Македонски филмови

Член од
30 април 2013
Мислења
289
Поени од реакции
128
@Anon ако треба ја ке платам некој сервер да ги закачиш, нели тоа иде едноставно ги означуваш сите и толку нема што да се замараш и така имаш голем уплоад хехе
Серверот mega.co.nz може да заврши работа

400 GB e 4.99 евра и може со мобилен да се плати секој месец , а за поголема сума со дебитна картичка. Прво можете тие од 4.99 евра 400 GB па како што се зголемува колекцијата на македонска содржина можете и поголема претплата и поголема мемоорија на сликата подолу се цените. Како што ќе ти побара некој филм или некоја македонска содржина ќе му дадеш линк во приватна порака само линк од тој филм серија што го побарал или осд цел фолдер македонски филмови како ќе биде потпишан. Еве јас се согласувам да го сторам тоа ако нема кандидат. Само ќе дадам емаил и лозинка од акунтот мој на тој што ги има филмовите да ги постави и ќе ги имаме на мега. Тој што ги има филмовите за секој случај нека му останат и на хард диск
Како така најдобрата македонска серија Преспав да ја нема во таа колекција.
Screenshot_3.png
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
14.137
Поени од реакции
22.185
Тој што ги има филмовите за секој случај нека му останат и на хард диск
А па добро јас мислев да ги избришам ама сепак за секој случај нека седат.
Како така најдобрата македонска серија Преспав да ја нема во таа колекција.
Ваљда затоа што е лесно достапна на Youtube?
И во оваа колекција е ставен акцент на филмови.
 
Член од
30 април 2013
Мислења
289
Поени од реакции
128
Тоа, и плус - немам веќе место на мојот хард диск. :P
Па и не е баш достапна преспав ете фалат епизоди од преспав 4 сезона. Ако се сложувате јас би го направил би купил акунт на мега и на кој нешто му треба од македонска содржина ќе пуштам линк по порака. Може вие немате место во хард диск ама јас на цд ги чувам и многу добро чувам цедиња
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
6.540
Поени од реакции
4.901
Пак тракермк ;)
Автоматски споено мислење:

90% од филмовите се од тракермк. Некои 6-7% се од српските, хрватските и босанските тракери, како аренаелите, црнаберза, другари и сл. 1 филм најдов на рутракер. Останатите 3-4% се симнати од youtube, или од vimeo, или снимени од некој веб стрим.

Еден од тие што ги немам - Обожение, го има на Cinesquare, ама се плаќа. Кој може, нека го симне. Друг кој го немам - Јужна патека, сум го гледал, на проекција во Кинотека.
ja ke platam, ako se @Anon da go ripne hehehe

od kade bese ti?

Сведок нема ништо македонско нз зошто се води како МК филм ?
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
11.176
Поени од реакции
5.240
Има некаде да се најде цела листа на филмови и серии (да има кратки, долгометражни, документарни) да се види што е до сега снимено во државава?
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
8.871
Поени од реакции
19.789
Скопје
Сведок нема ништо македонско нз зошто се води како МК филм ?
Како нема ништо македонско? Режисер - Митко Панов, глумат (меѓу другите): Мони Дамевски, Митко Апостоловски, Јоана Поповска... Македонско - Швајцарско - Ирска копродукција со мнозински македонски удел. Една од продукциските куќи е Пиреј филм од Македонија. И тоа што е најважно од сѐ - филмот е снимен со мнозински удел од Македонската агенција за филм, со дури 30 милиони денари македонски пари.
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
6.540
Поени од реакции
4.901
Скопје

Како нема ништо македонско? Режисер - Митко Панов, глумат (меѓу другите): Мони Дамевски, Митко Апостоловски, Јоана Поповска... Македонско - Швајцарско - Ирска копродукција со мнозински македонски удел. Една од продукциските куќи е Пиреј филм од Македонија. И тоа што е најважно од сѐ - филмот е снимен со мнозински удел од Македонската агенција за филм, со дури 30 милиони денари македонски пари.
Мислев од која населба си :D

го гледаше Сведок?

иначе Маклабас закачен пред 9 дена на јутјубе

 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
8.871
Поени од реакции
19.789
го гледаше Сведок?
Не сум го гледал. И не знам на што алудираш. Ако мислиш дека нема македонски јазик во филмот, или дека мнозинство од актерите се странци - тоа апсолутно нема никаква врска. Војната заврши, исто на Митко Панов, е 99% на албански. Исто и Незаборавна пролет во заборавено село, Мојот татко, Враќање - сѐ се тоа македонски филмови на албански јазик. Мојот татко, дури, е 100% македонска продукција. Созрецание на Иво Трајков е на 100% на чешки, па сепак е македонски филм. Дури беше и наш кандидат за Оскар. За еден филм да е македонски, треба да е направен со мнозински македонски удел, т.е. најголем дел од парите за него да ги дала Македонија. Ништо друго не е важно.

Инаку, да, на листава има 3 филма кои не се македонски: или се со малцински удел на Македонија, или, едниот е само со режисер од Македонија. Ама Сведок не е еден од нив. ;)
Автоматски споено мислење:

Дубровски е на италијански. * ^^
 
Последно уредено:
На врв Bottom