Македонци во Германија

Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.317
Поени од реакции
1.164
И јас мислам дека @Илко Илија не се снаоѓа ко што треба у Германија, па и таму не му чини. Другар, со над 2500 евра нето (по човек, значи ако сте пар, 5000 евра нето), ќе живееш и повеќе од солиден живот било каде во Германија. Ти сигурно работиш неквалификувана работа, рмбаш, и сега плукаш по Германицте, дека биле вакви-онакви. Научи јазик (по сертификат, не арбајт, фрајцајт, фајерабенд, чус и чао) влези во некоја поплатена работа и ќе видиш дека се ќе ти биде подобро. А ако не ти чини, врати се од кај што си дошол...

Да не зборам за поголеми плати во нето износ.

Гледам спомнуваш суми од 5000 евра месечно во општество како Германија. Може ли да ми направиш список како ќе ги потрошиш сите пари 5000 евра, само за неопходните работи?

Да зимаш 5000 евра во Германија нето, е премија, и ќе ти остануваат минимум 700-800 евра месечно, и нема да зимаш кредит за да купиш кола, ниту за одмор, или било какви инцидентни трошоци.
Problemot e sho ima mnogu koi odat u Germanija i rabotat 3 meseci, stedejki sho e mozno povekje i posle odat nazad u mk i 'ziveat'(citaj se k*rcat) 9 meseci, i posle opet ponovo. Ne se zamaraat so obuki, kvalifikacii i takvi raboti. I posle Germanija ne cine, cela Evropa ne cine, Makedonija e najubava, poso u mk 9 meseci se po kafinja samo. Druga rabota e sto ne sakaat da se kvalifikuvaat i da gubat vreme na ucenje a sakaat pogolemi plati.

Jas na stari godini(nad 30) ucev za level 6 diploma koja mi ovozmozi dobra rabota i kariera. Sea dodatno se zapisav i na fakultet(pocnuvam kraj na mesecov) i naredni 3 godini ke studiram dodeka rabotam celo rabotno vreme. Ali si planiram da imam opcii za ako edno ne odi, da rabotam drugo.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
4.264
Поени од реакции
3.601
. Со малку среќа и памет се избегнува тоа срање а платата од 300е од Македонија не може да те спаси, единствен спас е штеди и заработи овде и врати се назад дома, така си се спасил сам себе од работа, си спасил генерации од асимилирање а и самиот себе во секоја смисла, од финансиска независност па се до тоа што си на своето огниште.
Кога ќе се вратиш назад дома со заштеденото. Уште на првото кашлање ќе ти биде лапнато се од систина или жан митрев. Ако идеш на државна ќе ползиш у некоја модуларна болница по ходник и ако имаш среќа, можеби ќе преживееш. Ако не јбг.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
7.305
Поени од реакции
12.817
Хахаха, јбг не можам да дебатирам се 10 души преку пишување а и на лрајот секој си има свој став. После коа ќе ми речат што се дружиш само со Албанци по Германија бе, нема ли наши, еве го одговорот. Едно пишуваш, те напаѓаат 10 души од кои пола уште не заминале и не те ни сфаќаат што кажуваш, туку стандард црно и бело.
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
1.455
Поени од реакции
1.541
Хахаха, јбг не можам да дебатирам се 10 души преку пишување а и на лрајот секој си има свој став. После коа ќе ми речат што се дружиш само со Албанци по Германија бе, нема ли наши, еве го одговорот. Едно пишуваш, те напаѓаат 10 души од кои пола уште не заминале и не те ни сфаќаат што кажуваш, туку стандард црно и бело.
Е објасни де, сам кажуваш дека таа Германија во која ти го заработуваш лебот не чинела, и кажуваш дека дури и 5000 евра да имаш, било тешко за живеење.

И стандард гастербајтерски муабет : Работам во една фирма, во еден дел на Германија и не е така како што мислите.

Кажи што работиш (не конкретно ти), каде, колку ти е плата (тоа може да се провери, така да не е тајна), па да измериме на кантар дали е добро или не. Имам познаници, кои пред 2-3 години се преселија во Германија, и откако се качија у авион, само што слетаа - рекоа дека во Германија ништо не е како што мислиме, дека не била доволна платата, дека боље било у МК (а никако да се вратат). Од тогаш си купија работи кои ги немале претходно, прошетаа низ земји кои претходно ги гледале на Гугл Мапс. А да, живеат со плата малку над минималецот.
 
Член од
21 октомври 2017
Мислења
251
Поени од реакции
272
И јас мислам дека @Илко Илија не се снаоѓа ко што треба у Германија, па и таму не му чини. Другар, со над 2500 евра нето (по човек, значи ако сте пар, 5000 евра нето), ќе живееш и повеќе од солиден живот било каде во Германија. Ти сигурно работиш неквалификувана работа, рмбаш, и сега плукаш по Германицте, дека биле вакви-онакви. Научи јазик (по сертификат, не арбајт, фрајцајт, фајерабенд, чус и чао) влези во некоја поплатена работа и ќе видиш дека се ќе ти биде подобро. А ако не ти чини, врати се од кај што си дошол...

Да не зборам за поголеми плати во нето износ.

Гледам спомнуваш суми од 5000 евра месечно во општество како Германија. Може ли да ми направиш список како ќе ги потрошиш сите пари 5000 евра, само за неопходните работи?

Да зимаш 5000 евра во Германија нето, е премија, и ќе ти остануваат минимум 700-800 евра месечно, и нема да зимаш кредит за да купиш кола, ниту за одмор, или било какви инцидентни трошоци.
И јас мислам дека @Илко Илија не се снаоѓа ко што треба у Германија, па и таму не му чини. Другар, со над 2500 евра нето (по човек, значи ако сте пар, 5000 евра нето), ќе живееш и повеќе од солиден живот било каде во Германија. Ти сигурно работиш неквалификувана работа, рмбаш, и сега плукаш по Германицте, дека биле вакви-онакви. Научи јазик (по сертификат, не арбајт, фрајцајт, фајерабенд, чус и чао) влези во некоја поплатена работа и ќе видиш дека се ќе ти биде подобро. А ако не ти чини, врати се од кај што си дошол...

Да не зборам за поголеми плати во нето износ.

Гледам спомнуваш суми од 5000 евра месечно во општество како Германија. Може ли да ми направиш список како ќе ги потрошиш сите пари 5000 евра, само за неопходните работи?

Да зимаш 5000 евра во Германија нето, е премија, и ќе ти остануваат минимум 700-800 евра месечно, и нема да зимаш кредит за да купиш кола, ниту за одмор, или било какви инцидентни трошоци.
Ubava e cifrata 2500 neto toa e okolu 3500 bruto toa e preko 20 e od saat. ako rabotes doktor inzener programer .pa tia ne odat za germanija .Za germanija odat luge so zimat plata vo mk od 15 000 do 25000 i nevraboteni.Takvi se 90 posto i zimat plata od 1200 do 1600 i nekoj zanaetcija do 1800 . I se zadovolni i ne ucat jazik oti rabotat poveke so balkanci.https://youtu.be/dvNwrt9QJws
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
1.455
Поени од реакции
1.541
Ubava e cifrata 2500 neto toa e okolu 3500 bruto toa e preko 20 e od saat. ako rabotes doktor inzener programer .pa tia ne odat za germanija .Za germanija odat luge so zimat plata vo mk od 15 000 do 25000 i nevraboteni.Takvi se 90 posto i zimat plata od 1200 do 1600 i nekoj zanaetcija do 1800 . I se zadovolni i ne ucat jazik oti rabotat poveke so balkanci.https://youtu.be/dvNwrt9QJws
Да да, инженер ако во МК зима 1000 евра плата, во Германија за истата работна позиција ќе зима минимум 3500-4000 евра нето. Платите во Германија грубо се околу 4-5 пати повисоки од МК платите. Па така кога би споредувал инженер на 500 евра нето кај нас, рачунај дека во ДЕ би зимал 2000-2500.

И не е точно дека само тие со 15 илјади плата одат во Германија. Има многу студенти, има многу успешни луѓе кои поради работни обврски (или поголеми амбиции) се преселиле таму. Само тие не се главни во Македонци во Германија, ниту па коментираат на сите објави на ФБ, и да се жалат или да се прават паметни. Тие горе-доле се и интегрирани во општеството.
Автоматски споено мислење:
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.054
Поени од реакции
4.135
Илко, те гледам нешто не си добар, сега одма Др А ќе ти ја каже потребната терапија:

- 6 месеци секој ден работа и живеачка со 200 еври во вечната Македонија.

Јави се на преглед за шест месеци
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
1.190
Поени од реакции
4.499
Хахаха, јбг не можам да дебатирам се 10 души преку пишување а и на лрајот секој си има свој став. После коа ќе ми речат што се дружиш само со Албанци по Германија бе, нема ли наши, еве го одговорот. Едно пишуваш, те напаѓаат 10 души од кои пола уште не заминале и не те ни сфаќаат што кажуваш, туку стандард црно и бело.
Сеа знаеш како правиш? Она детското или ако сакаш наречи го македонското.... вие ништо не знаете еве ја не играм.

Еве јас кога те цитирав на пример не мислев дека ти натурам мислење или ми натураш мислење туку ти потенцирав дека баш добро е што го начна и тој дел пошто темата е општа и е СУПЕР да се подебатира и за другите работи освен гола плата.

Баш ме интересира на што (освен плата) го темелиш ставот за твоја преселба во МКД и кои слабости ги најде во германското општество што те тераат на таква олдука?

На страна муабети со тој старо-новиот неонацист т.е. идеалист дека таму некој нас не екслоатира. Во секоја држава (дури и нашата, родната) те експлоатираат ако тоа го дозволиш т.е. не се интегрираш и образуваш.

Мене ме интересира и другиот дел од приказната, за да можам јас а и другите тука да те разбереме, зошто сметаш дека тоа општество и држава не се соодветни за понатамошен живот таму?

Не мора твои лични ситуации да опишуваш, опиши нечии туѓи за да видиме од каде го влечиш тој заклучок.

Инаку, не те напаѓаме, сфати едноставно на луѓето им е јасно дека во едно такво општество полесно ќе напредуваат на било кое поле наместо во ова нашево тука.

Не се лути, пиши.
 
Член од
12 април 2020
Мислења
186
Поени од реакции
377
Има и друг аспект живеењето во странство или во темава Германија... Не те замараат роднини, пријатиели, онака си живееш како што ти е кејф, слободен си...

Не знам за вас ама мене Македонија ми е страшно напорна... Прашањата од типот што заработуваш, што работиш, колку работиш, колку заработуваш, дали си женет, зошто си, зошто не си, зошто немаш деца, зошто имаш 7 деца, дали имаш стан, зошто имаш, зошто немаш, каков кредит, да не..... Мислам тоа е ужас и напор... Мрцварење ми е. Особено пошо за македонски критуериму спаѓам во категорија на тежок лузер што не направил ништо во животот и си го прокоцкал талентот и многу ме мрцварат.
Онака кога одам наваму натаму осеќам некоја слобода што во Македонија ја немам...Баш ме боли дали девојка ми е дебела или ниска и ја поминало пола село. Ме боли учкур, битно моја е, убава ми е, ми го дига, ај чао. А во Македонија, готово смрак света, кој ќе стигне ќе ти попува што си ја зел, па не можеше подобра па ова па она...
Никој не сака за тој аспект да каже. Сите зеле плачат по шопската и ракијата со Крсте и Петре, а забораваат дека Македонија е стварно угушлива за млад човек, кој има подпросечни достигнувања. Ебати држават кај што не смеам да има “грда “(по критериумите на малограѓанштината )девојка..

Понекогаш човек сака слобода, да не го познаваат, да си живее како што му екјеф, а не според ставовите на гериатрички бумери од времето на Тито што ќе те мрцварат...

Тоа е едно. Друго е што она некогаш што важеше демек роднини пријатели. Тоа заборавете, дојде капиталзмито и Македонија, се се тоа гребароши, како да те искористат. Да им одиш како просјак на врата ќе видите дали ви се сеуште роднини...

Дали то аме прави патриот, предавник, Германец, Турчин ама баш ми е гајле. Битно да ми е погодено и да имам некоја слобода да ме остават да живеам, па макар бил и чистач во Немачка... Оти во Македонија не те оставаат да живееш, напорно е едноставно, преку такво преку се...
 
Член од
6 април 2010
Мислења
1.435
Поени од реакции
9.744
Мислам дека друга му е поентата на Илко, ама тешко ќе ја долови оти се работи за комплексна тематика која што вклучува апстрактни поими од типот на идентитетски прашања, менталитет, патриотизам, вредности, културолошка асимилација, припадност кон заедница и силна идентитетска поврзаност кон истата...
Овие работи не можеш емпириски да ги поткрепиш оти просто се индивидуална работа, секој си ги толкува како сака и како што му одговара во склад со околностите во кои што се наоѓа. Од друга страна имаш муабети со бројки, висина на плати, стандард кој што го отсликува квалитетот на живот, се тоа се мерливи вредности кои што нудат појасен и опиплив одговор за обичниот човек, лесно му е да ги разбере оти нудат одговори и решенија на неговите егзистенцијални прашања за разлика од овие другите, погоренаведени работи.
 
Член од
12 април 2020
Мислења
186
Поени од реакции
377
Мислам дека друга му е поентата на Илко, ама тешко ќе ја долови оти се работи за комплексна тематика која што вклучува апстрактни поими од типот на идентитетски прашања, менталитет, патриотизам, вредности, културолошка асимилација, припадност кон заедница и силна идентитетска поврзаност кон истата...
Овие работи не можеш емпириски да ги поткрепиш оти просто се индивидуална работа, секој си ги толкува како сака и како што му одговара во склад со околностите во кои што се наоѓа. Од друга страна имаш муабети со бројки, висина на плати, стандард кој што го отсликува квалитетот на живот, се тоа се мерливи вредности кои што нудат појасен и опиплив одговор за обичниот човек, лесно му е да ги разбере оти нудат одговори и решенија на неговите егзистенцијални прашања за разлика од овие другите, погоренаведени работи.
Види вака, 500 000 илјади луѓе не се отселија од убајна... Во основа луѓето сме страшно инертни и мрзеливи суштества и не би ни мрднале со прст ако ни е убаво...
Порано навистина паричниот то ест финансискиот аспект беше поважен... Имаше луѓе во 2003 година не можеа буквално никаква работа да најдат, значи онака ни аргати не можеа да бидат. Бидна помина, денес факт е дека финансиски гледано стандардот во Македонија е кренат. Ако некогаш просечна кола беше југо за 500 марки, сега просечната кола кошта околу 4000 евра и има многу повеќе... Тоа е неспорен факт...
Ама остана еден проблем, а тоа е менталитетот. Кој е многу загушлив и ја убива слободата на млад и модерен човек на пример. Ми се чини сега се бега и ради менталитетот, слободата и така натака.
Мислам према слобода Македонија слободно може да се спореди со Талибаните во Афганистан... Ако не ми веруваш еве еден мисловен експеримент.
Еве да речеме живеам во некој провинциски град и утре ми се субаи некој строен висок надарен и набилдан црнец на фејзбук или не знам некаде го најдам и се одлучам од утре да живеам како трансексуална жена со него. Знаеш низ каков хорор би поминал во приватен живот. Само како пример. Истово да го напри човек во Штутдгарт или во Барселона никоме ништа.... Е тоа се вика слобода...
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
507
Поени од реакции
1.998
..е вака,ниту една западно-европска држава не нуди толку социјална сигурност и развиен здравствен систем како Германија
...но затоа платите се на едно задоволително ниво,што би значело дека можеш да си го поминеш месецот без големи стресови и притисоци.Ако си квалификуван кадар можеш и да заштедиш некоја паричка
...во последната година дена започна тренд на драстично поскапување на цените во малопродажбата,но веќе се очекува во наредната година да тој тренд стагнира.Германската економија брзо се опоравува од ефектот на КОВИД - 19 :)
...резиме: Вреди да се живее и работи во Германија
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
5.516
Поени од реакции
7.642
Има и друг аспект живеењето во странство или во темава Германија... Не те замараат роднини, пријатиели, онака си живееш како што ти е кејф, слободен си...

Не знам за вас ама мене Македонија ми е страшно напорна... Прашањата од типот што заработуваш, што работиш, колку работиш, колку заработуваш, дали си женет, зошто си, зошто не си, зошто немаш деца, зошто имаш 7 деца, дали имаш стан, зошто имаш, зошто немаш, каков кредит, да не..... Мислам тоа е ужас и напор... Мрцварење ми е. Особено пошо за македонски критуериму спаѓам во категорија на тежок лузер што не направил ништо во животот и си го прокоцкал талентот и многу ме мрцварат.
Онака кога одам наваму натаму осеќам некоја слобода што во Македонија ја немам...Баш ме боли дали девојка ми е дебела или ниска и ја поминало пола село. Ме боли учкур, битно моја е, убава ми е, ми го дига, ај чао. А во Македонија, готово смрак света, кој ќе стигне ќе ти попува што си ја зел, па не можеше подобра па ова па она...
Никој не сака за тој аспект да каже. Сите зеле плачат по шопската и ракијата со Крсте и Петре, а забораваат дека Македонија е стварно угушлива за млад човек, кој има подпросечни достигнувања. Ебати држават кај што не смеам да има “грда “(по критериумите на малограѓанштината )девојка..

Понекогаш човек сака слобода, да не го познаваат, да си живее како што му екјеф, а не според ставовите на гериатрички бумери од времето на Тито што ќе те мрцварат...

Тоа е едно. Друго е што она некогаш што важеше демек роднини пријатели. Тоа заборавете, дојде капиталзмито и Македонија, се се тоа гребароши, како да те искористат. Да им одиш како просјак на врата ќе видите дали ви се сеуште роднини...

Дали то аме прави патриот, предавник, Германец, Турчин ама баш ми е гајле. Битно да ми е погодено и да имам некоја слобода да ме остават да живеам, па макар бил и чистач во Немачка... Оти во Македонија не те оставаат да живееш, напорно е едноставно, преку такво преку се...
Тоа е индивидуално и е пред се одллика на мали места/држава каде секој го познава секого. Во ред е, еве ако ти тоа бараш сигурно во секој поголем град ќе го добиеш мада што знам, тоа не е баш слобода за мене, него повеќе анонимност. Одбираш да си анонимец, да си тераш свој филм што ете МКД неможе никако да ти го пружи. Пресели се во ГЕР во некое село пак ќе го имаш истиот проблем само прашање е за колку време.
 
Член од
6 април 2010
Мислења
1.435
Поени од реакции
9.744
Види вака, 500 000 илјади луѓе не се отселија од убајна... Во основа луѓето сме страшно инертни и мрзеливи суштества и не би ни мрднале со прст ако ни е убаво...
Порано навистина паричниот то ест финансискиот аспект беше поважен... Имаше луѓе во 2003 година не можеа буквално никаква работа да најдат, значи онака ни аргати не можеа да бидат. Бидна помина, денес факт е дека финансиски гледано стандардот во Македонија е кренат. Ако некогаш просечна кола беше југо за 500 марки, сега просечната кола кошта околу 4000 евра и има многу повеќе... Тоа е неспорен факт...
Ама остана еден проблем, а тоа е менталитетот. Кој е многу загушлив и ја убива слободата на млад и модерен човек на пример. Ми се чини сега се бега и ради менталитетот, слободата и така натака.
Мислам према слобода Македонија слободно може да се спореди со Талибаните во Афганистан... Ако не ми веруваш еве еден мисловен експеримент.
Еве да речеме живеам во некој провинциски град и утре ми се субаи некој строен висок надарен и набилдан црнец на фејзбук или не знам некаде го најдам и се одлучам од утре да живеам како трансексуална жена со него. Знаеш низ каков хорор би поминал во приватен живот. Само како пример. Истово да го напри човек во Штутдгарт или во Барселона никоме ништа.... Е тоа се вика слобода...
Никој не ги оспорува причините за иселување, цела тема има за тоа, јасно е се, џабе си ги парафразирате мислењата еден со друг. Еве пример јас што сум пишал на оваа тема пред едно две-три години: https://forum.kajgana.com/threads/Што-ве-натера-да-се-иселите-од-Македонија.100988/post-8571160

И мислам дека овој аспект од муабетот е завршен. Другата страна на муабетот е што ваквите ставови се пораз и загуба и за земјата, а најмногу за тој што се сели. Еве зборувајќи во мое име, јас утре да се селам би имал измешани чувства, настрана стравот од новото и новопронајдениот оптимизам за иднината, јас би се чувствувал поразен пред се затоа што сум дозволил да ме набркаат шака неписмени будали. Пред неколку години поработив еден период во Германија. Не дека ја видов, ни таа ме виде нешто мене, по што бев опкружен со балканци нон стоп, фактички целиот тој менталитет од кој што гледам да избегам јас си го донесов со себе, така речи фиром во мало, мини шенген среде Германија. Ме прашува еден швабо шо к*р барам таму, ми вика да не има војна па бегаш? Како јас да му објаснам дека нити војна има, ниту е Африка па бегам од глад и болести, ами бегам просто од арамилак, од непотизам и корупција, решливи работи што се вели преку ноќ. Им викаат на сирискине бегалци оти бегале, да останеле да се борат со е*ени исис што глави сече, а ја бегам од Зајко од Муртино Лубеничарот и серам на форум и генерално на интернет колку тоа бил глуп, а сум дозволил таков глупак да ме избрка од родното огниште. Просто сум ја избрал линијата на помал отпор и сум фатил џаде неповратно.
Прадедо во турско избегал од турците на гурбет во Америка, главата му била уцената, три години подоцна пак се вратил назад во истото турско, купил земја и останал да живее тука. Друг прадедо го зеле бугарите насила да служи како бугарски војник на дваесет и некоја година. Загинал на фронт, гробно место не му се знае. Сега јас да земам да се правам насила бугар по тој основ, entschuldigung ама не фала. А знам еден куп што на овој начин денес се испишаа како бугари.
Не толку далеку од местото каде што живееам има една алеа на бисти на борци од 2СВ, прогласени за народни херои. Скоро сите се во нивни рани дваесетти години загинати, пола од нив се предадени од прагматичари, наши изроди. По денешниве стандарди сите тие би биле идеалисти и будали, сонувачи детишта што си ја ставиле главата в торба за да некој денес го негира нивното дело и го руши нивниот спомен, додека на нивните потомци ташак не им чуе за тоа.
Пред да се промени името, главен наратив кој што можеше да се чуе низ улиците беше оти името леб не носи на маса, џабе патриота на празен стомак. И тука на форумов сега има ликови кои што беа главни бранители и застапници на ваквите тези и идеи, за денес, од како се тоа отиде низбрдо бидат главни апологети и крекачи за демек негово враќање. Речи не умри магаре до зелена трева.

Сите ние тука си имаме свои причини и оправдувања за нашите одлуки и очигледно времени ставови кои што ги менуваме како нам ни одговара за да ни биде полесно на душичката. Во реалноста сите ја имаме изневерено оваа земја, не велам држава оти тоа веќе не постои онака како што нашите предци го имаа замислено, таа идеја ја шитнавме за семки, уствари за ништо. Постојат народи низ светот кои што ја немале таа привилегија да оформат своја држава, а ние сме ја имале целата среќа на светот да речеме дека имаме своја, и тоа со супер клима, почва, местоположба, природни ресурси за да живеат не два милинони ами најмалку двојно повеќе, и што е нашиот изговор?
Инаку на темава, да, Германија е супер за живеачка.
 

Igorcemk

Cogito ergo sum
Член од
17 јануари 2008
Мислења
12.031
Поени од реакции
16.030
Joe Dalton mnogu go velicis i politiziras aktot na odseluvanje. Denes toa e normalno. Dali od eden grad vo drug ili od edna drzava vo druga, normalno e. Se poretki se lugjeto koi od ragjanje do smrt ziveat na isto mesto. Sekoj ima razlicna motivacija, dali rabota, privatni pricini, potraga za podobar zivot, site tie argumenti se na mesto ama i individualni. Tebe ako ti e vazno da se izboris za podobra idnina na maticnata zemja nekomu drug toa nisto ne mu znaci na primer. I toa sto zemale Bugarski pasosi porano ja isto go kritizirav ama uvidov deka lugjeto si se vo pravo. Ja koristat sansata sto im e pruzena. Oti da ne. Pominaa vreminjata da se zrtvuva za "narodot" ili "drzavata" tie za sto si se zrtvuval uste odposle kriv ke te najdat. Zatoa gledaj si go zivotot i probaj da izvleces toa sto te zadovoluva.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom