Македонски филмови

Член од
15 јули 2007
Мислења
14.312
Поени од реакции
7.249
Во чест на Мето Јовановски, овој викенд на Телма:
Недела, 19.11 во 22:15ч. - Среќна нова '49-та
Понеделник, 20.11 во 22:15ч. - Тетовирање

Bo четвртокот на МРТ 1 во 23:30 часот го емитуваа тв филмот Тумба тумба дивина со Мсто Јовановски. Ако успее тој тв филм да го извади некој од MaxTV Go или од Neotv или друга таква платформа би било супер.
 
Член од
8 октомври 2015
Мислења
853
Поени од реакции
2.269
И по кузнај кој пат, насмевка, задоволство, восхит, гордост. По 20+ пат, сосема случајно и после сплет на околности се одлучвам по долго време да пуштам тв, листам и годи шо, сам почеток на Тетовирање. Радоста е неизмерна, иако ги знам сите дијалози и монолози и сите песни во самиот филм. Денешниов момент, бесценет. Фала ти Господе, фала ти Илко.
Im just lonely boy-Paul Anka
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.624
Поени од реакции
2.268
Во чест на Мето Јовановски, овој викенд на Телма:
Недела, 19.11 во 22:15ч. - Среќна нова '49-та
Понеделник, 20.11 во 22:15ч. - Тетовирање

Bo четвртокот на МРТ 1 во 23:30 часот го емитуваа тв филмот Тумба тумба дивина со Мсто Јовановски. Ако успее тој тв филм да го извади некој од MaxTV Go или од Neotv или друга таква платформа би било супер.
Кој резил од страна на државно финансираната МРТ - да го пуштиш во најотепаниот термин. Една Телма што работи комерцијално во понормално време ги пуштила филмовите.
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.686
Поени од реакции
1.436
Кино љубов

Тешка драма залудно потрошено време неинтересен воопшто катастрофа после Ругање со Христос уште една катастрофа
 
Член од
8 октомври 2015
Мислења
853
Поени од реакции
2.269
Чудно, ова ремек дело го гледав само пред неколку месеци, ни самиот не знам како ми имаше избегано од видикот и пребарувањата, иако сум голем фан на македонскиот филм.
Страшно добар филм, тажна и сурова вистина за Константин кој маестрално го изглуми големиот Никола Ристановски.
Филмот е базиран на вистинска приказна, дејството е сместено негде после основањето на титова Југославија и настапувањето на тоталитарниот режим во Албанија.
Препорака за сите.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.312
Поени од реакции
7.249
Чудно, ова ремек дело го гледав само пред неколку месеци, ни самиот не знам како ми имаше избегано од видикот и пребарувањата, иако сум голем фан на македонскиот филм.
Страшно добар филм, тажна и сурова вистина за Константин кој маестрално го изглуми големиот Никола Ристановски.
Филмот е базиран на вистинска приказна, дејството е сместено негде после основањето на титова Југославија и настапувањето на тоталитарниот режим во Албанија.
Препорака за сите.
Го имам на DVD го даваја во некој весник. Не се сеќавам можеби сум го гледал филмов, а го имаат неколку пати прикажувано на тв.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom