Македонски пасош

Дискусија во форумот 'Право и закони' започната од nedopirliv, 9 јануари 2012.

 1. nedopirliv

  nedopirliv

  Член од:
  9 јануари 2012
  Мислења:
  25
  Допаѓања:
  1
  dali nekoj znae ako si nadvor od drzavata znaci kolku sto e zakonot tri meseci i otkako ke se vratis nazad vo makeodnija dali treba da se ostane odreden period ili moze da se vratis nazad vo eu zona koga sakas ako znae ne ka mi odgovori nekoj pozzzzz
   
 2. G e G o

  G e G o

  Член од:
  4 април 2006
  Мислења:
  9.181
  Допаѓања:
  3.065
  Мислам дека имаш право на 3 месеци во годината да си во ЕУ. А ако ти треба за работа пак бркај си за виза документи ова ти е како туристичка виза за во ЕУ
   
 3. _Rocky_

  _Rocky_

  Член од:
  21 септември 2008
  Мислења:
  1.074
  Допаѓања:
  580
  Moжеш одма да се вратиш уште 90 дена.
   
 4. Гучи

  Гучи Гостин

  3 месеци можеш надвор, па мора 3 месеци во Мк ;)
   
 5. nedopirliv

  nedopirliv

  Член од:
  9 јануари 2012
  Мислења:
  25
  Допаѓања:
  1
  еве ти кирилица хехе а колку си сигурен или тоа е твое мислејне
  --- надополнето: 9 јануари 2012 во 15:20 ---
  а како еден мој поѕнаник со македонски пасос секоја недела оди германија па се врака па пофторно истото
   
 6. G e G o

  G e G o

  Член од:
  4 април 2006
  Мислења:
  9.181
  Допаѓања:
  3.065
  3 овде 3 тамо :)
  --- надополнето: 9 јануари 2012 во 15:21 ---
  Па не седел 3 месеци седел 3 дена
   
 7. Magde.

  Magde. Модератор

  Член од:
  13 септември 2007
  Мислења:
  5.650
  Допаѓања:
  3.691
  Мораш да излезеш од државата или да доеш дома. Али моеш да се вратиш уште утредента. Знам дека вака прави брат на моја другарка. Работи во Будимпешта и на секои 3 месеци си доаѓа дома и останува или преку викенд само, или недела дена. Зависи колку слободни денови има.
   
  На Unkind, PewDiePie и nedopirliv им се допаѓа ова.
 8. nedopirliv

  nedopirliv

  Член од:
  9 јануари 2012
  Мислења:
  25
  Допаѓања:
  1
  сигурен си сто посто дека е така или само тоа е твое мислејне
  --- надополнето: 9 јануари 2012 во 15:32 ---
  браво бе магде е то ми се свига бас така те сакам ко ке има таков одговор
  --- надополнето: 9 јануари 2012 во 15:34 ---
  јас сум во германија и одам на курсеви па ѕатоа прасував како оди тоа ако е така како со вика магде ке ја бацам хехе фала
   
 9. leandra

  leandra Модератор

  Член од:
  25 јануари 2007
  Мислења:
  23.600
  Допаѓања:
  38.378
  Ако седиш три месеци во ЕУ, не се враќај преку Маџарите проблем прават на граница, да си знаеш.
   
 10. Kostur123

  Kostur123

  Член од:
  12 август 2011
  Мислења:
  3.830
  Допаѓања:
  2.028
  Треба пауза од 6 месеци да направиш во Македонија.
   
 11. nedopirliv

  nedopirliv

  Член од:
  9 јануари 2012
  Мислења:
  25
  Допаѓања:
  1
  ne be ne z
  --- надополнето: 9 јануари 2012 во 16:28 ---
   
 12. Ljupco Meljata

  Ljupco Meljata AJFON ILI ANDROID you choose

  Член од:
  11 ноември 2007
  Мислења:
  1.726
  Допаѓања:
  474
  Ја па мислам дека мораш да се вратиш дома и после пак да одиш 90 дена .

  Мора да има некоја логија јебем ли га.....................
   
 13. nedopirliv

  nedopirliv

  Член од:
  9 јануари 2012
  Мислења:
  25
  Допаѓања:
  1
  i vo makedonska ambasada da prasas ne znaat ni tamu hehe opasni sme
   
 14. ЛеоЛе07

  ЛеоЛе07 Не биди трол

  Член од:
  8 октомври 2010
  Мислења:
  879
  Допаѓања:
  375
  Знам за овде како е. Странци во Македонија можат да престојуваат најмногу 90 дена во тек на 6 месеци. Значи ако престојувал 90 дена не може да остане ни ден повеќе освен ако нема причина. Мислам дека во повеќето земји во Европа е слично. Нели сме прилагодени со ЕУ законите.
   
 15. .Sky.

  .Sky. ♫ Модератор ♫

  Член од:
  15 февруари 2013
  Мислења:
  6.670
  Допаѓања:
  7.130
  leandra бидејќи мислам дека ти повеќе се разбираш ако имаш повеќе време ако не ти е проблем да ми одговориш ...

  Бидејќи гледам дека ептен е стара темава да прашам сакам Сакам да извадам пасош Македонски сакам да одам во Хрватска летово и дали е можно да се оди со Македонски пасош? Сакам да знам колку чини еден пасош плус тоа за колку време се добива пасошот и колку пари чини тој по брза постапка и колку пари е истиот ако некој знае информација би му бил благодарен ако може да ми одговори. :)
   

Сподели преку: