Македонски театар

Член од
24 август 2011
Мислења
29
Поени од реакции
11
Ајде да се посветиме малку и на нашиот театар. Имаме навистина квалитетни актери и претстави за кои навистина вреди да се одвои време и да им се посвети внимание.

Колку често одите во театар? Кои претстави сте ги погледнале? Дали има некои што сакате да ги погледнете или да предложите? Поставувајте било какви прашања во врска со оваа тема, давајте предлози, дискутирајте и заедно да го поддржиме нашиот театар.

За почеток ќе ви ги оставам репертоарите на Драмски и МНТ :)
--- надополнето: 19 ноември 2011 во 20:13 ---
ДРАМСКИ ТЕАТАР (НОЕМВРИ)

21 ное (20.30) Драган Даутовски во Хармонија - солистички концерт (премиера)

Автор : Драган Даутовски

22 ное (20.00) Мушичка Автор : Анџело Беолко - Руцанте Режија : Никола Ристов

23 ное (20.00) Крвта не е вода Автор : Сашо Кокаланов Режија : Сашо Миленковски

24 ное (20.00) БААЛ Автор : Бертолт Брехт Режија : Мартин Кочовски

25 ное (20.00) Грев или шприцер Автор : Сашко Насев Режија : Деан Дамјановски

26 ное (20.00) Како да ја убиеш сопругата и зошто Автор : Антонио Амури

ДРАМСКИ ТЕАТАР (ДЕКЕМВРИ)

01 дек (20.00) 2012 - последните Македонци
Режија : Сашо Миленковски

02 дек (20.00) Како да ја убиеш сопругата и зошто
Автор : Антонио Амури

05 дек (20.00) LIKE - мултимедијална театарска претстава
Автор : Копродукција помеѓу балетското студио „Ребис“ и МНТ, Соработник - драматург: Снешка Васевска
Режија : Гордана Деан Поп-Христова

06 дек (20.00) Мушичка
Автор : Анџело Беолко - Руцанте
Режија : Никола Ристов

07 дек (20.00) geNОcide 21 Автор : Љубиша Георгиевски Режија : Владлен Александров

10 дек (20.00) Грев или шприцер Автор : Сашко Насев Режија : Деан Дамјановски

12 дек (20.00) Крвта не е вода Автор : Сашо Кокаланов Режија : Сашо Миленковски

13 дек (20.00) Ни ваму, ни таму Автор : Бојан Трифуновски, Симеон Дамевски и Љупчо Тодоровски - Упа

14 дек (20.00) Демонот од Дебармаало
Автор : Горан Стефановски
Режија : Слободан Унковски

15 дек (20.00) 2012 - последните Македонци
Режија : Сашо Миленковски

16 дек (20.00) Грев или шприцер
Автор : Сашко Насев
Режија : Деан Дамјановски

20 дек (20.00) БААЛ
Автор : Бертолт Брехт
Режија : Мартин Кочовски

21 дек (20.00) Ни ваму, ни таму
Автор : Бојан Трифуновски, Симеон Дамевски и Љупчо Тодоровски - Упа

22 дек (20.00) Хамлет
Автор : Вилијам Шекспир
Режија : Дејан Пројковски

23 дек (20.00) Демонот од Дебармаало
Автор : Горан Стефановски
Режија : Слободан Унковски

24 дек (20.00) Грев или шприцер
Автор : Сашко Насев
Режија : Деан Дамјановски

МАКЕДОНСКИ НАРОДЕН ТЕАТАР (НОЕМВРИ)

21 ноември
ТЕМПИРАНА ОПЕРА (20:00)

22 ноември
СВАДБАТА НА ФИГАРО (20:00)

23 ноември
БЕСОВИ (19:00)

24 ноември
КОПНЕЖ ПО ЦЕЛИНА(20:00)

25 ноември
САЛИЕРИ(18:00)
НЕМОЈ ТИ МЕНЕ ФАУСТ!(20:00)

26 ноември
РОМЕО И ЏУЛИЕТА(20:00)

27 ноември
КОНЦЕРТ ТАНЕЦ(20:00)

28 ноември
СВАДБАТА НА ФИГАРО (20:00)

29 ноември
СОМНИТЕЛНО ЛИЦЕ (20:00)

30 ноември
ГОСПОЃА МИНИСТЕРКА(20:00)
 

Lux

Inglourious
Член од
25 октомври 2010
Мислења
1.189
Поени од реакции
888
Оваа грев или шприцер ја имам гледано пред повеќе години овде во прилеп, атер за другарот мој шо играше во неа и стварно е најдобра претстава.
Ја препорачувам на сите
 
Член од
21 август 2011
Мислења
5.064
Поени од реакции
5.665
Сакам да ја гледам Грев или шприцер, но немам со кој да идам :( сите попрво би ги дале парите за кафе, ако спомнам на некој ај у театар ми викаат ти луд ли си, иначе ја имам гледано таа од пред 20 г. со Ненад Стојановски и можам да кажам дека е ретко добра претстава
 

Lux

Inglourious
Член од
25 октомври 2010
Мислења
1.189
Поени од реакции
888
Сакам да ја гледам Грев или шприцер, но немам со кој да идам :( сите попрво би ги дале парите за кафе, ако спомнам на некој ај у театар ми викаат ти луд ли си, иначе ја имам гледано таа од пред 20 г. со Ненад Стојановски и можам да кажам дека е ретко добра претстава
Абе 3 кафиња ако треба ќе испијаат денес и 2 кутии цигари ама театар јок.Оваа претстава да ја стават на репертоар во прилеп ако треба сам ќе одам и ќе ја гледам.
 
Член од
24 август 2011
Мислења
29
Поени од реакции
11
Сакам да ја гледам Грев или шприцер, но немам со кој да идам :( сите попрво би ги дале парите за кафе, ако спомнам на некој ај у театар ми викаат ти луд ли си, иначе ја имам гледано таа од пред 20 г. со Ненад Стојановски и можам да кажам дека е ретко добра претстава
Луѓе, ако му треба некому друштво за театар може да се организираме овде и заедно да одиме ако сакате :D и јас го имам истиот проблем, не можам секогаш да најдам некој што ќе сака да дојде со мене -.- одвај ќе се наговориме за на некоја претстава и толку, а јас баш би сакала сите да ги изгледам :D
--- надополнето: 19 ноември 2011 во 20:33 ---
Абе 3 кафиња ако треба ќе испијаат денес и 2 кутии цигари ама театар јок.Оваа претстава да ја стават на репертоар во прилеп ако треба сам ќе одам и ќе ја гледам.
И мене некогаш ми доаѓа сама да си отидам во театар значи...
--- надополнето: 19 ноември 2011 во 20:35 ---
А да, и за претстава пари ич не жалам, со ќеф ги трошам. Крвта не е вода на пример, 4 пати досега ја имам гледано и пак ми е интересна и пак ќе ја гледам.
 
Член од
21 август 2011
Мислења
5.064
Поени од реакции
5.665
Луѓе, ако му треба некому друштво за театар може да се организираме овде и заедно да одиме ако сакате :D и јас го имам истиот проблем, не можам секогаш да најдам некој што ќе сака да дојде со мене -.- одвај ќе се наговориме за на некоја претстава и толку, а јас баш би сакала сите да ги изгледам :D
--- надополнето: 19 ноември 2011 во 20:33 ---

И мене некогаш ми доаѓа сама да си отидам во театар значи...
--- надополнето: 19 ноември 2011 во 20:35 ---
А да, и за претстава пари ич не жалам, со ќеф ги трошам. Крвта не е вода на пример, 4 пати досега ја имам гледано и пак ми е интересна и пак ќе ја гледам.
Одлична ти е идејава, и јас сакам да ги изгледам сите претстави, сега младиве се ептен амбициозни, сакам да ги гледам и тие во Хавана што играат, исто и младите од Театра што самите све си направија, секоја чест за дечките, и нормално сите претстави од МНТ и Драмски :)
 
Член од
24 август 2011
Мислења
29
Поени од реакции
11
Одлична ти е идејава, и јас сакам да ги изгледам сите претстави, сега младиве се ептен амбициозни, сакам да ги гледам и тие во Хавана што играат, исто и младите од Театра што самите све си направија, секоја чест за дечките, и нормално сите претстави од МНТ и Драмски :)
:D Навистина ако сакате може да си се договараме за на претстави и да ги изгледаме сите, јас сум ЗА :D

А да, и секоја чест секако за сите и за Драмски, МНТи Театра и од Академска Сцена... значи браво за сите
 
Член од
21 август 2011
Мислења
5.064
Поени од реакции
5.665
:D Навистина ако сакате може да си се договараме за на претстави и да ги изгледаме сите, јас сум ЗА :D

А да, и секоја чест секако за сите и за Драмски, МНТи Театра и од Академска Сцена... значи браво за сите
Најсериозен сум, и јас сум за, ќе се договориме некој ден сеа морам да искачам ;)
 
Член од
24 август 2011
Мислења
29
Поени од реакции
11
Најсериозен сум, и јас сум за, ќе се договориме некој ден сеа морам да искачам ;)
Епа супер тогаш, обавезно се договараме за некоја ;) ајде убав помин вечерва :D
--- надополнето: 19 ноември 2011 во 20:58 ---
Инаку Грев или шприцер (таа од пред 20 год) може да се погледне овде
http://mesto.com.mk/video/5YK41O4D8YW7/ http://mesto.com.mk/video/5YK41O4D8YW7/

Не знам колку новава верзија се разликува од оригиналот но сигурна сум дека е исто толку добра и квалитетна и вреди да се погледне.
--- надополнето: 19 ноември 2011 во 21:18 ---
Мал дел од Темпирана опера. Јас лично ја немам гледано, но ми се допаѓа изведбава.http://www.facebook.com/photo.php?v=10150117844064706
http://www.facebook.com/photo.php?v=10150117844064706
 
Член од
24 август 2011
Мислења
29
Поени од реакции
11
ТЕМПИРАНА ОПЕРА
Автор на текстот: Васил Христов


Режија: Васил Христов

Актери:
Сашко Коцев
Јелена Јованова
Емил Рубен
Драгана Босниќ - Миленковска
Игор Стојчевски
Кристијан Светиев
Атанас Атанасовски
Нина Деан
Софиа Насевска
Соња Стамболџиевска
Гораст Цветковски
Марија Новак
Драгана Костадиновска
Кирил Коруновски
Александар Микиќ
Арна Шијак


http://www.facebook.com/photo.php?v=10150117844064706
--- надополнето: Nov 20, 2011 5:14 PM ---
СВАДБАТА НА ФИГАРО
Автор на текстот: Пјер - Огистен Карон де Бомарше

Режија: Леван Цуладзе
Сценографија: Валентин Светозарев
Костимографија: Модна куќа “КОКЕВ & KAДРИУ”
Актери: Нино Леви - Грофот
Николина Кујача - Грофицата
Сашко Коцев - Фигаро
Сашка Димитровска - Сузана
Славиша Кајевски - Корубин
Драгана Костадиновска - Фанчета
Томе Витанов - Дон Бартоло
Марија Новак - Марчелина
Кирил Поп Христов - Дон Гусман

--- надополнето: Nov 20, 2011 5:41 PM ---
РОМЕО И ЏУЛИЕТА
Автор на текстот: Вилијам Шекспир

Режија: Лилиа Абаџиева

Актери: Игор Стојчевски - Џулиета
Сашко Коцев - Сињор Капулети
Оливер Митковски - Сињора Капулети
Славиша Кајевски - Тибалт
Дениз Абдула - Ромео
Мартин Петровски - Парис
Бојан Кирковски - Меркуцио
Николче Пројчевски - Дадилка на Џулиета

“Ромео и Џулиета” или, љубовен копнеж во кој репликите ги разменуваат апсурдот, надежта и смртта.

--- надополнето: Nov 20, 2011 5:52 PM ---
КРВТА НЕ Е ВОДА
Автор на текстот:Сашо Кокаланов

Режија: Сашо Миленковски
Улоги:
Сашко Коцев - Јасен
Игор Сојчевски - Павел
Гораст Цветковски - Антон
Ванчо Петрушевски - Тајчи
Билјана Беличанец - Алексиќ - Донка

„Крвта не е вода“ е љубовна приказна меѓу несудени брат и сестра, љубовна приказна меѓу двајца стари пријатели и нови непријатели, меѓу полицајци и проститутки, колпортери и таксисти. Централна фигура е необичен колпортер. Останатото е нашето класично милје на политичка поделеност, воопшто, табори - политички, спортски, етички, неетички - поделеност на поделени и неподелени - една мечта. Бразил. Во оваа пиеса Бразил е посакуваната дестинација. Имаме одличен текст, одлична актерска екипа.
--- надополнето: Nov 20, 2011 6:22 PM ---
ХАМЛЕТ
Автор на текстот: Вилијам Шекспир

Режија: Дејан Пројковски
Улоги:
Дејан Лилиќ
Бранко Ѓорчев
Катерина Коцевска
Драган Спасов - Дац
Игор Стојчевски
Викторија степановска
Филип Трајковиќ
Лазе Манасковски
Игор Ангелов
Никола Ацески
Игор Георгиев
Александар Ѓорѓиевски
Слободан Трендов


--- надополнето: Nov 20, 2011 6:36 PM ---
ГРЕВ ИЛИ ШПРИЦЕР
Автор на текстот: Сашко Насев

Режија: Деан Дамјановски
Улоги:
Драган Спасов - Дац
Билјана Беличанец- Алексиќ
Зоран Љутков
Роберт Вељановски
Сашо Тасевски
Маја Вељковиќ - Пановска
Билјана Драгичевиќ - Пројковска
Јана Стојановска/Ана Стојановска
Мартин Јордановски
 

vakemk

vakemk
Член од
18 февруари 2009
Мислења
39
Поени од реакции
3
извинете колку беше цена за во Драмски.. ми текна после долго време да го посетам театарот знам едно време беше 150 денари карта дали е сеуште така?
 
Член од
24 август 2011
Мислења
29
Поени од реакции
11
извинете колку беше цена за во Драмски.. ми текна после долго време да го посетам театарот знам едно време беше 150 денари карта дали е сеуште така?
Редовна цена на билетите во Драмски е 250 денари, за студенти има попуст, со студентска легитимација/индекс е 150 денари. Исто и со ISIC картичка има попуст. А премиерите се 300 и не знам за нив дали има попуст.
 

vakemk

vakemk
Член од
18 февруари 2009
Мислења
39
Поени од реакции
3
Редовна цена на билетите во Драмски е 250 денари, за студенти има попуст, со студентска легитимација/индекс е 150 денари. Исто и со ISIC картичка има попуст. А премиерите се 300 и не знам за нив дали има попуст.
фала ти многу на информацииве:))
 
Член од
24 август 2011
Мислења
29
Поени од реакции
11
фала ти многу на информацииве:))
Нема за што, за тоа е и темава ;) Се надевам ако погледнеш некоја од претставите ќе споделиш впечатоци со нас :)

--- надополнето: Dec 4, 2011 2:07 PM ---
Промена на репертоарот во Драмски:

20 дек (20.00) Како да ја убиеш сопругата и зошто
Автор : Антонио Амури

22 дек (20.00) Олово на перница
Автор :Венко Андоновски
Режија :Димче Николовски

23 дек (20.00) Баал
Автор :Бертолт Брехт
Режија :Мартин Кочовски


--- надополнето: Dec 4, 2011 2:10 PM ---

МАКЕДОНСКИ НАРОДЕН ТЕАТАР (ДЕКЕМВРИ)

9 декември
СОМНИТЕЛНО ЛИЦЕ (20:00)

10 декември
ГОСПОЃА МИНИСТЕРКА (20:00)

12 декември
4.48 ПСИХОЗА (20:00)

13 декември
ГОСПОЃА МИНИСТЕРКА(20:00)

14 декември
БУРЕ БАРУТ (20:00)

15 декември
БЕСОВИ (19:00)

16 декември
СВАДБАТА НА ФИГАРО (20:00)
4.48 ПСИХОЗА (20:00) - ГОСТУВАЊЕ ВО ОХРИД

17 декември
ГОСПОЃА МИНИСТЕРКА(20:00)

19 декември
ПАРИТЕ СЕ ОТЕПУВАЧКА (20:00)

20 декември
СОМНИТЕЛНО ЛИЦЕ (20:00)

21 декември
РОМЕО И ЏУЛИЕТА (20:00)

22 декември
ГОСПОЃА МИНИСТЕРКА(20:00)

23 декември
СВАДБАТА НА ФИГАРО(20:00)

24 декември
СВАДБАТА НА ФИГАРО(20:00)

25 декември
СОМНИТЕЛНО ЛИЦЕ (20:00)

26 декември
ЕЕГ (18:00)
ПАРИТЕ СЕ ОТЕПУВАЧКА (20:00)

27 декември
БУРЕ БАРУТ (20:00)

28 декември
ГОСПОЃА МИНИСТЕРКА(20:00)

29 декември
РОМЕО И ЏУЛИЕТА(20:00)

30 декември НОВОГОДИШЕН ТЕАТАРСКИ МАРАТОН
ПАРИТЕ СЕ ОТЕПУВАЧКА(12:00)
САЛИЕРИ(17:00)
БЕСОВИ(19:00)
 
Член од
19 март 2011
Мислења
1.432
Поени од реакции
2.543
Вечерва одам во театар, по не знам си колку години :vozbud:
Ќе ја гледам ЕЕГ во МНТ...
Ја има ли некој гледано или јас ќе пишам прва впечатоци? :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom