Македонско здружение на млади правници

Член од
21 август 2008
Мислења
140
Поени од реакции
11
знае ли некој каква е процедурата за зачленување во ова здружение и дали има некакви позитивности односно негативности од зачленувањето? и кои ти се одбрските доколку се зачлениш?
ако некој знае или е веќе член нека пише.
поздрав:smir:
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.721
Поени од реакции
615
а кај има такво здружение? знам кај мене на факултет им ЕЛСА,ама ваљда не е тоа за кое пишуваш.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.792
Поени од реакции
3.324
На сајтот не најдов ништо доколку се зачленам што права и обврски имам, има ли членарина и колку е, и никаква друга информација.
А, имаат и онлајн пријава....
 
Член од
22 септември 2008
Мислења
38
Поени од реакции
0
струмикс, би можел да им пратиш меил.. фини се дечките, сигурно ќе ти одговорат! додуше, коментаров ти е од поодамна, најверојатно веќе и си го сторил тоа.. ако не, пиши им или диретен меил, или пробај да ги контактираш преку елса
 
Член од
21 август 2008
Мислења
140
Поени од реакции
11
струмикс, би можел да им пратиш меил.. фини се дечките, сигурно ќе ти одговорат! додуше, коментаров ти е од поодамна, најверојатно веќе и си го сторил тоа.. ако не, пиши им или диретен меил, или пробај да ги контактираш преку елса
ако викаш дека се фини ке им пратм маил па најверојатно како што викаш и ќе ми одговорат.досега секаде каде што имам пратено маил скоро никој не нашол време да ми одговори.па затоа и веќе не пишувам никаде.ама сега ќе пратам.
поздрав и фала:smir:
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.721
Поени од реакции
615
Ајде кажете вие што сте завршиле постдипломски, на кој смер најубаво да се запишам, ама гледано од аспект на сите страни, комплицираност на предмети, професори. Сега ќе треба да напишеме до 5 насоки каде би се запишалае, и после ќе не распределуваат според успехот. 1, Правосудна ќе ја ставам,а се мислам за второ меѓу Финансово и Меѓун....ако знаее кажете.:toe::wink:
 
Член од
21 август 2008
Мислења
140
Поени од реакции
11
deneska dobiv mail od zdruzenieto i vikaat vaka:

Pocituvani,

najnapred da Vi se zablagodaram za vasiot projaven interes za zaclenuvanje vo Makedonskoto zdruzenie na mladi pravnici.
Ve izvestuvam deka za clenstvo vo zdruzenieto potrebno e da se dostavat slednite dokumenti:
- uverenie ili diploma za zavrsen praven fakultet
- popolnet formular za priem na nov clen
- kopija od drzavjanstvo
- CV.

Navedenite dokumeti mozete da gi dostavite licno ili po posta na ul. Blagoj Dafkov br. 2/1/1, 1 000 Skopje ili pak skenirani po pat na elektronska posta.

Po priemot na dokumentite, istite ke bidat razgledani od strana na Komisijata za izbor i clenstvo, po cie odobruvanje ke bidete izvesteni za vasiot priem i obvrskata za plakanje na clanarina.

Vo vrska so vasite angazmani koi bi proizlegle od clenstvoto istite se sostojat od davanje inicijativi i predlozi za izgotvuvanje na novi proekti, pomos pri sproveduvanje na proekti, se razbiravo vo soglasnost so licnite vasi vremenski moznosti i sl. Clenstv oto vo Makedonskoto zdruzenie na mladi pravnici ne bara angaziranje vo golem obem na nacin sto ne bi mozele da gi izvrsuvate svoite sekojdnevni obvrski.
Od druga strana Makedonskoto zdruzenie na mladi pravnici vi nudi moznost za ucestvo na razni treninzi, obuki i seminari organizirani od strana na nas a vo sorabotka so donatorite na koj nacin vie bi se steknale so novi znaenja, spodeluvanje na veke steknati znaenja i iskustva i drugo.

So pocit,

Makedonsko zdruzenie na
mladi pravnici
p.s vredi da se proba bas spored mene.
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.721
Поени од реакции
615
А не знаеш колку е членарина??? И всушност зашто да се плаќа, кога немаш профит од тоа.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
140
Поени од реакции
11
сега пратив маил да ми кажат колку е чланарина па ќе напишам. јас колку што знам секаде се плаќа членарина и во адвокатска комора се плаќа годишно,па што корист би имале од тоа, да не ни даваат странки случајно?
членарината е за да можат да опстојат бар јас така мислам.
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.721
Поени од реакции
615
епа ок...туку ајде одговори ми ако знаеш на мојот пост....едно, 2-3 реда погоре, за постдипломски...:smir:
 
Член од
21 август 2008
Мислења
140
Поени од реакции
11
епа ок...туку ајде одговори ми ако знаеш на мојот пост....едно, 2-3 реда погоре, за постдипломски...:smir:
поима неам јас сум од старата генерција и нема запишано посдипломски ако дознаам од некого ќе пишам како информација:smir:
 

Pravnice

The Don
Член од
15 ноември 2007
Мислења
2.462
Поени од реакции
1.431
Јас учествував во еден проект на здружение на млади правници .беше мониторинг за спроведување на закон за пристап до јавни информации ако не се лажам. Многу се добро организирани и се многу фини. Тогаш не можев да се зачленам зашто се уште не бев дипломиран ама ете мепотсетивте. Кога ќе дипломираш едноставно секаква пракса е добредојдена!
 
На врв Bottom