Македонски филмови

Член од
15 јули 2007
Мислења
14.859
Поени од реакции
7.548
Од утре, секоја сабота од 12:00 на Сител ќе одат македонски филмови. Утре на репертоар им е "Исправи се Делфина". :)
Вести почнаа.
Изгледа 12:30 и нешто повеќе минути е Делфина.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Барав наш филм на ИМДБ и приметив дека Кајмак не ми е оценет, а знам го оценив 1/10 и просечна оцена од сите оценки му беше 6/10. Сега нема никаква оцена ниту можност за оценување на филмот. Не знаев дека ММ е толку батхрт што филмчето не му проаѓа добро, па забранил оценки. :D

За споредба на Врба што има 7.2 просечна оцена му стојат оцените.

Screenshot_20230211_161233_Chrome.jpg

Screenshot_20230211_161254_Chrome.jpg
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
755
Поени од реакции
356
Барав наш филм на ИМДБ и приметив дека Кајмак не ми е оценет, а знам го оценив 1/10 и просечна оцена од сите оценки му беше 6/10. Сега нема никаква оцена ниту можност за оценување на филмот. Не знаев дека ММ е толку батхрт што филмчето не му проаѓа добро, па забранил оценки. :D

За споредба на Врба што има 7.2 просечна оцена му стојат оцените.

Прегледај го приврзокот 366868

Прегледај го приврзокот 366869
Не верувам дека некој во ИМДБ има време да се допишува со режисерите на филмовите :)
Еве што стои на нивната страна:

Why are certain movies and shows missing an IMDb community rating?
We don't display a rating unless a title has received enough votes to calculate a weighted user rating. The minimum number of votes before we display the rating is currently five.
We do not display votes for a movie or show before it has actually been screened/released. In some rare cases we may have an incorrect release date attached to a title, which means that the title may be already available, but still be marked as unreleased and therefore missing a rating. If this is the case, you can submit a release date correction to the movie via the Edit page button listed at the bottom of the titles page.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Не верувам дека некој во ИМДБ има време да се допишува со режисерите на филмовите :)
Еве што стои на нивната страна:

Why are certain movies and shows missing an IMDb community rating?
We don't display a rating unless a title has received enough votes to calculate a weighted user rating. The minimum number of votes before we display the rating is currently five.
We do not display votes for a movie or show before it has actually been screened/released. In some rare cases we may have an incorrect release date attached to a title, which means that the title may be already available, but still be marked as unreleased and therefore missing a rating. If this is the case, you can submit a release date correction to the movie via the Edit page button listed at the bottom of the titles page.
Го знам ова и со ова не е објаснето зошто откако веќе имаше оценка, денес веќе ја нема (минимум 60 оцени имаше соберено Кајмаков).

Пример на сликава подолу, Things Unsaid, 8 гласа - средна оцена од нив 6.7/10, Генерација Бушави има помалку од 5 гласови и нема средна оцена исто ко и Ѓаволот што сум го оценил со 8/10.

Да имаше помалку од 5 гласа, пак ќе го имаше Rate this под насловот и можност за оцена, со оглед на тоа што Кајмакот има Release date.

Screenshot_20230211_190648_Chrome.jpg

Screenshot_20230211_191431_Chrome.jpg

И да нема датум стриктно за Македонија пишано, пак можеш да го оцениш филмот, доколку има за некоја друга земја release date.

За жал Гугл не ми даде можен одговор за како да се тргне оцената од филм на ИМДБ.

Имам слушнато дека од ИМДБ имаат криено оцена одреден период доколку приметат дека некој филм за многу брз период добива многу единици. Мислам со Трето полувреме имаше такво нешто кога Источните редеа кецови, ама овде немаше нешто такво, така што едина логична работа ми е дека режисерот/продуцентот има можност да тргне оцена, ко забранување на коментари на Youtube.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.707
Поени од реакции
33.343
Го знам ова и со ова не е објаснето зошто откако веќе имаше оценка, денес веќе ја нема (минимум 60 оцени имаше соберено Кајмаков).

