Македонци во Германија

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.128
Поени од реакции
21.130
Zamisli,
Kaj mene gi radijatorite rokast cel stan na 23-24° i ic ne im teknuva da shtedat.Koj bezobrazluk! Nalet se i prosekov ti go rasipuvam. Nepravda sprema tebe.

@Staufer i ti mu go zaebivash prosekov ?
Па нормално. По тоа што гледам сиве години ова со доплаќање огромни суми во најголем дел е ради не соодветно пресметани Небенкостен. Значи за да испаѓа киријата пониска, место 300ЕУР плус ти ставаат само 150ЕУР на месец па иде на крај илјада и кусур Евра доплата. Небенкостен некаде рачунајте 3-4ЕУР на квадрат и месец. Нормално зависи колку трошите. Најголем фактор можеби е и топлата вода. Исто така нормално зависи од зимата колку беше ладна. Има икс комбинации ама 3.000ЕУР доплата ми изгледа или дека живеете во вила од 1910та година или дека воопште цела година не сте плаќале Небенкостен.
 
Член од
21 јуни 2020
Мислења
24
Поени од реакции
18
Друштво едно прашање.. Сакам од време на време да пуштам пари на моите во МК, па ме интересира како Вие праќате пари за МК ? Дали преку Western Union или пак преку банка. Не ми е толку за провизиите колку што ми е тоа околу даноците, дали треба да ги пријавуваат и сл. Би ви бил благодарен за било какви искуства ако можете да ги споделите

Sent from my SM-G996B using Tapatalk
 

enzo8

ディックを食べる
Член од
1 октомври 2023
Мислења
97
Поени од реакции
396
Друштво едно прашање.. Сакам од време на време да пуштам пари на моите во МК, па ме интересира како Вие праќате пари за МК ? Дали преку Western Union или пак преку банка. Не ми е толку за провизиите колку што ми е тоа околу даноците, дали треба да ги пријавуваат и сл. Би ви бил благодарен за било какви искуства ако можете да ги споделите

Sent from my SM-G996B using Tapatalk
WU, ne znam tocno kolku izleguvase provizija, prosli pat pustiv 2000e i mi zema okolu 30-40 provizija, ne se sekjavam tocno. Ne treba da gi prijavuvaat.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.312
Поени од реакции
8.638
Друштво едно прашање.. Сакам од време на време да пуштам пари на моите во МК, па ме интересира како Вие праќате пари за МК ? Дали преку Western Union или пак преку банка. Не ми е толку за провизиите колку што ми е тоа околу даноците, дали треба да ги пријавуваат и сл. Би ви бил благодарен за било какви искуства ако можете да ги споделите

Sent from my SM-G996B using Tapatalk
Доколку пушташ на твоите родители, тие не плаќаат данок.
Побрзо ти е преку WU, башка во МКД нема да ги малтретираат твоите со прашања кој ти ги пушта парите дрн дрн...
Табела за провизијата преку WU можеш да гуглаш, а доколку праќаш преку нивната апликација провизијата е далеку помала.

Смешно или не ама со греењето во Германија и струјата едно 90% живеат како циганарија и пуштаат два радијатори макс и се радуваат како се греат на 18 степени дома.
Кој те лаже другар да ти ги врати парите.

1. Плаќаат поголеми сметки, само тие што не знаат колку од небенкостенот им се одбива на парно па мислат дека со 30еур месечно може да се греат. Потоа плачки кога ќе дојде за надоплаќање.

2. Исто, плаќаат тие кои 24/7 цела куќа има е парното на макс, а прозорот отворен. Сепак, си трошел и ќе платиш. На некои и така им е убаво.

Како и да е, заблуда е дека 90% премрзнуваат и живеат како цигани.
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
519
Поени од реакции
670
Доколку пушташ на твоите родители, тие не плаќаат данок.
Побрзо ти е преку WU, башка во МКД нема да ги малтретираат твоите со прашања кој ти ги пушта парите дрн дрн...
Табела за провизијата преку WU можеш да гуглаш, а доколку праќаш преку нивната апликација провизијата е далеку помала.


Кој те лаже другар да ти ги врати парите.

1. Плаќаат поголеми сметки, само тие што не знаат колку од небенкостенот им се одбива на парно па мислат дека со 30еур месечно може да се греат. Потоа плачки кога ќе дојде за надоплаќање.

2. Исто, плаќаат тие кои 24/7 цела куќа има е парното на макс, а прозорот отворен. Сепак, си трошел и ќе платиш. На некои и така им е убаво.

Како и да е, заблуда е дека 90% премрзнуваат и живеат како цигани.
Мене не знам кој ме лаже ама сигурно очите не ме лажат а виделе многу повеќе отколку некој што дошол пред 1-2-3 години и што мисли дека знае се и дека господ за јајца го фатил ако стапнал во Германија.

Sent from my SM-N770F using Tapatalk
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.312
Поени од реакции
8.638
Мене не знам кој ме лаже ама сигурно очите не ме лажат а виделе многу повеќе отколку некој што дошол пред 1-2-3 години и што мисли дека знае се и дека господ за јајца го фатил ако стапнал во Германија.

Sent from my SM-N770F using Tapatalk
Аууууу другар кој Butthurt пост си напишал во 2 саат сабајле, логиран на форум од мобилен. Просто невероватно.

Извини толку ако те тригерна вистината ама дека 90% тука премрзнуваат и живеат како цигани е во најмала рака смешна изјава, а во реалноста далеку од здрав разум.

Крај краева, можда сум јас тука 1-2-3 години ама ти од МКД па колку знаеш за една Германија и колку ти смета што најверојатно не си некаде на друго место туку си останал во Севернаја се гледа токму од репликава која ми ја упати, како дете да сум ти убил. Фала сепак, ценам искреност, дури и кога доаѓа од лични фрустрации кои ги проектираш.

Уживај, сите што се преселивме Германија мрзниме, немаме за јадење и живееме како цигани. Ти благодарам што ни го посочи тој факт пред кој самите остануваме слепи.

Со лесно. :smirce:
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.180
Поени од реакции
4.927
Koj ne razbira neka si aktivira Makedonski prevod.
Ova e sekako interesno za tie shto sonuvaat za "München"

 
Член од
14 март 2010
Мислења
16.785
Поени од реакции
15.772
Koj ne razbira neka si aktivira Makedonski prevod.
Ova e sekako interesno za tie shto sonuvaat za "München"

Ретко кој сонува за Минхен и околина со овакви цени. Додуша низ цела Баварија е истата ситуација како таму.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.095
Поени од реакции
15.776
Ретко кој сонува за Минхен и околина со овакви цени. Додуша низ цела Баварија е истата ситуација како таму.
Кој и да сака да доаѓа у Германија, боље да иде да живи у некое селце него ли у голем град, ако сака да се осеќа дека е у Германија.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.180
Поени од реакции
4.927
Кој и да сака да доаѓа у Германија, боље да иде да живи у некое селце него ли у голем град, ако сака да се осеќа дека е у Германија.
EEEEEEEEE, Ama od Skopje trgnat ne ti sedi vo nekoe selce so 30 kujci.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.169
Поени од реакции
6.887
Ретко кој сонува за Минхен и околина со овакви цени. Додуша низ цела Баварија е истата ситуација како таму.
Тачно. Во 7 и 16 часот на 200 километри од Минхен на автопатот не може да се вози побрзо од 80 km/h од толку многу автомобили кои си идат и одат од работа.
0:50
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.836
Поени од реакции
7.655
Оти тука се отепаа од греење, поќе од пола население едвај чека ефтина да сврти сатот за да се исперат.
Најскапа струја во регионот плаќаме, една третина од просечна плата за струја ни оди.
Temava e za Germanija, ne za Bitola. Otvori si druga tema za Bitola I kazi kako e vo Bitola.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom