Македонско фудбалско првенство

Кој ќе биде шампион на Македонија во сезоната 2023/24?


  • Вкупно гласачи
    80
  • Гласањето е завршено на .
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.141
Поени од реакции
5.492
Вардар секогаш кога е потценет, е најопасен. Тоа се покажало во повеќе наврати...
razlikata e sto poslednite godina dve neopravdano bese potcenet. leto 2019 site predviduvaa nesto loso zaradi slabiot start, ama individualno jasno bese deka so shkendija vardar go imase najdobriot sostav. tek leto 2020 drasticno padna individualniot kvalitet i kako rezultat vardar bese samo prosek ovaja sezona (blagodarenie na nekolku kratkorocno doneseni fudbaleri). sega uste povise padna kvalitetot, no prednost e sto i drugi klubovi se otepani. ke vidime, mozno e da se sobiraat bodovi zaradi slabata konkurencija, ama sekoj bod ke bide macno zaraboten.
 
Член од
23 август 2020
Мислења
257
Поени од реакции
427
Дали има уште карти за Вардар-Пелистер или да си купам на црно? Добра акција на Комити но жално е во овие услови каде се наоѓа клубот требаше да не остане ниту еден билет, спротивното ќе беше пр. Шкендија.
 
Член од
29 септември 2011
Мислења
2.098
Поени од реакции
2.220
Беласица тешко да се спаси донесоа многу фитбалери ама според мене не квалитетни плус имаат многу малку бодови.Така да Беласица и ќе продава бодови поготово на домашен терен.
 

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
1.629
Поени од реакции
2.071
Колку натпреварувачки рунди има до крај на сезоната? Бидејќи ми дава само уште 5 до крајот на сезоната. Ќе се игра плеј-оф и плеј-аут ?

Инаку Беласица не знам зошто ги донесе странците бидејќи во Втора лига не може да играат странци. Ептен ако ги потпишале на 6 месеци само. А опстанок не верувам дека ќе успеат да обезбедат.

За Академија Пандев сум сигурен дека ќе обезбеди опстанок, дури мислам и дека купот тие ќе го освојат. Пелистер некако најризичен за испаѓање ми изгледа од екипиве кои се во опасната зона (Не ја сметам Беласица). Вардар во најлоша ситуација мислам дека ќе игра бараж за опстанок.
 
Член од
29 септември 2011
Мислења
2.098
Поени од реакции
2.220
Тешко ќе биде и на Академија реално донесоа играчи од кој Коста Манев можеби одскокнува другите просек за оваа лига.Оваа сезона немаа добар шпиц па така и реализацијата им е проблем.Не знам што е со Маркоски човекот беше голем талент и потона наеднаш дали повреда е во прашање или што незнам.
 

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
1.629
Поени од реакции
2.071
Тешко ќе биде и на Академија реално донесоа играчи од кој Коста Манев можеби одскокнува другите просек за оваа лига.Оваа сезона немаа добар шпиц па така и реализацијата им е проблем.Не знам што е со Маркоски човекот беше голем талент и потона наеднаш дали повреда е во прашање или што незнам.
Маркоски се ожени, затоа пропадна човекот. :P
 

Harry Potter

Imperius
Член од
14 септември 2005
Мислења
2.533
Поени од реакции
1.515
се ожени, имаше повреда, па му се роди и дете.

Колку натпреварувачки рунди има до крај на сезоната? Бидејќи ми дава само уште 5 до крајот на сезоната. Ќе се игра плеј-оф и плеј-аут ?
33 има и распоредот за последниот круг од 23 до 33 коло ќе биде познат откако ќе се комплетира вториот круг, односно по завршување на 22 коло. тоа е бидејќи третиот круг се прави во зависност од пласманот на екипите.
 

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
1.629
Поени од реакции
2.071
33 има и распоредот за последниот круг од 23 до 33 коло ќе биде познат откако ќе се комплетира вториот круг, односно по завршување на 22 коло. тоа е бидејќи третиот круг се прави во зависност од пласманот на екипите.

Ти благодарам на одговорот. Претпоставував дека е така.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.897
Поени од реакции
84.268
Зошто претходно ги зборевте Беласица и Борец за сигурни, кога и Академија Пандев не се ништо поарни.
Борец барем имаат собрано поени.
Академија Пандев се во иста ситуација како Борец уште од минатата зима, мислам освен Беласица скоро и да нема полоша екипа во календарска 2021.
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.141
Поени од реакции
5.492
Зошто претходно ги зборевте Беласица и Борец за сигурни, кога и Академија Пандев не се ништо поарни.
Борец барем имаат собрано поени.
Академија Пандев се во иста ситуација како Борец уште од минатата зима, мислам освен Беласица скоро и да нема полоша екипа во календарска 2021.
individualno pandevci imaat eden od podobrite sostavi vo ligata, problem im bese menagiranjeto. sega so vasoski valjda toa ke se podobri. bodovnata razlika ne e mala, ama nema sansa da zavrsat na edno od dvete posledni mesta, za toa ednostavno se prekvalitetni. belasica i pelister garant ke zavrsat pozadi niv bidejki timovite im se za edna klasa poslabi, prasanjeto e povise dali pandevci direktno ke opstanat ili ke treba da odat vo play off.
 
Член од
29 септември 2011
Мислења
2.098
Поени од реакции
2.220
Па имаат добри игрчи АКадемија ама некои позиции им се доста тенки.Па и игра немаат ништо не покажаана пријателските.СПоред мене немаат квалитетен шпиц и тоа е главнот проблем.
 

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
1.629
Поени од реакции
2.071
Добро е што ги откажаа натпреварите и онака нема услови за игра. Сите терени се замрзнати. Туку требаше и таа вчера да ја откажат, реално и таму немаше услови за игра. Како беше подмрзнат теренот се чудам како не скрши нога некој. Треба за наредна година ФФМ да ја разгледа можноста пролетниот дел од сезоната да започнува на крајот на февруари или почеток на месец март.
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.141
Поени од реакции
5.492
Па имаат добри игрчи АКадемија ама некои позиции им се доста тенки.Па и игра немаат ништо не покажаана пријателските.СПоред мене немаат квалитетен шпиц и тоа е главнот проблем.
da, im nedostiga centarfor koj ima dobra realizacija, a dodatno golem problem e sto sasko pandev nezasluzeno dobiva minutaza, on koga ke vlezi cela igra im propaga, mislam podobri bi bile duri so igrac pomalku bidejki koga ke vlezi avtomaticno ja dobiva topkata i im ja gusi igrata. tipot veke 1,5-2 godini nanazad e totalno padnat, ne moze poveke ni da sprintuva (ne deka nekogas bil atleticen), ko ke go gledas vo 1. MFL ke pomislis na zaebancija stavile nekoj igrac od opstinska liga za da go remetat... ete vcera i vasoski go frli sasko vo igra, taka sto i on nema madinja da go izbrka od timot. toa i minatite godini im bese mozda najgolemiot handicap, ama se uste ne se pojavi "heroj" koj ima hrabrost da kaze deka ne go saka vo timot. minatoto leto prvicno sakase da se povlece od igranje i da im stane sportski direktor, toa ke im bese spas, no se resi da prodolzi, pa im ostana problemot.

inace pokraj CF problem im bea i golmanskata pozicija i LB. so jovanovski donesoa iskusen golman. vcera on bese vinoven za golot, ama sepak bi trebal da gi podobri vo tek na slednite meseci. na LB go donesoa martinaga koj e prosek, sepak na taja pozicija e podobar od dimoski, pa i tamu se podobrija. problem e sto sobraa malku bodovi i pomina povise od pola sezona, pa sega vo ligata mozat da bidat srekni ako im uspee direkten opstanok.

Добро е што ги откажаа натпреварите и онака нема услови за игра. Сите терени се замрзнати. Туку требаше и таа вчера да ја откажат, реално и таму немаше услови за игра. Како беше подмрзнат теренот се чудам како не скрши нога некој. Треба за наредна година ФФМ да ја разгледа можноста пролетниот дел од сезоната да започнува на крајот на февруари или почеток на месец март.
ako pamtam dobro pocnuvase pokasno, no mislam deka zaradi EP sakaa da pocnat porano bidejki sezonata sakaat da ja zavrsat porano vo sporedba so minatite godini za mrme da ima povise vreme za podgotovki (ne deka mnogu fudbaleri od nasete prvenstvo ke igraat na EP).
 

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
1.629
Поени од реакции
2.071
ako pamtam dobro pocnuvase pokasno, no mislam deka zaradi EP sakaa da pocnat porano bidejki sezonata sakaat da ja zavrsat porano vo sporedba so minatite godini za mrme da ima povise vreme za podgotovki (ne deka mnogu fudbaleri od nasete prvenstvo ke igraat na EP).
Не се сеќавам ниту јас, кога почнуваше ама реално треба да биде подоцна почетокот. Од проста причина што не играат европски купови и распоредот не е толку густ за да не може да се заврши до предвидениот датум. И со право се лути Пандев, само овој натпревар не беше одложен, а од авион се гледа дека нема услови за игра.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom