Македонски специјални единици (полициски и воени)

Член од
16 април 2010
Мислења
2.546
Поени од реакции
1.479
Волците не користат Бордо (maroon) беретка.

Бордо (maroon) беретката инаку се користи за падобранките единици.
 
Член од
20 септември 2016
Мислења
475
Поени од реакции
730
Црвената беретка оригинална ознака има на падобранците кои порано се сметале за елита (специјалци ? ),а потоа кога веќе се креираат модерните специјалци некои ја преземаат црвената беретка,а русите ја користат плавата во за да се издвојат од запад, додека зелената беретка историски највеќе е поврзана со командоси за пример американците, холанѓаните, британци, французи исто и белгија и австрија ја користат зелената со таква функција.
Благодарам за информацијата Волчко, фино објасни.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Член од
5 февруари 2013
Мислења
375
Поени од реакции
480
Таа забуна е започната за бојата на беретката како името за БСН првично нешто друго било но народски почнале Волци и така останало па горе доле иста приказна е за беретката ако не сум грешка се почнува со британските падобранци кои носеле беретка со бордо боја но на народот му личела црвена па ги викале црвени беретки и натаму се е историја.
Црвената беретка околу 20 специјални единици во светот ја носат и во неколку држави ја носат припадниците на воената полиција како и други единици односно ништо не е врежано во камен.
 
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.256
Поени од реакции
936
2001?

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
Да 2001.Судејќи според униформата и опремата би рекол или ЕСЗ или ЕБИ.Затоа што и двете единици истата ваква униформа носеа,и исти тактички елек,а чат пат имам видено и членови на ПЕП од 2001-2002 во истата униформа со ист тактички елек.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom