Македонски филмови

Член од
31 март 2013
Мислења
320
Поени од реакции
197
Сомнителен кастинг :cautious: од 10 главни улоги 6 анонимни албански актери, 1 гркинка, 2 македонски театарски глумци и само Катерина Коцевска како поискусна. Слаѓана Вујошевиќ има потенцијал ама ќе видиме. Дамјан Цветановски (син на покојниот режисер и професор Владо Цветановски) сум го гледал во Битолски театар ама не сум сигурен дали добро му легна улогава. Кога ќе излезе филмот тешко е да се каже имајќи во предвид дека Цветановски го влечка првиот македонски анимиран филм Јон Вардар и Галаксијата веќе скоро 6 години
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Сомнителен кастинг :cautious: од 10 главни улоги 6 анонимни албански актери, 1 гркинка, 2 македонски театарски глумци и само Катерина Коцевска како поискусна. Слаѓана Вујошевиќ има потенцијал ама ќе видиме. Дамјан Цветановски (син на покојниот режисер и професор Владо Цветановски) сум го гледал во Битолски театар ама не сум сигурен дали добро му легна улогава. Кога ќе излезе филмот тешко е да се каже имајќи во предвид дека Цветановски го влечка првиот македонски анимиран филм Јон Вардар и Галаксијата веќе скоро 6 години
Не можеш да споредуваш анимиран со игран филм.

"Јон Вардар" се влечка зашто малку аниматори имаат и го цртаат рачно. Последно што знам е дека имаа и voice актери избрано и се во пост-продукција. Кога ќе излезе, кој знае.

За "Денот", пошто Пердика спомна дека е прогуран од немакедонциве на конкурс и гледале што побрзо да го снимат и да исперат пари, ништо чудно при крај на годинава да излезе.

Визуелно по тизеров изгледа одлично и тука нема збор. Сигурно Фејми Даут завршил одлична работа, прашањето е колку приказната е добра. Двајца немакедонци, добри поштени луѓенца, чесни, кои ќе се борат против кoрумпираниот македонски kingpin. Уште да речат дека немакедонциве се од Арачинове. Звучи ко комедија. :D

За актериве веќе имам пишано дека ги имам гледано во два кратки филма и ми се ептен антипатични на камера. Ни Катеринчето не е тоа што беше ко глумица. А таа Гркинка што си ја пишал е Бугарка, со грцко потекло претпоставувам.
Едино Слаџа ако нешто изигра.
Има некаде да се најде цела листа на филмови и серии (да има кратки, долгометражни, документарни) да се види што е до сега снимено во државава?
Нема.
Автоматски споено мислење:

За еден филм да е македонски, треба да е направен со мнозински македонски удел, т.е. најголем дел од парите за него да ги дала Македонија. Ништо друго не е важно.
Го правеше овој муабет и со мене. Ама јас си легнав на брашното. :D

Му го разбирам хејтот на @123456 , и јас го имав првично тој став, ама ко веќе ги снимиле со пари од мој џеб, од твој џеб, од народен џеб, ќе мора да ги сметаме за македонски.

П.С. @123456 коментаторите на утакмицата што ја гледаа во Србија/Хрватска збореа на македонски.
 
Последно уредено:
Член од
22 август 2006
Мислења
494
Поени од реакции
1.000
За "Денот", пошто Пердика спомна дека е прогуран од немакедонциве на конкурс и гледале што побрзо да го снимат и да исперат пари, ништо чудно при крај на годинава да излезе.

Како што ми мириса работава и како што сум видел како работи Гоце, филмот ќе има многу брзо премиера (ќе го наштанцаат во монтажа брзо), највероватно есен, или ако не си го прати кај чичко му на фестивал во Париз (see a paris), затоа што според ова што го видов филмот нема да има фестивалски живот освен на локални регионални фестивали на балканов. А ако има добра кинематографија од Феко, тогаш може македонска премиера на Манаки или Синедејс.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903

Во интервју изјави дека доколку се е во ред "Кајмак" би се снимал летово.
Моментално покрај Македонија имал поддршка и од Данска и Бугарија.

Ваке таке, Милче ќе си заработи за ново станче. :(
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Ругање со Христос има некаде каде можам да го гледам?
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.629
Поени од реакции
33.184
Торент за Ругање со Христос?
Ругање со Христос дали можам некаде да го најдам на интернет?
Ругање со Христос има некаде каде можам да го гледам?
Ова е прва и последна опомена. Очигледно интересно ти е да не тролаш сите тука со истото прашање на секои два месеци. Следниот пат ако решиш да го поставиш истото прашање, ќе добиеш поинаков одговор. Толку од мене.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.320
Поени од реакции
27.799
Ова е прва и последна опомена. Очигледно интересно ти е да не тролаш сите тука со истото прашање на секои два месеци. Следниот пат ако решиш да го поставиш истото прашање, ќе добиеш поинаков одговор. Толку од мене.
Marick14 е, не знам што очекуваш. Гарант сеа и у приватна порака ќе те праша дали може Ругање со Христос да го најде негде.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Член од
4 февруари 2012
Мислења
5.944
Поени од реакции
5.140
Каде да го најдам Годината на мајмунот?
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Каде да го најдам Годината на мајмунот?
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.499
Поени од реакции
80.574
Ај може на некој ќе му текне, филмов често го даваа на БТР телевизија пред петнаесетина години, правен е негде 2001/2002 година. Учествуваа Петар Арсовски, Софија Куновска, цурава од спотов со Калиопи, Бранко Ѓорчев, Јовица Михајловски, Марин Бабиќ... Беше нешто као мафијашки филмот.
Памтам две сцени, првата е кога Сенко, Петар, Јовица и уште еден човек ќе појдат на лов, по што Петар Арсовски ќе дознае дека Сенко му ги дупел ќерката и жената, па ќе го убие со пушка.
Втората сцена е при самиот крај кај што експлодирува автомобил бомба.

Знам дека го имате гледано, често се даваше порано по телевизииве, али никако да ми текне на името на филмов, а и никако неможам да го најтам по интернетов. Хелп :)
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Ај може на некој ќе му текне, филмов често го даваа на БТР телевизија пред петнаесетина години, правен е негде 2001/2002 година. Учествуваа Петар Арсовски, Софија Куновска, цурава од спотов со Калиопи, Бранко Ѓорчев, Јовица Михајловски, Марин Бабиќ... Беше нешто као мафијашки филмот.
Памтам две сцени, првата е кога Сенко, Петар, Јовица и уште еден човек ќе појдат на лов, по што Петар Арсовски ќе дознае дека Сенко му ги дупел ќерката и жената, па ќе го убие со пушка.
Втората сцена е при самиот крај кај што експлодирува автомобил бомба.

Знам дека го имате гледано, често се даваше порано по телевизииве, али никако да ми текне на името на филмов, а и никако неможам да го најтам по интернетов. Хелп :)
Стапица
https://www.imdb.com/title/tt1091855/

https://www.dailymotion.com/video/x6ey8mq

Или на некој друг мислиш?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom