Македонско фудбалско првенство

Кој ќе биде шампион на Македонија во сезоната 2023/24?


  • Вкупно гласачи
    80
  • Гласањето е завршено на .
Член од
4 ноември 2016
Мислења
2.279
Поени од реакции
1.728
Плус од каде ти би мислел дека Пелистер ќе освој куп? Покрај Вардар и Шкендија глупо е да помислиш оти е рамно на чудо тоа така да не беше слепа предикција.
 

Пеце

Пелистер-Битола
Член од
16 септември 2009
Мислења
4.207
Поени од реакции
4.944
Да не се навраќаме по една година назад, ама за лани чиста местенка беше финалето, од близок (тогашен) чоек во клубот се имаше инфо и цела Битола ненормално уплаќаше на победа на Пелистер (овде во овај град чоек јавно да прдни на кафе, ќе го разберат за 5 минути со име и презиме, матичен број, адреса, број на телефон и се по список :D
Требаше во регуларен дел да си тепа Пелистер, ама несмасноста на Баже Илијоски кој Цуцули го остај буквално го остај на ДВА пати покрај него да си помини во шеснаесетник а овај бремениот шутираше млако кон голманот. Во продолженијата беше мирно, а за пеналите беше јасно како ден после :kezec:
Не дека имавме тогаш слаб голман, напротив добар пеналџија е Иљо тоа го докажа и оваа сезона каде против Академијата во 1/2 финалето одбрани 5/6 пенали....
Ама уште стојам на зборот дека за лани клупата на Шкендија шо се вика имаше подобар тим од Пелистер, не дека бевме до толку отепани ама само Ибраими и Хасани се светлосни години над цел Пелистер.
Помина замина то е то, ете Шкенди освој сега куп и то е то, ненормални местенки се прат сегде во светот се и сешто се мести вие за еден ебан куп се фативте во Македонија....
 

Harry Potter

Imperius
Член од
14 септември 2005
Мислења
2.532
Поени од реакции
1.515
Сум приметил дека повеќето што работите на MacedonianFootball, многу тешко прифаќате дека има местенки во Мак фудбалов :D
Баш треба вие да сте најзапознаени со состојбава и како се мести на велико.
Пример, за дуелов Борец-Победа на големо се знаеше кој ќе победи. Пожустро ќе беше ако тепаше Гостивар на пеналите и тој дуел меѓу нив и Борец не беше наместен.
има местенки, далеку од тоа дека нема. и прифаќаме дека е така. ама кога за тоа има реални аргументи, на пример снимка на која апла се гледа дека едниот тим не сака да игра, а не овој му рекол на другар, него му кажал еден од маало кој имал чичко во партија кој се знаел со некој шо има брат во клубот дрн дрн триста глипости.

малце и логика треба да се употреби. пак назад на Борец - Победа. Кочо Анѓушев, газдата на Борец, стана најдобар другар со пола ФФМ. на првиот бараж седеше до Илчо во ложа. држеше говор пред ФФМ и кога Чеферин дојде во посета. и ради тоа слушав муабети дека наводно Борец ќе го местеле за во прва лига. арно ама и таа плавушата од Победа е пријателка со ФФМ. па неа и на репрезентација ја носеа да се шета (јас бар еднаш ја видов, во Лихтенштајн). затоа мене ми нема апсолутно никаква логика ФФМ да си расипат две пријателства од кои имаат некаква корист (каква не знам, ама и двете финансиски стојат супер) и да наместат во корист на еден на сметка на друг.

бев да ги гледам и двата баража. Гостивар - Борец беше толку тврд натпревар шо апла се гледаше дека двете екипи се плашеа да не примат гол. судијата на ниво, ни пенал да свирне ни ништо. Победа - Борец беше комплетно друг натпревар. прилепчани од старт покажаа кој е прволигаш, а после на 2:0 се повлекоа и Борец почна да игра. судијата не на ниво туку супер. а можеше да свирне и пенал за Борец иако апла беше дека не е пенал. ама да му беше наредено ќе свирнеше.

ама знаете како е, некогаш кога нешто си го повторуваш по сто пати, на крај и сам ќе се увериш дека е вистина.
 
Член од
7 јуни 2011
Мислења
4.167
Поени од реакции
3.135
На големо се зборува за проширување на 1 лига...
Недај боже тоа да се деси .. Тешки циркузи ќе гледаме...
 
Член од
4 ноември 2016
Мислења
2.279
Поени од реакции
1.728
има местенки, далеку од тоа дека нема. и прифаќаме дека е така. ама кога за тоа има реални аргументи, на пример снимка на која апла се гледа дека едниот тим не сака да игра, а не овој му рекол на другар, него му кажал еден од маало кој имал чичко во партија кој се знаел со некој шо има брат во клубот дрн дрн триста глипости.

малце и логика треба да се употреби. пак назад на Борец - Победа. Кочо Анѓушев, газдата на Борец, стана најдобар другар со пола ФФМ. на првиот бараж седеше до Илчо во ложа. држеше говор пред ФФМ и кога Чеферин дојде во посета. и ради тоа слушав муабети дека наводно Борец ќе го местеле за во прва лига. арно ама и таа плавушата од Победа е пријателка со ФФМ. па неа и на репрезентација ја носеа да се шета (јас бар еднаш ја видов, во Лихтенштајн). затоа мене ми нема апсолутно никаква логика ФФМ да си расипат две пријателства од кои имаат некаква корист (каква не знам, ама и двете финансиски стојат супер) и да наместат во корист на еден на сметка на друг.

бев да ги гледам и двата баража. Гостивар - Борец беше толку тврд натпревар шо апла се гледаше дека двете екипи се плашеа да не примат гол. судијата на ниво, ни пенал да свирне ни ништо. Победа - Борец беше комплетно друг натпревар. прилепчани од старт покажаа кој е прволигаш, а после на 2:0 се повлекоа и Борец почна да игра. судијата не на ниво туку супер. а можеше да свирне и пенал за Борец иако апла беше дека не е пенал. ама да му беше наредено ќе свирнеше.

ама знаете како е, некогаш кога нешто си го повторуваш по сто пати, на крај и сам ќе се увериш дека е вистина.
Имам реков сигурни извори кои за нивна заштита не ги кажувам на форумот затоа морав да ја извртам приказната.[DOUBLEPOST=1528325518][/DOUBLEPOST]
На големо се зборува за проширување на 1 лига...
Недај боже тоа да се деси .. Тешки циркузи ќе гледаме...
Нека се прошири. Шо е ова 10 екипи 3 можат да испаднат немам ќеф да гледам систем каде Шкендија и Вардар играт по 4 пати за да освојат.
 
Член од
14 август 2012
Мислења
1.705
Поени од реакции
738
За од оваа сезона или 2019-20 да се прошире?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.137
Поени од реакции
5.481
ne moze sega da se prosiri za 2018/19, zabraneto e. jas porano sakav da ima 1. MFL povise od 10 kluba, mislev na 12-14, ama nema kvalitet za tolku prvoligasi i sega pre sum protiv. sekoja godina e isto, tie sto ne uspeale da vlezat/ostanat vo 1. MFL se molat za prosiruvanje. gledajte kolku otepani bea borec i gostivar, zar takvi ekipi da igraat vo 1. MFL? nema dovolno kvalitet kaj nas za 10 kluba da imaat seriozen sostav, a ne pa uste povise ucesnici da ima. klubovi kako pobeda i FK skopje edvaj sobiraat 8-9 igraci koi se sposobni da igraat prvoligaski fudbal, duri tim kako sileks ima samo 13-14 seriozni fudbaleri, pa racunajte sto otepan fudbal ke gledame so 12 prvoligasi. ne igraat iminjata na klubovite, igraat fudbaleri, a nema dovolen broj na kvalitetni igraci za da gi popolnis sostavite na povise od 8-10 ekipi. sega nekoj ke kaze deka so stranci ke se popolnat mestata, no toa bi bilo krajno naivno bidejki jasno e deka klubovite nemaat dovolno pari za da donesat tolku golem broj na kvalitetni stranci.
 
Член од
21 август 2014
Мислења
103
Поени од реакции
42
Amir Bilali potvrden,ima i drugi iminja ama ovie dvajca zasega se potvrdeni.
 
Член од
4 ноември 2016
Мислења
2.279
Поени од реакции
1.728
И Мбела во Силекс. Одличен играч испуштија Шкупи
 

Harry Potter

Imperius
Член од
14 септември 2005
Мислења
2.532
Поени од реакции
1.515
се зборува за проширување пошо неколку клубови си прават филмови без да прочитаат правилник за натпреварување. проширување ФФМ може да направи тек за од сезоната 2019/20, ако направи за сега тогаш самата ќе си го прекрши статутот што значи свесно ќе направи криминал.
 

Harry Potter

Imperius
Член од
14 септември 2005
Мислења
2.532
Поени од реакции
1.515
не најдов соодветна тема, па еве тука. ако некој го интересуираат младинските лиги, еве конечни табели и топ три стрелци од сите:

- Прва, втора и трета младинска лига (У19)
- Прва, втора и трета кадетска лига (У18)
- Прва, втора и трета пионерска лига (У17)
- Прва, втора и трета помлада пионерска лига (У16)

http://macedonianfootball.com/2017-18-seasonal-review-of-the-youth-leagues/
 
Член од
1 април 2018
Мислења
2.054
Поени од реакции
4.025
Koga e zdrebkata za raspored vo novava sezona?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom