Македонци во Германија

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.057
Поени од реакции
20.881
Zlatni pravilo: Izbegnuvate torrenti i sve vo vrska so takvi platformi. Tuka lovat. Te gonat ne deka si simnal tuku deka si sirel piraterija. Stream bez upload, irc kanali, ili klasicen download iako ne se dozvoleni, sansata e blizu 0 da ti stigne nesto za plakjanje.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
2.515
Поени од реакции
3.921
Имам глупо прашање, дали смее да се користи Stremio за гледање филмови серии?
Ti smejs se da pravis dodeka te fatat.
E koga ce te fatat po IP Adresse kajo i mnogumina vo posledno vreme niz Deutschland ce ti objasnat kolku debelo ce te kosta.
Od 500€ do 3 Godini senka
 
Последно уредено:
C

confusion

Гостин
Во глобала, за било кој сервис (филмови, серии, музика, спорт) има едно основно прашање за да утврдиш дали смееш или не смееш: дали плаќам за ова?

Ако не, тогаш во старт шансите се 90% дека не смееш. Исклучок ако имаш некој промотивен период од на пример Спотифај, Нетфликс или сл.
Може и доколку плаќаш пак да го прекршуваш законот, пример со неовластени ИПТВ и слични сервиси кои немаат дистрибуциски права.

Доколку сакаш свесно да не плаќаш за содржини ама сепак да конзумираш, што е сива зона во законот, би ти препорачал во браузер, т.е. некоја веб страна за стримови и слично. Шансите се минимални дека ќе наебеш за нешто такво. Доколку инсталираш програми, пред се P2P програми како торенти и преку нив симнуваш/гледаш содржини доста веројатно ти стигнува писмо и плаќаш 800 евра казна.

Има милион страни за филмови, серии, стримови во браузер. Се повеќе од тоа е многу поголем ризик. И не, не е глупо прашање. Секогаш кога ми иде некој на гости од странство ги опоменувам да немаат торенти на лаптоп и сл. Еднаш не ме послушаа, одма 800 евра на мое име (пошто интернет конекцијата е моја).
Прашањево ми е за татко ми во камион. Сака да му пратам лаптоп да гледа нешто и не знам како оди тоа. Ќе гледа од конекција од телефон, германски број.
Значи овие сајтови што стримаат ТВ канали од Балкан се безбедни за користење, така?
 

Major Tom

Politically Incorrect
Член од
11 август 2016
Мислења
2.372
Поени од реакции
8.819
Добро ова со торентите за кои држави важи?
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
2.515
Поени од реакции
3.921
Прашањево ми е за татко ми во камион. Сака да му пратам лаптоп да гледа нешто и не знам како оди тоа. Ќе гледа од конекција од телефон, германски број.
Значи овие сајтови што стримаат ТВ канали од Балкан се безбедни за користење, така?
Ti znajs da citas?
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
2.515
Поени од реакции
3.921
Ti izglea ne znajs braD
A sto mislis ti, Taticko v kamion brm brm vamu tamu ce mu ebi majce pink, mink, bla bla..
Pa neka tera samo da ne cesa resetki ili da raboti mesec dva gratis.

Vie od Makedonija epten jaki kurnazi.

A ne ti teknuva deka sekoj provajder MORA da gi cuva do 2 Godini IP adresite i site podatoci.
I deka vo EU e zabraneto SE sto ima prestavnistvo vo edna drzava da se gleda ligalno!

Sega razbra ili uste taticko brm brm


Ce si zemi od ovde paket ili od makedonija predplata so mozhnost na dva aparati i ce si praj brm brm bez strav i maka.
 
Последно уредено:
C

confusion

Гостин
A sto mislis ti, Taticko v kamion brm brm vamu tamu ce mu ebi majce pink, mink, bla bla..
Pa neka tera samo da ne cesa resetki ili da raboti mesec dva gratis.

Vie od Makedonija epten jaki kurnazi.

A ne ti teknuva deka sekoj provajder MORA da gi cuva do 2 Godini IP adresite i site podatoci.
I deka vo EU e zabraneto SE sto ima prestavnistvo vo edna drzava da se gleda ligalno!

Sega razbra ili uste taticko brm brm


Ce si zemi od ovde paket ili od makedonija predplata so mozhnost na dva aparati i ce si praj brm brm bez strav i maka.
Tezok den na rabota izglea, nesto nervozen, odgovaras a ne ti ni prashav tebe, tebe te citirav? Ne.
Idi leci si frustracii na drugo mesto, kakvi gluposti iznapisha lol.
Prashuvam zosto ne znam, a ti ako si isfrustriran ili nervozen, boli me kur iskreno, taticko lol, treba li ova nesto da me iznervira? Kakov nepismen covek, idi sea meshaj malter tamu da se izrazam u tvoj zargon.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.062
Поени од реакции
7.674
Може и доколку плаќаш пак да го прекршуваш законот, пример со неовластени ИПТВ и слични сервиси кои немаат дистрибуциски права.
Засега не ги ловат и овие, ако почнат да ги ловат масовно ќе биде весело пошто пола МКД гастербајтери и цел балкан се обесени на IPTV канали, нормално нелегално.
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.312
Поени од реакции
4.838
Имам глупо прашање, дали смее да се користи Stremio за гледање филмови серии?
Торенти се илегални, Стриминг не.
Во суштината законот не вика дека не смееш да симнуваш пиратска содржина туку дека не смееш да споделуваш пиратска. А торенти се p2p протокол кој e различен од останатиот сообраќај. Самиот ИСП гледа дека освен download вршиш и upload и со тоа правиш прекршок.

Во случајов однеси го лаптопот кај некој да му инсталираат KODI и нека ти го наштелуваат со добра листа на Балкански канали. Нема тука ништо нелегално
И нека бичи нека гледа в камион... Само незнам какви се тие пакети со мобилен интернет што можат да крепат толку download сообраќај?!

Инаку се рушија гастрбајтериве купување пакети овде во Македонија за да гледаат таму македонски и српски канали и да лечат носталгија!!!
Онакви како тој погоре ќе се трудат да ти солат памет дека се надлуѓе и дека со самото стапнување на германско тло станале uber alles а ти си останал "голтар" кој краде филмови.
А во суштина 90% од нив од 8 до 16 работат второ класна работа скоцкана за auslanders дружејќи се со остала балканска раја затоа што се чуствуваат поблиски културолошки и јазично. Ко ќе се вратат дoма во 18 гледаат Сител и Канал5 на ИПТВ останатото време од вечерта дремат по 2 саати на камери зборејќи со челад што оставиле овде во Македонија било да се тоа деца, сопруги/зи, родители, љубави.... од време на време знаат да се начукаат и да свртат на YT нешто патриотски народно да утепаат тежината што им е на срце. Затоа што знаат дека следната ден од 6 сабајле кога и треба да станат за да поминат саат време во транспорт, ги чека истата auslander-ска рутина, истите Босанци на работа, истата кафе биртија кај што свири Шаулич, истиот Мекдоналдс кој им е доживљај и бога молат да стаса тој Кристмасот и Остер и одморот од 24 дена за да им се соберат 4-5 недели изигрување бог пред локалниот плебс кој го оставиле трудејќи се од петни жили да докажат дека успеале во животот и жртвата која ја даваат таму се исплатела.
Па макар само на 4-5 недели
 
C

confusion

Гостин
Го послушав @Спојлер , избришав Stremio и торенти глупости. Ќе му оставам букмаркс од вакви сајтови и тоа му е. Тоа во комбинација со youtube кај има милион српски филмови/серијали, ќе му биде доволно секако, повеќе му е да има background noise отколку активно да гледа, ја го разбирам ама дека немам идено на подолг период, не ми е познато како функционира затоа прашав.

@Jedah не му се замарај, не вреди. Лупни му игнор и продолжи, мојава листа секој ден се збогатува од тие како него. Првин влета ничим изазван се искурчи дали знам да читам, жаргонски, куртонски, после зошто бил навреден лол.
Фала ти за помошта секако.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
2.515
Поени од реакции
3.921
Gledam nekoj mu bilo dosadno pa mi go izbrisal postot
Eve mu na ovie strucnjacive makedonski sto znaat ilegal milegal.

Belki ce go krkate kurot kako momentalno 2500 tuzheni Pametni batkovci niz cela Germanija .pa ce vi objasnat i Kodi i Saulic i zharkonski i kurtonski i kamiondjiski

Za pametnite a ne kako ovie dvajca nad mojov post neka se informiraat koj se i kako si go zarabotuvaat lebceto.
Kanzlei Frommer Rechtsanwalts PartG mbB
 
Последно уредено:

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.057
Поени од реакции
20.881
@Jedah друже да ти помогнеме ако некој дијаспорец ти згрешил, искрено. Иначе пак ќе кажам: подалеку од торенти и генерално 2п2. Све друго шибајте. Шибам ија да не биде дека давам совет на празно.
 
Член од
19 февруари 2015
Мислења
51
Поени од реакции
58
Го послушав @Спојлер , избришав Stremio и торенти глупости. Ќе му оставам букмаркс од вакви сајтови и тоа му е. Тоа во комбинација со youtube кај има милион српски филмови/серијали, ќе му биде доволно секако, повеќе му е да има background noise отколку активно да гледа, ја го разбирам ама дека немам идено на подолг период, не ми е познато како функционира затоа прашав.

@Jedah не му се замарај, не вреди. Лупни му игнор и продолжи, мојава листа секој ден се збогатува од тие како него. Првин влета ничим изазван се искурчи дали знам да читам, жаргонски, куртонски, после зошто бил навреден лол.
Фала ти за помошта секако.
Mos najpametno e da si se pretplati na NetTv plus .. site balkanski programi plus moze da vraka nazad 7 dena ( sekoj film na bilo koja programa vo ovie 7 dena bez problem moze da go gleda )+sport skoro se .. 15 eura mesecno e,legalno ..itn
 

Kajgana Shop

На врв Bottom