Македонски стрип автори и стрипови

Член од
18 јануари 2009
Мислења
1.407
Поени од реакции
339
СтрипТрип - фанзинЛинк за преземање

Код:
http://www.megaupload.com/?d=7SKBMR5R
Видео - СтрипТрип, ТВ Тера
 
Член од
18 јануари 2009
Мислења
1.407
Поени од реакции
339
Синдром - 1

Промотивен стрип магазин - Синдром, број 1

Списанието на ScribdВрски за преземање:

.cbr
Код:
http://www.mediafire.com/?kj0g3ejd3zt
.pdf
Код:
http://www.mediafire.com/?gzm3iamydym
 
Член од
18 јануари 2009
Мислења
1.407
Поени од реакции
339
Синдром 2

Промотивен стрип магазин - Синдром, број 2

Списанието на Scribd

 
Член од
18 јануари 2009
Мислења
1.407
Поени од реакции
339
Весна Ничевска Саравинова

Весна е млад ликовен уметник од Скопје кој има учестрвувано на повеќе ликовни колонии и стрип фестивали во и надвор од земјава.

Еве неколку нејзини кратки стрипови:

Нејзини слики и илустрации можете да најдете на нејзиниот блог - ЛИНК

Доколку сакате да гласате за неа на конкурсот за стрип херој на Стен Ли истото можете да го направите овде - ЛИНК
 
Член од
18 јануари 2009
Мислења
1.407
Поени од реакции
339
Ligatura 2nd international comics culture festival 1 - 4 . 06 . 2011

На конкурсот на годинешниот интернационален стрип фестивал којшто ќе се одржи во Полска од 1 до 4 јуни, од одобрените 79 трудови, два се на македонски автори.09. DANIEL CSORDAS - HUNGARY
10. DANIEL RAMIREAZ - COLOMBIA- SOUTH AMERICA
11. DARKO BOGDANOV - REPUBLIC OF MACEDONIA
12. DAVID LESTER - CANADA
13. DAVID PETER KERR - UK

...

74. SURDUCAN ILEANA - ROMANIA
75. TOMASZ MERING - POLAND
76. VESNA NICHEVSKA - SARAVINOVA - REPUBLIC OF MACEDONIA
77. VIRPI OINONEN - UNITED KONGDOM
78. XENIA PAMFIL - ROMANIA
 
Член од
18 јануари 2009
Мислења
1.407
Поени од реакции
339


Во продажба (Бункер) шестиот број на стрип магазинот Синдром
 
Член од
18 јануари 2009
Мислења
1.407
Поени од реакции
339
Поради зголемената меѓународна активност на македонската стрип сцена, македонските автори се се’ по присутни на фестивали насекаде низ Европа.

Последно од низата е фестивалот „Лигатура“ во Познањ (Полска), којшто се организира по втор пат. На отворениот стрип конкурс учествуваа и неколкумина македонски стрип автори.Од околу 200 пријавени дела од цел свет се издаде каталог од 43 автори од разни земји, меѓу нив и Весна Ничевска-Саравинова којашто испрати свој авторски стрип заедно со сценаристот Александар Стеванов.
cooltura.mk ; vox.mk
 
Член од
25 мај 2009
Мислења
7
Поени од реакции
4
Оваа тема одамна не е ажурирана, а што се излезе во меѓувреме...


[DOUBLEPOST=1441055741][/DOUBLEPOST]
[DOUBLEPOST=1441056064][/DOUBLEPOST]


 
Последно уредено:
Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
дали некој знае каде можам да симнам стрипови на мак. јазик во пдф или да ги нарачам од некаде да купам? не сум од скопје за тоа прашам за да нарачам онлајн. ми требаат на мак. јазик бдејки се за син ми кој има 7 години и се уште не знае да чита ко што треба така да ако се на друг јазик би му бил уште поголем проблем
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.101
Поени од реакции
9.905
дали некој знае каде можам да симнам стрипови на мак. јазик во пдф или да ги нарачам од некаде да купам? не сум од скопје за тоа прашам за да нарачам онлајн. ми требаат на мак. јазик бдејки се за син ми кој има 7 години и се уште не знае да чита ко што треба така да ако се на друг јазик би му бил уште поголем проблем
Стрип книжарница Бункер во близина на Рамстор.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom