Македонски специјални единици (полициски и воени)

• Војник •

БОРБА ТЕ ЧЕКА!
Член од
6 април 2011
Мислења
457
Поени од реакции
1.256
@Igor Wolf малце да појаснам кој е кој. :) Првиот опкружен е Роберт Петковски, а вториот Игор Костески.

robert igor bsn.PNG

Еве една слика од Игор Костески, за жал не најдов поголема резолуција. Највероватно на Шара?

igor-kosteski-ceta.png
 
Член од
25 февруари 2011
Мислења
52
Поени од реакции
32
Дали знае некој со сигурност која е возрасната граница за селективен во БСН?
 
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.266
Поени од реакции
957
За цивили 25 години,за вработен во арм 29 години.
 
Член од
17 јануари 2018
Мислења
124
Поени од реакции
111
Здраво дечки. Може некој да ми каже која е разликата меѓу командир и командант?
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.786
Поени од реакции
4.432
Здраво дечки. Може некој да ми каже која е разликата меѓу командир и командант?
командант е првиот човек на поголема единица како баталјон, полк, бригада или некоја команда (пример: Команда за обука и доктрини или Здружена оперативна команда)

командир е оној кој наредува со помали единици како: тим, одделение, вод, чета или по ново и група. Но често може и да биде командир на борбени, привремено формирани единици, како: командир на стража, командир на извидиничка секција, командир на секција за обезбедување и слично....

највисокиот командир е командир на чета (60-120 луѓе)
највисокиот командант е врховниот командант, по Устав одреден Претседателот, попознат како Хорхе Храбриот
 
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.266
Поени од реакции
957
Денес почнаа подготвителните вежби на мвр по повод ден на мвр.Денес беше на стадионот во Штип.Сите единици беа присутни,ЕБР демонстрираа ЈРМ,ЕСЗ справување со непријателско возило и упад во автобус.ЕСЗ беа во полна борбена опрема и шо е најинтересно беа со новата опрема и новите тавори.Имаше пукање и шок бомби,беше доста интересно.За крај алпинистички тим на ЕСЗ со хеликоптер Бел демонстрираа евакуација на повредено лице.Од почеток до крај со свои очи гледав,дури и командантот на ЕСЗ беше таму.Добив наредби од двајца специјалци да не споделувам ништо од телефонот на интернет затоа нема да поставам слики.Командантот на ЕСЗ беше близу мене и го слушав шо зборуваше.Значи на 3 мај ќе има генерални проби во Струмица и Охрид,на 4 мај во Штип.А за 7ми кај ќе биде не спомнаа ништо.
 
Член од
21 септември 2012
Мислења
1.308
Поени од реакции
1.443
Штом почнаа по клипови да се промовираат и да привлекуваат млади луѓе, не е на арно. :) Значи нема интерес за армијата, а па за специјалната единица бетер. :) :D
 
Член од
14 февруари 2018
Мислења
23
Поени од реакции
9
Денес почнаа подготвителните вежби на мвр по повод ден на мвр.Денес беше на стадионот во Штип.Сите единици беа присутни,ЕБР демонстрираа ЈРМ,ЕСЗ справување со непријателско возило и упад во автобус.ЕСЗ беа во полна борбена опрема и шо е најинтересно беа со новата опрема и новите тавори.Имаше пукање и шок бомби,беше доста интересно.За крај алпинистички тим на ЕСЗ со хеликоптер Бел демонстрираа евакуација на повредено лице.Од почеток до крај со свои очи гледав,дури и командантот на ЕСЗ беше таму.Добив наредби од двајца специјалци да не споделувам ништо од телефонот на интернет затоа нема да поставам слики.Командантот на ЕСЗ беше близу мене и го слушав шо зборуваше.Значи на 3 мај ќе има генерални проби во Струмица и Охрид,на 4 мај во Штип.А за 7ми кај ќе биде не спомнаа ништо.
skopje
 
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.266
Поени од реакции
957
Баже брат шо очекуваш ти кога дечките шо почнаа февруарската класа во Велес и кои уште служат не се ни 50 души.За греота
 
Член од
20 септември 2016
Мислења
475
Поени од реакции
732
Истото го мислам и јас.
Штом почнаа по клипови да се промовираат и да привлекуваат млади луѓе, не е на арно. :) Значи нема интерес за армијата, а па за специјалната единица бетер. :) :D
Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom