Македонски народни песни

Член од
13 јануари 2016
Мислења
81
Поени од реакции
46
Заради оскудните информации на веб и неможноста да пронајдам современа збирка со генеза и опис на песните ја отварам темава да си помогнеме како браќа Македонци бидејќи музиката отсекогаш правела дистинкција меѓу Македонците и Бугарите кои нажалост денес не шијат во слушање и промовирање на македонските песни. Ако постои слична тема или пак е посоодветен форумот музика однапред се извинувам.

Како што кажав, вистината може да се смени во учебниците но не може во лириката која опстојала со векови.

За почеток ме интересира нешто повеќе за песната Oд там се гледа Македонија, инспириран од собирите на мојот егејски народ кој само лреку песна и оро продолжува да се бори за Македонија. Од кој крај потекнува, кој период и слично?
Автоматски споено мислење:

 

Kajgana Shop

На врв Bottom