Македонско фудбалско првенство

Кој ќе биде шампион на Македонија во сезоната 2023/24?


  • Вкупно гласачи
    80
  • Гласањето е завршено на .
Член од
4 ноември 2016
Мислења
2.275
Поени од реакции
1.724
Ме нервираа некој работи тука што се прават паметни па треба да им се нацрта,со исклучок на Colt кој си даде свое мислење..
Ќе дојде крајот од сезоната ќе видиме.. Јас немам никаков ќар да лажам или да губам време да измислувам приказни по форуми .
Џабе брат ко да живеат во Бангладеш,а не во Македонија.Тука местење нема воопшто и сме најрегуларното првенство на балканот.
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.137
Поени од реакции
5.481
Џабе брат ко да живеат во Бангладеш,а не во Македонија.Тука местење нема воопшто и сме најрегуларното првенство на балканот.
problemot e sto najavite za nekoi raboti doagaat koga nesto i sportski e ocekuvano. ocigledno e deka pobeda, belasica i sileks gi imaat najotepanite sostavi i ocekuvano e tie 3 da se borat za opstanok + mozda uste MGjP. go kazuvaam toa so godini, na kraj sezona ispagaat tie koi realno se i najslabi.

inaku ne tvrdam deka nema mestenje, ima definitivno, no ne tolku cesto kako sto se misli. ete minatoto kolo spored mene imase namesten natprevar od strana na sudiite: shkupi imase osetliva podrska protiv akademija pandev. na pandevci ne im dosudija nekolku prekini vo blizina na golot na shkupi, a na drugata strana imase odluki vo korist na shkupi. nemase nekoja golema greska, no za mene bese ocigledno deka sudijata mu pomagase na shkupi. verojatno go forsiraat shkupi kako vtor albanski pretstavnik za vo evro kupovite, baska normalno i za shkupi finansiski bi bilo top da ucestvuvaat (so samoto ucestvo ke izvadat pola od godisniot budget, so dve kola cel). mi bese toa i prethodno jasno pa ja uplativ na X2. ne smeese shkupi da izgubi bidejki inaku ke nemase sansa da zavrsat pred akademija pandev, sega so pobedara se povtorno vo igra.

ocekuvam taka i da prodolzi shkupi, i minatata sezona povise "na sila" odkolku so kvalitet zavrsija na pogornite pozicii, IMO i togas mestea preku sudii i mozda kon kraj se dogovorija so nekoi klubovi.

za kup finaleto mozno e gjorce da ima podrska od sudiite, no mislam deka ke zavisi i od konstelacijata vo ligata. baska i pandevci zaradi pandev ne se vo losi odnosi so FFM, pa mozno e da se delegira sudija koj vo najmala raka ne bi sudel protiv akademijata.
 

Harry Potter

Imperius
Член од
14 септември 2005
Мислења
2.529
Поени од реакции
1.508
Според мене нема теоретска шанса да некој го убеди Пандев да се спојат со Беласица.
Беласица е општински клуб, плус во него се мотаат матни фаци.
Ако се спојат двата клуба, тогаш ќе мора да се викаат Беласица, затоа што тоа е традиционалниот клуб од Струмица. Ако се спојат двата клуба, Пандев ќе мора да постави некои од матниве ликови во управата на клубот. Сигурно во даден момент некој од нив ќе сака да си пикне „свои“ играчи во клубот.

Едноставно работата на двата клуба е целосно спротивна, така што не верувам дека Пандев би бил ГЛУПАВ да се реши на таков потег. Можеби тоа беше правилен потег во минатото, но во моментов не.

Пандев си разви младинска школа низ цела Македонија. Замисли клуб од Струмица има младински академии во Скопје. Кај мене во населба тренираат, а што се вика ни на мапа не знаат да ја најдат населбата. Клубот котира високо и веројатно уште сезонава ќе играат во Европа, со голема можност да дојдат до првиот трофеј во сениорска конкуренција. Пандев си изгради стадион, на кој во иднина можеби би можеле да играат прволигашки фудбал, а не да бидат кираџии во Турново или да плаќаат огромни пари за да играат на Младост. Управите на двата клуба не се во добри односи, така што иако политичкиот притисок може да придонесе да се случат невозможни работи, сепак мислам дека во случајов такво нешто нема да се случи.

Единствено што го нема Академија Пандев, а го има Беласица се традицијата и навивачите. Но, Пандев реално и не го интересираат тие работи во моментов. Клубот е само како база за давање минутажа на млади играчи, на кои потоа он им е менаџер и им средува трансфери во странство.
јас пре мислам дека З.З. го има седнато Пинда и тие матните и им има укажано дека во интерес на цел град е Пандев да ја земе Беласица. по логички ми делува. а колку и да се матни сите тие фаци околу Беласица, во споредба со З.З. се нула.

доколку се фузираат сигурно дека клуибот ќе се вика Беласица, ама сета организациска поставеност ќе биде од Академијата. Пандев одамна сакаше да ја земе Беласица, ама не му даваа. сега кога видоа што успеа да направи сам, се сврти компасот.
 
Член од
3 јуни 2017
Мислења
401
Поени од реакции
353
јас пре мислам дека З.З. го има седнато Пинда и тие матните и им има укажано дека во интерес на цел град е Пандев да ја земе Беласица. по логички ми делува. а колку и да се матни сите тие фаци околу Беласица, во споредба со З.З. се нула.

доколку се фузираат сигурно дека клуибот ќе се вика Беласица, ама сета организациска поставеност ќе биде од Академијата. Пандев одамна сакаше да ја земе Беласица, ама не му даваа. сега кога видоа што успеа да направи сам, се сврти компасот.
Ima golema vistina vo ova imam slushnato!
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.137
Поени од реакции
5.481
јас пре мислам дека З.З. го има седнато Пинда и тие матните и им има укажано дека во интерес на цел град е Пандев да ја земе Беласица. по логички ми делува. а колку и да се матни сите тие фаци околу Беласица, во споредба со З.З. се нула.

доколку се фузираат сигурно дека клуибот ќе се вика Беласица, ама сета организациска поставеност ќе биде од Академијата. Пандев одамна сакаше да ја земе Беласица, ама не му даваа. сега кога видоа што успеа да направи сам, се сврти компасот.
toa ustvari i bi bilo najdobroto resenie za belasica. pandev uste malku pomos da dobie od opstinata (i da se 150.000-200.000 godisno) mozat vo idnina da se borat i za titulata, ama pa bas deka dobro bi bilo sum skepticen deka taka ke ispadne :D
 
Член од
1 април 2018
Мислења
2.051
Поени од реакции
4.011
Se zboruva deka mozno e da go prosirat prvenstvovo ako Meti stane pretsedatel i ovaa godina da nema otpagjanje
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.137
Поени од реакции
5.481
Se zboruva deka mozno e da go prosirat prvenstvovo ako Meti stane pretsedatel i ovaa godina da nema otpagjanje
tie muabeti se povtoruvaat sekoja godina, voobicno ovoj period i kon kraj na sezonite koga kaj nekoi klubovi veke se gleda deka verojatno ke ispadnat ili nema da vlezat vo 1. MFL, pa se forsiraat takvi muabeti so zelba sepak da se ostvari celta (opstanok ili promocija). e sea, deka naskoro FFM ke ima nov covek na vrvot koj ne e prifaten od golem del na ljugeto mozno e da sprema takva "bonbona" za da stane popopularen, mada pravno mislam deka ne e mozno takvno nesto da se implementira za sezonata 19/20.

kako i da e, muabetite normalno sega ke se vrtat vo gradovi kako prilep, kavadarci, pehcevo, kratovo, bitola, gostivar itn kade sto takva promena bi mozela mnogu da smeni. ama kako sto kazav tie muabeti gi ima minimum 15 godini nanazad i nisto ne se sluco odnosno se sluci koga namalija od 12 na 10.

btw porano bev za pogolema liga, ama iskreno nema kvalitet za mnogu pogolema liga. duri sega so samo 10 kluba sekoja sezona ima 1-2 krajno otepani tima, pa da ne zborime sto bi bilo vo pogolema. sekoj koj gi prati vtorite znae deka tamu e ocaen kvalitetot, znaci ednostavno nema dovolno kvalitet vo drzavata za solidna liga so 12 kluba, a nema ni pari za da se popolni so kvalitetni stranci.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.507
Поени од реакции
21.281
btw porano bev za pogolema liga, ama iskreno nema kvalitet za mnogu pogolema liga. duri sega so samo 10 kluba sekoja sezona ima 1-2 krajno otepani tima, pa da ne zborime sto bi bilo vo pogolema. sekoj koj gi prati vtorite znae deka tamu e ocaen kvalitetot, znaci ednostavno nema dovolno kvalitet vo drzavata za solidna liga so 12 kluba, a nema ni pari za da se popolni so kvalitetni stranci.
Лигата најсовршено е со 10 клубови од кои само еден би испаѓал.
Вака 2ца сигурно испаѓаат и еден клуб игра бараж.
Многу глупо со оглед на тоа што неможе да се создадат силни тимови кои подолго би седеле во ПМФЛ со што би имале повеќе шанси да се развијат како клуб.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.365
Поени од реакции
68.030
Лигата најсовршено е со 10 клубови од кои само еден би испаѓал.
Вака 2ца сигурно испаѓаат и еден клуб игра бараж.
Многу глупо со оглед на тоа што неможе да се создадат силни тимови кои подолго би седеле во ПМФЛ со што би имале повеќе шанси да се развијат како клуб.
Проблемот е што во таква ситуација ќе се шинат од местење екипите при дното на кои им е обезбеден опстанокот, затоа што рано ќе се знае кој ќе отпадне.
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.137
Поени од реакции
5.481
Лигата најсовршено е со 10 клубови од кои само еден би испаѓал.
Вака 2ца сигурно испаѓаат и еден клуб игра бараж.
Многу глупо со оглед на тоа што неможе да се создадат силни тимови кои подолго би седеле во ПМФЛ со што би имале повеќе шанси да се развијат како клуб.
Проблемот е што во таква ситуација ќе се шинат од местење екипите при дното на кои им е обезбеден опстанокот, затоа што рано ќе се знае кој ќе отпадне.
bas toa e problemot. imam diskutirano so ljuge od sojuzot, znaat deka e loso za kontinuitetot (i so toa potesko e da se podobrat pomalite klubovi), ama mestenjeto bi bil ogromen problem vo slucaj da ispaga samo eden klub. sepak IMO vo liga so 10 kluba ok bi bilo da ima cvrsto dva kluba koi bi ispagale i tolku, barazot e previse.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.365
Поени од реакции
68.030
Денес типична местенка на Слога и Шкендија. Цел град ја уплати кец, одма ја тргнаа од кладилница.
Ѓорче одново доби подарок пенал од судиите, но повторно не успеаа да реализираат.
 
Член од
7 јуни 2011
Мислења
4.148
Поени од реакции
3.101
Денес типична местенка на Слога и Шкендија. Цел град ја уплати кец, одма ја тргнаа од кладилница.
Ѓорче одново доби подарок пенал од судиите, но повторно не успеаа да реализираат.
Точно и мене ми ја јавија, до душа немаше веќе кој не знае..
Копачка примаја уплати али тоа е др муабет веќе..
 
Член од
7 јуни 2011
Мислења
4.148
Поени од реакции
3.101
Секоја чест овој Дориев ќе го биде!!
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.365
Поени од реакции
68.030
Сејдини, десната рака на Илчо, ќе биде нов претседател на ффм. Лаеа неколку пати од амс, за на крај како попчиња да дадат зелено светло за незаконскиот избор.

Од 2020/21 повторно ќе има промена во лигите, од две се враќаме на единствена втора лига. Ќе има промени и во третите лиги.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom