Македонско фудбалско првенство 2020/2021

Член од
18 мај 2008
Мислења
7.557
Поени од реакции
17.484

За разлика од ракометот, тука федерацијата е тешка мафија.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
4.086
Поени од реакции
9.497

За разлика од ракометот, тука федерацијата е тешка мафија.
Не разбирам, за што ги прозива?
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.557
Поени од реакции
17.484
Не разбирам, за што ги прозива?
Па добија огромни пари од УЕФА за пласман, а ништо не вложија ни во клубови ни во инфраструктура, туку на потпаролот на ФФМ му дадоа 20К евра, а на високите членови неколкукратно повеќе.
 

Prime

Оптимус
Член од
4 јули 2010
Мислења
5.297
Поени од реакции
6.321
Бегај бе гоче шо навлегуваш во формирање клуб не ми е јасно, шо мислат луѓето дека федерацијата треба да им прави не ми е јасно, овој муабет ми е тотално без врска. За да функционира фудбалски клуб треба зад тебе да има град, да има луѓе, да има комуникација. Не ми е јасно шо гледа во европа е цел живот во најдобрите фудбалски клубови, кои црни федерации му помагаат на било кој начин на клубовите?!
тури му кур на нов клуб од кај шо нема ништо да добиеш, имавте бренд во градот наместо него да го градите сите заедно ти клуб си играш тука, едвај чекам да ти скурчи и да баталиш ова работа.
А сите шо мислите дека има некаква споредба ракомет фудбал појма немате, рскометен клуб може да де одржува со пари за семки!
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
4.086
Поени од реакции
9.497
Па добија огромни пари од УЕФА за пласман, а ништо не вложија ни во клубови ни во инфраструктура, туку на потпаролот на ФФМ му дадоа 20К евра, а на високите членови неколкукратно повеќе.
Еве објсаниле Prime за мене, ми заштедил куцање.
Не знам стварно дали очекува да пратат екипа да му исчистат теренот или ова колку само да се тргне од инвестирање, нешто налик на Кочо затоа што гледа дека во Мк само се губат пари и живци.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.557
Поени од реакции
17.484
Сега Гоче не знаел за фудбал, што има све и сешто освоено и видено? :D
Не само во Македонија лубови добиваат помош од федерација за пример инфраструктура. Зошто кога земаа солидна пара за пласман 60-70 посто ја распределија меѓусебно? Пример супер ќе беше ФФМ да вложи во дренажа на терените на прволигаши и второлигаши(на што и со постот цели Гоче), а не сите пари да ги испокрадат.
 

Prime

Оптимус
Член од
4 јули 2010
Мислења
5.297
Поени од реакции
6.321
Сега Гоче не знаел за фудбал, што има све и сешто освоено и видено? :D
Не само во Македонија лубови добиваат помош од федерација за пример инфраструктура. Зошто кога земаа солидна пара за пласман 60-70 посто ја распределија меѓусебно? Пример супер ќе беше ФФМ да вложи во дренажа на терените на прволигаши и второлигаши(на што и со постот цели Гоче), а не сите пари да ги испокрадат.
се понаша ко ништо да не видел во животот, срамота е вакви изјави
шо е по трагично цела објава можно е да е и политички инспирирана, шо е според мене поголема трагедија
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.557
Поени од реакции
17.484
се понаша ко ништо да не видел во животот, срамота е вакви изјави
шо е по трагично цела објава можно е да е и политички инспирирана, шо е според мене поголема трагедија
Ок бро, Гоче е глуп и политикант, а овие од ФФМ кои скоро сите пари си ги разделија се Господа и безгрешни.
 

Prime

Оптимус
Член од
4 јули 2010
Мислења
5.297
Поени од реакции
6.321
Ок бро, Гоче е глуп и политикант, а овие од ФФМ кои скоро сите пари си ги разделија се Господа и безгрешни.
чисто политикснство и желба за пари е цел процес, срамота е буквално од ова подолно не можи да е, дно дна е ова
партијата демек добронамерна е па сака да ги смени овие криминалци, немој молим те
од неутрална страна ако гледаш нема некоја дамка оваа федерсција, добивката од европското играчите ја поделија. такви влажни соништа дека некоја федерација некаде на приватни клубови му гради терени не знам од кај сте инспирирани да сонувате стварно
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
4.086
Поени од реакции
9.497
се понаша ко ништо да не видел во животот, срамота е вакви изјави
шо е по трагично цела објава да е и политички инспирирана, шо е според мене поголема трагедија
И мене ми делува како поддршка за да се оствари она што долго се залага оваа влада, односно да пуштат свои корени во ФФМ.

@blanco Престани да рипаш само беспотребно, демек сите земале по 10 милиони од ФФМ. Те гледам по форумов, си ептен апла анти сдс, па нема да ти треба многу за да сфатиш дека она што го направи Кочо а планира и Пандев е масло на сегашнава влада.
Добро знае Пандев дека во Џенова терен не чисти фудбалска федерација.
И кои пари? Нели им исплатија премии на фудбалерите ако добро се сеќавам.
Или сега од ЕП ќе падне добра сума па мора државата да мезне нешто од ффм.

Како и да е, со ваквиот однос никој нема да добие. Сејдини е и ќе си остане претседател.
Ако го сменат насилно и стават некој нивни фифа и уефа има маме да ни ебат.
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
1.549
Поени од реакции
3.113
Ок бро, Гоче е глуп и политикант, а овие од ФФМ кои скоро сите пари си ги разделија се Господа и безгрешни.
najnormalno e od premiite golem del da zavrsi kaj fudbalerite i personalot vklucen vo reprezentacijata. toa sto dobija i nekoi foteljasi se samo troski vo sporedba so budgetot i dobivkata. demek potparolot da ne dobil 20.000€ so tie pari 5 stadioni ke se izgradat. nigde na svetot federacijata pomaga na golemo vo klubovite. FFM im gradi tereni (bas pandevci pred nekoj mesec dobija nov teren subvencioniran od FFM) i pomaga za drugi raboti okolu infrastrutkurata i toa e veke nesto sto retko e nadminato vo drugi drzavi. fudbalskata federacija e tuka za da organizira, a ne za da finansira.

se ova sto se slucuva e maslo na SDSM, sakaat nivni ljuge da piknat vo FFM za da lapaat od kolacot, a bonus ke bide da go smenat imeto na federacijata (bidejki ne e drzavna institucija ne go mozat toa odnadvor, ne e pokrieno preku prespanskiot dogovor).

zaradi toa i sega tolku se brzaat, sakaat da se vmetne "severna" vo imeto na sojuzot za na EP da ne bideme provokacija za grcite i bugarite. baska ke pocnat da se glupiraat kako vo kosarkata, na trening oprema da pisuva severna i slicni gluposti, a dolgorocno ke pocnat i da vrsat pritisok vrz selektorite i igracite da namalat so patriotizam vo javnosta. ubavo kazav vo drugata tema: da im e dojdeno do fudbalot ke pocekaat da zavrsi EP za da ne se rasipe atmosferata vo reprezentacijata pred EP.

a pandev za zal e samo marioneta, nego preku strumicka linija go manipuliraat, mu vetuvaat razni raboti za podobruvanje na fudbalot vo makedonija za da bide na nivna strana, a ne e svesen deka i tie ke postavat lopovi i nema nisto da se podobri, verojatno duri i poloso ke stane. pandev da bese pointeligenten ke sfatese kakvi ljuge se vo prasanje koga ne mu ja dadoa ni belasica. go lazat sega demek ke ja podobrat fudbalskata federacija, a nego go ostavija na cedilo koga mu trebase pomos. istoto ke bide so federacijata.

PS
poglednete samo koj covek SDSM go postavi kako sportski direktor vo reprezentacijata:
deni masev! wtf?! tipot skoro nisto nema raboteno vo fudbalot osven sto bese potprosecen fudbaler, no go nametnaa kaj FFM za da imaat nivni covek, on bese eden vid kompromis za malku da se smirat odnosite.

toa moze da se ocekuva SDSM ako ja prezime FFM, ke stavat povise likovi kako masev koi veke nemaat dopirna tocka so fudbalot, a ke lapaat pari. nekoi se bunat sto potparolot dobil 20.000€, no proverete kolku dobil masev, zosto nikoj ne se buni za toa? e so takvi kalibri planiraat da go podobrat fudbalot, ke ni ja vodat posle federacijata ljuge koi se vo dobri odnosi so zajko bez da e bitno dali se razbiraat od fudbal ili ne. vo najdobar slucaj nema da ne unazadad.
 
Последно уредено:
Член од
11 октомври 2010
Мислења
4.086
Поени од реакции
9.497
najnormalno e od premiite golem del da zavrsi kaj fudbalerite i personalot vklucen vo reprezentacijata. toa sto dobija i nekoi foteljasi se samo troski vo sporedba so budgetot i dobivkata. demek potparolot da ne dobil 20.000€ so tie pari 5 stadioni ke se izgradat. nigde na svetot federacijata pomaga na golemo vo klubovite. FFM im gradi tereni (bas pandevci pred nekoj mesec dobija nov teren subvencioniran od FFM) i pomaga za drugi raboti okolu infrastrutkurata i toa e veke nesto sto retko e nadminato vo drugi drzavi. fudbalskata federacija e tuka za da organizira, a ne za da finansira.

se ova sto se slucuva e maslo na SDSM, sakaat nivni ljuge da piknat vo FFM za da lapaat od kolacot, a bonus ke bide da go smenat imeto na federacijata (bidejki ne e drzavna institucija ne go mozat toa odnadvor, ne e pokrieno preku prespanskiot dogovor).

zaradi toa i sega tolku se brzaat, sakaat da se vmetne "severna" vo imeto na sojuzot za na EP da ne bideme provokacija za grcite i bugarite. baska ke pocnat da se glupiraat kako vo kosarkata, na trening oprema da pisuva severna i slicni gluposti, a dolgorocno ke pocnat i da vrsat pritisok vrz selektorite i igracite da namalat so patriotizam vo javnosta. ubavo kazav vo drugata tema: da im e dojdeno do fudbalot ke pocekaat da zavrsi EP za da ne se rasipe atmosferata vo reprezentacijata pred EP.

a pandev za zal e samo marioneta, nego preku strumicka linija go manipuliraat, mu vetuvaat razni raboti za podobruvanje na fudbalot vo makedonija za da bide na nivna strana, a ne e svesen deka i tie ke postavat lopovi i nema nisto da se podobri, verojatno duri i poloso ke stane. pandev da bese pointeligenten ke sfatese kakvi ljuge se vo prasanje koga ne mu ja dadoa ni belasica. go lazat sega demek ke ja podobrat fudbalskata federacija, a nego go ostavija na cedilo koga mu trebase pomos. istoto ke bide so federacijata.

А и Пандев му е најјакиот џокер со оглед на неговата репутација.
Еве пет минути на фејсбук свртев, мал милион портали ја пренеле веста.
Фактот што толку многу луѓе се лесно изманипулирани доволно говори за менталитетот кај нас. Не е ни чудо што овие се два мандата на власт а тие претходните 11 години.
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
1.549
Поени од реакции
3.113
А и Пандев му е најјакиот џокер со оглед на неговата репутација.
Еве пет минути на фејсбук свртев, мал милион портали ја пренеле веста.
Фактот што толку многу луѓе се лесно изманипулирани доволно говори за менталитетот кај нас. Не е ни чудо што овие се два мандата на власт а тие претходните 11 години.
99+% od ljugeto vo makedonija nemaat pojma sto se slucuva vo nasiot fudbal, samo povrsinski se informirani. vo takva okolina najbitno e nekoj kako goran pandev da go imas na tvojata strana, togas javnosta e na tvoja strana bez vrska ti sto nudis.

najstrasno e sto samiot pandev vo nekolku navrati tvrdese kako poslednite godini uslovite za reprezentacijata stanale mnogu podobri, deka imale podobri letovi, podobri hoteli, podobri pripremi itn. i toa ne vazi samo za seniorite, i kaj mladinskite reprezentacii poslednite godini drasticno se podobri sostojbata. toa sto se kvalificiravme za U21 EP 2017 i sega za seniorsko EP do negde e rezultat na promeni koi gi imase prethodno. ne tvrdam deka e optimalno, daleku od toa, ama siguren sum deka ako vlezat tie na SDSM ke bide poloso.

ne pomina mnogu vreme, ako pamtite nivni strucnaci za podobruvanje na fudbalot se megu drugo faci kako nikola ilievski, dragan tomovski i mirsad jonuz. site koi dobro go poznavaat nasiot fudbal bi trebale da znaat kolku tie mozat da ja podobrat sostojbata... fali uste pinda da go naznacat za pretsedatel na FFM^^

inace toa sto pandev sega kuka od koga vcera negoviot tim izgubi zaradi kiks na nivniot golman e smesno. uslovite bea isti i za rabotnicki, sega demek federacijata e kriva sto izgubile. i porano se igralo na sneg, pa demek pandevci se barcelona i zaradi snegot imale handicap protiv rabotnicki.
 
Член од
4 октомври 2018
Мислења
2.506
Поени од реакции
6.010
Добро знае Пандев дека во Џенова терен не чисти фудбалска федерација.
Не се работи за тоа дека треба некој друг да им го чисти, туку зошто им е одбиено барањето за одложување на овој натпревар ? А денеска сите др одложени
Види го теренот во каква состојба бил, крив беше Кочо што се жалеше за притисок врз судии сега и Пандев ви е крив..
 
Член од
30 ноември 2013
Мислења
1.966
Поени од реакции
3.490
А за што уствари се буни, дека само они изиграа колово, а за другите одложија? Па таква среќа имаа да играат ден порано, продолжи да паѓа цел ден вчера и уште толку полоши беа условите. И мене ми се смешни вакви реакции и излагања, апла се гледа дека е политизирано и е обид за извршување притисок, со настапиве „ако нешто не се смени ќе се повлечам“ досадни се, веќе видено. Не дека ја поддржувам федерацијата, ама често ваквите реакции се скроз неосновани, ако сакаш да направиш нешто дај предлози, идеи, секоја чест што вложува ете и сосема солидно работи клубот, се базира на млади играчи, ама вакви реакции се непотребни
 

Kajgana Shop

На врв Bottom