Македонско Сирење

Член од
7 септември 2016
Мислења
19.502
Поени од реакции
34.603
Што "грчки спец " е фета?
- ДА! брендот на сирење -фета (φέτα) е грчки,од 2002 год фета е како бренд од ЕУ земајќи го традиционалниот начин на производтво на тоа мекано сирење што е мешавина од овчо и козјо и тоа од подрачјето на Лезбос, но по тој терк такво мекано сирење „Фета“ го прават повеќе држави на Балканот, па и ние овде, но брендот потеклото е од Грција.

ice_screenshot_20230109-180253.jpeg

...значи постои Салакис фета меко сирење што не е нешто посебно.

ice_screenshot_20230109-180634.jpeg

...но јас коментирав за Салакис чисто тврдо овчо сирење, што мислам дека е тоа наше битолски сирење пакувано во брендот „Салакис“ или како е?

... тоа ми беше и прашањето за производите што се купуваат во КАМ, дали дотичниот продавач кој е член на форумов знае нешто поконкретно околу тоа.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.560
Поени од реакции
38.682
- ДА! брендот на сирење -фета (φέτα) е грчки,од 2002 год фета е како бренд од ЕУ земајќи го традиционалниот начин на производтво на тоа мекано сирење што е мешавина од овчо и козјо и тоа од подрачјето на Лезбос, но по тој терк такво мекано сирење „Фета“ го прават повеќе држави на Балканот, па и ние овде, но брендот потеклото е од Грција.

Прегледај го приврзокот 361706

...значи постои Салакис фета меко сирење што не е нешто посебно.

Прегледај го приврзокот 361703

...но јас коментирав за Салакис чисто тврдо овчо сирење, што мислам дека е тоа наше битолски сирење пакувано во брендот „Салакис“ или како е?

... тоа ми беше и прашањето за производите што се купуваат во КАМ, дали дотичниот продавач кој е член на форумов знае нешто поконкретно околу тоа.
купи си еден калап од пазар. Ем повкусно од ова ќе ти биде ем поефтино.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.502
Поени од реакции
34.603
епа ако толку сакаш бајато сирење не ти се мешам. :)
...кој вели дека е бајато салакис?

20201005_115951.jpg 20201005_115733.jpg

прва лига е по вкус, купи, пробај, па после кажувај „бајато“ пробелмот ми е во пакувањето, „крадат“ во грамажа,

20201005_115542.jpgфгтѕ.jpg 20201005_115055.jpg

...наместо 7 парчиња има 6 во некое пакување, како да се купува солена вода, наместо убаво сечено има парчиња кои се останати како рефуз од кантата, а го бутаат во салакис пакување што не може да се употреби содветно освен како каша.
 
Последно уредено:
Член од
28 јуни 2018
Мислења
745
Поени од реакции
922
- ДА! брендот на сирење -фета (φέτα) е грчки,од 2002 год фета е како бренд од ЕУ земајќи го традиционалниот начин на производтво на тоа мекано сирење што е мешавина од овчо и козјо и тоа од подрачјето на Лезбос, но по тој терк такво мекано сирење „Фета“ го прават повеќе држави на Балканот, па и ние овде, но брендот потеклото е од Грција.

Прегледај го приврзокот 361706

...значи постои Салакис фета меко сирење што не е нешто посебно.

Прегледај го приврзокот 361703

...но јас коментирав за Салакис чисто тврдо овчо сирење, што мислам дека е тоа наше битолски сирење пакувано во брендот „Салакис“ или како е?

... тоа ми беше и прашањето за производите што се купуваат во КАМ, дали дотичниот продавач кој е член на форумов знае нешто поконкретно околу тоа.
Големо БЛАГОДАРАМ за ОПСЕЖНОТО РАЗЛАГАЊЕ...

Кога сме веќе кај грчки работи и КАМ, имаше добро ѕаѕики едно време...

Ау сме се пребациле во друга тема за сирење... Епа тука да напоменам дека МК овчо сирење од бачило е 10000000000 класи боље од било кое купено во маркет
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.502
Поени од реакции
34.603
... imash i na Shara edno Albansko Bacilo covekot go reklamiraa po televizii kako Cisto raboti i kakov kvalitet pravi!
...„Албанско Бачило“? мислиш од другата страна на Шара, на албанска територија? :eek:
(јас цела МКД ја испревртев, тој ми вика цел ден на ПЦ сум седела, па колешки да сум прашала :boksix:)
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.627
Поени од реакции
5.601
...„Албанско Бачило“? мислиш од другата страна на Шара, на албанска територија? :eek:
(јас цела МКД ја испревртев, тој ми вика цел ден на ПЦ сум седела, па колешки да сум прашала :boksix:)
NE!
Mislam na Makedonski Albanci na OVAA strana na SHARA!
Za shto ja vrteshe be cela Makedonija ?
Po pecurki ili po sirenje? :pos: :pos: :pos: :pos:

GOOGLE

A eve ti nekolku videa od YouTube: :))))




 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.502
Поени од реакции
34.603
NE!
Mislam na Makedonski Albanci na OVAA strana na SHARA!
Za shto ja vrteshe be cela Makedonija ?
Po pecurki ili po sirenje? :pos: :pos: :pos: :pos:
...запознај ја својата татковина да ја сакаш повеќе е моето мото!
инаку и кантите сирење веќе не се тоа што биле на времето, помала грамажа ми е подобро отколку да му го мислам сирењето во кантата.
(ти си надвор таму некаде, а речникот ти е„ албански бачила“ каков патриота си да пишуваш така за бачила во македонска територија, ова само онака спомнувам да не идам офтопик на темава.)
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.627
Поени од реакции
5.601
...запознај ја својата татковина да ја сакаш повеќе е моето мото!
инаку и кантите сирење веќе не се тоа што биле на времето, помала грамажа ми е подобро отколку да му го мислам сирењето во кантата.
(ти си надвор таму некаде, а речникот ти е„ албански бачила“ каков патриота си да пишуваш така за бачила во македонска територија, ова само онака спомнувам да не идам офтопик на темава.)
Ostaj sea ti so pravdanjata. Nikoj ne te tera da kupuvash cela kanta a imash i Mali (Pola Kanta) kanti. 6Kg
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.560
Поени од реакции
38.682
...кој вели дека е бајато салакис?

Прегледај го приврзокот 361713 Прегледај го приврзокот 361716

прва лига е по вкус, купи, пробај, па после кажувај „бајато“ пробелмот ми е во пакувањето, „крадат“ во грамажа,

Прегледај го приврзокот 361714 Прегледај го приврзокот 361717

...наместо 7 парчиња има 6 во некое пакување, како да се купува солена вода, наместо убаво сечено има парчиња кои се останати како рефуз од кантата, а го бутаат во салакис пакување што не може да се употреби содветно освен како каша.
тазе солило е скоро проѕирно. Ова твоево е исто како да земеш сирење тазе од пазар и го чуваш едно месец дена у фрижидер. Солилото твое дури менува накај портокалова боја, а сирењето е бучкуруш направено и се распаѓа у грутки. Ова да ми плаќаш не го јадам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom