Македонците со највисока платежна моќ во регионот

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
1.325
Давајте реални применливи решенија.
Не ја серете темава со офтопици.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.627
Поени од реакции
38.530
Не е утешително, а факт. Сигурен сум дека и Германците се чувствуваат сиромашни.

--- надополнето ---

Подобро гледајте што имате, а не она што може да имате.

Проблемот на Македонија не е толку финансиски како репресија на луѓето еден над друг и власта над нив. А луѓето кои се подготвени овој напис заслужуваат затвор. Ова е исмејување на владата на народот.

--- надополнето ---

Во овој момент власта ви мисли за безмоз'чни идиоти кои не можат да видат што е ситуацијата околу нив


Многу си ми конфузен со несврзани реченици.Ајде земи воздух и објасни повторно се трудам да те разберам што ни кажуваш?
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
4.392
Поени од реакции
3.876
Давајте реални применливи решенија.
Не ја серете темава со офтопици.
Друже ти што се замараш ја не знам имаш Year salary>20 000 euros :)

--- надополнето ---

Многу си ми конфузен со несврзани реченици.Ајде земи воздух и објасни повторно се трудам да те разберам што ни кажуваш?
Не е он крив, гугл транслејт го зеза :)
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.627
Поени од реакции
38.530
Друже ти што се замараш ја не знам имаш Year salary>20 000 euros :)

--- надополнето ---Не е он крив, гугл транслејт го зеза :)
Ако знае и сам што напиша го частам пиво.
Друже пробај на својот јазик објасни,сами ќе си преведеме :)
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
1.325
Погрешно си сватила, немам јас годишна плата од 20 илјади евра.
Тоа е платата на Бурекџијата (види фотос).

Јас и 20 милиони евра годишно да заработувам пак би се замарал со благосостојбата на моите сограѓани, затоа и ја отворив темава.

Не сум економист па барав совет од економистите.
Сакам да знам како може да се креира економски модел кој ќе биде успешен овдека во Македонија.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.627
Поени од реакции
38.530
Погрешно си сватила, немам јас годишна плата од 20 илјади евра.
Тоа е платата на Бурекџијата (види фотос).

Јас и 20 милиони евра годишно да заработувам пак би се замарал со благосостојбата на моите сограѓани, затоа и ја отворив темава.

Не сум економист па барав совет од економистите.
Сакам да знам како може да се креира економски модел кој ќе биде успешен овдека во Македонија.
Не ти викам тебе, тебе добро те разбирам.
Успешен економски модел може да има кога фискалната и монетарната ќе ги урамнотежат целите и начините.Во превод- фискална нема да притиска на денарот,а монетарна ќе овозможи релаксирани услови за добивање пари.Додека владата пика полтрончиња/се мисли навечер како да исплати пензии/ и се гушиме во сопствените глупости до тогаш функционален модел нема да има.
 
Член од
14 декември 2007
Мислења
3.271
Поени од реакции
705
Погрешно си сватила, немам јас годишна плата од 20 илјади евра.
Тоа е платата на Бурекџијата (види фотос).

Јас и 20 милиони евра годишно да заработувам пак би се замарал со благосостојбата на моите сограѓани, затоа и ја отворив темава.

Не сум економист па барав совет од економистите.
Сакам да знам како може да се креира економски модел кој ќе биде успешен овдека во Македонија.
Dosta e da ubedime nekoj seik da investira vo Makedonija (i da mu olesnime se uspat) ...infrastruktura,sportski i turisticki obejkti,zemjodelski prozivodstveni obejkti(konzerviranje zelencuk na pr) ..Neli gledas deka investiraat vo futbalot, kako od sala se frlaat milioni i miljardi
 
Член од
17 јули 2006
Мислења
3.107
Поени од реакции
18
Абе што кукаат само 33% невработеност???

Тоа е само по статистика, инаку реалната бројка е околу 9%, Македонија има огромен дел сива економија, која за да не се наруши социјалниот мир ниедна влада не најде храброст тоа да го регулира.

Македонија има пари!
taka e:)

--- надополнето ---

ekonomski modelll:) haha zar da otkrivame topla vodaaa .. komunizam mu e majkata za nas.. nisaj vrata zemaj plata 10 dusi sedat 2 rmbaat ... so sakas podobar ekonomski model :)drzava da te rani
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.286
Поени од реакции
11.335
Па во администрација врти сучи по 20 000 земат просек . А во приватниот сектор сигурно 80 % е под овај ''просек''.
Земаат и 30 и над 30, зависи како се влезени. Банкарскиот сектор, осигурувањето, финансиите исто зимаат многу повеќе од просекот...ради тоа е просек :) имаш просеци по дејности, но нема (не можам да најдам) просеци по региони, градови или барем гдп по региони).

Па и да земаат, а не се регистрирани како вработени, значи не може нивниот приход да се земе предвид при правење на статистиката за просечна македонска плата. Така да, не сфакам каква врска има тоа што има многу невработени, а всушност работат на црно, со просечнава плата, баш напротив, во статистиката нивната плата е 0,00 денари.
Се зема предвид приходи-расходи, инвестиции и слични ставки (упростено инаку е ѓаволски сложено :)) при правење на земјоделските и гдп пресметките. За жал никакви модели нема да помогнат пошто е хаос со сивата економија (не само со непријавени работници туку ви сите сфери -од даноци, трансфери, услуги...). Конкретно иаме една словенка неделава експерт за сметки и пресметки (како дел од гдп). Сивилото не уби...на пример колење на свиња, овца...кај нив во Словенија се врши во кланици, а кај нас дома, непријавено, без никаков показател за приходни/расходни ставки во услуги и сопствена потрошувачка. И ред други непријавени активности и услуги.

Да му се сневиди...ваљда така се подобрува фискалната политика, со намалување на неплаќање даноци и внес на што повеќе трансфери во системот.

Состојбата ни е катастрофална, но со 70% сива економија...информациите во јавност се тапа па секој си трга од сопствени искуства. Некој со 1000-2000 евра нема да се буни, повеќето овде се од 300-400 евра надоле (со кои реално е тешко да се турка). предлагам следните споредби (како се качуваат цени, а фиктивните плати не се и реални) да се прават помеѓу Скопје, Тетово, Струмица...со мариовскиот крај или Бач, Подржикоњ...некои такви предели :)

--- надополнето ---

Субвенции се добиваа на продаден производ на килограм а не на регистрирани земојделци!!! Протестираат пошто за тој труд парите се малку, не дека не се на профит!!!
И субвенциите до кога е прашање. Словенија (која е спомната и во написот) добива субвенции само за неколку производи, Македонија зема за голем број производи. Штом влеземе во ЕУ (или и пред тоа, зависно од ЦАП, Македонија и ЕУ) субвенциите ќе се ограничат на само за ЕУ стратешките производи, а тоа не е тутунот и виното (тутунот е отров за нив, а виното го имаат превише... некаде во ЕУ даваат пари за да Не садат производи кои им се голем вишок...чудно но така е горе :) ). Кога ќе ги укинат пак ќе се бунат. Btw мислам дека лозјата се по хектар (зависно стари/нови насади)
 
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.754
Поени од реакции
5.615
Се зема предвид приходи-расходи, инвестиции и слични ставки (упростено инаку е ѓаволски сложено :)) при правење на земјоделските и гдп пресметките. За жал никакви модели нема да помогнат пошто е хаос со сивата економија (не само со непријавени работници туку ви сите сфери -од даноци, трансфери, услуги...). Конкретно иаме една словенка неделава експерт за сметки и пресметки (како дел од гдп). Сивилото не уби...на пример колење на свиња, овца...кај нив во Словенија се врши во кланици, а кај нас дома, непријавено, без никаков показател за приходни/расходни ставки во услуги и сопствена потрошувачка. И ред други непријавени активности и услуги.

Да му се сневиди...ваљда така се подобрува фискалната политика, со намалување на неплаќање даноци и внес на што повеќе трансфери во системот.

Состојбата ни е катастрофална, но со 70% сива економија...информациите во јавност се тапа па секој си трга од сопствени искуства. Некој со 1000-2000 евра нема да се буни, повеќето овде се од 300-400 евра надоле (со кои реално е тешко да се турка). предлагам следните споредби (како се качуваат цени, а фиктивните плати не се и реални) да се прават помеѓу Скопје, Тетово, Струмица...со мариовскиот крај или Бач, Подржикоњ...некои такви предели :)
Па точно дека сива економија е најголем проблем, особено на нашето општество.
Инаку мене ми беше муабетот за статистички како се пресметува просечната плата, и штом е нешто во сива економија, автоматски не се зема предвид. А дека статистиката ни оддалеку не ја одразува реалната состојба е факт, како вицот со тројца статистичари кои отишле да ловат патки, едниот утнал еден метар пред патката, другиот еден метар позади патката, и третиот викнал - погодивме! :icon_lol:
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.697
he pak zaboravate na gradacijata: mala laga, golema laga, statistika!!!!
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
4.392
Поени од реакции
3.876
Кога ќе влезе Македонија во Европската унија, сеа доколку влезе, црно му се пишува на македонското земојделие, пошто од комунизам до европска унија и нема некоја разлика кога станува збор за земјоделие, во европската унија земјоделието е планско а не слободно право на избор, што значи ќе ни биде дозволено да садеме земјоелски култури кои не се застапени во унијата, а со оглед на фактот дека поголемите земјоделски земји веќе се во унијата, шансите да добиеме квоти за садење земјоделски култури останува многу мали.
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
713
Цитро за економија од увек мрчел, ама ти се правиш неудрена.. Мислиш лав имам на гз тетовирано, па ги бранам :poss:
на гз можда не, ама во психа дефинитивно да...

туку... ова е уште еден типичен пример за нарачаните медиумски прикаски на вмро и гЛујо... епилогот од текстот е јасен и се срочува на една реченица:

во македонија убаво се живее само вие не знаете, па затоа ние ви кажуваме за да дознаете...

е ова е паролата на вмро... парапсихолошки третман... само има уште еден проблем... народов не лапа трипови или некакви психотропни супстанции како лсд, амфетамин или спид, па да бидат подложни на мозочно миење од ваков тип... кога ми кркори стомакот, тешко дека ке ме убедиш дека сум се прејал...
 
Член од
28 мај 2005
Мислења
6.373
Поени од реакции
177
Абе што кукаат само 33% невработеност???

Тоа е само по статистика, инаку реалната бројка е околу 9%, Македонија има огромен дел сива економија, која за да не се наруши социјалниот мир ниедна влада не најде храброст тоа да го регулира.

Македонија има пари!

Така е, според германски стручњаци сивата економија во Македонија изнесува 40-45% .

--- надополнето ---

Давајте реални применливи решенија.
Не ја серете темава со офтопици.
Еве ти најреално.

Секој граѓанин треба да створи свест за државата.

Нашата свест се базира на крадење, не плаќање даноци и избегнување обврски, и дрн дрн итн..

Сменете го тоа, па ќе нема потреби од вакви теми.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.627
Поени од реакции
38.530
Така е, според германски стручњаци сивата економија во Македонија изнесува 40-45% .

--- надополнето ---Еве ти најреално.

Секој граѓанин треба да створи свест за државата.

Нашата свест се базира на крадење, не плаќање даноци и избегнување обврски, и дрн дрн итн..

Сменете го тоа, па ќе нема потреби од вакви теми.
Бев дете кога овие податоци ги пласираа во јавност,мислам дека користиш податоци од 97/98 година.
За вториот дел исто ти се стари податоци некаде 2001-2003 година.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom