Македонски специјални единици (полициски и воени)

Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.255
Поени од реакции
936
Slikata ne e od 94 znameto spored znameto e posle 96-94 bese seushte so SONCETO KUTLESH...
Да не е од 1994.Знамето е едниот доказ,втор доказ дека не е од 1994 е беретката односно знакот на беретката.Првата година-две кога беше формиран одредот на беретката имаше знак на АРМ.Подоцна се стави пантерот на беретката.А на сликата беретките се со пантер.
 
Член од
14 октомври 2013
Мислења
839
Поени од реакции
3.335
Добиени 119 американски одликувања
АРМ учествуваше во операцијата „Слобода за Ирак“ од 6 јуни 2003 година до 31 декември 2008 година. Во 11 контингенти наизменично се заменуваа тимови на „волците“ и ренџерите. Во 2008 година на контингентите им беше додаден и по еден пешадиски вод, кој ја обезбедуваше базата во Таџи. Низ мисијата минаа вкупно 490 македонски војници.

За борбени достигања, меѓу кои и спасување живот на коалициски војници, македонските војници добија 119 американски одликувања: осум „Бронзена ѕвезда“, 43 „армиски медали за достигања“ и 68 „армиски медали за заслуги“.

Медалите на припадниците на првиот контингент им ги врачи лично американскиот секретар за одбрана Доналд Рамсфелд, кој затоа допатува во Скопје


2014-01-09 00.17.17.jpg
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
4.658
Поени од реакции
4.664
Вистина по казна за некаков бунт, непослушност кон наредба од Нато, единициве добиле заедничка вежба па дошло до тепачка помеѓу Ренџери и Волци пред неколку денови?
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
580
Поени од реакции
1.778
Вистина по казна за некаков бунт, непослушност кон наредба од Нато, единициве добиле заедничка вежба па дошло до тепачка помеѓу Ренџери и Волци пред неколку денови?
ДЕЗИНФОРМАЦИЈА!

Вежбовна тревога имаше пред неколку денови!
 

Zoran MKD

Мијак на квадрат.
Член од
11 септември 2010
Мислења
2.020
Поени од реакции
1.019
[DOUBLEPOST=1553894394][/DOUBLEPOST]
[DOUBLEPOST=1553894444][/DOUBLEPOST]
[DOUBLEPOST=1553894500][/DOUBLEPOST]
 
Член од
30 април 2017
Мислења
10
Поени од реакции
21
Припадникот на Баталјонот за Специјални Намени кој учествуваше на курсот за "Зелени беретки" помеѓу 250 учесници го освои првото место за највисока физичка спремност, а беше прогласен и за најдобар интернационален учесник на курсот.
Преземено од фб страната на БСН
Честитки!!!
:oeoeoe:
FB_IMG_1555087571371.jpg FB_IMG_1555087574564.jpg
 
Последно уредено:
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.255
Поени од реакции
936
Беретката е од 10-та група на Special Forces.Имаше пред неколку години слики на еден наш припадник од ЕСН како се поздравува со генерал/адмирал на УСА.Нашиот припадник на левото рамо ги имаше двата амблеми,и Special Forces и амблемот на US Special Forces.Истиот тој припадник е првиот кој отвори клуб за кросфит со најновите лиценци.[DOUBLEPOST=1555110432][/DOUBLEPOST]Циганот 57026378_2163290287091738_3224399323982725120_n.jpg
Screenshot_13.jpg
 
Последно уредено:
Член од
21 септември 2012
Мислења
1.298
Поени од реакции
1.434
Од кога е сликава знае ли некој ? Вежба некоја најверојатно; И што е со амблемот на дечково лево, 501ви падобрански или ?

 
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.255
Поени од реакции
936
Од кога е сликава знае ли некој ? Вежба некоја најверојатно; И што е со амблемот на дечково лево, 501ви падобрански или ?

Брат ова е моја слика јас ја ставив тука и на Одбрана Форумот,а некој ја превземал и ја ставил таму :D .Сликата е од скоро време,нема повеќе од половина година.Не е вежба туку ова беше нешо као обука од ЗОК за артилериско гаѓање од минфорлачи и хаубици 105мм.И сите структури на АРМ беа вклучени во оваа обука.Дечкото од лево е припадник на ФСН(Флајт за Специјални Намени),водот 501.[DOUBLEPOST=1555529541][/DOUBLEPOST] Screenshot_24.jpg
 
Последно уредено:

Zoran MKD

Мијак на квадрат.
Член од
11 септември 2010
Мислења
2.020
Поени од реакции
1.019

[DOUBLEPOST=1555537351][/DOUBLEPOST]https://markukule.mk/македонските-тигри-со-најдобар-резул/[DOUBLEPOST=1555537383][/DOUBLEPOST]Македонските ТИГРИ со најдобар резултат на натпреварувањето за специјални единици во Јордан (Видео)
Македонските ТИГРИ со најдобар резултат на натпреварувањето за специјални единици во Јордан (Видео)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom