Македонски серии

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
12.264
Поени од реакции
5.988
Оваа Краток спој што жарн ќе биде знае некој?
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
12.264
Поени од реакции
5.988
Нашиве серии се каша попара содржински и визуелно во изглед за разлика од србите, хрватите, бугарите. Они дури се испробуваат и со серии кој имаат и подлабока тематика/содржина. Македонија некако е наназад во споредба со нив , секако најглавната препрека за нешто посаглам се финансиите.

Содржински сме заостанати и цело време се снимаат тв драмски серии (Нешто во стилот на Погрешно Време). Повеќето глумци поготово овие помладиве немаат толку искуство со глума во серии и повеќе глумата им како за драма во театар а не како за филм/серија.

Добро е што барем нешто снимаме и што сега овој период се работат некој серии. Се надевам дека нема да се запре со снимањево серии (па макар и тоа биле помија и со негативни коментари) затоа што на нашиве македонски телевизии фали тоа.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
5.040
Поени од реакции
7.489
Краток спој беше работен наслов за ПРЕСПАВ :) Поздрав
аха, фала друже тогаш. Пиши ако имаш нешто ново у радња или знаеш од колегивее твои што снимаат. Чисто да имаме инфо што се снима, што жанр и глумци. За содржина и спојлери не мора. :D
 
Член од
2 февруари 2008
Мислења
94
Поени од реакции
13
аха, фала друже тогаш. Пиши ако имаш нешто ново у радња или знаеш од колегивее твои што снимаат. Чисто да имаме инфо што се снима, што жанр и глумци. За содржина и спојлери не мора. :D
Фала ви вам што давате мислење и фидбек. Битно е да се знае дека има публика :) Не сум многу во тек што ќе следува али знам дека има одобрено 2 серии Македонската агенција за филм.

Поздрав
:)
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.481
Поени од реакции
1.280
Па добро ако се навратам какви серии се продуцираа овие новите што се емитуваат или ќе се емитуваат се 0. Еј Во светот на бајките снимена во едно студио со две до три камери до ден денес ми е интересна. Да не зборувам за Тврдокорни , Македонски народни приказни , Втора смена , Чук , чук Стојанче, Булки кај шините, Девојките на Марко,Белото циганче,Трст виа Скопје, Бушава азбука,Македонија може , Големи и мали и Сашко и Сашка од поново време.
Сега што аматерските Цимери, Комшивски приказни и ужасните преработки на приказните и Тврдокорни ми се плаче уништија нешто толку свето. Преспав може ќе ја биде да не ја кобам пред време ама каде бе со Тијана Дапчевиќ во екипата и оној Игор Ангелковски чинам се презиваше кој ми е крајно одбивен. Толку ли немаше некој други на нивно место? Некако незнам серите правени во 90 се поквалитетни од денешните затоа што има огроми актерски имиња и одлични сценаристи и главното беа работени за некој да ги ГЛЕДА , за ПОПУЛАРНОСТ и од ЉУБОВ , а денес се работат за СУБВЕНЦИИ , ПАРИ , ЗАКОНСКИ ОБВРСКИ. Крај тука завршува се.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
5.040
Поени од реакции
7.489
Па добро ако се навратам какви серии се продуцираа овие новите што се емитуваат или ќе се емитуваат се 0. Еј Во светот на бајките снимена во едно студио со две до три камери до ден денес ми е интересна. Да не зборувам за Тврдокорни , Македонски народни приказни , Втора смена , Чук , чук Стојанче, Булки кај шините, Девојките на Марко,Белото циганче,Трст виа Скопје, Бушава азбука,Македонија може , Големи и мали и Сашко и Сашка од поново време.
Игор Ангелов прерасна во врвен глумец, а за Тијана и јас имам некоја одбивност, ама мислам дека има завршено глума во Београд и веќе глумеше во неколку претстави таму. А за овие што ги наброја претходно, искрено не биле ништо уау, кога ќе ги погледнеш денеска. Едноставно тоа време имало 2,3 канала и се труделе да продуцираат нешто и народот не бил затруен со странски серии - т.е. не знаел за подобро, па ги ценел нашите серии.


Најнова вест, во Битола се снима нова серија „Црвениот поет“. Серијата е подржана со 23 милиони од Агенцијата за филм. Треба да има 10 епизоди и е посветена на животот и делото на Кочо Рацин. Снимањето треба да трае 5 недели, на повеќе локации низ Битола. Режисер е Николче Поповски, сценарист - Сашко Насев. И еден екслузивитет - во главните улоги (претпоставувам) се Александар Ристоски (главниот лик од Златна петорка) и Наталија Теодосиевска.
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.481
Поени од реакции
1.280
Игор Ангелов прерасна во врвен глумец, а за Тијана и јас имам некоја одбивност, ама мислам дека има завршено глума во Београд и веќе глумеше во неколку претстави таму. А за овие што ги наброја претходно, искрено не биле ништо уау, кога ќе ги погледнеш денеска. Едноставно тоа време имало 2,3 канала и се труделе да продуцираат нешто и народот не бил затруен со странски серии - т.е. не знаел за подобро, па ги ценел нашите серии.


Најнова вест, во Битола се снима нова серија „Црвениот поет“. Серијата е подржана со 23 милиони од Агенцијата за филм. Треба да има 10 епизоди и е посветена на животот и делото на Кочо Рацин. Снимањето треба да трае 5 недели, на повеќе локации низ Битола. Режисер е Николче Поповски, сценарист - Сашко Насев. И еден екслузивитет - во главните улоги (претпоставувам) се Александар Ристоски (главниот лик од Златна петорка) и Наталија Теодосиевска.
Озбилен си или ме зафркаваш ? Ај земи погледни една од ново компонираните приказни на Сител , Канал 5 и Алфа и спореди ги со оние со Колозов и кажи ми дека не сум во право пак тоа беа глумци та беа сценарија вредни затоа серите живеат до ден денес генерации растеа и растат со филозофијата која ја ширеа тие серии. Може Игор да го бива не велам не ама според мене му дават улоги во кој неможе да дојде до израз би требало да глуми некој детектив во стилот на Шерлок. Тијана може дипломирала и што не ја викаат никаде па ај тука на слава на мама и тато? Епа од такви мамини и татини синчиња си страдаме дали за серии или за музика.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
5.040
Поени од реакции
7.489
Озбилен си или ме зафркаваш ? Ај земи погледни една од ново компонираните приказни на Сител , Канал 5 и Алфа и спореди ги со оние со Колозов и кажи ми дека не сум во право пак тоа беа глумци та беа сценарија вредни затоа серите живеат до ден денес генерации растеа и растат со филозофијата која ја ширеа тие серии. Може Игор да го бива не велам не ама според мене му дават улоги во кој неможе да дојде до израз би требало да глуми некој детектив во стилот на Шерлок. Тијана може дипломирала и што не ја викаат никаде па ај тука на слава на мама и тато? Епа од такви мамини и татини синчиња си страдаме дали за серии или за музика.
Абе друже сними нешто и пофали се. Еве пиши што ќе снимаш и со задоволство ќе го пуштам тука. За плукање сите можеме. За квалитет е дискутабилно, нема голем, ама поарно да се снима и да собираат искуство младите глумци, отколку ко ќе излезат пред камера да бидат изгубени. Пример за тоа ти е Ирена Илиевска што полека прераснува во добра глумица.
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.481
Поени од реакции
1.280
Абе друже сними нешто и пофали се. Еве пиши што ќе снимаш и со задоволство ќе го пуштам тука. За плукање сите можеме. За квалитет е дискутабилно, нема голем, ама поарно да се снима и да собираат искуство младите глумци, отколку ко ќе излезат пред камера да бидат изгубени. Пример за тоа ти е Ирена Илиевска што полека прераснува во добра глумица.
За жал на неколку конкурси МТВ ми ги одби сценаријата , а имав доста добри серии со модерни тематки за забранета љубов која дефинитивно е црн хумор во стилот на Викенд на мртовци , другата е класична комедија во стилот на Жена ми се вика Борис ама ко што кажаа и во МТВ и на Драмски немам талент за тоа.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
5.040
Поени од реакции
7.489
За жал на неколку конкурси МТВ ми ги одби сценаријата , а имав доста добри серии со модерни тематки за забранета љубов која дефинитивно е црн хумор во стилот на Викенд на мртовци , другата е класична комедија во стилот на Жена ми се вика Борис ама ко што кажаа и во МТВ и на Драмски немам талент за тоа.
Тогаш земи некоја добра комична драма која не е адаптирана во филм.
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.481
Поени од реакции
1.280
Тогаш земи некоја добра комична драма која не е адаптирана во филм.
Ни ова не е јас само споредив каков е стиот инаку е оригинално мое сценарио од а до ш само што како што пишав погоре во темата од татини и мамини синчиња неможеш да дојдеш ти на ред. Се тешам дека Никола Ристановски 6 пати го враќаа на драмски , дека Колозов завршил академија дури одкоа е снимена првата приказна...
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
4.020
Поени од реакции
2.513
Преспав ми личи на серија што ќе иде една сезона и финито... како што кажа некој по горе... глумата во сериите на нас ни е драмска.. како да се у театар, делува вештачко и не е за на тв... ако не снимиме ние некој филм со комити, тогаш ќе биде втора светска војна... до толку ли немаме идеја да направиме нешто модерно ново, ги гледам србиве и бугариве, еден тон серии и филмови имат и сите им се со врвна продукција и приказна. Се на нас пари ни фалат неаме пари да снимиме нешто квалитетно, коа ке собереш 2-3 пропаднати проекти серии ке добиеш пари за една асална
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
5.040
Поени од реакции
7.489
почиња Преспав, клик Телма.[DOUBLEPOST=1477945635][/DOUBLEPOST]
Преспав ми личи на серија што ќе иде една сезона и финито... како што кажа некој по горе... глумата во сериите на нас ни е драмска.. како да се у театар, делува вештачко и не е за на тв... ако не снимиме ние некој филм со комити, тогаш ќе биде втора светска војна... до толку ли немаме идеја да направиме нешто модерно ново, ги гледам србиве и бугариве, еден тон серии и филмови имат и сите им се со врвна продукција и приказна. Се на нас пари ни фалат неаме пари да снимиме нешто квалитетно, коа ке собереш 2-3 пропаднати проекти серии ке добиеш пари за една асална
Мислам сам си даде одговор зошто глумата е драмска. Со 2,3 проекти во 10 години нормално ќе биде драмска. За Бугарите не знам искрено, али и они последниве години нешто снимија, претходно ги немаше нигде, а Србите пак си имаат традиција со серии. Постојано снимаат и со снимање доаѓа и квалитет, џабе и 3 милиони евра да дадеш за една серија, ако снимаш на 10 години еднаш и имаш лоша идеја и концепт.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom