Македонски филмови

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
Дур не го изгледам јас, џабе се расправате.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.629
Поени од реакции
33.184
@Zlatikevichius трите слики доволно говорат за пробивот на меѓународен план ама само што добив статистика за Петрунија

"Филмот беше прикажан на 160 фестивали, доби 38 награди, а со кинодистрибуција е застапен во 43 држави."

Повелете свежо интервју за нештата да станат појасни

Пред фактите и боговите молчат. Можете уште 100 ха-ха реакции да ставите џабе е.
:facepalm:

OK
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Членовите што одлучувале за кои филмови да се спонзорираат: професорка на Архитектонски, фотограф, музичар, филмски работник (зар постои таква струка?:D) и монтажер.

Значи еден од петте члена со филмско искуство зад себе, а што е поинтересно и тој член си дава оставка и ја ставаат новинарката и филмски критичар што никна пред две години. :eek: Screenshot_20200728-190622_Facebook.jpg
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.348
Поени од реакции
24.998
Членовите што одлучувале за кои филмови да се спонзорираат: професорка на Архитектонски, фотограф, музичар, филмски работник (зар постои таква струка?:D) и монтажер.
Конкретно за струка филмски работник, да, постои и те како, и има подеднакво важно искуство како и другиот член на жири, кој патем беше декан на ФДУ :)

Ама за Ана Василевска по струка филмски критичар... браво. Па сунѓерот боб има напишано повеќе осврти за филм во подфорумов.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Конкретно за струка филмски работник, да, постои и те како, и има подеднакво важно искуство како и другиот член на жири, кој патем беше декан на ФДУ :)

Ама за Ана Василевска по струка филмски критичар... браво. Па сунѓерот боб има напишано повеќе осврти за филм во подфорумов.
Искрено називот филмски работник не е најсреќна варијанта и мене ме асоцира на некој што држи клапа на снимање и превезува луѓе од сет на сет, ама ете. Кога ќе го изоставиш Лазар, а на негово место ќе ја ставиш госпожата пак имаш бројка од 1/5 со искуство на филм.

Дај наредна комисија нека земат некој рибар од Трпејца, спортист и продавачка од КАМ во комисија. Кад је бал нек је маскенбал.

Инаку на друга страница, самата госпожа изјавува како имала дводецениско искуство во пишување филмски критики. Евентуално дома ако ги пишувала. Може и тоа се смета. :LOL:
 
Член од
31 март 2013
Мислења
320
Поени од реакции
197
UPDATE за Преекспонирано

Камка и Благој се брачен пар во своите 40-ти години а Сара е млада девојка која ќе ги посети и ќе создаде нетрпеливост помеѓу нив. Всушност ќе се прикаже тој брак од 3 гледишта на сопругот, сопругата и девојката.

Снимањето ќе траело 30 дена а премиера се очекува есента 2020 како што вели продуцентот на некој голем фестивал.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
И кога пренесуваш вести не знаеш да ги пренесеш ко што треба. :ROFLMAO:

Логички нема смисла тоа што си го пишал. Ако почнале да снимаат на 30 јули 2020, а снимањето ќе трае најмалку месец дена. Нема шанса да го завршат филмот за месец-два и да го пуштат на фестивал на есен 2020 г.

Инаку, продуцентот кажува дека премиера очекува лето-есен 2021 г.
 
Член од
31 март 2013
Мислења
320
Поени од реакции
197
И кога пренесуваш вести не знаеш да ги пренесеш ко што треба. :ROFLMAO:

Логички нема смисла тоа што си го пишал. Ако почнале да снимаат на 30 јули 2020, а снимањето ќе трае најмалку месец дена. Нема шанса да го завршат филмот за месец-два и да го пуштат на фестивал на есен 2020 г.

Инаку, продуцентот кажува дека премиера очекува лето-есен 2021 г.
Се извинувам. Грешка. Дури сега видов. Пренесував изјава на Кралевски која ја гледав утрово. Сега не можам да едитирам ама да Есен 2021.

Изгледа Вас Ве иритира некој друг надвор од Вашето друштво да учествува во темата а посебно ако има спротивно мислење од Вашето. Чим нешто споделам одма почнува хајка од @Shawn Spencer @Scirea @BilboBaggins @Zlatikevichius @Corvus @Imperatorot . Само напаѓате без аргументи само со Вашите мислења кои мислите дека се релевантни ако имате изгледано многу филмови. Форумите се отворен простор за искажување лични ставови и мислења кои не мора да бидат исти. Ако дел од Вас сте модератори незначи дека темиве се Ваши.
Автоматски споено мислење:
 
Последно уредено:
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.629
Поени од реакции
33.184
вас ве. В и во двата збора треба да е мала во случајов, ти реков веќе еднаш. :mad:

Ако дел од Вас сте модератори незначи дека темиве се Ваши.
Никој од нас не е модератор. :love:

Вашето друштво
Не сме друштво. Од сите што ги спомна, само @Corvus ја знам лично. ;)

Само напаѓате без аргументи
Да не беше обратно? Јас ти аргументирав, ти се држеше ко слеп за стап за тоа Смилковско.


Форумите се отворен простор за искажување лични ставови и мислења кои не мора да бидат исти.
Токму така: како што ти имаш право на форум да пишеш што сакаш, така и јас имам право да ти докажам дека тоа е глупаво. Само што ти не сфаќаш, па затоа се ствара тој твој револт.
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.326
Се извинувам. Грешка. Дури сега видов. Пренесував изјава на Кралевски која ја гледав утрово. Сега не можам да едитирам ама да Есен 2021.

Изгледа Вас Ве иритира некој друг надвор од Вашето друштво да учествува во темата а посебно ако има спротивно мислење од Вашето. Чим нешто споделам одма почнува хајка од @Shawn Spencer @Scirea @BilboBaggins @Zlatikevichius @Corvus @Imperatorot . Само напаѓате без аргументи само со Вашите мислења кои мислите дека се релевантни ако имате изгледано многу филмови. Форумите се отворен простор за искажување лични ставови и мислења кои не мора да бидат исти. Ако дел од Вас сте модератори незначи дека темиве се Ваши.
Автоматски споено мислење:
Синка, како да ти кажам дека ме замараш?

Те молам не ме тагнувај повеќе.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.492
Поени од реакции
80.551
Чим нешто споделам одма почнува хајка од @Shawn Spencer @Scirea @BilboBaggins @Zlatikevichius @Corvus @Imperatorot . Само напаѓате
Се моли присутниот џган да не ме става во уста!

Cit: Батко Доктор
 
Член од
9 февруари 2016
Мислења
1.240
Поени од реакции
3.137
Се извинувам. Грешка. Дури сега видов. Пренесував изјава на Кралевски која ја гледав утрово. Сега не можам да едитирам ама да Есен 2021.

Изгледа Вас Ве иритира некој друг надвор од Вашето друштво да учествува во темата а посебно ако има спротивно мислење од Вашето. Чим нешто споделам одма почнува хајка од @Shawn Spencer @Scirea @BilboBaggins @Zlatikevichius @Corvus @Imperatorot . Само напаѓате без аргументи само со Вашите мислења кои мислите дека се релевантни ако имате изгледано многу филмови. Форумите се отворен простор за искажување лични ставови и мислења кои не мора да бидат исти. Ако дел од Вас сте модератори незначи дека темиве се Ваши.
Автоматски споено мислење:
Битно е, ти немаш изградено вкус за филмови, тебе да ти дадам клип од телефон што сум го снимал и сцена од филм нема да знаеш да направиш разлика. Кажи си ти мислење јас имам право да те цитирам и да покажам дека твоето мислење е погрешно, а ти место да ми докажеш дека си во право, плачеш. Форумот е за дискусија, а не ти да ставаш мислења, а ние само да читаме. За такво нешто отвори си блог и забрани коментари.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom