Македонци во Босна

Член од
20 март 2012
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.366
Дали има некој од вас Кајганџии да живее во Босна? Потребни ми се информации за мак. национално малцинство таму. Ова се единствените информации кои успеав да ги најдам, прилично штури.
Ако знаете уште нешто за условите во кои живее мак.дијаспора таму (религија, образование, права, медиуми), ве молам споделете:)


Македонците во Босна и Херцеговина
Од Википедија, слободната енциклопедија
Скокни на: содржини, барај
Македонци во Босна и Херцеговина
Вкупен број на населението
1,596[1]
(1991 census)
Региони со значително население
Јазици
Религии
претежно православие
Поврзани етнички групи
Македонците во Босна и Херцеговина се малцинство коe живеe во Република Босна и Херцеговина.
Според последниот попис од 1991 година, во таа држава живееле 1,596 Македонци.[2] Денешниот број на Македонците кои живеат во БиХ е непознат.
Историја
Македонците почнаа да се доселуваат во територијата на денешна БиХ при почетокот на XX век.[1]
Нов бран на Македонци следувал во периодот по Втората светска војна, кога двете држави, Босна и Херцеговина и Македонија биле дел од новата СФРЈ.[2]
Македонците претежно се доселиле во градовите, како Бања Лука, Сараево, Зеница, Бијелина, Добој, Дервента, Мостар, Зворник, Приједор и други места.[1]
Организации
Македонците во БиХ имаат формирано две организации, првата беше формирана во Сараево во 1992 година. Другата, Асоцијацијата на Македонците во Република Српска, беше формирана во 2002 и е лоцирана во Бања Лука.[3]
 
Член од
20 март 2012
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.366
Ова е последно што успеав да најдам, запрепастувачки мал број луѓе:


БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА
1994
Споредизвештајот на Заводот за статистика на Република Македонија, заснован на Пописот извршен во 1994 година од страна на Министерството за надворешни работи на Република Македонија,во Босна и Херцеговина живеат и работат вкупно 447 македонски државјани:
Македонци - 295
Албанци - 86
Турци - 13
Роми - 12

Власи -
Срби - 5
Други - 30
 
Член од
28 мај 2009
Мислења
3.361
Поени од реакции
3.963
Ako sakas mozam da go prasam Djo Petreski pa da ti kazam kolku gi ima tocno :)
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
4.346
Поени од реакции
3.754
Јас сум секое лето во Сараево, бидејќи моите се од таму и знам еден Македонец :D И да ги има најверојатно се во Р.Српска во федерацијата ваљда не се.
 
Член од
6 септември 2009
Мислења
2.610
Поени од реакции
1.098
Пред 2-3 години на одмор запознав Македонци од Источно Сараево, кои всушност биле од Тетово и биле газди на една позната бурекџилница од Тетово која више не постои, Ново Сараево. Не знам дали има уште негде, али знам дека у Приједор, кај што идам обично нема Македонци.
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.826
Поени од реакции
6.351
Па 295 Македонци е навистина мала бројка...или според тебе не е?
БиХ уште во Југославија беше заостанат регион и освен по некое воено лице и некој што случајно се нашол таму немало други македонци до 91 година.После тоа почнува војната и тие ептен малку и што ги имало 90% имаат избегано од таму..
 
Член од
20 март 2012
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.366
Темава може слободно да оди во канта, бидејќи планирам да поставам нова, со фокус на нашите во сите ex-Yu републики:D
 
M

Moon Child

Гостин
Еве сум, тука сум. Добој колинг.
Јас живеам овде веќе 8 месеци, и не сум сретнала многу Македонци. Запознав двајца Кумановци рандом овдека, двајцата оженети за овдешни жени хаха. Иначе да, реткост сме, ама и луѓево овдека ни се радуваат, многу пријатно не прифаќаат, незнам зошто, никогаш не сум налетала на негативен коментар во главно секогаш викаат дека ние сме многу добар народ, вредни и добродушни. Изгледа е некој стереотип од Југославија останат :D Стварно не сум налетала во овие краишта на зајадливи коментари, а и во Црна Гора додека живеев истиот впечаток го добивав, дека имаат позитивно мислење за нас, Македонците.

Има ли уште некој рандом ко мене, да се подружиме на темава, рoднини, гослуци, гоштевања? :D
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.523
Поени од реакции
23.030
Еве сум, тука сум. Добој колинг.
Јас живеам овде веќе 8 месеци, и не сум сретнала многу Македонци. Запознав двајца Кумановци рандом овдека, двајцата оженети за овдешни жени хаха. Иначе да, реткост сме, ама и луѓево овдека ни се радуваат, многу пријатно не прифаќаат, незнам зошто, никогаш не сум налетала на негативен коментар во главно секогаш викаат дека ние сме многу добар народ, вредни и добродушни. Изгледа е некој стереотип од Југославија останат :D Стварно не сум налетала во овие краишта на зајадливи коментари, а и во Црна Гора додека живеев истиот впечаток го добивав, дека имаат позитивно мислење за нас, Македонците.

Има ли уште некој рандом ко мене, да се подружиме на темава, рoднини, гослуци, гоштевања? :D

Pa realno nie dosta i im pomognavme za vreme na vojnata. Bez viza samo kaj nas bea dobrodojdeni i prifateni. Milo mi e sto cenat
 

JimmyFloydBottleBank

Rimtutituki
Член од
29 ноември 2010
Мислења
6.801
Поени од реакции
8.600
Има у Прњавор Република Српска доста што се запослени од Бетон, они им ги прават авто патиштата. Сеа колку од нив се државјани појма неам, али доста од нив се имаат тамо и оженето.:D
 
M

Moon Child

Гостин
Pa realno nie dosta i im pomognavme za vreme na vojnata. Bez viza samo kaj nas bea dobrodojdeni i prifateni. Milo mi e sto cenat
Види, во главно овдешните Срби, и Србијанците од Србија се два различни поима. Србијанците знаат да бидат зајадливи, да се поставуваат над секој и над се, да се понашаат како да е се нивно. Овие овде не се такви, ретко кој овдешен Србин пати од тој београџански синдром, останатите си гледаат живеачката, само млади и деца родени после војната се палат на тие големо српски пропаганди.
Еднаш сретнав еден момак со београџански синдром, кога слушна дека сум од Македонија, рече, вие Македонците сте Срби, му викам како Срби кога прво и основно не зборуваме на ист јазик, ако почнам да мелам на Македонски два збора нема да ме разбереш.
Јас досега немам лоши впечатоци, луѓето се пријателски настроени, ќе ти помогне ако може и колку може. Исто немам и не сум имала проблем ни со овдешни муслимани и Хрвати, запознав секакви луѓе, гледам дека и они сами меѓу себе се трудат да си го тераат животот, само пропагандата по телевизиите е многу лоша работа. Да не брмчат со пропаганди на телевизија народот овде многу убаво ќе живее.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom