Македонски филмови

Член од
22 јули 2011
Мислења
1.010
Поени од реакции
1.129
Како се викаше оној филмот кој одеше на тв Алфа минатата Недела 17 Мај околу 16 часот попладне се емитуваше филмот, дејството се одвиваше за време на втора светска војна и Бугарски војници во нашата држава.

Го знае ли некој името на филмот?
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.604
Поени од реакции
81.268
Како се викаше оној филмот кој одеше на тв Алфа минатата Недела 17 Мај околу 16 часот попладне се емитуваше филмот, дејството се одвиваше за време на втора светска војна и Бугарски војници во нашата држава.

Го знае ли некој името на филмот?
Македонскиот дел од пеколот (1971)
 
Член од
31 март 2013
Мислења
320
Поени од реакции
197
Член од
31 март 2013
Мислења
320
Поени од реакции
197
Мисли си дека со квалитет ги добивале парите од ЕУ.
Просветли ме те молам.
Јас се водам од фактот дека филмов е подржан во Кан а скоро секој нивни филм е со премиера на фестивал од А или Б категорија. Еден куп награди и релевантни фестивали во кариерата. Коопродукции со Нетфликс и некои од најдобрите режисери во регионот.

На нашата конзервативна средина :tapp: им смета што во нивните филмови жени скокаат по крстот и тоа што момчињата од Смилковско не се прикажани како безгрешни ангели (бидејќи и не беа).
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.928
Поени од реакции
17.640
Просветли ме те молам.
Јас се водам од фактот дека филмов е подржан во Кан а скоро секој нивни филм е со премиера на фестивал од А или Б категорија. Еден куп награди и релевантни фестивали во кариерата. Коопродукции со Нетфликс и некои од најдобрите режисери во регионот.

На нашата конзервативна средина :tapp: им смета што во нивните филмови жени скокаат по крстот и тоа што момчињата од Смилковско не се прикажани како безгрешни ангели (бидејќи и не беа).
Што сакаш да кажеш со ова момчињата од Смилковско?
 
Член од
31 март 2013
Мислења
320
Поени од реакции
197
Што сакаш да кажеш со ова момчињата од Смилковско?
Сакам да кажам дека поради тоа што во филмот Кога денот немаше име, момците од Смилковско не беа прикажани како ангели и маченици (што и не беа) ограничените умови ги иритира дека некој уметник се дрзнал да прикаже возможна верзија на приказната која е спротивна на нивната теорија дека децата се маченици и светци
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.928
Поени од реакции
17.640
Сакам да кажам дека поради тоа што во филмот Кога денот немаше име, момците од Смилковско не беа прикажани како ангели и маченици (што и не беа) ограничените умови ги иритира дека некој уметник се дрзнал да прикаже возможна верзија на приказната која е спротивна на нивната теорија дека децата се маченици и светци
Многу лоша тема за филм одбрала, тема која сеуште буди рани кај сите нас.
Не требало да зема инспирација од тој настан.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.928
Поени од реакции
17.640
Важи, и онака знам дека нишо нема да сфатиш.
Не можам да сВатам брат, јас сум глупо дете шо не разбира толку високо ниво на хумор и сарказам, уствари не знам ни да го препознаам, до толку сум глуп.Сепак ти си дете од Влае, јас сум од провинција, ваљда имаш и некој приватен факултет завршено, а ја едвај и средно завршив, и како сакаш да сВатам.

Стај кул Анон, стај кул,
 

Kajgana Shop

На врв Bottom