Пример на сликава подолу, Things Unsaid, 8 гласа - средна оцена од нив 6.7/10, Генерација Бушави има помалку од 5 гласови и нема средна оцена исто ко и Ѓаволот што сум го оценил со 8/10.

Да имаше помалку од 5 гласа, пак ќе го имаше Rate this под насловот и можност за оцена, со оглед на тоа што Кајмакот има Release date.

Прегледај го приврзокот 366892

Прегледај го приврзокот 366893

И да нема датум стриктно за Македонија пишано, пак можеш да го оцениш филмот, доколку има за некоја друга земја release date.

За жал Гугл не ми даде можен одговор за како да се тргне оцената од филм на ИМДБ.

Имам слушнато дека од ИМДБ имаат криено оцена одреден период доколку приметат дека некој филм за многу брз период добива многу единици. Мислам со Трето полувреме имаше такво нешто кога Источните редеа кецови, ама овде немаше нешто такво, така што едина логична работа ми е дека режисерот/продуцентот има можност да тргне оцена, ко забранување на коментари на Youtube.
Види кај мене како е: иако ја нема оценката, ми го дава филмот меѓу оценетите, и пишува Rated on...
1676154386045.png

Забележав зашто бројот на филмови што сум ги оценил на LB и на IMDB ми е се уште ист:

1676154484086.png

1676154505616.png
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Види кај мене како е: иако ја нема оценката, ми го дава филмот меѓу оценетите, и пишува Rated on...
Прегледај го приврзокот 366963

Забележав зашто бројот на филмови што сум ги оценил на LB и на IMDB ми е се уште ист:

Прегледај го приврзокот 366964

Прегледај го приврзокот 366965
Баш чудно, пошто го имав оценето, а не ми го пишува како кај тебе Rated на мобилен и таблет.

На лаптоп немам проверено.
 
Член од
17 февруари 2010
Мислења
26
Поени од реакции
9
Филмот немаше датум за премиера во Македонија, имаше само за 2 фестивали во Јапонија и Португалија, https://www.imdb.com/title/tt12146448/releaseinfo/ еве овде.

Вчера го додадов датумот на прмиера во Македонија и се појавија денеска оценките. Не знам дали беше поради тоа или некоја друга беше причината. Моја претпоставка е дека тие во Имдб гледаат дека многу гласови доаѓаат од Македонија, а нема премиера во Македонија и можно е да ги блокираат, се се ова претпоставки.

Не ми се верува екипата на Кајмак да може да влијае во Имдб да тргаат оценки.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.859
Поени од реакции
7.548
Од утре, секоја сабота од 12:00 на Сител ќе одат македонски филмови. Утре на репертоар им е "Исправи се Делфина". :)
Џипси меџик или поточно преведено Циганска магија е е следен на Сител оваа сабота.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.859
Поени од реакции
7.548
Беше претходната, не си у тек. Сега треба да е друг.
Не знам јас гледав преку tvprofil веб сајтот и таму така пишуваше. Предходната недела мислам го пишуваше пак Исправи се Делфина.
Гледам и на Сител веб сајтот така пишува.


Нема врска сепак филмот Џипси Меџик го има на Jуткуб.

А кој и филм да го даваат нека го снима некој па да го стави на интернет да го симне кој сака да гледа македонски филм.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.859
Поени од реакции
7.548
Од каде ги земаат Сител овие снимки на македонскиве филмови? Ајде Делфина имаше каква таква добра снимка ама Мис Стон е претерано лоша. Џипси Меџик не го видов на Сител каква снимка имаше.

Алфа исто го имаа емитувано филмов Мис Стон и доста подобра снимка имаше. Мислам и МРТ 1 кога го емитуваше подобра снимка имаше.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.859
Поени од реакции
7.548
Ќе биде интересно да го објави Јани Ругање со Христос на тоа сервис платформата што ја најавува.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom