Македонско-Турски битки во Јужновардарието

  • Креатор на темата FilipMacedon
  • Време на започнување
F

FilipMacedon

Гостин
Битка кај Бајалци
По солунската афера,почната на 23 јануари 1901,турскиот аскер од гарнизонот од големиот приморски град,тргнала во потера по една илегална револуционерна чета,која претежно се движела на просторот од левата страна на реката Вардар,југоисточно од Гевгелија.
Четата била предводена од војводата Христо Чернопеев,и највеќе престојувала во селата Стојаково,Мачуково,Бајалци и кукушките села.
Но според верувањата четата била предадена од еден гркофил од селото Мачуково(денес Евзони)по име Гоно Рибаров ,по што на 4 февруари македонската чета била опколена во селото Бајалци.
Турскиот аскер броел 500 души,а македонската чета во многу помал број.
Битката траела 12 часа,крајниот резултат бил околу триесет убиени Турци,и околу 10 Македонци,меѓу кои од убиените бил и Мицо Делчев,братот на Гоце Делчев.Битката завршила со тактична победа на Македонците,по што се повлекле во селото Калиново.
Народот во врска со битката во селото Бајалци ја испеа песната Ветер дува од Солуна.
Ветер дува од Солуна
Ветер Дува од Солуна
Царот станал од Стамбола
Ветер дува снег се вее
Черњо Пеев сал се смее
Колку пушки сум испукал,
Толку Турци сум соборил
Шукри-Паша кафе пие
Алај-паша попот бие
Бајалчани,еј комити
На Султанот карши стојте


Судирот во Бојмица

Во 1901 год,војводата Апостол Петков Терзиев беше во селото Крива,близу Гуменџе,каде што пристигнал заедно со 14 други комити.
Но во раните утрински часови во селото дошол Мула Емин-ага,негов пријател и курир со цел да го предупреди Апостол за кодошење на еден гркофил,и дека од гарнизоните во Дојран,Гевгелија и Ениџе-Вардар се собрал голем башибозук да го опколи.
Војводата решил да се пресмета,и со тоа четата ја разделил во две групи во две маала.Едната била водена од Апостол,а другата од Андон Иванов Терзиев,братучед на Апостол.
Османлиите се нашле под жесток оган,и не успеале да влезат во куќите каде што биле сместени комитите,имало убиени турски војници и многу ранети,од македонската страна имало тројца ранети и двајца мртви.
Кога се стемнило македонската чета успела да отвори коридор до Пајак планина по што се засолниле.

Битката кај Клисурска Јаворица
Летото ,на 18 август 1903,четите на војводите Савата и Аргир се упатиле од Гевгелија кон Демир Капија,со цел да го минираат тунелот.Било понесено големо количество на динамит.
Утрото на 23 август,четите пристигнале до Демир Капија,и првин војводите испратиле четворица комити да го разгледаат теренот и можноста од која страна да се минира тунелот.Тој ден пристигнала и четата на Петар Јуруков.
Тој ден исто така комитите фатиле неколку ќумурџии од селото Клисура,во кој им порачаа да донесат леб и сирење.Ќумурџиите уште со влегувањето на селото го известиле крчмарот по народност Влав за присутството и барањата на комитите,по што Влавот веднаш тргнал за Неготино да ги извести Турците за случајот.
На 24 август 1903,комитите ја забележале големата турска војска,која броела околу 800 војници.
Војводите биле за да се повлечат,па во друга прилика да го минираат тунелот,но мнозинството од комитите биле за борба.Па така започнала жестока борба,но од честите јуриши на Турците комитите биле принудени на отстапки и да фаќаат позиции на повисоки предели на Кожуф.
Крајниот резултат бил 44 мртви турски војници и бандити,а седум Македонци.
Македонските комити се засолниле во селото Серменин

Битката на Стојачка Чука
Летото 1904 год,комитската чета на Дељо Калчев се упатила кон Стојаково,каде што била пречекана од месната организација на ВМРО-Тануш Ѓаваталиев,Томе Пајдаков и Глигор Шутов.
Но комитите и овојпат предадени од шпиуни,и од гарнизонот од Гевгелија кон нив се упатил турскиот аскер.
Дељо дознал за активностите на аскерот,па така фатил добри позиции во месноста Стојачка Чука.Така било најдобро,со цел да не настрада некој селанец.
Така турскиот аскер добро информиран за движењето на четата,ја заобиколиле чуката и уште на самиот почеток почнале со јуришите.
Четата на Дељо,која броела 25 комити,со фрлање на неколку бомби од старт им задале тешка задача на Турците,со што им одбиле неколку јуриши.
Кога видел гевгелискиот Кајмакам дека неговите војници гинат,ги запрел јуришите,и побарал помош од Дојранскиот гарнизон,по што веднаш била испратена нова војска.
Храбрите комити,и Дељо откако ја виделе новата војска,направиле план да ја искоритат темнината за пробивање на обрачот.Па така околу полноќ,со јуриш и со често фрлање на бомби и со често силни викотници на комитите,успеале да се пробијат од непријателскиот обрач,и се упатиле кон Арџанско Блато.
Во оваа битка Турците виделе неверојатен хероизам на македонските борци за слободна Македонија,каков што ретко се памети во Јужновардарскиот регион.
Последиците од оваа битка биле катастрофални за турскиот аскер,каде што загинале околу шеесет турци,и уште толку ранети.
Од Дељовата чета загинале само тројца,и еден ранет.Убиените од турскиот аскер биле натоварени на војнички коњски коли и погребани во Гевгелија,а тројцата македонски комити (од селото Бајалци)биле погребани во селските гробишта во Стојаково.
Народот ја овековечи битката на Стојачка Чука со т.н. Песна за Дељо капидан
Песна за Дељо Капидан
Се собраа,се набраа
Дваесет и петмина,се млади момци
Се млади момци,се Македонци

Збор си кажуваат каде да одат
Право ми теглат за Стојаково
За Стојаково,во горното маало,
ВО горното маало,во левата страна,
Во левата страна,во Ќорнаковци
Во Арбулевци јадат и пијат
Јадат и пијат и на бој мислат
Осетија шпиуните
Ми отидоа во Гевгелии
Му кажаа на бимбашијата
На бимбашијата,на миљазимот
Полно е селото комити
Тргна војската во потера
Комитите потегнаа за чуката
За чуката ,во Ѓоров Мегдан
Најнапред врви Дељо капидан
Дељо капидан од Богданци
По него оди Дилбер Илија
Дибер Илија од Гаваљанци
Илија вели,вели ем говори
Да се бориме ,браќа,јуначки
за слободата на Македонија
Таму,на чуката ,стана бој ужасен....


 
Член од
17 јули 2008
Мислења
704
Поени од реакции
260
За овие битки најмногу се знае,а за уште колку не се знае?:oeoeoe:
 

Lord Macedon

Етнички жител на Кајгана
Член од
12 септември 2008
Мислења
135
Поени од реакции
21
Богданци рулзззз јејејејејејејје.
ми фром богданци
 
A

amco2009

Гостин
Zasto sekade se naglasuva deka turite bile neprijateli a nikade ne se naglasuva deka Turcite bile i se prijateli primer za toa na civa strana vojuval Marko Krale so svojata vojska i kade zaginal
 
Член од
31 јули 2009
Мислења
117
Поени од реакции
10
Zasto sekade se naglasuva deka turite bile neprijateli a nikade ne se naglasuva deka Turcite bile i se prijateli primer za toa na civa strana vojuval Marko Krale so svojata vojska i kade zaginal
Амзо, а нели приметуваш веќе дека стануваш екстремно здодевен со приказните за Турците и за тоа како тие биле добри и прекрасно било да се живее за време турско, арно ама "лошите каури" ви го расипале господството и убавите времиња кога секој муслиман можел да пљачка и да убива "каури" само дека бил муслиман!? И башка оние приказните за терор и убиства од страна на "лошите каури" врз "невините правоверни муслимани", само дека овие "кутрите" биле од "правата вера", па белки затоа ќе да биле мразени од "гнасните каури шо јадат свинско"....

Овде пишува историски факти, настани кои вистина се случиле и се забележани, чиста хронологија, ти не можеш да спречиш некого да пишува и да се интересира за она што сака да се интересира, ниту пак да си ги гледа работите на начин за кој мисли дека е исправен, ти си ги мислиш Турците за добри а турското време за златно доба кога аллах шетал по земјава, епа арно де, кој ти пречи??? Ние ете не мислиме така, имаш некој проблем???

Ќе ни отсечеш главите за казна? Ќе не тужиш кај кадијата? Што?

И да, еве да ти одговорам - зашто Крале Марко се бори од страна на Турците? Дека бил нивен вазал, вазал знаеш ли што е? И то ли треби да ти кажувам? Имал обврска да праќа војска кога султанот ќе побарал од него, и да плаќа данок, а Турците го оставале на мира него и неговото кралство.

Знаеш ли што се случило пред битката меѓу Турците и Власите на Ровине? Кога требало да почне битката од градот излегле свештеници со крстови и држеле литургија, и Марко заплакал кога видел дека против свои, едноверни браќа христијани треби да се бори и да ги убива и зато рекол : Јас велам и го молам Бога да им поможи на христијаните, а јас нека бидам првиот што че загине во оваа војна !!!

Така и биднало, првата стрела го погодила токму него, а тамошните жители го закопале со сите рисјански почести. Ете ти ги твоите Турци, не терале брат со брата да се колиме, вие од мнооооогу помали работи правите не знам што, санки само вас некој ве тормозел и ве тепал а вие сте ангели небесни, епа не може, разбра? И дај веќе не тормози со овие работи аман! :drk:
 
Член од
29 август 2008
Мислења
149
Поени од реакции
5
Zasto sekade se naglasuva deka turite bile neprijateli a nikade ne se naglasuva deka Turcite bile i se prijateli primer za toa na civa strana vojuval Marko Krale so svojata vojska i kade zaginal
:pos2: Pa da, Turcite po vreme na Krali Marko se bile najgolemi prijateli na Makedoncite. Vo 1903 godina isto taka! I taka do den denesen...
 
Член од
31 јули 2009
Мислења
117
Поени од реакции
10
:pos2: Pa da, Turcite po vreme na Krali Marko se bile najgolemi prijateli na Makedoncite. Vo 1903 godina isto taka! I taka do den denesen...
Ај сега и ти ела да провоцираш.....

Абе луѓеее, аман, до кога ќе си лечите фрустрации со нас?

Нити комплексов на овој Апо ме интересира што не можи да се помири дека дедо му бил каурин, нити твојот комплекс ме интересира што ги мразиш Турците, и што не можеш да не натераш да станиме Бугари и by default да мразиме и да сакаме се што мразите вие и да викаме цитирам: "Турците под ножа, Циганите на сапун". Not happening, разбираш или не?

Вашите проблеми со Турците си се само ваши, нашите проблеми со кој и да е се само наши, ние барем не сакаме да ја делиме Бугарија со Турците, ко вие што сакате да ја делите Македонија со Албанците!

Ајде чао и заминви!
 
Член од
26 јануари 2010
Мислења
149
Поени од реакции
7
Abe uspokoj se be covek.Ko nekoja stara baba na sekoj post skokas da cetes moral.Pa da te ostavime samo tebe na forumo samo ti si izgleda dovolno strucen da komentiras :)
 
Член од
31 јули 2009
Мислења
117
Поени од реакции
10
Abe uspokoj se be covek.Ko nekoja stara baba na sekoj post skokas da cetes moral.Pa da te ostavime samo tebe na forumo samo ti si izgleda dovolno strucen da komentiras :)
А и ти малку успокој си го сарказмот и не ми држи лекции, тето! :baeh:
На македонски форум сум и ќе "четам морал" ако така сакам, ти не си овде нити модератор нити админ па да ми кажуваш шо да правам, ако нешто не е ок со правилата на форумо, ќе ми кажи Братот или некој друг евентуално, абе многу нешто вие Бугариве сакате да делите правда.....сте дошле таму од не знам каде и наместо да си го очистите вашио двор, ќе плукате во комшискиот.

A старата баба в случајов да не си ти? Познавам доста помлади девојчиња од Бугарија и знам дека ниедна од нив не ја интересира за тоа да ни "чете морал", на нас Македонците како да си ги водиме нашите работи и да ни кажува каква ни е државата.....ама ете ти годиште 86-то, а се тормозиш со виа рабоќе.....многу чудно, да не речам бизарно... :uvo:

А кога сме кај стручноста, кој пак тебе ти дал "стручност", да коментираш за мојата земја бе девојко? Или самиот факт што си "европеиска Булгарка" те тера да мислиш дека си супериорна над "горките фиромци" ? Кај го слушна тоа? Во "Слави шоу" или Божо ви даде амин? :tv:
 

Diabolical !llusion

Магец
Член од
3 август 2006
Мислења
2.238
Поени од реакции
22
Не е битка,ама го заслужува постов..

Сава Михаjлов (1877 - 1905), македонски револуционер. Завршува гимназиjа во Солун и потоа е учител во Горна Џумаја, каде што е и реонски раководител на ТМОРО. Таму е предаден и по фаќањето на мис Стон, се присоединува кон четата на Јане Сандански. Од почетокот на 1903 е војвода во Гевгелиско. Учествува во Илинденското востание и заедно со Аргир Манасиев организираат диверзија на железничкиот мост на Вардар крај Гевгелија.
Загинува на 1 март 1905 година кај селото Смол, Гевгелиско. Предадени од некои овчари Арнаути, заедно со четата на Апостол војвода (заедно 42 лица) се опколени од турска војска. Во борбата загинуваат 36 души, меѓу нив и Сава Михаjлов, а Апостол војвода, ранет во петата, со петмина четници успеваат да се спасат. Сава Михајлов сам се отрул, за да не биде фатен жив од Турците. Турската влада им доделува награди на сите учесници од турска страна со медали, пари итн.
За време на НОБ во Втората светска војна гевгелискиот партизански одред го носел името на Сава Михајлов.

http://www.makedonskosonce.com/broevis/2005/sonce559.pdf/48_anita.pdf

ГЕВГЕЛИСКА ЛЕГЕНДА
ЛЕОНИД ЈАНКОВ

Сто години од смртта на гевгелијскиот војвода кој ја пролеа својата крв за честта и слободата на својот народ во месноста Ѓуров Дол на 1-ви септември 1905.година.

Минатата година пишивавме за панихидата која се одржа на гробот на Леонид Јанков на гробиштата на црквата Свети Спас, а организирана од г-динот Ѓоко Пеев, а по повод 99 години од загинувањето на Леонид Јанков.

Тогаш напишавме мал дел од она што претставуваше Леонид за историјата на македонската борба против турскиот окупатор.

Овој пат би сакале да изнесеме нешто повеќе детали околу овој светол лик, на национално револуционерната борба, кој потекнува од гевгелискиот крај и кој е влезен во своевидната гевгелиска химна ТРБА ТРБИ ГЕВГЕЛИСКИ. Во овој број на Добар Глас ќе објавиме извадоци од книгата на Слободан Мурџев "ЛЕОНИД ЈАНКОВ -Гевгелиска легенда".

Леонид Јанков е роден на 10 март 1878. година во село Мачуково, од татко Трајко и мајка Ката. Селото Мачуково, кое се наоѓа на 4 км од Гевгелија, во втората половина на 19. век било многу развиено, со сите карактеристики за поголемите населби. Со развојот на чифлигарството во Македонија, започнува процесот на претварање на македонските селани во чифлогари. Најголемиот чифлик-сајбија кој го држел Мачуково и половина Гевгелија била една жена, позната под псевдонимот Анмката. Османлиската бруталност предизвикала омраза, огорченост и спротивставување и со оружје со цел да се заштити честа и достоинството на селаните. За таа селаните си поставиле чувари за заштита на своите имоти таканаречени падари. Еден од падарите-заштитници на македонското население и имоти, во почетокот на 20. век бил и Леонид Јанков.

Мачуковчани набргу разбрале дека ропската положба вечно не може да трае и да се поднесува, туку дека само организирани можат да се ослободат од ропството, и тоа со пушка во рака и со сопствени сили. Затоа со формирањето на организационите чети на почетокот на 20. век, многу селани од Мачуково се најдоа во четите на Сава михајлов и Аргир Манасиев. Столб на Организацијата во селото бил Генчо Лазаров Ортаков, а во организационите работи најмасовни биле Јанковци.

Движејќи се својот татко, а понекогаш правејќи му и услуги, Леонид уште млад, се запознал со идеите и целите на Организацијата и на ВМРО, ја сакал а подоцна и го посветил и својот живот.



Леонид Јанков
Првата поголема борба на Организацијата била на 4 фебруари 1901. година во селото Бајалци кога четата на Чернопеев била опколена со околу 500 турски аскери. Османлиите биле изненадени од отпорот на востаниците, додека народот се гордеел со храброста што ја покажале неговите синови. После оваа борба биле затворени многу селани, а меѓу нив и Леонид Јанков. Бидејќи иследните органи не можеле да докажат некоја револуционерна активност, повечето биле пуштени по шест месеци, а меѓу нив и Леонид Јанков. Сепак османлиите ги користеле алчните за пари и непријателите на македонскиот народ за откривање и убивање на познати дејци ширум гевгелиската околија. Катастофалниот биланс по сите тие предавства бил 444. луѓе биле осудени на казни од 1 до 101. година, а 2000. луѓе биле тепани, мачени и малтретирани на најсурови и свирепи начини.

Откако Леонид бил пуштен од затвор него сите го почитувале, знаеле дека носи оружје и дека е добар стрелец а турците знаеле дека работи за организацијата и се плашеле од него. Леонид имал еден пријател турчин Емишин преку кој дознавал што се зборува за него во уќуматот. Но по убиството на шпионот Ристо Дјчинов од страна на Леонид, тој бил многу компромитиран пред власта па затоа преминува во илегала и се приклучува на четата на Аргир манасиев. Бил одреден за десетар а во 1902. година за околиски војвода во гевгелија. Оваа чета ги заштитувала луѓето од турските лошите турци, се борела против грчката пропаганда, ликвидирала нејзини претставници, а потоа се борела и против бугарскиот врховизам и пропаганда.

Во текот на 1903. година Леонид се наоѓал во четата на Манасиев, учествувал во востаничката борба во гевгелискиот крај против османлиското ропство. Тоа не била фронтална борба, туку се се одвивало преку диверзантски акции. По неуспешното завршување на Илинденското востание, во октомври 1903. година престанале сите борбени активности а поголемиот дел од востаничките чети се префрлиле во Бугарија. Со четата на Манасиев, тоа го сторил и Леонид Јанков.

Откако се враќа во 1904. година во гевгелискиот крај, леонид заедно со Томе Донев и Миле Таушанов на подрачјето на Богданци развиле голема активност. Во текот на 1904. и 1905. година Организацијата претрпела тешки загуби поради се поголемите пресметки меѓу вооружените врховистички пропаганди од една страна и Организацијата од друга страна. Овие години биле години на големи удари врз нејзината жива сила а посебно врз раководниот кадар. Поради предавничката улога на врховистичките елементи внатре во самата Организација, убиени се многу видни револуционери, меѓу кои Христо Узунов, Никола Карев, Александар Турунџев, Сава Михајлов и ... Оваа 1905. година херојски загина и Леонид Јанков.

Откако дешифрирале едно писмо упатено од градското раководство до Леонид, турската војска собрала 3000 луѓе и го опколиле просторот околу селото Ѓавато. Леонид со своите востаници бил засолнат во големите капини во месноста Ѓуров Дол. Се развила нерамноправна битка, во која Леонид со итрина успеал да убие многу непријатели но кога му останале само уште два куршума, со едниот го убил јусбашијата а со последниот сам се убил, не дозволувајќи жив да падне во рацете на турците.

Тој ден сите камбани во градот биеле и целиот град татнел од нивниот звук. Повеќе од 3000 души од градот и околните села биле собрани на неговиот закоп, кој се извршил во дворот на гробиштата на црквата Свети Спас, во северната страна.

за него е напишана песната Трба Трби Гевгелиско:
 
Член од
31 јули 2009
Мислења
117
Поени од реакции
10
Oдлично NIppI, Леонида е голем војвода!


Тето Роске (ако воопшто си женско), дај не ме тормози со глупости, знам дека сте платени да сте тука, башка и си имате комплекси, ама под чест ми е да се расправам со женско, макар и да е машко шо се крие по женски nicкname. :toe:

Ти што знаеш за времето на Тито? Е арно дека помина то време, ама и времето на Тато мина, разбираш? :helou:

Јас ти поставив просто прашање бе чупе, еве го пак - А кога сме кај стручноста, кој пак тебе ти дал "стручност", да коментираш за мојата земја бе девојко? Или самиот факт што си "европеиска Булгарка" те тера да мислиш дека си супериорна над "горките фиромци" ? Кај го слушна тоа? Во "Слави шоу" или Божо ви даде амин?

Што има ти како Бугарка да даваш мислење за МОЈАТА ЗЕМЈА , јас ти идам ли да те навредувам на ваши форуми и да ви кажувам во какви лања е Бугарија моментално? НЕ!! И еве пак те прашувам - ок, јас сум никој, само што јас сум Македонец, на македонски форум во Македонија. Моја земја, мој народ, мој проблем! Ти од каде стана стручна да ни ја навредуваш земјата и да ни кажуваш што треби да прајме ?

И јас не сум тој што почна со лични квалификации, туку ти! Факт! Кулирај малку.
 
A

amco2009

Гостин
Амзо, а нели приметуваш веќе дека стануваш екстремно здодевен со приказните за Турците и за тоа како тие биле добри и прекрасно било да се живее за време турско, арно ама "лошите каури" ви го расипале господството и убавите времиња кога секој муслиман можел да пљачка и да убива "каури" само дека бил муслиман!? И башка оние приказните за терор и убиства од страна на "лошите каури" врз "невините правоверни муслимани", само дека овие "кутрите" биле од "правата вера", па белки затоа ќе да биле мразени од "гнасните каури шо јадат свинско"....

Овде пишува историски факти, настани кои вистина се случиле и се забележани, чиста хронологија, ти не можеш да спречиш некого да пишува и да се интересира за она што сака да се интересира, ниту пак да си ги гледа работите на начин за кој мисли дека е исправен, ти си ги мислиш Турците за добри а турското време за златно доба кога аллах шетал по земјава, епа арно де, кој ти пречи??? Ние ете не мислиме така, имаш некој проблем???

Ќе ни отсечеш главите за казна? Ќе не тужиш кај кадијата? Што?

И да, еве да ти одговорам - зашто Крале Марко се бори од страна на Турците? Дека бил нивен вазал, вазал знаеш ли што е? И то ли треби да ти кажувам? Имал обврска да праќа војска кога султанот ќе побарал од него, и да плаќа данок, а Турците го оставале на мира него и неговото кралство.

Знаеш ли што се случило пред битката меѓу Турците и Власите на Ровине? Кога требало да почне битката од градот излегле свештеници со крстови и држеле литургија, и Марко заплакал кога видел дека против свои, едноверни браќа христијани треби да се бори и да ги убива и зато рекол : Јас велам и го молам Бога да им поможи на христијаните, а јас нека бидам првиот што че загине во оваа војна !!!

Така и биднало, првата стрела го погодила токму него, а тамошните жители го закопале со сите рисјански почести. Ете ти ги твоите Турци, не терале брат со брата да се колиме, вие од мнооооогу помали работи правите не знам што, санки само вас некој ве тормозел и ве тепал а вие сте ангели небесни, епа не може, разбра? И дај веќе не тормози со овие работи аман! :drk:
Sve e toa vo red Ama neli si imam i jas svoi stavovi i mislenja i si gi iskazjuvam so toa nikogo ne navrediv ili nedaj bozje prokolnav ko sto kolnel Krali Marko spored tebe ( :pos2:I pola Makedonska vlada na celo so Amdi Bajram:pos2:) Ama Fakt e deka Turcite ne ve mrazele nego bile najmiroljubivi osvojuvaci na ovie prostori... Ako ne veruvas potsetise sto pravea Srbite , Bugarite, Albancite Ili Sto uste pravat Grcite toa turcite ne go pravele jas sakam toa da go priznaes:tapp::tapp::tapp::tapp:
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Najmiroljubivo nabivale na kol, kradele deca, siluvale zeni.
So grance zeleno i so bel gulab gi siluvale, a na mirosan bor, izdelkan, gi nabivale na kol mazite!
I koga kradele deca, toa go cinele so pesna, vesela i ora, a??

Nikoj ne meri koj pojke zulum pravel, ami deka praele turcite zulum, golem, praele.
 

Macedonia>>Europe

Faster Than Light
Член од
6 јуни 2007
Мислења
2.582
Поени од реакции
836
Абе освојувач како освојувач нормално дека ќе прави зулуми, ама имаш и ти делумно право дека доста ја респектирале Турците нашата и балканската култура општо. Кога дошле тука како освојувачи затекнале понапредна култура од својата и решиле да учат од неа а не само да рушат. Дури и да ни биле некогаш не пријатели тоа не значи дека со нив денес не можеме да имаме пријателки односи.

Друго нешто што мене многу ме смее е муслиманите Албанци кога нешто не им е по ќеф одма се повикуваат на таа турска империја и како сакаат повтрорно да се врати, а тие како најголеми непочитувачи на закон не верувам дека би сакале такво нешто зашто Турците кога ќе им стават ред ќе мора да почитуваат зашто ќе лета главата не се заебаваат тие како нас.
 
A

amco2009

Гостин
Najmiroljubivo nabivale na kol, kradele deca, siluvale zeni.
So grance zeleno i so bel gulab gi siluvale, a na mirosan bor, izdelkan, gi nabivale na kol mazite!
I koga kradele deca, toa go cinele so pesna, vesela i ora, a??

Nikoj ne meri koj pojke zulum pravel, ami deka praele turcite zulum, golem, praele.
Da te potsetam: Turcite ne ve asimilrale, turcite ne vi menjale iminja, skoro site crkvi vo Makedonija se izgradeni za vreme na Osmanlisko carstvo znaci imalo sloboda na veroispovest, togas postoela Ohridska Arhepiskopija, Turcite nikogo ne Brkale od Rodnite ognista A Site drugi go pravele sprotivnoto......

E sega vo sekoja Drzava normalno e da se plakja Danok a toj sto neplakja se znae kaj mu e mestot....

E na kraj koj gi kreval bunite i vostanijata Siromasniot selski narod koj sto nemal za danoci...

Koj se Buni na segasnava politika na Makedonija ...

Pak siromasniot .

Mala komparacija...

Jas znam deka nieden osvojuvac ne e dobar Ama Turcite ne se ni priblizno tolku losi kolku sto se prestavuvaat imalo na ova tlo mnogu polosi za mnogu pokratko vreme sto napravile neviden zulum gi znaeme i jas i ti koi se...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom