Македонско фудбалско првенство

Кој ќе биде шампион на Македонија во сезоната 2023/24?


  • Вкупно гласачи
    80
  • Гласањето е завршено на .

Трибиани

Ванда Вештерката
Член од
21 јули 2018
Мислења
3.749
Поени од реакции
8.829
Баш ме интересира дали ФФМ или некои од нашите новинари имаат податоци и статистики во стилот на НБА за нашата лига?...најдобар стрелец во историјата?..all time table?..најмногу победи по ред?..најмногу постигнати или примени голој?..највисока победа и слично?...сигурен сум дека постојат некаде во архивите вакви податоци но само треба ффм или некои од нашите смешни телевизии да се потрудат да ја промовираат лигата со натпревари во живо,емисии и слично.

Ама Македонска работа..никој ништо не работи и сакаат од небо да паднат работите...класични ботој
 

Harry Potter

Imperius
Член од
14 септември 2005
Мислења
2.532
Поени од реакции
1.515
Баш ме интересира дали ФФМ или некои од нашите новинари имаат податоци и статистики во стилот на НБА за нашата лига?...најдобар стрелец во историјата?..all time table?..најмногу победи по ред?..најмногу постигнати или примени голој?..највисока победа и слично?...сигурен сум дека постојат некаде во архивите вакви податоци но само треба ффм или некои од нашите смешни телевизии да се потрудат да ја промовираат лигата со натпревари во живо,емисии и слично.

Ама Македонска работа..никој ништо не работи и сакаат од небо да паднат работите...класични ботој
во ФФМ таква работа нема. има материјал и податоци за да се направи, ама во ФФМ грото вработени се колку да земаат плата и не се ни замараат. не очекувај да ти вадат вакви статистики иако тоа им е работа.

може да се направи, едино од страна на ентузијасти.
Автоматски споено мислење:

Ренова и Шкендија проаѓаат понатаму. Шкендија лесно со Сумгаит од Азербејџан (очекувано), а Ренова приреди изненадување против Алачкарт од Ерменија. Слога изгуби од Нефчи со 2-1.
Браво за Ренова!! Ме интересира дали Македонија Ѓорче беа толку утепани лани да изгубат два пати од истиов тим кој Ренова го елиминира, или се традиционално-македонска со "ќе се силам во домашно првенство, а против тутуле-бале од иностранство ќе пиеме службени резултати". Ренова инаку игра далеку подобро во Европа отколку Слога (па и Силекс дури). Оваа сезона подобра испадна од прошлата засега. Два тима отида во второ коло и тоа со победи на гостински терен.
очигледно не си ја гледал Ренова вчера па правиш заклучоци според резултатот. Ренова вчера една акција не направија, 90 минути бункер играа. еден корнер и дадоа гол. чиста среќа, никаква заслуга ниту пак некаква добра игра. всушност не ни имаше Ренова игра. го имаше натпреварот на ЈуТуб на ерменски канал со хаде слика. Ерменците цело време им ја криеја топката, играа, напаѓаа, не дека тие без којзнае што, ама апла се гледаше дека се класа подобри. јбг, не дадоа гол, на нашиве им се посреќи, се случува често во фудбалот.
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.141
Поени од реакции
5.490
во ФФМ таква работа нема. има материјал и податоци за да се направи, ама во ФФМ грото вработени се колку да земаат плата и не се ни замараат. не очекувај да ти вадат вакви статистики иако тоа им е работа.

може да се направи, едино од страна на ентузијасти.
Автоматски споено мислење:



очигледно не си ја гледал Ренова вчера па правиш заклучоци според резултатот. Ренова вчера една акција не направија, 90 минути бункер играа. еден корнер и дадоа гол. чиста среќа, никаква заслуга ниту пак некаква добра игра. всушност не ни имаше Ренова игра. го имаше натпреварот на ЈуТуб на ерменски канал со хаде слика. Ерменците цело време им ја криеја топката, играа, напаѓаа, не дека тие без којзнае што, ама апла се гледаше дека се класа подобри. јбг, не дадоа гол, на нашиве им се посреќи, се случува често во фудбалот.
natprevarot se uste go ima na youtube, moze sekoj licno da proveri kolku mizerno renova igrase. no kako sto kaza, nekogas takov e fudbalot. lani makedonija GjP dva pati izgubi so takva igra, ovaja godina renova pomina so tolku slab fudbal.
 
Член од
14 март 2010
Мислења
16.807
Поени од реакции
15.896
Баш ме интересира дали ФФМ или некои од нашите новинари имаат податоци и статистики во стилот на НБА за нашата лига?...најдобар стрелец во историјата?..all time table?..најмногу победи по ред?..најмногу постигнати или примени голој?..највисока победа и слично?...сигурен сум дека постојат некаде во архивите вакви податоци но само треба ффм или некои од нашите смешни телевизии да се потрудат да ја промовираат лигата со натпревари во живо,емисии и слично.

Ама Македонска работа..никој ништо не работи и сакаат од небо да паднат работите...класични ботој
Па натпревари во живо има на МРТ, еден меч сабота и еден недела, другите натпревари може да се гледат на телевизијата на ФФМ. Мислам дека е доволно тоа за популаризација. Додуша сега со отварање на МРТ тројка, може да се напраи емисија после секое коло со анализи или преглед на колото(поранешно телеспорт, ако се сеќавате), ама најверојатно не сакат да се замараат, ептен премногу работа ќе им дојде.
 

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
8.868
Поени од реакции
7.254
Па натпревари во живо има на МРТ, еден меч сабота и еден недела, другите натпревари може да се гледат на телевизијата на ФФМ. Мислам дека е доволно тоа за популаризација. Додуша сега со отварање на МРТ тројка, може да се напраи емисија после секое коло со анализи или преглед на колото(поранешно телеспорт, ако се сеќавате), ама најверојатно не сакат да се замараат, ептен премногу работа ќе им дојде.
Епа тоа му е работа да даваат извештаи да прават емисии за мак фудбалот и така плата земаат од нас народот да беше приватна тв ај шо сакаат ќе прават ама вака не скапаа со стари снимки

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
 
B

Beck's

Гостин
Analiza na sekoe kolo ima godini nanazad vo Alsat M i TV Shenja, Sportmania se vika emisijata


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Трибиани

Ванда Вештерката
Член од
21 јули 2018
Мислења
3.749
Поени од реакции
8.829
Analiza na sekoe kolo ima godini nanazad vo Alsat M i TV Shenja, Sportmania se vika emisijata


Sent from my iPhone using Tapatalk
Не е само телевизијата да прави анализи..додуша ако прават секоја чест сепак се потрудиле...ама најмногу треба од ФФМ да се заангажираат...замислете колку би се популаризирало првенството ако почнат да вадат некои рандом статистики и да тераат агресивен маркетинг по социјалните мрежи за натпреварите,на пример да вадат меѓусебни статистики за екипите...таа и таа година ова се случило,тој бил стрелец таа минута,онаа минута ова се случило,времеплов...толку публика имало, тие се бореле за титула, оние за опстанок....тој играч таму направил трансфер,па онаму направил трансфер.....онај играч излегол од онаа школа,од таа школа,се продал таму.....

Малце да се нашминка со добра визуелизација и приказ за обичните народ во стилот на Sky Sport за Premier лигата или ESPN за NBA ќе биди комплетно полн погодок...вака без овие работи се добива впечаток дека сите натпревари се местени..тогаш и самите луѓе ќе добијат впечаток дека лигата е попрофесионална и ќе се привлечи публика...тоа е сето процес.

Знам дека нема надеж за нашиот фудбал ама маркетингот е најбитна работа во денешното опшество..чуда се прават
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.141
Поени од реакции
5.490
Не е само телевизијата да прави анализи..додуша ако прават секоја чест сепак се потрудиле...ама најмногу треба од ФФМ да се заангажираат...замислете колку би се популаризирало првенството ако почнат да вадат некои рандом статистики и да тераат агресивен маркетинг по социјалните мрежи за натпреварите,на пример да вадат меѓусебни статистики за екипите...таа и таа година ова се случило,тој бил стрелец таа минута,онаа минута ова се случило,времеплов...толку публика имало, тие се бореле за титула, оние за опстанок....тој играч таму направил трансфер,па онаму направил трансфер.....онај играч излегол од онаа школа,од таа школа,се продал таму.....

Малце да се нашминка со добра визуелизација и приказ за обичните народ во стилот на Sky Sport за Premier лигата или ESPN за NBA ќе биди комплетно полн погодок...вака без овие работи се добива впечаток дека сите натпревари се местени..тогаш и самите луѓе ќе добијат впечаток дека лигата е попрофесионална и ќе се привлечи публика...тоа е сето процес.

Знам дека нема надеж за нашиот фудбал ама маркетингот е најбитна работа во денешното опшество..чуда се прават
abe vidi, vo nekoja normalna drzava i normalna liga bi bil vo pravo, no realno i da privlecat publika ke im se odmili posle nekolku natprevari. jas sum verojatno eden od naj-hardcore-gledacite na 1. MFL, veruvaj deka nema mnogu ljuge na ovoj svet koi poslednite godini gledale povise natprevari. sepak imam razbiranje sto mnogu ljuge ne se zamaraat so nasata liga. na strana slabiot kvalitet, mentalitetot uste povise smeta. kako prvo skoro sekoj klub od koga prv ke postigne gol vednas pocnuva da igra na vreme. mi se gadi od toa, onaka bukvalno mi se gadi. prasanje dali ima liga so ponesportski duh.

kako za primer vo 1. kolo od LS kvalifikacii proslata nedela go gledav natprevarot na tirana kaj dinamo od gruzija bidejki za tirana sega igraat nasite tosevski i najdovski. imaa vodstvo od 1:0 i nivni igrac so grub faul bese pokosen od eden protivnik. sto se sluci? tipot vednas stana i igrata prodolzi. naucna fantastika za skoro site nasi klubovi, pri takov rezultat i takva slucka ke lezese igracot najmalku edna minuta. i ne e samo lezenjeto, sekoja prilika se koristi za takvi nesportski gluposti. ima korner i ako im odgovara rezultatot potrebna im e edna minuta za da se izvede kornerot, isto e kaj drugi prekini. normalno sto nekoj koj gleda i natprevari od PL, primera i bundesliga nema zivci da gleda nas fudbal.

mora nekoj da e hardcore fan za da go trpi nasiot fudbal. so toa mora da se pomirime se dodeka ne se smeni drasticno nasiot fudbal.
 
B

Beck's

Гостин
Inaku koga sme kaj fudbalot na Albanija godini unazad ne imaat projdeno vo sekoj pogled. Tirana protiv Zvezda voopsto nemaa sreka i izgubija od gol od korner, gi izdominiraa i igraa nenormalno agresivno i premnogu fizicki podgotveni izgledaa.
Sreka Shkendija ima stabilen sponzor i kolku tolku drzime na kvalitet inace kaj ke ni bese krajot


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.141
Поени од реакции
5.490
за претходно коло најверојатно зборува. пред да игра со звезда играа со динамо тбилиси.
bas za toj natprevar zboruvav, patem i kazav protiv koj igrale.

Inaku koga sme kaj fudbalot na Albanija godini unazad ne imaat projdeno vo sekoj pogled. Tirana protiv Zvezda voopsto nemaa sreka i izgubija od gol od korner, gi izdominiraa i igraa nenormalno agresivno i premnogu fizicki podgotveni izgledaa.
Sreka Shkendija ima stabilen sponzor i kolku tolku drzime na kvalitet inace kaj ke ni bese krajot


Sent from my iPhone using Tapatalk
toj natprevar ne go gledav, ama protiv dinamo natprevarot kako sto kazav i na toj na slicen level bea so gruzijcite i fudbalot ne bese mnogu kvaliteten, bea pred se borbeni i cvrsti. inace tosevski i najdovski vednas fatija mesto kako starteri iako posebno najdovski stigna nekolku dena pred natprevarot so dinamo, a mu dodelija za nego nevoobicajna pozicija kako stoper so samo uste eden stoper pokraj nego (odigra odlicno, dodeka tosevski na toj natprevar bese katastrofa). spored mene tirana nema podobar tim od sto go imase vardar vo sezonata 2019/20 ili shkendija od prethodnata sezona. razlikata megu albanskata i makedonskata liga e sto vo albanija ima pogolem broj na solidni timovi, a vo prosek i finansiski se podobri. sekako zboruvam za do ova leto, vo novava sezona 1. MFL e ocaj i albanskata verojatno e podobra vo sekoj pogled.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
1.533
Поени од реакции
3.710
Inaku koga sme kaj fudbalot na Albanija godini unazad ne imaat projdeno vo sekoj pogled. Tirana protiv Zvezda voopsto nemaa sreka i izgubija od gol od korner, gi izdominiraa i igraa nenormalno agresivno i premnogu fizicki podgotveni izgledaa.
Sreka Shkendija ima stabilen sponzor i kolku tolku drzime na kvalitet inace kaj ke ni bese krajot


Sent from my iPhone using Tapatalk
Како не имаат пројдено одамна кога Најдовски и Тошевски само што отидоа во Тирана со неколку тренинзи за тимот им беа незаменливи првотимци на првиве натпревари во Европа? Тоа мене ми збори дека се отприлика на исто ниво со лански Вардар, да не зборам за оној Вардар што обезбеди Европа пред три години, во тој тим Најдовски и Тошевски не би ни влегле во ростер, не па да се првотимци. Па дури и Шкендија од тие години е веројатно подобра од оваа Тирана, али тој Вардар сигурно е недопирлив за ваква Тирана, македонскиве играчи најдобро ни го покажуваат тоа.
 
B

Beck's

Гостин
Како не имаат пројдено одамна кога Најдовски и Тошевски само што отидоа во Тирана со неколку тренинзи за тимот им беа незаменливи првотимци на првиве натпревари во Европа? Тоа мене ми збори дека се отприлика на исто ниво со лански Вардар, да не зборам за оној Вардар што обезбеди Европа пред три години, во тој тим Најдовски и Тошевски не би ни влегле во ростер, не па да се првотимци. Па дури и Шкендија од тие години е веројатно подобра од оваа Тирана, али тој Вардар сигурно е недопирлив за ваква Тирана, македонскиве играчи најдобро ни го покажуваат тоа.
Pa stom sakas so Vardar da gi sporedis, tamu ekipi so tradicija se nemaat fuzirano pa igrano evropa liga pa pak na pat za fuzija vo rok od 9 godini

Ne prakas tamosna liga taka da dzabe da ti objasnam


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom