Македонско фудбалско првенство

Кој ќе биде шампион на Македонија во сезоната 2023/24?


  • Вкупно гласачи
    80
  • Гласањето е завршено на .
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.901
Поени од реакции
17.546
премногу е рано за било какви прогнози за шампион. нека не ве лажат првиве кола, има уште 32 до крај. на хартија Шкендија има и тоа како најдобар тим. сега кубурат пошо Бесарт и Марјан со месеци не играа и се во никаква форма, нека проработат па ќе видите како Шкендија пак ќе биде најефикасен тим. другите клубови сите до еден се боранија.
Како и да е оваа сезона мислам дека ќе има тешка битка за врвот како што во последните сезони имаше за долниот дел од табелата.А тоа ќе ја направи многу поинтересна оваа сезона колку и да викаме дека овие состави на тимовите се најслабото нешто досега во макфудбалот.Уште па ако има некоја битка помеѓу 2,3 или па 4 екипи за првото место би било одлично.Не знам само за испаѓање како ќе биде оваа сезона и кои се тие две екипи кои имаат најмногу шанси да испаднат во втора лига.
 
Член од
13 септември 2015
Мислења
1.008
Поени од реакции
2.276
Не знам што се палите одма,лагано Шкендија зема титула,Вардар втор а за испаѓање ќе биде тешко,мислам дека Струга и Силекс ќе испаднат
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Одговори убаво бе, те прашува човек на овој или на оној е, ти со "не" му враќаш, пас матер внатрешен.
До таму е со размислувањето и iq-то.
Автоматски споено мислење:

Не знам што се палите одма,лагано Шкендија зема титула,Вардар втор а за испаѓање ќе биде тешко,мислам дека Струга и Силекс ќе испаднат
Гледај само како лагано Вардар ќе си земе титула.
 
Член од
10 август 2008
Мислења
695
Поени од реакции
1.888
До таму е со размислувањето и iq-то.
Автоматски споено мислење:



Гледај само како лагано Вардар ќе си земе титула.
Не се гибај со него ќе висиш по бандери на Ѓавато
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.901
Поени од реакции
17.546
До таму е со размислувањето и iq-то.
Автоматски споено мислење:



Гледај само како лагано Вардар ќе си земе титула.

Не му замаерувај на размислувањето погледни за кого гласал на анкетата.

Случајност?
Не би рекол.

А гледаш и на битолски дијалект веќе пишува.Што ти кажува тоа тебе?

Платен е од Блашко и странски служби да формира подгрупа Чкембари Скопје и со тоа да ги уништи вистинските навивачи на Вардар(како тебе) кои знаат дека лагано ќе ја земеме титулата.

Затоа и го крие и не сака да ти каже целосно име и презиме заедно со матичен број и место на раѓање.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Не му замаерувај на размислувањето погледни за кого гласал на анкетата.

Случајност?
Не би рекол.

А гледаш и на битолски дијалект веќе пишува.Што ти кажува тоа тебе?

Платен е од Блашко и странски служби да формира подгрупа Чкембари Скопје и со тоа да ги уништи вистинските навивачи на Вардар(како тебе) кои знаат дека лагано ќе ја земеме титулата.

Затоа и го крие и не сака да ти каже целосно име и презиме заедно со матичен број и место на раѓање.
Џабе им се и 100 навивачки подгрупи да направат. Толку беше од Пелистер и чкембари. Заврши нивното време од многу одамна.
Успехот што го има постигнато Вардар, Пелистер може само да го сонува, а каму ли да го повтори.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.901
Поени од реакции
17.546
Џабе им се и 100 навивачки подгрупи да направат. Толку беше од Пелистер и чкембари. Заврши нивното време од многу одамна.
Успехот што го има постигнато Вардар, Пелистер може само да го сонува, а каму ли да го повтори.
Ако ти така викаш...
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.137
Поени од реакции
5.481
Дали е можно Академија Пандев да дојде до титула? :icon_mrgr:
Ништо посебно не ми е нивниов состав, далеку од шампионски. Скоро и да немаат некое познато име во составот. Дориев како лидер, Сашко Пандев внесува искуство, Кристијан Стојковски со позначителни настани од останатите млади фудбалери, голман кој засега брани добро, дали ќе биде доволно за титула?
Веројатно тоа би бил најслаб состав кој освоил титула во последниве 15-тина сезони.
uste lani vi tvrdev deka so 2-3 dobri zasiluvanja akademija pandev bi mozela da se zblizi do vrvot. gi nemaa tie zasiluvanja, no ligata e poslaba. titula tesko bidejki kako i drugite ocekuvam shkendija koga togas da fati ritam. no pozadi shkendija pandevci so vardar go imaat najdobriot sostav. ne se pocituvani od javnosta bidejki igracite nemaat poznati iminja, no kvalitet (za 1. MFL) imaat. so iliev i jovanov imaat dvajca dobri desni bekovi. na LB so atanaskoski i manevski se OK. stoperite im se prosek. golmanot im e prosek (nasite mediumi go velicat deka cesto ima spektakularni intervencii no tipot isto taka e golem pacer, redovno e lost in space). so stoilov go imaat spored mene veke mozda najdobriot defanziven vezen vo ligata, a so tanusev i stojkoski ima uste dvajca vezni koi se iskusni i dobri za kaj nas iako igraat i poofanzivno. sasko pandev e iskusen no drvo. so doriev i milovanovic imaat po edno odlicno i dobro krilo (milovanovic momentalno im e povreden), a so krstovski i rajkovic imaat i dobri centarfori. imaat i uste 2-3 deca koi vo tek na ovaja sezona mozat da vlezat vo konkurencija za prviot tim. se na se tim so koj definitivno mozat do vtoro mesto i toa bez da se narece iznenaduvanje.

da donesoa uste dobar golman (steta mladiot alcevski se povredi, on mozda ke bese resenieto) i stoper i eventualno uste eden kvaliteten ofanzivec koj moze da pokrie na 2-3 pozicii mislam deka vo ovaja situacija ke imaa i sansa da stignat do titulata. golem handicap im e sto na krilata se tenki. ete milovanovic se povredi i samo uste doriev go imaat kako krilo. toj ako se povredi podolgo vreme sepak ke mozat po nekoj rezultat da vadat, ama ofanzivata ke im bide krajno ogranicena i ke se macat da kreiraat sansi.

inace sezonata do sega skros odi spored planot osven sto shkendija iznenadi (negativno). spored individualniot kvalitet ovaja e slikata:
1. shkendija
2. vardar/pandevci
3. pandevci/vardar
4. MGjP
5.-7 renova/shkupi/rabotnicki (rabotnicki ke gi stavev na level na struga, no so potpisuvanjeto na petar petkovski i stefan jevtoski se podobrija
8. struga
9./10. sileks i borec (tuka negde se i dvete)

bi dodal samo uste deka od 4. do 8. e prilicno izednaceno i so nekoja povreda moze veke da se smeni pozicija. sakam da kazam deka ako nema golema promeni vo zimata ocekuvam prvite 3 od rejtingot da bidat na tie mesta, megu 4 i 8 e prilicno gusto, a sileks i borec se so osetliv poslab individualen kvalitet od ostanatite, tie dva kluba bez golemi promeni vo sostavot za mene se peceni idni vtoroligasi.
 

Ejebajgasad!!!

Фукара
Член од
4 септември 2017
Мислења
677
Поени од реакции
1.116
Работнички изгледа печен за испаѓање оваа година. Ако не променат нешто во играта, ова ќе им биде ужасна сезона. Академија Пандев и Вардар ми се допаѓа како играат оваа година. Во секој случај интересна ќе биде сезонава. Од играчите: Жунињо, Аврамовски, Адем, Чубраковиќ, Маслаќ, Дориев и Демир ми оставија добар впечаток.
 
Последно уредено:
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.137
Поени од реакции
5.481
Прегледај го приврзокот 216980
Автоматски споено мислење:


Evropskiot stadion , Shto trebase ekolog vo juli godinava da pocne da go renovira
kolku sto razbrav od lokalni izvori foteljata e za idnata VIP loza.

Работнички изгледа печен за испаѓање оваа година. Ако не променат нешто во играта, ова ќе им биде ужасна сезона. Академија Пандев и Вардар ми се допаѓа како играат оваа година. Во секој случај интересна ќе биде сезонава. Од играчите: Жунињо, Аврамовски, Адем, Чубраковиќ, Маслаќ, Дориев и Демир ми оставија добар впечаток.
cubrakovic e drvo od golman. na highlights ili poedinecni natprevari zaradi nekoi dobri intervencii covek ke pomisli deka e dobar golman, no deckoto e nenormalno nesiguren, se bruka na sekoj natprevar so po nekoja smesna akcija. realno on e najslabata tocka na akademija pandev. poslednata sezona na natprevarite koi gi gledav imase okolu 15-20 kiksovi (normalno ne padna gol posle sekoj od niv). ufrleni topki znae da promasi za cel metar, degazmanite mu se neprecizni, ima i slaba procenka pri izleguvanje. baska ima problem da zadrzi topka, cesto i mlaki sutevi mu begaat od racete. se na se duri za 1. MFL maksimalno prosek, golmani kako zahov i gacevski se izmisleni za nego.

za adem komentirav veke vo temata na vardar, IMO momentalno eden od najforsiranite igraci vo 1. MFL.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom