Македонци во Брчко Дистрикт ( БиХ)

Член од
11 август 2017
Мислења
374
Поени од реакции
311
Еве интересен податок за Македонците во Брчко Дистрикт ( БиХ). Лично запознав неколку македонски семејства кои се преселиле од Македонија во овој мултиетнички град во БиХ. Има некаде околу 300-400 Македонци, глано од Скопје, Струмица, Македонски Брод. Си имаат свои фирми и си работат. Има и многу кои имаат и роднидни во Македонија ( од српските жители). Во градот има македонско здружение и секоја година неколку пати има ден на македонската култура. Иначе во Брчко е многу лесно да се отвори свој бизнис ( не се исти правилата како во Федерацијата и во Република СРПСКА). Пред некој месец двајца од Турција ( студенти кои беа на размена во Брчко) отворија слаткарница во градот. Има и многу Албанци кои држат пекари. Градот има своја влада ( бидејќи е дистрикт) и единствен град во Бих каде учениците учат во мешани одделениа ( срби, хрвати и бошњаци). Градот многу се разликува од другите делови од Бих и Република СРПСКА ,а исто така има многу мешани парови и бракови . 20 минути од градот е познатото Етно село ”Станишићи. Во градските населби поголемиот дел се Срби, додека околината Бошњаци и Хрвати. Од градот 1 минута е границата со Хрватска хехехе буквално ја преминуваш улицата од плоштадот и ете граничен прелаз Хрватска. Ако имате било какви прашања во врска со Македонците во Брчко, со градот воопшто, слободно пишете.


Неколку видеа од градот
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
11 август 2017
Мислења
374
Поени од реакции
311

Kajgana Shop

На врв Bottom