Македонско фудбалско првенство

Кој ќе биде шампион на Македонија во сезоната 2023/24?


  • Вкупно гласачи
    80
  • Гласањето е завршено на .
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.450
Поени од реакции
68.690
Прв пат Блашко да не успее во некоја своја намера :D
Ја ебаа работата со Струга на домашен терен. Денес веќе не знаеа што да прават, за голот на Шкендија за 3-4, три топки фрлија децата од аут линијата. Треба дебела казна да јадат. Јас сум за судиите да го прекинат дуелот во таков случај и дебело да се казни екипата.
Се раздаваа бодови на почетокот, сега ќе се крстат во Силекс да тепа со Струга за да фатат Европа.
Ѓорче сигурно има 3 бода со нас на Градски, ама не знам што решава во случај на исто бодови. Не верувам да решава меѓусебен дуел, затоа што имаше три круга. Во меѓусебен се подобри од Струга. Ако решава гол разлика, ќе треба да тепаат 4 разлика со Вардар и Струга да заврши нерешено.

Борец официјално се спаси. Академија Пандев ќе завери опстанок во последниот дуел со Борец дома.
Останува Силекс да одигра за Ѓорче, затоа што тешко да дочека кикс од Пандевци.

Значи, Силекс и Ренова во бараж, Вардар и Беласица во втора лига.

Во бараж Силекс со Тиквеш, а Ренова со Охрид или Велешта.
И таму не знам што решава. Ако решава меѓусебен, подобар е Охрид. Ако решава гол разлика, засега Охрид има за 2 гола подобра.
Ако решава меѓусебен дуел тогаш Тетекс е веќе спасен, а Дрита испадната и Тетекс ќе им ја даде на Охрид.
Ако решава гол разлика, тогаш Тетекс мора да земе барем бод со Охрид, затоа што Дрита има 3 бода дома од Кораб.
Во секој случај Велешта има тешко гостување во Автокоманда и освен ако не се договорени, нема теорија да земат бод.
Така што многу веројатно Охрид да биде втор.

Навивам за Охрид во бараж, иако тешко да ја добијат Ренова.

EDIT: Сега ми текна дека и Силекс припаѓа на втора лига запад, бидејќи влегуваат во северен регион на третите лиги (барем порано, Крива Паланка и Кратово влегуваа во северот). Тогаш ќе мора да има бараж, бидејќи и Силекс и Ренова се од западен регион. Калакурница :D
 
Последно уредено:
B

Beck's

Гостин
Прв пат Блашко да не успее во некоја своја намера :D
Ја ебаа работата со Струга на домашен терен. Денес веќе не знаеа што да прават, за голот на Шкендија за 3-4, три топки фрлија децата од аут линијата. Треба дебела казна да јадат. Јас сум за судиите да го прекинат дуелот во таков случај и дебело да се казни екипата.
Се раздаваа бодови на почетокот, сега ќе се крстат во Силекс да тепа со Струга за да фатат Европа.
Ѓорче сигурно има 3 бода со нас на Градски, ама не знам што решава во случај на исто бодови. Не верувам да решава меѓусебен дуел, затоа што имаше три круга. Во меѓусебен се подобри од Струга. Ако решава гол разлика, ќе треба да тепаат 4 разлика со Вардар и Струга да заврши нерешено.

Борец официјално се спаси. Академија Пандев ќе завери опстанок во последниот дуел со Борец дома.
Останува Силекс да одигра за Ѓорче, затоа што тешко да дочека кикс од Пандевци.

Значи, Силекс и Ренова во бараж, Вардар и Беласица во втора лига.

Во бараж Силекс со Тиквеш, а Ренова со Охрид или Велешта.
И таму не знам што решава. Ако решава меѓусебен, подобар е Охрид. Ако решава гол разлика, засега Охрид има за 2 гола подобра.
Ако решава меѓусебен дуел тогаш Тетекс е веќе спасен, а Дрита испадната и Тетекс ќе им ја даде на Охрид.
Ако решава гол разлика, тогаш Тетекс мора да земе барем бод со Охрид, затоа што Дрита има 3 бода дома од Кораб.
Во секој случај Велешта има тешко гостување во Автокоманда и освен ако не се договорени, нема теорија да земат бод.
Така што многу веројатно Охрид да биде втор.

Навивам за Охрид во бараж, иако тешко да ја добијат Ренова.
Mnogu seljacki od nivna strana aka Skopje koga igra vo Avtokomanda

Igor Stojcevski isto go mislev za dobar sudija ama deneska popusti zaedno so liniskite, im podari penal, nekolku prekrsoci opasni po golot na Shkendija i barem dve nepostoecki ofsajd situacii za Shkendija


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
7 јуни 2011
Мислења
4.179
Поени од реакции
3.153
@Saber Rider меѓусебен одлучува не гол разлика.. Тетекс е спасен.. Е сега нешто ма резултати пишува за некаков си бараж ваљда нема да има тоа..
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.450
Поени од реакции
68.690
@Saber Rider меѓусебен одлучува не гол разлика.. Тетекс е спасен.. Е сега нешто ма резултати пишува за некаков си бараж ваљда нема да има тоа..
Да, сега прочепкав дека решава меѓусебен.
Комплицирана е ситуацијата.
Тетекс ако заврши трет од позади, може да отпадне ако Тиквеш победи бараж. Тогаш ќе отпадне плус уште една екипа од прва лига во втора запад (под услов Силекс и Ренова да играат бараж) и по автоматизам отпаѓа третиот од позади од втора лига во трета.
Е сега, Тетекс има 3 бода помалку од Кадино и Влазрими и не знам дали има математики да ги престигне, ме мрзи да ги гледам меѓусебните со нив.
Влазрими нема веќе утакмици, не знам дали Тетекс би ги поминал со победа.
Ќе има тактики во последно коло и следење на резултатите :D

EDIT: Прочепкав. Тетекс има 2 победи со Влазрими и еден пораз, така што ако тепа со Охрид, би биле пред Влазрими во случај на исто бодови.
Ама, ако Кадино не освои ниту бод со Гостивар, сите екипи би имале исто бодови.
Влазрими има 2 победи и нерешено со Кадино.
Тетекс има 2 победи и нерешено со Кадино.

Во секој случај, Тетекс со победа сигурно ќе се спаси. Ако Кадино изгуби, а Тетекс победи, тогаш Кадино би можеле да отпаднат ако Тиквеш помине бараж.
Значи најдобро е да тепа Тетекс, а Скопје да ја добие Велешта :D
 
Последно уредено:
Член од
4 ноември 2016
Мислења
2.279
Поени од реакции
1.728
Kadino mislam deka zhiveat so Gostivar i kje dobie slednata. Gostivar nema shansa za barazh vekje.
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.141
Поени од реакции
5.492
Mnogu seljacki od nivna strana aka Skopje koga igra vo Avtokomanda

Igor Stojcevski isto go mislev za dobar sudija ama deneska popusti zaedno so liniskite, im podari penal, nekolku prekrsoci opasni po golot na Shkendija i barem dve nepostoecki ofsajd situacii za Shkendija


Sent from my iPhone using Tapatalk
ja pa mislam deka deneska bas ok bese sudenjeto. da imase namera da mu pomogne na gjorce mozese na primer faulot nad vosha da go racuna kako penal bidejki akcijata bese bukvalno pokraj linijata. isto od toa sto vidov na TV ofsajd odlukite bea site ok. i na kraj kaj kontrata na shkendija koga bea frleni topki ako sakase da se glupira mozese da ja prekine akcijata uste pred da se stigne do gol situacija. sekako toa ke bese pogresna odluka, ama sakam da kazam da imase zelba da im pomogne mozese vo takva kasa popara situacija da se izglupira so takva odluka, ama bas fer ja prodolzi igrata iako sigurno bese svesen deka 90% ke padne resavacki gol. taka sto minimalni greski sigurno bea prisutni, ama gore dole ok bese za tenzicen i vazen natprevar.

Прв пат Блашко да не успее во некоја своја намера :D
Ја ебаа работата со Струга на домашен терен. Денес веќе не знаеа што да прават, за голот на Шкендија за 3-4, три топки фрлија децата од аут линијата. Треба дебела казна да јадат. Јас сум за судиите да го прекинат дуелот во таков случај и дебело да се казни екипата.
Се раздаваа бодови на почетокот, сега ќе се крстат во Силекс да тепа со Струга за да фатат Европа.
Ѓорче сигурно има 3 бода со нас на Градски, ама не знам што решава во случај на исто бодови. Не верувам да решава меѓусебен дуел, затоа што имаше три круга. Во меѓусебен се подобри од Струга. Ако решава гол разлика, ќе треба да тепаат 4 разлика со Вардар и Струга да заврши нерешено.

Борец официјално се спаси. Академија Пандев ќе завери опстанок во последниот дуел со Борец дома.
Останува Силекс да одигра за Ѓорче, затоа што тешко да дочека кикс од Пандевци.

Значи, Силекс и Ренова во бараж, Вардар и Беласица во втора лига.

Во бараж Силекс со Тиквеш, а Ренова со Охрид или Велешта.
И таму не знам што решава. Ако решава меѓусебен, подобар е Охрид. Ако решава гол разлика, засега Охрид има за 2 гола подобра.
Ако решава меѓусебен дуел тогаш Тетекс е веќе спасен, а Дрита испадната и Тетекс ќе им ја даде на Охрид.
Ако решава гол разлика, тогаш Тетекс мора да земе барем бод со Охрид, затоа што Дрита има 3 бода дома од Кораб.
Во секој случај Велешта има тешко гостување во Автокоманда и освен ако не се договорени, нема теорија да земат бод.
Така што многу веројатно Охрид да биде втор.

Навивам за Охрид во бараж, иако тешко да ја добијат Ренова.

EDIT: Сега ми текна дека и Силекс припаѓа на втора лига запад, бидејќи влегуваат во северен регион на третите лиги (барем порано, Крива Паланка и Кратово влегуваа во северот). Тогаш ќе мора да има бараж, бидејќи и Силекс и Ренова се од западен регион. Калакурница :D
mada i struga mestese. poslatko ke bese blasko da izgubese protiv tim koj fer zavrsi pred niv, ovaka se probi podobriot mestac :D

inace rabotata e veke resena, jas mislam deka struga ke dogovori pobeda kaj sileks, najkasno od koga pandevci bi imale vodstvo protiv borec. borec sekako ne igra za nisto, a za sileks da ima sansa borec bi trebal duri da pobedi, vo prevod toa znaci deka sileks veke nema sansa direktno da se spasi i komotno moze da ja sitne utakmicata. mozam da si zamislam deka pandevci ke stignat do vodstvo i posle sileks na primer na poluvreme ke si ja dogovori so struga.

vo sekoj slucaj sami se krivi, kakvi otepani golovi gjorce samo primi poslednite nedeli. napred ke se shinat od igranje za da postignat gol, a nazad onaka lagano podaruvaat sansi. deneska simptomaticna bese akcijata na kitanovski. pri 2:2 vo 50. minuta i so toa 40+ minuti da stignat do pobeda on mesto komotno da ja rogne topkata na tribina sakase elegantno da mu ja odzemi na elezi i zaradi toa ja izgubi i elezi go postigna golot za 2:3. onaka tipicna seljacka akcija na defanzivec koj saka da izigrava fudbalski velikan. i posle se cudi zosto ne stignuvaat dobri ponudi od nadvor.. ne sfaka deka cabe mu se asistenciite i golovite koga kako desen bek nazad se glupira. realno steta bidejki kitanovski ustvari e dobar fudbaler, a i ne e glupav, ama za zal so godini igra na ist nacin mesto da napreduva.
 
Последно уредено:
B

Beck's

Гостин
ja pa mislam deka deneska bas ok bese sudenjeto. da imase namera da mu pomogne na gjorce mozese na primer faulot nad vosha da go racuna kako penal bidejki akcijata bese bukvalno pokraj linijata. isto od toa sto vidov na TV ofsajd odlukite bea site ok. i na kraj kaj kontrata na shkendija koga bea frleni topki ako sakase da se glupira mozese da ja prekine akcijata uste pred da se stigne do gol situacija. sekako toa ke bese pogresna odluka, ama sakam da kazam da imase zelba da im pomogne mozese vo takva kasa popara situacija da se izglupira so takva odluka, ama bas fer ja prodolzi igrata iako sigurno bese svesen deka 90% ke padne resavacki gol. taka sto minimalni greski sigurno bea prisutni, ama gore dole ok bese za tenzicen i vazen natprevar.


mada i struga mestese. poslatko ke bese blasko da izgubese protiv tim koj fer zavrsi pred niv, ovaka se probi podobriot mestac :D

inace rabotata e veke resena, jas mislam deka struga ke dogovori pobeda kaj sileks, najkasno od koga pandevci bi imale vodstvo protiv borec. borec sekako ne igra za nisto, a za sileks da ima sansa borec bi trebal duri da pobedi, vo prevod toa znaci deka sileks veke nema sansa direktno da se spasi i komotno moze da ja sitne utakmicata. mozam da si zamislam deka pandevci ke stignat do vodstvo i posle sileks na primer na poluvreme ke si ja dogovori so struga.

vo sekoj slucaj sami se krivi, kakvi otepani golovi gjorce samo primi poslednite nedeli. napred ke se shinat od igranje za da postignat gol, a nazad onaka lagano podaruvaat sansi. deneska simptomaticna bese akcijata na kitanovski. pri 2:2 vo 50. minuta i so toa 40+ minuti da stignat do pobeda on mesto komotno da ja rogne topkata na tribina sakase elegantno da mu ja odzemi na elezi i zaradi toa ja izgubi i elezi go postigna golot za 2:3. onaka tipicna seljacka akcija na defanzivec koj saka da izigrava fudbalski velikan. i posle se cudi zosto ne stignuvaat dobri ponudi od nadvor.. ne sfaka deka cabe mu se asistenciite i golovite koga kako desen bek nazad se glupira. realno steta bidejki kitanovski ustvari e dobar fudbaler, a i ne e glupav, ama za zal so godini igra na ist nacin mesto da napreduva.
Penalot na Gjorce nikade ne go spomnuvas, ako toa bese penal togas dzabe diskutirame

Akcijata koja go spomnuvas bese nadvor, toa duri i komentatorot od prva go rece bez povtorena smimka, istiot komentator koj celo vreme placese pri golovite na Shkendija i promasuvanjata na Makedonija, duri na 2-3 navrati se osmeli da kaze deka Shkendija im pustila na Struga, totalno nedozvolivo za komentator od javen servis

Ne moza da sopre akcija, ako e taka togas e lesno, pri sekoj natprevar pustas topka pri takva situacija i sudijata prekinuva. Da prekinese ke trebase 0-3 da se registrira a za toa nema muda on


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.274
Поени од реакции
78.922
Uste mi teknuva na klipot na vmro za izbori vo rakometnata sala kade sto izleze Samsonenko
Koga gi kritikuvavme deka se sto e politicki motivirano nema predolgo da trae oni ne napagaa deka Vardar e brend i nema vrska so politicki partii.
Realno politikata ve spasi 2011, politikata vi donese tituli posle toa i politikata ve vraka pak vo 2011

Ako e navistina brend gordost i se nataka po res, bujrum vtora liga, barajte privaten sponzor bez politicko vlijanie i tek togas ke moze da zborime za nesto takvo

Vtora liga vi treba da ve spusti na zemja t.e da ve spusti vo rangon na River Plata


Sent from my iPhone using Tapatalk
И у Лига Европа политика ги стави?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.274
Поени од реакции
78.922
Pa ako bez politicko vlijanie padnaa vo vtora liga togas neznam zosto prasuvas ova


Sent from my iPhone using Tapatalk
Не се пласира таму со врски во македонската власт.

Инаку, честито титула.
 
B

Beck's

Гостин
Не се пласира таму со врски во македонската власт.

Инаку, честито титула.
Ne tuku napravija tim so pomos na vlasta i bea prvaci so gol od ofsajd na Jasir Asani vo direktniot duel so Shkendija
Site ispadnale vo vtora, ne mora tolku placenje osobeno od komitite na fb kako site se protiv Vardar, demek za ovoj klub treba site da zamizat i da ne dozvolat da padnat od liga, ova e licemerie i zatoa kreiraat odvratnost kaj site sto ne se fanovi na ovoj klub, ne zboram sa albancite

Fala za cestitkata


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.953
Поени од реакции
17.715
Pa ako bez politicko vlijanie padnaa vo vtora liga togas neznam zosto prasuvas ova


Sent from my iPhone using Tapatalk
У почетна криза кога се радувавте дека ќе испадне уште за лани демек, освоивме титула. Ако не сакаа пехарот да ни го дадат, тогаш сигурно првото место ни го обезбедил Заев или Сејдини.
 
Член од
29 септември 2011
Мислења
2.098
Поени од реакции
2.220
Полни сте комплекси Вардар бил политички ова она како да Милан на Берлускони не бил. Вие никогаш нема да играте Лига Европа и никогаш нема да имате играчи какви што Вардар имаше. Вардар е втора лига благодарејќи на трговецот што сака сребреници заев. Тој и ќерката ќе продаде не пак Вардар. Како и да е мн скоро ќе се врати Вардар.

Sent from my MAR-LX1A using Tapatalk
 

te-ultra

ILLYRIAN
Член од
17 октомври 2011
Мислења
1.930
Поени од реакции
1.100
Ednostavno vasiot exponencijalen rast korelira so VMRO ,so nivniot sloboden pat padnavte i vie ..Koga sme kaj politikata i sportot :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom