Македонско фудбалско првенство

Кој ќе биде шампион на Македонија во сезоната 2023/24?


  • Вкупно гласачи
    80
  • Гласањето е завршено на .

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
1.629
Поени од реакции
2.071
Овие Рига се уште посилни, ми мириса на нов дебакл.

Сите екипи ќе испаднат наредно коло. Шкупи и Шкендија, а Силекс и Струга прашање е дали и ова коло ќе го поминат.
 

Harry Potter

Imperius
Член од
14 септември 2005
Мислења
2.529
Поени од реакции
1.508
A za rezultatot vcera, jas veke 2 godini tvrdam deka Shkendija ne e na nivo kako shto beshe vo sezonite 2015-2019, i ova beshe ovekuvano (da ne zaboravime deka igravme so crven karton od 1-0). Personallno bash sakav ednash da se sluci ova, i da gleda upravata kade se. Dobro shto se sluci sega, barem da napravat izmeni pred prvenstvoto.
ако минативе сезони не се освестија, мислам дека нема ни сега. едноставно не им се исплати бидејќи во домашното првенство немаат силна конкуренција, а кога го немаш тоа тешко остварливо е да носиш големи играчи само заради неколку натпревари преку летото.

и Вардар и Шкендија си посакуваа пропаст еден на друг, ама не сфаќаа дека пропаста на едниот ќе го повлечи и другиот. еве жив пример е ова сега. кога инвестираше Вардар инвестираше и Шкендија. Вардар падна, Шкендија престана да инвестира оти не чувствува потреба, не дека не може. за силен тим потребна е и силна конкуренција, особено во ваква слаба лига. газдата знае дека и со ваков боранија состав пак ќе се бори за титула и затоа не му се фрла пари. порано со многу поголема инвестиција не можеше да дојде до титула ради конкуренцијата. тоа е, бизнис.
 
Член од
19 август 2010
Мислења
3.529
Поени од реакции
8.000
Значи газдата нивен нема никакви европски амбиции. Не е поентата само да ја освоиш македонската смрдлива лига, моментот е да направиш бум во Европа ( пласман во групи ЛШ или ЛЕ) или ајде бар неколку кола да поминеш, а не да се бламираш и примаш петарди од ебенава Мура. Реалноста е таа, дека Шкендија е подпросечна екипа, која во конкуренција на младински Вардар и остала боранија екипи од Македонско првенство успеа некако да ја освои титулата што не е апсолутно никаков показател за нејзиниот "квалитет", во што можевме да се увериме на дело.
 
Член од
30 ноември 2020
Мислења
89
Поени од реакции
154
( пласман во групи ЛШ или ЛЕ) или ајде бар неколку кола да поминеш,
Da te potsetim deka 3 pati sme odpadnale posledno kolo Gent Milan i Totenham nesme nesto ekstra za falenje ama i do tolku sto ne praite ne , jas vi garantiram da gi igrafme utakmicite vo Tetovo drug muabet ke praefmo jbg nikoj nenie kriv.

Da bidem iskren od ovoj tim nema vise leb Ibraimi-Alimi po moe tie bile stubot na Shkendija bas tie zeznaa protiv Mura , ako nema nekoj promeni nov trener ili nekoe zasiluvanje tesko ke ni bide i ligava da ja osfoime mislam Shkupi moze da napravi nesto....
 
Последно уредено:
Член од
11 мај 2008
Мислења
3.355
Поени од реакции
7.307
Сљога лагано ќе си земе сезонава, Шкендија нека бидат среќни ако завршат втори со овој тим.
 
Член од
23 август 2020
Мислења
255
Поени од реакции
420
Сљога лагано ќе си земе сезонава, Шкендија нека бидат среќни ако завршат втори со овој тим.
Да, исто мислам дека вардар е тука некаде и шанси бар според мене имаат да се борат за титула.
 

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
1.629
Поени од реакции
2.071
Како Струга, нема друга.
Губат со 4-1 против Лиепаја а моментално е 65та минута.
Македонскиве клубови паднаа на ниво на Луксембург, Велс, С.Ирска...
Што очекуваше да направат Струга со овој тим кој го имаат моментално? Овие од Летонија имаат искусни играчи како Марко Симиќ (поранешен играч на БАТЕ Борисов) и Додо (поранешен играч на Динамо Загреб). Јас мислев дека уште во првата ќе доживеат дебакл, ама се извадија некако таму.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.507
Поени од реакции
21.281
Што очекуваше да направат Струга со овој тим кој го имаат моментално? Овие од Летонија имаат искусни играчи како Марко Симиќ (поранешен играч на БАТЕ Борисов) и Додо (поранешен играч на Динамо Загреб). Јас мислев дека уште во првата ќе доживеат дебакл, ама се извадија некако таму.
Па со оглед на резултатот од Латвија, мислев дека ќе се држат и тука а не 1-4.
Уште кога ги видов ждрепките очекував само Шкупи да помине прво коло, ама не да бидат исплескани на домашен од Лиепаја.
 

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
1.629
Поени од реакции
2.071
Па со оглед на резултатот од Латвија, мислев дека ќе се држат и тука а не 1-4.
Уште кога ги видов ждрепките очекував само Шкупи да помине прво коло, ама не да бидат исплескани на домашен од Лиепаја.
Го пратам летонското првенство чат-пат на Спорт Клуб и можам да кажам дека ова е реална слика на квалитетот помеѓу двата клуба. Струга требаше да се засили со искусни играчи, ако сакаше да биде конкурентна. Кога сме кај летонците, мислам дека и Шкендија ќе има многу проблеми со Рига. И очекувам и Шкендија да испаднат од летонците.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.507
Поени од реакции
21.281
Го пратам летонското првенство чат-пат на Спорт Клуб и можам да кажам дека ова е реална слика на квалитетот помеѓу двата клуба. Струга требаше да се засили со искусни играчи, ако сакаше да биде конкурентна. Кога сме кај летонците, мислам дека и Шкендија ќе има многу проблеми со Рига. И очекувам и Шкендија да испаднат од летонците.
Ми текнува Тетекс го тепаа најдобриот тим на Вентспилс со 3-1 на домашен, а во тим имаа фаци како Оливер Пеев и Генц Исени.
Тој исти Вентспилс кој годината претходно играа ЛЕ групна фаза. И тоа Тетекс ако се сеќавам се пласираше во квал. ЛЕ како победник на купот.
Муабетот ми е за 10 години стигнавме нашите тимови да се молат да им се падне некој аматерски тим од Андора или Сан Марино затоа што Литванија/Латвија/Естонија кои порано важеа за лесна ждрепка, сега се непосакувани противници.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.142
Поени од реакции
15.886
Ми текнува Тетекс го тепаа најдобриот тим на Вентспилс со 3-1 на домашен, а во тим имаа фаци како Оливер Пеев и Генц Исени.
Тој исти Вентспилс кој годината претходно играа ЛЕ групна фаза. И тоа Тетекс ако се сеќавам се пласираше во квал. ЛЕ како победник на купот.
Муабетот ми е за 10 години стигнавме нашите тимови да се молат да им се падне некој аматерски тим од Андора или Сан Марино затоа што Литванија/Латвија/Естонија кои порано важеа за лесна ждрепка, сега се непосакувани противници.
Тогаш Тетекс и сами не знаеја како успеаа да го тепаат Вентспилс.
 
Член од
17 август 2014
Мислења
3.577
Поени од реакции
5.480
Го пратам летонското првенство чат-пат на Спорт Клуб и можам да кажам дека ова е реална слика на квалитетот помеѓу двата клуба. Струга требаше да се засили со искусни играчи, ако сакаше да биде конкурентна. Кога сме кај летонците, мислам дека и Шкендија ќе има многу проблеми со Рига. И очекувам и Шкендија да испаднат од летонците.
Рига против Малме изгледаше како да гледаш тим од прва македонска лига со општинска.
А Вардар го испадна Малме пред неколку години, стигнавме на ниво клубови од Ерменија и Латвија да се поуспешни во европа него македонските клубови, мизерија човече.
 

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
1.629
Поени од реакции
2.071
Ми текнува Тетекс го тепаа најдобриот тим на Вентспилс со 3-1 на домашен, а во тим имаа фаци како Оливер Пеев и Генц Исени.
Тој исти Вентспилс кој годината претходно играа ЛЕ групна фаза. И тоа Тетекс ако се сеќавам се пласираше во квал. ЛЕ како победник на купот.
Муабетот ми е за 10 години стигнавме нашите тимови да се молат да им се падне некој аматерски тим од Андора или Сан Марино затоа што Литванија/Латвија/Естонија кои порано важеа за лесна ждрепка, сега се непосакувани противници.
Се подобруваат во поглед на квалитетот клубовите од тие земји. Еве во Летонија играат голем број на бразилски и африкански играчи. Во Естонија носат руски играчи од пониските лиги од Русија. Во клубовите од Андора играат шпански и португалски играчи, во клубовите од Сан Марино носат италијански играчи. Сите напредуваат и во поглед на тактиката.


Рига против Малме изгледаше како да гледаш тим од прва македонска лига со општинска.
А Вардар го испадна Малме пред неколку години, стигнавме на ниво клубови од Ерменија и Латвија да се поуспешни во европа него македонските клубови, мизерија човече.
Се согласувам за Рига, ама Шкендија ќе има проблем поради тактичката поставеност на Рига. Нормално дека клубовите од Македонија ќе паднат во поглед на квалитетот. Во Ерменија се вложува далеку повеќе. Се носат играчи од Јужна Америка и играчи од Балканот. Сето тоа го подигнува квалитетот.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom