Македонско фудбалско првенство

Кој ќе биде шампион на Македонија во сезоната 2023/24?


  • Вкупно гласачи
    80
  • Гласањето е завршено на .
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.433
Поени од реакции
68.569
Силекс ја спаси сезоната со денешната победа.
Очекувано, Ѓорче им ја даде на Работнички.

Работнички 43
Ѓорче 41
Силекс 41
Беласица 38

До крај:
Ѓорче-Силекс
Беласица-Работнички

Силекс-Беласица
Победа-Ѓорче
Работнички-Слога

Ѓорче има сигурни 3 бода со Победа во последно коло, а Работнички и Слога ќе ја местат во зависност од тоа што ќе им треба на двете екипи. Според мене, Ѓорче не може да отпадне директно, а верувам дека ќе изборат и сигурен опстанок. Силекс сам си ја решава судбината со два директни дуели. Наредно коло очекувам Силекс и Беласица да се изедначат со бодови и последниот меѓусебен дуел да одлучи за опстанок.
 
Последно уредено:

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.291
Поени од реакции
22.536
Силекс ја спаси сезоната со денешната победа.
Очекувано, Ѓорче им ја даде на Работнички.

Работнички 43
Ѓорче 41
Силекс 41
Беласица 38

До крај:
Ѓорче-Силекс
Беласица-Работнички

Силекс-Беласица
Победа-Ѓорче
Работнички-Слога

Ѓорче има сигурни 3 бода со Победа во последно коло, а Работнички и Слога ќе ја местат во зависност од тоа што ќе им треба на двете екипи. Според мене, Ѓорче не може да отпадне директно, а верувам дека ќе изборат и сигурен опстанок. Силекс сам си ја решава судбината со два директни дуели. Наредно коло очекувам Силекс и Беласица да се изедначат со бодови и последниот меѓусебен дуел да одлучи за опстанок.

seks ke bide gjorce i sileks neresno. gjorce tepa posledno kolo a belasica ke mora da tepa vo zingo land... druga opcija gjorce tepa se, zavrsuva 4ti ako e mozno toa i ne im treba kupot.
 

ultras1988

4600
Член од
6 февруари 2014
Мислења
2.965
Поени од реакции
6.789
Сега да видиме како ќе изигра Ѓорче, дали ќе ја пушти на Силекс со 2-3 гола разлика победа по што Беласица ќе треба да го победи и Работнички а и најверојатно да гони 2 разлика во Кратово, или Ѓорче ќе го згази Силекс, па со победа против Работнички , Беласица треба да остане само непоразена во Кратово.
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.137
Поени од реакции
5.481
Сега да видиме како ќе изигра Ѓорче, дали ќе ја пушти на Силекс со 2-3 гола разлика победа по што Беласица ќе треба да го победи и Работнички а и најверојатно да гони 2 разлика во Кратово, или Ѓорче ќе го згази Силекс, па со победа против Работнички , Беласица треба да остане само непоразена во Кратово.
jas se mislam megusebnite dueli na kraj se racunaat pred gol razlikata, a toj definitivno veke go izgubivte protiv sileks bidejki vo dosegasnite tri duela imate dva porazi i edno nereseno. neka me popravi nekoj ako gresam, ama ako se racunaat megusebnite dueli togas sto i da se sluci slednoto kolo na kraj sepak ke vi treba pobeda vo kratovo.
 
Член од
4 ноември 2016
Мислења
2.279
Поени од реакции
1.728
jas se mislam megusebnite dueli na kraj se racunaat pred gol razlikata, a toj definitivno veke go izgubivte protiv sileks bidejki vo dosegasnite tri duela imate dva porazi i edno nereseno. neka me popravi nekoj ako gresam, ama ako se racunaat megusebnite dueli togas sto i da se sluci slednoto kolo na kraj sepak ke vi treba pobeda vo kratovo.
Прво меѓусебните па гол разлика се рачуна да.
 

StarScr3am

Ѓавол
Член од
22 септември 2009
Мислења
798
Поени од реакции
219
Дали може/знае кај има податок која е најголема победа во ПМФЛ/ВМФЛ до сега?
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.433
Поени од реакции
68.569
Беласица и официјално отпадна од лига.

Денес Работнички тепаше во Струмица и дури се докопа до 4то место кое евентуално би носело во Европа. Во последно коло има директен дуел со Слога на Градски.
Ѓорчевци и официјално опстанаа (имаат подобар меѓусебен со Силекс), а и они може да се надеваат на повисоко место (максимум петто).

4.Работнички 46
5.Слога 45
6.Ѓорче 44
7.Ренова 44
8.Силекс 41

Последно коло:
Силекс-Беласица
Ренова-Шкендија
Работнички-Слога
Победа-Ѓорче

Ѓорче има најлесен дуел и би требало да освојат бодови.
Во таква ситуација, ако Силекс ја победи Беласица и Ренова изгуби од Шкендија, тогаш Силекс ќе опстане и без бараж, а Ренова би играла бараж.
Ќе видиме дали тетовските екипи ќе си помогнат. Стојановски доби црвен, така што Ренова ќе биде ослабена.

Во борбата за четврто место, тоа би бил победникот од Работнички и Слога. Ако овој дуел заврши нерешено, тогаш Работнички е четврт, без разлика што ќе направат Ѓорче и Ренова, бидејќи има подобар меѓусебен во секаков круг од две или три екипи.

Моја прогноза е дека Работнички ќе заврши четврт, а Силекс оди во бараж, бидејќи Шкендија ќе им даде еден бод на Ренова.
 
Член од
13 септември 2015
Мислења
1.008
Поени од реакции
2.276
Честито титула,фер е да се честита кога нешто е заслужено.Иако се знаеше дека немате конкуренција покрај ваков Вардар а останатите екипи не вреди ни да се коментираат.Да ти ебам лигата во која завршуваат трети Академија Пандев,клуб основан вчера...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom