Македонско фудбалско првенство

Кој ќе биде шампион на Македонија во сезоната 2023/24?


  • Вкупно гласачи
    80
  • Гласањето е завршено на .
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.141
Поени од реакции
5.492
Се согласувам имаат улога условите ама оној шо навистина сака да гледа македонски фудбал никогаш нема да му биде гајле за условите, зошто колку толку за моите години сум прошетал по стадионите, истите луѓе се секогаш на стадионите, не знам во Струмица сум гледал неколку утакмици во различни временски услови и секогаш на стадионот биле истите ликови(ова дека многу добро памтам фаци), дури и кога не играла Беласица.

Светот денеска е глобално село, луѓето се менуваат од ден на ден и на 50, 60 години така да убаво кажа никогаш нема да се вратат тие времиња, јас како созревав се повеќе ме привлекуваше нашиот фудбал, зошто е тука, реален е и сум дел од тоа, не знам како ликови по 50 години се поистоветуваат со Ливерпул или Јуве ама ок пак затоа секој човек е слободен и има право на избор, таквите не ни треба да идат на стадиони, секогаш имало некој таков по стадионите некој е донесен и јаде гомна како не ни чинел фудбалов.
koga sum vo makedonija recisi sekoja prilika ja koristam da gledam natprevar od 1. MFL, ne me ni interesira mnogu koj igra i kakvo e vremeto. vo pravo si deka pretezno istite ljuge se na stadionite, ama kako sto kaza toa se tie koi sekogas odat osven ako imaat vazna obvrska. fintata e da se privlecat tie koi ne sakaat da odat obavezno i kaj takvite uloga igra i sostojbata na stadionite, a tie ljuge se i povise vo sporedba so prvata kategorija. znaci tie 100-300 koi momentalno gi ima se pretezno "hardcore" gledacite, no ima barem 3-4 pati povise koi bi odele ako se igra na primer na veceren termin pod reflektori vo leten period ili ako stadionot ima asolen pokriv za da ne si ziva voda vo slucaj da ima dozd na toj den ili vo leto ako se igra preku den da ne te peci sonceto.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.941
Поени од реакции
17.687
koga sum vo makedonija recisi sekoja prilika ja koristam da gledam natprevar od 1. MFL, ne me ni interesira mnogu koj igra i kakvo e vremeto. vo pravo si deka pretezno istite ljuge se na stadionite, ama kako sto kaza toa se tie koi sekogas odat osven ako imaat vazna obvrska. fintata e da se privlecat tie koi ne sakaat da odat obavezno i kaj takvite uloga igra i sostojbata na stadionite, a tie ljuge se i povise vo sporedba so prvata kategorija. znaci tie 100-300 koi momentalno gi ima se pretezno "hardcore" gledacite, no ima barem 3-4 pati povise koi bi odele ako se igra na primer na veceren termin pod reflektori vo leten period ili ako stadionot ima asolen pokriv za da ne si ziva voda vo slucaj da ima dozd na toj den ili vo leto ako se igra preku den da ne te peci sonceto.
Можеби, не знам, во секој случај стадионите треба да се направат баш за тие верни гледачи, јас лично не верувам дека со подобра инфрастрктура ќе се зголеми бројот на гледачи, со тоа само ќе им се направи поголем меракот на овие шо одат стално на утакмици.Премногу е комерцијализирано се денеска, луѓето се отуѓени еден од друг, денеска имаш ликови по 40 години шо се глупираат на тик-ток, слушаат комерцијална музика шо е у тренд и живеат"модерен живот".Такви не ти идат на македонски фудбал.
Да не биде дека продавам нешто памет, лично мое мислење е дека како нација многу сме отуѓени од нашата реалност па така е и со нашиот фудбал.
Најчесто и од оние кои одат редовно се ептен возрасни луѓе, некои 60+ години, у Велес летото беше пристуен еден стар човек од 80 години кои едвај се движеше ама слушнал дека Борец ќе игра против Вардар па дошол да гледа иако на тоа жешко време не ни требало да биде таму ама до кога бил помлад утакмица не прошутал.Таквите ликови ќе ги снема за некоја деценија.Денес имаш исто ликови фанатици ама се многу поретки, се помалку татковците ги носат децата на стадионите а и најголемиот дел од тие шо ги носат на одредена возраст, кога ќе подпораснат ќе престанат да одат поготово ако во нивната околина или училиште никој не го прави тоа.Така да за очекување е понатаму низ годините бројката да опаѓа а не да се зголемува.
Но убаво би било да се развива фудбалот, не викам дека не треба само пак ќе кажам не знам дали тоа би бил фактор да се полни стадионите.
 
Член од
18 декември 2019
Мислења
599
Поени од реакции
1.665
Не сум сигурен дали нови стадиони и натпревари под реглектори би го поправил просекот на гледачи. Ако се сеќавам добро, пред некоја сезона Вардар играше со Победа и Работнички во вечерен термин, а стадионот беше празен.

Сум размислувал многу на оваа тема но никако да дојдам до заклучок зошто нашите стадиони се толку празни. Во Софија и Белград какви услови имаат? Квалитетот на фудбалот е ист, а во Скопје барем имаш убав и модерен стадион за разлика од Софија и Белград. Сигурно тоа не може да биде причина за лошата посетеност.

Исто така квалитетот на фудбалот не може да биде причина за слабата посетеност. Оваа сезона можеби фудбалот е лош, но пред неколку сезони кога Вардар и Искра играа плејоф за Лига Европа, фудбалот беше подобар и посебно меѓусебните дуели помеѓу нив. Ако споредиш со Премиер Лига нормално дека фудбалот е многу послаб, но мислам дека многу се претерува кога се зборува за македонскиот фудбал. Сум гледам многу натпревари од други просечни лиги, и тука негде се по квалитет.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.941
Поени од реакции
17.687
Не сум сигурен дали нови стадиони и натпревари под реглектори би го поправил просекот на гледачи. Ако се сеќавам добро, пред некоја сезона Вардар играше со Победа и Работнички во вечерен термин, а стадионот беше празен.

Сум размислувал многу на оваа тема но никако да дојдам до заклучок зошто нашите стадиони се толку празни. Во Софија и Белград какви услови имаат? Квалитетот на фудбалот е ист, а во Скопје барем имаш убав и модерен стадион за разлика од Софија и Белград. Сигурно тоа не може да биде причина за лошата посетеност.

Исто така квалитетот на фудбалот не може да биде причина за слабата посетеност. Оваа сезона можеби фудбалот е лош, но пред неколку сезони кога Вардар и Искра играа плејоф за Лига Европа, фудбалот беше подобар и посебно меѓусебните дуели помеѓу нив. Ако споредиш со Премиер Лига нормално дека фудбалот е многу послаб, но мислам дека многу се претерува кога се зборува за македонскиот фудбал. Сум гледам многу натпревари од други просечни лиги, и тука негде се по квалитет.
Нема да смени ништо и јас мислам се е до човекот, последната сезона Победа пред да испадне играше една утакмица у Штип со Вардар, беше Сабота се играше на кај 4 саат или така нешто и знаеш колку многу Скопјани имаше, обични фанови шо навиваа и викаа низ цела утакмица, значи сеа некој остаил викенд и изгубил цел денза да дое до Штип да гледа утакмица со Победа а некој како нема време да дое да го гледа Вардар во 7 навечер.Како шо кажав се е до човекот и до размислувањето, тој шо сака да дое да гледа ќе најде начин, нормално ако нема некоја друга важна причина да пропушти утакмица.

Во Србија и Бугарија големо влијание имаат навивачките групи на Црвена Ѕвезда и Партизан односно на Левски и ЦСКА.Многу голем број на членовите се од внатрешноста на државите и исто така дербијата им се издигнати на некое друго ниво.Кај нас владее некој локален патриотизам каде буквално секое мало градче си го подржува својот клуб и тука се губи на бројка.Плус нашето дерби се сведува на Скопје-провинција додека ваму и двете екипи се од главните градови па скоро секој кој следи фудбал тука навива за еден од овие тимови.
Е сега не знам колкави се и таму бројките на обична публика, мислам дека се мали и таму ама кај навивачките групи се далеку поголеми баш ради оваа причина.

Квалитетот на фудбалот е тој, не може некој да дојде на нашоте стадиони и да очекува да види, голови со макази, дриблање на неколку играчи и давање гол или не знам што друго ама во секој случај пред се добива 2 до 3 саати возбуда и отргнување од секојдневните проблеми, можеби и дружба со пријатели, по некое испиено пиво во тие 90мин.Нека идат барем семки да грицкаат не мора да се дерат по судии и да пцујат по гостински играчи :D
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.141
Поени од реакции
5.492
belgrad i sofia se gradovi so 2-3 pati pogolemo naseleni, toa veke im e bonus. baska imaat specificna situacija so toa sto imaat po 2 klubovi so golema tradicija. poglednete gi statistikite na posetenost i ke vi stane jasno. vo belgrad na derbi ke se pojavat 30.000, a slednoto kolo protiv random protivnik 2.000, zaradi toa prosekot im e visok, ne deka ljugeto se zamaraat koj znaj kolku so fudbal, povise im e da bidat prisutni na derbito. slicno e vo bugarija. brojkite za tamu ne mi bea poznati, no ja pregledav statistikata i kaj niv na derbi ke se soberat 10.000+, a na obicen natprevar 500-1.000. se na se slicna prikazna kako kaj nas samo so razlika sto kaj niv derbi natprevarite se uste se popularni, ama gi imaat tie lokalni derbi natprevari koi nie gi nemame bidejki kaj nas pokraj vardar nema vtor skopski klub golem broj na simpatizeri. ako se dodade gore spomnatata razlika koga e vo prasanje goleminata na gradovite jasna e razlikata.

vo srbija on top ednostavno imaat mnogu pogolem uspeh, celokupniot kvalitet na fudbalot e za eden level povisok (vo bugarija ne, tamu samo ludogorec e na povisok level, drugite klubovi ne im se nisto posebno). navivacite na nivnite klubovi gledaat fudbaleri koi sekoj transfer period pravat transferi direktno i vo top 5 ligi i imaat realna sansa da se probijat, kaj nas gledame fudbaleri koi mozat da bidat srekni da potpisat vo srbija, hrvatska ili ungarija pa i tamu se macat da se prilagodat.

inace muabetot ne mi e deka ke imame polni stadioni ako se posredeni, zborot mi e deka ke ima povise publika. kolku povise, toa e drugo prasanje, no ubeden sum deka bi imalo efekt (ne deka preku vleznicite bi se finansiral nekoj stadion, toa e utopija). i vo drugi drzavi podobri stadioni pridonesuvaat da se zgolemi brojkata na posetenost. vo germanija negde pred 20 godini pocnaa na golemo da gradat novi pomoderni stadioni i so toa vo bundesliga i vo 2. bundesliga za kratko vreme znacitelno se zgolemi brojkata na prosecna posetenost. kapacitetot na stadionite ostana na slicen level, no komfortot znacitelno se podobri i toa pridonese vo 2. bundesliga prosekot recisi da se duplira za kratok period, a vo bundesliga da se zgolemi negde za 30-35%. uloga igrase i sto se podobri statusot na fudbalot, no zabelezitelno e deka najgolemiot rast se pojavi so pomodernite stadioni. realno i golema e razlikata, na primer na zima kaj starite stadioni katastrofa bese bidejki nekogas bese kocan ladno i vo takvi vremenski mnogu ljuge ne sakaa da odat na stadion. vo nekoi od novite stadioni nadvor i da ima sneg vnatre se 15+ stepeni, pa bas vo takov period ima povise gledaci vo sporedba so porano. mada jasno mi e deka stadion so pokriv koj se zatvara nema tolku brzo da vidime vo makedonija.
 
Член од
28 октомври 2014
Мислења
329
Поени од реакции
144
Добра анализа @nsan. Кај нас откако знам се довршуваат стадионите, како пирамиди да градат. Битола, Прилеп, Охрид, Чаир, Кавадарци до 2021 ако ги завршат мислам дека ќе имаме нова слика за фудбалот во тие места. Сите ќе сакаат да отидат на отварање на објектите, а дали клубовите и федерацијата ќе имаат стратегија да ги задржат тие бројки, ќе видиме.

Спомна пример со затворени стадиони, Амстердам, Гелзенкирхен нз. Следам англиски нисколигашки фудбал редовно, енглезите мрзнат у сред јануар, вечерни утакмици, згужвани со чај у рака на отворен стадион. Има некоја магија таму, мали стадиони, лесен пристап/паркинг, „лесковачка“ пред влезовите, 1 евро инфо програма и сл. Најверојатно освен утакмицата, додаваат и дополнителна вредност со овие работи шо ги набројав.

Имаше една анализа за турскиот фудбал од DW Kick-Off. Дека пресуден фактор за посетеноста е оној ефект на победничка серија. Навивачите лесно се разочаруваат и го вртат грбот на клубот при прва резултатска криза, а лесно се мотивираат кога има победничка серија. Тоа е нормална работа, ама во Турција е најизразено и го гледаат како проблем. Тој менталитет е и кај нас до некаде.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.308
Поени од реакции
22.592
Vo MKD nikogas nemalo debri. Najblisku sme bile do Vardar - Sloga da moze da e nesto takvo ali i toa nikogas ne se razgori od miljarda pricni. Sve drugo e mackina kaslica.
 
Член од
28 октомври 2014
Мислења
329
Поени од реакции
144
На пример кога бев да гледам вечерна утакмица во Штип лани, имаше неверојатен шмек од рефлекторите и теренот, ама едвај најдовме паркинг, пред билетарата беше неорганизирано, се газеше по земја додека стасавме до трибините (оправдано можда). Пластичните столчиња беа со талог од кал, од дождови, па сите седеа на весници и картони врз нив. Карта 100че, по 1000 души на двете трибини минимум. Измеѓу теренот и трибините имаше едно 15-20 метра, а нема ни атлетска патека. Ваквите ситници за мене играат голема улога, независно од клубот кој победи вечерта и се бори за прво место.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.308
Поени од реакции
22.592
Пополн од тој на лидерот од прва :kuracc: :D
apsolutno... redovno igrate so selski ekipi koj se gore dole na vase nivo sto gi pravi vasite utakmici ramnoparavni.

od vreme na vreme duri i pobeduvate, pa koga ke se sklopat kockite (citaj site asalni ekipi od zapad se prvoligasi) kako JOJO se izdigate vo prva liga... i pak se od novo...

normalno potoa koga VARDAR vi gostuva se palite kako majmuni... NIE SME ZA VAS EVROPA.
 

Кико Д.

ULTRAS - way of life
Член од
26 јануари 2010
Мислења
11.435
Поени од реакции
9.676
apsolutno... redovno igrate so selski ekipi koj se gore dole na vase nivo sto gi pravi vasite utakmici ramnoparavni.

od vreme na vreme duri i pobeduvate, pa koga ke se sklopat kockite (citaj site asalni ekipi od zapad se prvoligasi) kako JOJO se izdigate vo prva liga... i pak se od novo...

normalno potoa koga VARDAR vi gostuva se palite kako majmuni... NIE SME ZA VAS EVROPA.
Азија сте, Таџикистан. Празен голем стадион :kuracc:
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.141
Поени од реакции
5.492
Добра анализа @nsan. Кај нас откако знам се довршуваат стадионите, како пирамиди да градат. Битола, Прилеп, Охрид, Чаир, Кавадарци до 2021 ако ги завршат мислам дека ќе имаме нова слика за фудбалот во тие места. Сите ќе сакаат да отидат на отварање на објектите, а дали клубовите и федерацијата ќе имаат стратегија да ги задржат тие бројки, ќе видиме.

Спомна пример со затворени стадиони, Амстердам, Гелзенкирхен нз. Следам англиски нисколигашки фудбал редовно, енглезите мрзнат у сред јануар, вечерни утакмици, згужвани со чај у рака на отворен стадион. Има некоја магија таму, мали стадиони, лесен пристап/паркинг, „лесковачка“ пред влезовите, 1 евро инфо програма и сл. Најверојатно освен утакмицата, додаваат и дополнителна вредност со овие работи шо ги набројав.

Имаше една анализа за турскиот фудбал од DW Kick-Off. Дека пресуден фактор за посетеноста е оној ефект на победничка серија. Навивачите лесно се разочаруваат и го вртат грбот на клубот при прва резултатска криза, а лесно се мотивираат кога има победничка серија. Тоа е нормална работа, ама во Турција е најизразено и го гледаат како проблем. Тој менталитет е и кај нас до некаде.
problemot se kvalitetot i konceptot na stadionite, taka sto tie koi gi nabroja ne veruvam deka ke imaat dolgorocno pozitiven efekt. toa e sekogas problem vo makedonija, ne samo kaj fudbalot. koga pravat nesto ne go pravat na vistinski nacin. ete jas 10+ godini koga mozam lobiram za povise tereni na stadionite so vestacka treva, ama ne se slucuva (osven vo veles do sega) bidejki pravat ubav biznis so prirodna treva (gi prodavaat za previse pari i zaradi loso odrzuvanje za kratko vreme se naracuva povtorno teren, partal pravat so toj biznis) i lobiraat na sekade protiv vestacka treva demek bila stetna za zdravjeto i ne znam sto uste (imam tuka na forumot objaveno stranski studii kako dokaz deka ne e taka, toa e samo mit). da ja skratam taja tema:
koga poslednite skoro 30 godini dokazale deka nitu eden makedonski klub ne e sposoben da odrzava prirodna treva na visok level togas inteligentno resenie mora da bide da ima dades teren koj nema potreba od tolku intenzivna nega. toa bi bilo resenie na inteligenten covek, ama vo makedonija interesi vladeat.

slicno e so stadionite, nemaat kvaliteten koncept bidejki nemaat ljuge so dovolno kapacitet. ke frlat pari za resenie koe nema znacitelno da ja podobri situacijata. jas zaradi toa sum krenal race odnosno ne se nadevam na nesto.

anglija, pa i germanija se druga prikazna, kaj niv podrska na lokalen klub e nesto kako religija. vo germanija, verojatno i vo anglija e slicno, klubovite i na najnizok level funkcioniraat odlicno. golem del od prihodite gi imaat preku clenarina, a mnogu ljuge volunterski rabotat za klubovite. imas klubovi od 10ta liga koi vo site kategorii zaedno od petlinja do seniorskite timovi (cesto imaat po 2-3 seniorski ekipi) + zenski ekipi imaat 300+ clenovi i sekoj od niv plaka od 100-180€ godisno. dodatno ima lokalni sponzori koi doniraat redovno. od opstinite isto mozat da dobijat subvencii + nesto od sportskite sojuzi. on top zarabotuvaat od vleznici i prodazba na jadenje i pijaloci. na toj nacin cesto i totalno amaterski klub ima godisen prihod od nad 250.000€, a mnogu troskovi nemaat bidejki skoro site vraboteni vo klubovite rabotat volunterski (treneri, uprava, knigovodstvo itn). nekogas mozat da si dozvolat plata za kvalitetni fudbaleri od prviot tim. zaradi nacinot na koj funkcioniraat imaat golema povrzanost i dobra infrastruktura, mnogu ljuge od mali godini se povrzani so tie klubovi, igrale vo mladinski kategorii ili mozda nivno dete e aktivno, pa i na najnisko nivo se prisutni stotici ljuge. normalno ne kaj sekoj klub, ima i loso organizirani, no ima kup koi se predobro organizirani.

takvo nesto teoreticno i vo makedonija bi bilo izvodlivo, no mentalitetot e takov sto mal broj na ljugeto imaat volja da rabotat volunterski, a nekoj ako go pravi toa cesto toa nekoj drug go zloupotrebuva za da se zbogati. koga pred 10+ godini doznav deka vo makedonija clenarina za dete e najmalku 10 evra mesecno se fativ za glava. prisustvuvav na trening, igraa fudbal na livada 25 deca so amaterski trener i za toa plakaa po 600 denari mesecno. vo germanija clenarina za dete cesto e maks. 100 evra godisno, znaci poeftino e nego vo makedonija :facepalm: so razlika sto vo germanija e daleku podobro organizirano so sredeni tereni itn.

aj pelister da go zemam kako primer. znam deka vo makedonija platite se mali i mnogu ljuge tesko teraat niz zivotot, no 5.000 ljuge da se zaclenat vo pelister bitola i mesecnata clenarina da bide 300 denari toa bi bile 300.000€ godisno. neka dodade opstinata uste 100.000 godisno (momentalno mislam deka davaat povise) i so godisen budget od 400.000€ pelister bi bil negde vo top 5 vo makedonija (momentalno samo vardar i shkendija imaat znacitelno pogolem budget, site drugi prvoligasi se negde izmegu 300.000 i 400.000 godisno). so toj budget da se raboti cesno (ne kako so fake budget za kradenje i perenje pari) klubot top ke funkcionira za makedonski uslovi.

sekako svesen sum deka toa e pusta teorija, realnosta e sto skoro nikoj ne bi se zaclenil od razni pricini ("jas ke plakam za drug da kradi", "od moi pari gomnono od fudbaler da dobiva plata" itn.).
 
Последно уредено:
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.941
Поени од реакции
17.687
На пример кога бев да гледам вечерна утакмица во Штип лани, имаше неверојатен шмек од рефлекторите и теренот, ама едвај најдовме паркинг, пред билетарата беше неорганизирано, се газеше по земја додека стасавме до трибините (оправдано можда). Пластичните столчиња беа со талог од кал, од дождови, па сите седеа на весници и картони врз нив. Карта 100че, по 1000 души на двете трибини минимум. Измеѓу теренот и трибините имаше едно 15-20 метра, а нема ни атлетска патека. Ваквите ситници за мене играат голема улога, независно од клубот кој победи вечерта и се бори за прво место.
Ова веќе ти држи вода за разлика од муабетот со навивачките групи.Најверојатно си бил на Брегалница-Тиквеш, каде имаше две навивачки групи, кои направија вистински шмек на трибините и да не беа они ќе беше многу полоша целокупната слика.
Мислам дека ние сме далеку од такво нешто, но да се надеваме дека еден ден ќе добиеме услови кои се секако потребни.
 
Член од
28 октомври 2014
Мислења
329
Поени од реакции
144
На Брегалница-Питу Гули бев. А за „шоуто“ со бакљите од Комити и Лозари клубовите ги изгореа по 1000 евра казна. Бакљи останаа да се палат уште во источно европските земји, полека и тука се менуваат навиките и се прават кореографии без пиротехника.
Ме чуди само како немало групна тепачка на крај, си имаат заминато без најважното :)))
 
Член од
13 септември 2015
Мислења
1.010
Поени од реакции
2.283
Фудбалот умира на Балканов,тоа е факт.Погледнете ги сите клубови од бивша Југославија.Да почнеме со Партизан и Ѕвезда,двата можеби најголеми клубови на овие простори кои речиси секоја година играат лш или ле,најголема база на навивачи низ цела поранешна држава,имаат солидни фудбалери,го имаат најголемото дерби на Балканов.Ама пак се мачат на првенствен натпревар(освен дербито) да соберат 4-5000 луѓе на стадион.Па во последно време и на дерби не ги полнат стадионите фул.Ама кога ќе дојде натпревар со подобар противник односно меч од квалификации за Европа или меч од групите,стадионите се распродадени за 1 ден и се секогаш полни.Тоа значи дека далеку од тоа дека немаат навивачи или не им се оди на стадион на луѓето,туку квалитетот и важноста на натпреварот е пресудна.
Погледнете го Динамо Загреб.Убедливо најдобриот клуб на Балканов во последните години,клуб со историја,од милионски град,клуб со огромна огранизација и голема фан база.На првенствен натпревар имаат околу 500-1000 луѓе на стадион.Истото е и во Босна,Црна Гора и во сите други клубови низ земјиве.Единствено Хајдук има добра посетеност на секој натпревар.И кај нас е така,односно стадионите се полнат кога клубот има некаков успех или важен нетпревар(бараж за ЛЕ/ЛШ,бараж за прва-втора лига) и такви поважни утакмици.
Па кога ваквите клубови имаат вакви статистики,што да се очекува кај нас? Најмизерно првенство,никакво возбудување,никакво дерби,нема стадиони асолни,нема буквално ништо.Јасно е дека само Балканска лига е спас за фудбалот тука
 

Kajgana Shop

На врв Bottom