Македонски филмови

Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Го изгледа некој Ефектот на среќа, да пиши некој збор?
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.928
Поени од реакции
17.640
Од кој филм е вториот инсерт што го ставила Сара на јутјуб?
Оној кај што е и Игор Ангеловски и зборуваат дали жена смее да скока по крстот или не?

Мислам дека во Петрунија главниот лик го глуми друга девојка а не Сара.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.544
Поени од реакции
21.499
Од кој филм е вториот инсерт што го ставила Сара на јутјуб?
Оној кај што е и Игор Ангеловски и зборуваат дали жена смее да скока по крстот или не?

Мислам дека во Петрунија главниот лик го глуми друга девојка а не Сара.
Со крстот дефинитивно е Петрунија.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.544
Поени од реакции
21.499
Го гледаше у Малта?
Да.
Добар филм (6.5/10)
Необичен малку за македонската кинематографија и посебно ми се свиѓа што скоро цел филм се зборува на штипски дијалект. Некако му дава шмек на целиот филм а и причата. Кастингот кај одредени улоги е промашен (Лабина Митевска и уште неколку споредни улоги)
Идејата за филмов ми се чини доаѓа од онаа година кога имаше многу глупости кога се фрлаа по крстот, па некако преку женски карактер, режисерот се обидува да го долови македонскиот заостанат менталитет, на моменти низ комични ситуации.
Ја доловува и сликата за тоа како живеат младите во Македонија кои не успеваат да најдат работа со завршен факултет и бесцелно лутаат во погрешна насока. Акцент се дава и на буцкастите девојки кои живеат со своите родители и имаат проблем во остварување на врска.

Сепак, за првпат ја гледам главната актерка (Зорица Нушева) и можам да кажам само пофални зборови.
Чиста десетка за тоа како ја одигра Петрунија.
Честитки и за школскиот мој Стефан Вујисиќ кој супер го одглуми џандарот Дарко.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.928
Поени од реакции
17.640
Се заебав што не го гледав во Мај кога играше у Македонија сега ќе го гледам кој знае кога :(
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Од кој филм е вториот инсерт што го ставила Сара на јутјуб?
Оној кај што е и Игор Ангеловски и зборуваат дали жена смее да скока по крстот или не?

Мислам дека во Петрунија главниот лик го глуми друга девојка а не Сара.
Види ја ти неа. Краткометражен филм на истата тема, што излезе една година пред Петрунија. Освои награда за краткометражен на Санденс.
 

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.504
Поени од реакции
3.727
ПУБЛИКАТА Е ЗЕЛНА МИСЛАМ ЗА ФИЛМОВИТЕ САМОУНИСТУВАНЈЕ И БАЛКАН КАН ИНАКУ МАЛКУ СЕ СНИМЕНИ АМА ПАК ЗАТОА СИТЕ ТЕЛЕВИЗИИ ДАВААТ РЕДОВНО МАКЕДОНСКИ НАРОДНИ ПРИКАЗНИ ФАЛАТ ЕУРЕКА И ТВРДОКОРНИ ДА НЕ СЕ ЗАБОРАВАТ
 
Член од
31 март 2013
Мислења
320
Поени од реакции
197
Првата објавена рецензија за Ефектот среќа. Најактивните критичари Игор Анѓелков, Костова и Уневска сеуште ги нема.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.331
Поени од реакции
19.747
Ги гледав Медена Земја и Врба оваа седмица.

Медена Земја беше феноменален, Врба се на се има квалитет, добра глума итн ама класичен македонски/Манчевски филм - максимална депресија.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Врба да беше американска продукција си онакви кадри и тематика ќе беше кандидат за оскар.

Оној погоре па, голотија и цицки имало. Колку години имате бе, тлинаесет? Филм е ова, не е турска серија, јас мислам да фатат и алкохолот да го замаглуваат.

Едит: Во Господ постои, нејзиното име е Петрунија главна улога е Зорица Нушева. Гледајте ја во Театар Комедија со неа "Нема да платам", ќе погинете од смеење.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Врба да беше американска продукција си онакви кадри и тематика ќе беше кандидат за оскар.

Оној погоре па, голотија и цицки имало. Колку години имате бе, тлинаесет? Филм е ова, не е турска серија, јас мислам да фатат и алкохолот да го замаглуваат.

Едит: Во Господ постои, нејзиното име е Петрунија главна улога е Зорица Нушева. Гледајте ја во Театар Комедија со неа "Нема да платам", ќе погинете од смеење.
Со оглед на тоа какви се кршови прават Америве последниве 5-6 години, можда, али реално не е уау филмот.

За мене глупа ствар е што првиот дел го претставуваат ко Средновековие, а пред само 100 години, луѓето на село исто живееле, се пораѓале по ниви, верувале во бабини деветини и слично.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Со оглед на тоа какви се кршови прават Америве последниве 5-6 години, можда, али реално не е уау филмот.

За мене глупа ствар е што првиот дел го претставуваат ко Средновековие, а пред само 100 години, луѓето на село исто живееле, се пораѓале по ниви, верувале во бабини деветини и слично.
Не е уау пошо е наш :)

Тоа е наш проблем што од средновековие до после втора светска не сме мрднале никаде, реално, исто ќе се фатело како и да го прикажат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom