Македонци во Германија

Igorcemk

Cogito ergo sum
Член од
17 јануари 2008
Мислења
12.181
Поени од реакции
16.335
Се учи, има курсеви ќе гледаш Германска телевизија и ќе се движиш со луѓе кои зборуваат Германски. Има начини.
 
Член од
30 септември 2015
Мислења
291
Поени од реакции
413
Друштво, можда офтопик, ме интересира, дали имаал некој од вас искуство со работа во амазон лагер (значи не да возам пратки за амазон) како пикер пакер работник??? Какви се условите, каква е политиката, какви се смените и све што е поврзано околу таков вид на работа, парички нормално итн??? Секое инфо е добродојдено.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
7.459
Поени од реакции
13.211
Па и не баш, ако работиш бауштела со санџаклии, срби и наш народ. Ко на пример пола источна Македонија во Германија. Има многу луѓе што се 10+ години таму, а немаат ни основно познавање на јазикот.
Се зависи во каква средина работиш и живееш.
На бауштеле ти е скоро па невозможно да научиш јазик, баш затоа што си окупиран со балканци а и најголем дел од тие од истокот се луѓе кои работат таму со бугарски ама сезонски и не со план да живеат ниту пак да останат, во спротивно нема како да не го научиш јазикот. А инаку јазикот се учи со курс но и со зборување на истиот цело време додека си во процес на учење, едно без друго не оди.
 
Член од
21 јануари 2018
Мислења
125
Поени од реакции
59
Дечки, како сте ?
Имам едно прашање поврзано со мобилен и/или домашен (фиксен) интернет.
Моментално каде што работам сум сместен во хотел (ама не за долго) и засега користам интернет од хотелот. Сеуште немам ни телефонски број дека воопшто не ми треба - со сите комуницирам преку интернет. Е сега за брзо планирам да се преместувам и да земам бројче мобилно. Ама би сакал ако може да земам мобилен број со неограничен интернет, интернет кој би го користел и како фиксен интернет, како хотспот (од уреди поврзани на интернет користам само телефон и лаптоп). Не сакам да се расправам со модеми, рутери, повеќе договори, повеќе сметки, кабли...
Дали некој функционира вака ? Дали е изводливо - во смисла дали може да функционира ова на долг рок ? Дали е добар мобилниот интернет во државата ? Дека луѓе кажуваат разни работи, дека не е баш најсјана мобилната покриеност секаде. Не планирам во шума да сум на лаптоп, ама за урбана средина дали вака би можело да се функционира ?
Поздрав
 

Igorcemk

Cogito ergo sum
Член од
17 јануари 2008
Мислења
12.181
Поени од реакции
16.335
Дечки, како сте ?
Имам едно прашање поврзано со мобилен и/или домашен (фиксен) интернет.
Моментално каде што работам сум сместен во хотел (ама не за долго) и засега користам интернет од хотелот. Сеуште немам ни телефонски број дека воопшто не ми треба - со сите комуницирам преку интернет. Е сега за брзо планирам да се преместувам и да земам бројче мобилно. Ама би сакал ако може да земам мобилен број со неограничен интернет, интернет кој би го користел и како фиксен интернет, како хотспот (од уреди поврзани на интернет користам само телефон и лаптоп). Не сакам да се расправам со модеми, рутери, повеќе договори, повеќе сметки, кабли...
Дали некој функционира вака ? Дали е изводливо - во смисла дали може да функционира ова на долг рок ? Дали е добар мобилниот интернет во државата ? Дека луѓе кажуваат разни работи, дека не е баш најсјана мобилната покриеност секаде. Не планирам во шума да сум на лаптоп, ама за урбана средина дали вака би можело да се функционира ?
Поздрав
Мислам има веќе мобилни тарифи со вистинска Flatrate ама се доста скапи накај 100 Евра месечно. Затоа секако повеќе ќе ти се исплати комбинација интернет дома и мобилен ете нека се 25 плус 30 Евра а може мобилен и поефтин зависи колку нет ти треба.
Автоматски споено мислење:

Друштво, можда офтопик, ме интересира, дали имаал некој од вас искуство со работа во амазон лагер (значи не да возам пратки за амазон) како пикер пакер работник??? Какви се условите, каква е политиката, какви се смените и све што е поврзано околу таков вид на работа, парички нормално итн??? Секое инфо е добродојдено.
Немам лично искуство од тоа што се чита во лагер е доста напорно во смисла треба да си брз, секој чекор ти е снимен итн. ама од друга страна мислам условите и плата се ок. Во секое време би одел пре во лагер на Амазон него пакети да носам тука стресот е далеку поголем. Ама пак ќе кажам, немам лично искуство.
 
Член од
21 јануари 2018
Мислења
125
Поени од реакции
59
Мислам има веќе мобилни тарифи со вистинска Flatrate ама се доста скапи накај 100 Евра месечно. Затоа секако повеќе ќе ти се исплати комбинација интернет дома и мобилен ете нека се 25 плус 30 Евра а може мобилен и поефтин зависи колку нет ти треба.
Другар

Фала многу на одговор

Како што гледам по интернет, има од Телеком и О2 неограничен интернет со сим картичка. Од О2 изгледа да речам примамливо, има 3 пакети - 30, 40 и 50 евра месечно. Разликата е само во брзината. Инаку и од телеком е 80тина евра, така да има добри опции. Инаку, трошам околу 100-200 Гига месечно

Фала многу пак
Поздрав
 
Член од
19 февруари 2015
Мислења
47
Поени од реакции
39
Дечки, како сте ?
Имам едно прашање поврзано со мобилен и/или домашен (фиксен) интернет.
Моментално каде што работам сум сместен во хотел (ама не за долго) и засега користам интернет од хотелот. Сеуште немам ни телефонски број дека воопшто не ми треба - со сите комуницирам преку интернет. Е сега за брзо планирам да се преместувам и да земам бројче мобилно. Ама би сакал ако може да земам мобилен број со неограничен интернет, интернет кој би го користел и како фиксен интернет, како хотспот (од уреди поврзани на интернет користам само телефон и лаптоп). Не сакам да се расправам со модеми, рутери, повеќе договори, повеќе сметки, кабли...
Дали некој функционира вака ? Дали е изводливо - во смисла дали може да функционира ова на долг рок ? Дали е добар мобилниот интернет во државата ? Дека луѓе кажуваат разни работи, дека не е баш најсјана мобилната покриеност секаде. Не планирам во шума да сум на лаптоп, ама за урбана средина дали вака би можело да се функционира ?
Поздрав
https://www.mobilcom-debitel.de/handytarife/ohne-handy/free-unlimited/p/P-3391321?ts=P-3391321 bi trebalo da funkcionira a i sega gledam ima nekoi namaluvanja( ako ne ti treba tel )
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
7.459
Поени од реакции
13.211
Знае ли некој дали од кога ќе положиш доле за кола дали треба да седиш доле 6 месеци па после можеш да одиш горе и да ја смениш возачката?
 
Член од
28 септември 2012
Мислења
8.631
Поени од реакции
22.755
Знае ли некој дали од кога ќе положиш доле за кола дали треба да седиш доле 6 месеци па после можеш да одиш горе и да ја смениш возачката?
Имаш право 6 месеци да возиш со македонска возачка, па после треба да ја промениш. Е сега дали може одма откако ќе дојдеш да промениш незнам, али знам дека треба да си пријавен на адреса во Германија за да ја промениш во германска.

Иначе менувај не се мисли, мене ми ја дадоа на 15 години. Тек кога ќе наполнам 45 ќе треба да вадам нова. :LOL:
Автоматски споено мислење:

Друштво, можда офтопик, ме интересира, дали имаал некој од вас искуство со работа во амазон лагер (значи не да возам пратки за амазон) како пикер пакер работник??? Какви се условите, каква е политиката, какви се смените и све што е поврзано околу таков вид на работа, парички нормално итн??? Секое инфо е добродојдено.
Јас работев 4 месеци. Пикер имаш многу одење, 10+ километри дневно. Кога има многу работа и до 15 на ден. Физички не е тешка работата, освен одењето. Пакер стоиш се во едно место, пакуваш пакети и ги буткаш на лентата. Мене ми беше супер во амазонот, за жал дават многу многу кратки договори. Жени има еден куп. :love:

Платата ми беше 1500 до 1550 евра нето.
 
Последно уредено:
Член од
10 септември 2016
Мислења
7.459
Поени од реакции
13.211
Имаш право 6 месеци да возиш со македонска возачка, па после треба да ја промениш. Е сега дали може одма откако ќе дојдеш да промениш незнам, али знам дека треба да си пријавен на адреса во Германија за да ја промениш во германска.

Иначе менувај не се мисли, мене ми ја дадоа на 15 години. Тек кога ќе наполнам 45 ќе треба да вадам нова. :LOL:
Автоматски споено мислење:Јас работев 4 месеци. Пикер имаш многу одење, 10+ километри дневно. Кога има многу работа и до 15 на ден. Физички не е тешка работата, освен одењето. Пакер стоиш се во едно место, пакуваш пакети и ги буткаш на лентата. Мене ми беше супер во амазонот, за жал дават многу многу кратки договори. Жени има еден куп. :love:

Платата ми беше 1500 до 1550 евра нето.
Дел Бој знаеш што е работа, што јас немам положено а разбрав дека ако веќе си бил у Германија мора од кога ќе положиш да чекаш 6 месеци за да ја смениш во германска.
 
Член од
28 септември 2012
Мислења
8.631
Поени од реакции
22.755
Дел Бој знаеш што е работа, што јас немам положено а разбрав дека ако веќе си бил у Германија мора од кога ќе положиш да чекаш 6 месеци за да ја смениш во германска.
Тоа можда, незнам. Не слушај рекла-казала муабети, распрашај се директно во zulassungsstelle во општината каде што живееш, оти после може казни да има.

Пријател со Ц категорија не ја смени после 6тиот месец, го фаќа полиција и му ја зима. Година дена помина од тогаш уште нема возачка, огромен комплициран процес е.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom