти следува повраток на данок ако си работел 6 месеци со германска виза?
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.914
Поени од реакции
7.836
Некој ако може да ми каже ако знае нешто повеќе за повраток на данокот во Германија,дали ти следува повраток на данок ако си работел 6 месеци со германска виза?
највероватно ти следува, ама треба да направиш tax return и колку ти следува ќе ти вратат, сигурно не го враќаат по автоматизам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom