Македонците од Егејот го прославија св.Илија во Овчарани!

  • Креатор на темата HITCH
  • Време на започнување
H

HITCH

Гостин
Македонците од Егејот го прославија св.Илија во Овчарани!

Иако не толку многу познати како во Македонија вокално инструменталниот состав „Синтезис“ вчера во Овчарани предизвика многу аплаузи, но и силни емоции меѓу Македонците кои живеат во Грција.

А, тие се собраа не само од леринско и воденско, туку и од солунско, ениџе- вардарско и многу други делови во Грција каде што живеат, но не можат да можат да се идентификуваат како Македонци.

Имаше и гости од Македонија и сите заедно уживаа во звуците на „Синтезис“ , Сузана Спасовска, Елена Велевска кои за првпат атмосферата во Овчарани за св.Илија ја направија исклучиво македонска.

За разлика од другите години немаше воопшто грчки песни. И покрај обидот на мала група присутни со свирежи да ја намалат прославата на големиот празник, сепак се мина во најдобар ред.
Иако нашите таму сеуште се репресирани и не им е дозволена интеграција во грчкото општество како Македонци, бидејќи не се признати како етнички Македонци и им се скратени сите човекови права, сепак оваа година успешно се организираа за да го прослават големиот празник Св. Илија. Искрено, ме израдува веста дека оваа година се пееле само наши песна и се играле само македонски ора. Ова е знак дека полека но сигурно нашите, етничките Македонци во Беломорскиот дел, ќе се изборат за своите права. Пред некое време прочитав закани од грчката терористичка организација „Златна зора“ за да не се одржи овој собир, но искрено се радувам на храброста на нашите таму. Мило ми е што собирот поминува во најдобар ред и што се веселат сите Македонци на едно место.

Голем поздрав до Македонците во Беломорскиот дел и честит парзник!
 
М

Мартин`

Гостин
Браво Македонци само напред во остварување на своите права ! :smir:
По концертот на „Синтезис“ започна традиционалното оро кое траеше се до раните утрински часови , се редеа „Бисер балкански“, „Земјо македонска“ и други патриотски песни со што и дефинитивно, според нашиот репортер, шадна стравот од отворено претставување на Македонците барем во овој дел од Грција.

За инцидентот со Канал 5 чија екипа можеше на замине во Овчарани само како туристичка група се заинтересираа и членови на Европската слободна алијанса која е четврта по број сила во Европскиот парламент. Тие најавија можност за ова прашање и за прекршување на слободата на известувањето да се зборува и на некоја од наредните седници во Европарламентот.
:oeoeoe::oeoeoe:
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.108
HITCH , sekoja godina ISTA pesna - drzh - nedaj rabotava e dolu - znam mn. povekje shto se sluchuva od napishanava vest , no sepak ... ovoj pat ke se vozdrzam od komentiranje i samo ke im go chestitam praznikot na nashite:smir:
 

Круме

Life, Get One!
Член од
28 март 2010
Мислења
449
Поени од реакции
32
За многу години Македонци :oeoeoe:
 
H

HITCH

Гостин
HITCH , sekoja godina ISTA pesna - drzh - nedaj rabotava e dolu - znam mn. povekje shto se sluchuva od napishanava vest , no sepak ... ovoj pat ke se vozdrzam od komentiranje i samo ke im go chestitam praznikot na nashite:smir:
Па @cool@ ако знаеш нешто повеќе повели сподели го тоа со нас за да знаеме и ние овде. Ние го знаеме само она што ќе го прочитаме на интернет :toe:
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
Нека е честит празникот

ps уште да ги пуштеа новинарите како што треба да репортираат од местото на настанот се ќе беше супер
 
H

HITCH

Гостин
Нека е честит празникот

ps уште да ги пуштеа новинарите како што треба да репортираат од местото на настанот се ќе беше супер
Искрено, премногу сум среќна што само наша музика и наши песни се пееле, значи кога тогаш ќе си дојдат работите на свое место. Можеби е само замајување сето ова, ама сепак ме радува.

На педериве не треба никогаш да им се верува, цело време треба да бидеме внимателни со нив.
 
Член од
16 декември 2009
Мислења
1.317
Поени од реакции
1.159
Ова е одлично само треба многу повеќе реклама.Колку повеќе реклама толку е настанот поголем.Кога ќе удрат во Лерин топаните до Брисел да се слушаат а ќе се слушаат само ако е Скопје појачалото.
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Постирајте видеа и слики овде, зошто на нашите ТВ-а само Фуере го гледам и ЕУ.
 
Член од
4 февруари 2007
Мислења
1.092
Поени од реакции
154
Eve uste nekolku videa: Super atmosfera,navistina treba da bideme gordi sto sme Makedonci:

 

Македонцки

мадрфакр
Член од
23 ноември 2007
Мислења
4.281
Поени од реакции
634

Одлично, преполно со народ!

одлична бина атмосвера и организација...БРАВО!!! се најубаво за празникот....пред петнаесетина години ова беше научна фантастика
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.108
Постирајте видеа и слики овде, зошто на нашите ТВ-а само Фуере го гледам и ЕУ.
Алал да ти е за ова
Дали воопшто имаше напишано нешто по весниците за овој не така мал настан????
ДАААААААААЛИ ??????- дневник, утрински, шпиц....:nenene:
не верувам

затоа читајте ја НАРОДНА ВОЉА (огромно браво за нив)
http://www.narodnavolja.com/articles2008/08/txt03.asp
 

Kajgana Shop

На врв Bottom