Македонците во Република Грција

Член од
17 септември 2005
Мислења
305
Поени од реакции
0
долг убав текст, погрешни букви...


ќе се научиш, лека полека

ах да, Сердарчо бришеше :)
 

Ninja

Кајгана на око
Член од
15 мај 2005
Мислења
623
Поени од реакции
9
Република Грција не признава постоење на малцинства на нејзината територија, врз основа на што грчката нација е прогласена за етнички чиста. Меѓутоа, егзистенцијата на малцинствата е прашање на факти, а не актот на признавање на државите. Она што ме интригира е врзано за толерантниот однос на европските демократии кон оваа наша соседна држава.

За непочитување на меѓународно-правни правила, една држава може да биде повикана на меѓународна одговорност. Факт е дека Република Грција врши повреда на меѓународно усвоените норми за правата на малцинствата - не обезбедува ниту минимум стандарди во оваа област. Меѓутоа, не само никогаш не била повикана на меѓународна одговорнот, оваа држава се стекна и со статус на полноправна членка на Европската Унија (членството во ЕУ е условено со исполнување на одредени критериуми во неколку области - во корпусот политички услови кои една држава треба да ги исполнува, спаѓа и гарантирањето и почитувањето на правата на малцинствата). За споредба - под будното око и притисок истите тие држави кои ја толерираат традиционалната грчка политика на негирање на малцинствата и непочитување на нивните права, Република Македонија (која од своето конституирање како независна држава не ги дискриминира малцинствата по ниту една основа) значително ги прошири правата на припадниците на малцинските заедници.

Која е логиката на таквиот однос на евопските држави кон Грција? Зошто и прогледуваат низ прсти во врска со едно толку важно прашање?
 
Член од
1 мај 2005
Мислења
2.612
Поени од реакции
32
Ninja напиша:
Која е логиката на таквиот однос на евопските држави кон Грција? Зошто и прогледуваат низ прсти во врска со едно толку важно прашање?
анализирај го знамето и историјата, можи ќе сватиш :)
 

Ninja

Кајгана на око
Член од
15 мај 2005
Мислења
623
Поени од реакции
9
Serdarot напиша:
анализирај го знамето и историјата, можи ќе сватиш :)
Конкретизирај, те молам :). Чие знаме и чија историја?
 

SLaCk

Remember me?
Член од
23 ноември 2005
Мислења
1.451
Поени од реакции
18
Na Makedoncite vo Grcija im treba pomos od Makedonija. Mnogu se oslabnati i pred celosno asimiliranje sto skoro da ne postoi moznost da se samoorganiziraat bez poddrska. Inaku i mene me interesira ova prasanje zosto baba mi e od Vodensko potocno od selo Patele pa ako ima nekoj so poteklo od tamu neka kaze:)
 

606

Член од
24 септември 2005
Мислења
511
Поени од реакции
51
Од Дневник:

„Георгиос Накратзас, Грк, лекар по професија, порача дека на протераните Македонци треба да им се овозможи да се вратат достоинствено во Грција.

- Но, не да ги добијат назад имотите, бидејќи тоа ќе создаде омраза помеѓу нив и Македонците, туку да добијат оштета од грчката држава и пасоши - изјави Накратзас“.

„Новинарката Мирка Велиновска смета дека во земјава има заговор на молчење по прашањата за признавањето на македонското малцинство во Грција, враќањето на нивните имоти и спорот со името“.

Остатокот тука:
http://www.dnevnik.com.mk/?pBroj=2973&stID=72211
 

Марко

The Macedonian Maniac
Член од
18 јануари 2006
Мислења
179
Поени од реакции
0
Serdarot напиша:
на барање на еден член ја отворив темава и „префрлив„ неколку мислења од друга тема... да не дојде до забуна во темата „Македонците во Албанија„,
кој сака да дискутира за Македонците во Република Грција, нека повели :!:

Ви посакувам пријатна дискусија :pos:

опомена до посетителите од Бугарија:

- читајте го насловот! НЕ НЕ ИНТЕРЕСИРААТ вашите „теории„ за тоа шо се тие луѓе... тие САМИТЕ се определиле како МАКЕДОНЦИ, гнијат по затвори или по Амерички и Австралиски гробишта, зато шо беа ПРОТЕРАНИ КАКО МАКЕДОНЦИ (не като б`лгари)

секоја БУКВА која нема да одговара во темава ќе биди причина за ПЕРМАНЕНТЕН бан.
:eek:ftopic:ок сакам само да прашам
во претходната тема ги бранеше албанците
дали ке биде сега истото и со грците зашо ако ги оправдуваш ич да не почнам да дискутирам
 

dragan_ns

JORDAN PIPERKATA
Член од
16 јануари 2006
Мислења
41
Поени од реакции
1
За ова што го прави Грција со Македонците,зошто Европа ћути.
Зошто ,во таа земја-колевка на цивилизацијата,не ги примија една поголема група Македонци од преку океанските земји,со канадски пасоши,со аустралски, кои биле истерани својевремено,кои сакаат само да ги посетат родните огништа,ништо не бараат само да видат.
Сите алтобуси беа вратени од царина мећитлија кај битола. Тоа беше во времето кога истиот ден Лазар Мојсов како председник, ги прими србите од косово во Белград,и му гарантираше да нема да му фалит /длака са косе/ Но не најде за сходно да ги прими овие маченици,кои превалиле толкав пат,и нестигнаја до својот цилј.
Летоска бев во егејска македонија,испод олимпа-олимпик бич.
Во вилата на една госпоћа,каде бевме сместени,на тераса голема гео.карта,но каде што е македонија,само облас, и само скопје .
Задниот ден морав да купам подебел водоотпорен фломастер,и при мракот да му ја исправам грешката.
Пазаревме во една самопослуга,и доста македонски зборувавне,и кога платив,касиерката,една постара госпоћа,ми се захвали вака-сполајти-сватив.
На враћање према нашава Македонија,до царина,никаква табла ко патарина да плаћаме а не царина преодјаме.Водичот стално не опоменуваше,немојте Солун да изговарате,оти грците се лутат,и велаат така го викаат само македонци и турци,
 
Член од
1 мај 2005
Мислења
2.612
Поени од реакции
32
Марко напиша:
:eek:ftopic:ок сакам само да прашам
во претходната тема ги бранеше албанците
дали ке биде сега истото и со грците зашо ако ги оправдуваш ич да не почнам да дискутирам
никаде не сум ги бранел Албанците, слези малку...прашањево не знам од која фиока го извади. читај малку то шо пиши, не то шо мислиш дека пиши
 

SLaCk

Remember me?
Член од
23 ноември 2005
Мислења
1.451
Поени од реакции
18
Ninja напиша:
Република Грција не признава постоење на малцинства на нејзината територија, врз основа на што грчката нација е прогласена за етнички чиста. Меѓутоа, егзистенцијата на малцинствата е прашање на факти, а не актот на признавање на државите. Она што ме интригира е врзано за толерантниот однос на европските демократии кон оваа наша соседна држава.

За непочитување на меѓународно-правни правила, една држава може да биде повикана на меѓународна одговорност. Факт е дека Република Грција врши повреда на меѓународно усвоените норми за правата на малцинствата - не обезбедува ниту минимум стандарди во оваа област. Меѓутоа, не само никогаш не била повикана на меѓународна одговорнот, оваа држава се стекна и со статус на полноправна членка на Европската Унија (членството во ЕУ е условено со исполнување на одредени критериуми во неколку области - во корпусот политички услови кои една држава треба да ги исполнува, спаѓа и гарантирањето и почитувањето на правата на малцинствата). За споредба - под будното око и притисок истите тие држави кои ја толерираат традиционалната грчка политика на негирање на малцинствата и непочитување на нивните права, Република Македонија (која од своето конституирање како независна држава не ги дискриминира малцинствата по ниту една основа) значително ги прошири правата на припадниците на малцинските заедници.

Која е логиката на таквиот однос на евопските држави кон Грција? Зошто и прогледуваат низ прсти во врска со едно толку важно прашање?
Ninja spored mene ima poveke pricini. Edno e deka Grcija poodamna im e partner na zapadnoevropskite zemji a nie kako del od bivsa Jugosalvija im bevme protivnici. Vtoro i mislam deka e mnogu bitno, posle Vtorata Svetska Vojna makedoncite od Grcija vo graganskata vojna vo grcija se stavija na stranata na komunistite. Dodeka pak sprotivnata strana pobara i dobi pomos od anglicanite i zaedno ispoubija luge vo cela Grcija od koj mnogu Makedonci. Posle toa sledese egzodus na makedonskoto naselenie i na golem broj Grci-komunisti vo istocna evropa zaradi ucestvoto vo graganskata vojna. Evropa toa go premolca bidejki samata Anglija ucestvuvase vo konfliktot. Znaci ako pocne klopceto da se odmotuva ke gi vidime glupostite sto gi napravila cela Zapadna Evropa vo vrska so Makedoncite i makedonskoto prasanje i zatoa im odgovara da "nema Makedonci" vo Grcija za da ne se doznae istorijata i nepravdite.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom