Македонски инстаграм профили кои го заслужуваат вашето внимание

Член од
20 јануари 2021
Мислења
400
Поени од реакции
4.400
Во целава оваа каша попара се истиснува вистинската критична маса, квалитетната уметност, напорниот труд и добрата работа на одредени луѓе и многу други убави ствари на кои вреди да дадеме поддршка и внимание!
Еве еден таков пример, а верувам ги има уште многу! НО не се МУА, УА и не се сликаат голи.
 
Последно уредено од модератор:

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.054
Поени од реакции
13.552
ДНО и ПАТЕТИКА, не ми се верува дека луѓето губат време и се занимаваат со вакви ефтини драми.
Некој повеќе, некој помалку, но може да се види дека многумина се цело време во тек со овие гомненици.
Прво годинава се појави музата...па фотошопираната барбика... па траблмајкерот...еве ја сега и оваа... што е следно?
Какво одвлекување на вниманието од реалните проблеми и работи за кои треба да се замислиме.
Треба да се засрамиме какви очајни личности ни креираат јавно мислење и им посветуваме дел од нашето драгоцено време.
Па уште треба да бираме страна, да оправдуваме некого од двете страни и да им даваме аплаузи, мрш таму бе!
Сите сме засегнати од ова бидејќи колку и да пробуваш да ги игнорираш хиениве ти се појавуваат од секаде.
Во целава оваа каша попара се истиснува вистинската критична маса, квалитетната уметност, напорниот труд и добрата работа на одредени луѓе и многу други убави ствари на кои вреди да дадеме поддршка и внимание!
Еве еден таков пример, а верувам ги има уште многу! НО не се МУА, УА и не се сликаат голи.
Леле ја читав пред некој ден и бев убедена дека е некоја “наша” родена во русија, знаеш како што си ги нарекуваме наши и тие втори трети генерации родени од македонци, ама во странство.
и псвен што сум и љубоморен дњка ја едвај репче знам да си фатам...од каде толку косаааа????:eek:
 
Последно уредено:
Член од
20 јануари 2021
Мислења
400
Поени од реакции
4.400
Член од
20 јануари 2021
Мислења
400
Поени од реакции
4.400
Поттик за отварање на темава е разговор во една друга тема, за македонски модни профили, каде што осетивме дека сме малку ограничени и со фокус на негатива и трач драми, а квалитетот на социјалните мрежи, конкретно инстаграм, кој го има во реалноста, за жал е не толку изразен и некако поттиснат.

За цел со оваа тема, по сугестија на модератор @коцка имаме да го тргнеме ограничувањето со модни профили и да се насочиме кон сите инстаграм профили кои имаат вистински што да понудат и на кои со задоволство ќе може да искористиме дел од нашето слободно време.

Вниманието нека биде на сите профили со -Квалитетна уметност, добра музика, забава, фотографија, поезија, кулинарство, пчеларство, здрава исхрана, фитнес, тетовирање, мотивациски профили и се останато кое сметате дека има вкус и квалитет!
Социјалните мрежи треба да ни служат за да не анимираат, едуцираат, рекреираат, а не да не полнат со негатина енергија и зајадлиивост, нешто што во последно време е многу изразено!

На другата тема ги спомнавме Трендафилка од Велес, женска која прави неверојатно добри плетенки и Оливер Маринкоски, артист, според мене, навистина квалитетна и несекојдневна уметност.
Во продолжение ќе споделиме нивни профили и содржина, слободно може да се дискутира и да се анализира.
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.531
Поени од реакции
34.685
Во целава оваа каша попара се истиснува вистинската критична маса, квалитетната уметност, напорниот труд и добрата работа на одредени луѓе и многу други убави ствари на кои вреди да дадеме поддршка и внимание! Еве еден таков пример, а верувам ги има уште многу! НО не се МУА, УА и не се сликаат голи.
... јас имам поинакво мислење за изборот на Трендафилка,
да ги задржеше двете работи едната како професија, а другата како хоби, дополнително мајка на две деца, ќе бев воодушевена од способноста и посветеноста на Трендафилка, а богами и пример како за успешна жена, но да се откаже од професијата (академска) за да биде фризерка со плетење на коса, малку даун за мене!

... прашање, зошто воопшто отишла на економски факултет кога можела да се задоволи со средно образование и да си плете коса (фризерај) кое може секој да го тера како хоби, но не може секој да биде магистар по економија, но можеби брзиот финасиски бенифит и „следачи“ на истаграм ја натера (без да размисли рационално) да си се откаже од животната професија и да биде тоа што одбрала да биде, не знам зошто воопшто морала да се мачи и да заврши факултет, кој знае колку се разочарани нејзините родители!
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.054
Поени од реакции
13.552
... јас имам поинакво мислење за изборот на Трендафилка,
да ги задржеше двете работи едната како професија, а другата како хоби, дополнително мајка на две деца, ќе бев воодушевена од способноста и посветеноста на Трендафилка, а богами и пример како за успешна жена, но да се откаже од професијата (академска) за да биде фризерка со плетење на коса, малку даун за мене!

... прашање, зошто воопшто отишла на економски факултет кога можела да се задоволи со средно образование и да си плете коса (фризерај) кое може секој да го тера како хоби, но не може секој да биде магистар по економија, но можеби брзиот финасиски бенифит и „следачи“ на истаграм ја натера (без да размисли рационално) да си се откаже од животната професија и да биде тоа што одбрала да биде, не знам зошто воопшто морала да се мачи и да заврши факултет, кој знае колку се разочарани нејзините родители!
Не знам дали птсекогаш го имала ова хоби. Што ако откако добила две ќерки сфатил дека ја бива за ова и решила да се откаже од едната за да си ја следи другата работа? :)
Јас сега да откријам дека можам да пеам и дека со тоа можам да си ја хранам ем душата ем џебот, одма мењам професија :D
 

dwa

Член од
19 февруари 2006
Мислења
2.233
Поени од реакции
349
... јас имам поинакво мислење за изборот на Трендафилка,
да ги задржеше двете работи едната како професија, а другата како хоби, дополнително мајка на две деца, ќе бев воодушевена од способноста и посветеноста на Трендафилка, а богами и пример како за успешна жена, но да се откаже од професијата (академска) за да биде фризерка со плетење на коса, малку даун за мене!

... прашање, зошто воопшто отишла на економски факултет кога можела да се задоволи со средно образование и да си плете коса (фризерај) кое може секој да го тера како хоби, но не може секој да биде магистар по економија, но можеби брзиот финасиски бенифит и „следачи“ на истаграм ја натера (без да размисли рационално) да си се откаже од животната професија и да биде тоа што одбрала да биде, не знам зошто воопшто морала да се мачи и да заврши факултет, кој знае колку се разочарани нејзините родители!
Можеби не било добилно развиено, не доволно платено кога се запишувала на факултет. Факултетот не треба да и биде затвор и товар у смисла дека ако завршила мора тоа да го работи цел живот. Башка ако носи повеќе пари и ужива во работата што ќе и е факултетот


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
20 јануари 2021
Мислења
400
Поени од реакции
4.400
Бијонс дај бе жити се....:tapp:
Свесна ли си какви глупости тресиш...
На заклучоците кои ги носиш просто да се чуди човек.
Коментирај нешто за плетенките и нејзините објави, за она со кое се занимава СЕГА и за она за што е темата, не за нејзиниот личен избор.
Па која си ти да судиш дали нејзините родители се разочарани!
Ајде гледај си твојата работа и ако имаш некој интересен профил, сподели, а не да кењаш тука кој што можел да направи и каква животна одлука требало да донесе!
Автоматски споено мислење:

зашто би работела некоја работа која не ја исполнува!?
За да не речат нешто лошо комшиите "академци" надувани со комплекс на нижа вредност.
"фризерај" е класика термин и збор од нивниот речник.
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.531
Поени од реакции
34.685
Бијонс дај бе жити се.... :tapp:
Свесна ли си какви глупости тресиш... На заклучоците кои ги носиш просто да се чуди човек. Коментирај нешто за плетенките и нејзините објави, за она со кое се занимава СЕГА и за она за што е темата, не за нејзиниот личен избор.Па која си ти да судиш дали нејзините родители се разочарани! Ајде гледај си твојата работа и ако имаш некој интересен профил, сподели, а не да кењаш тука кој што можел да направи и каква животна одлука требало да донесе!
За да не речат нешто лошо комшиите "академци" надувани со комплекс на нижа вредност."фризерај" е класика термин и збор од нивниот речник.
..ќе ми дозволиш да кажам мое мислење, без да го означиш како „тресење глупости“ и „ќењам“ затоа што не се поклопува со твое мислење?
за да заврши некој факултет освен финасиски средства, потребно е и труд нели?
секој родител си посакува детето свое да го насочи да има високо образование кое ќе биде столб во текот на целиот живот оделувајќи го залакот леб од уста да детето добие највисоко образование, кога ќе бидеш родител ќе размислуваш поинаку, а посебно ако иде во странство дали ќе биде ценета по плетенките или по звањето „магистар по економија“?
...и кај виде дека јас осудувам нејзини родители? зашто не би било негативно да ти го оправдуваш ваквото „откажување“, да сите млади сега додека читаат на форумов можат да се откажат од своето образование, за да бидат како Трендафилка?
затоа не треба вака со нервоза, ти кажа свое мислење, јас мое мислење, кое е многу коректно за разлика од твоето однесување спрема мене, ќе напишам пример кој за мене ќе биде вистински пример за пофалба, мој критериум е повисок и не треба да се нервираш вака иако е твоја темава, не мора да бидеме истомисленици!
Како успеа бијонс и во ова да најде мана :tapp: па зарем има нешто поубаво кога хобито ти носи пари, само од јутуб прегледите може да живее
... потполно се сложувам, јас имам најмалку 4,5 хобија што ми носат финасиски бенифит каков таков, но од главната професија се немам откажано, затоа што размислувам на подолги стази, а не краткорочно, дури сега во глава ми е проект нешто како блог на Јутуб само чекам ова пандемијава да заврши, но за тоа што тепав глава сакам или не сакам, не се откажувам,
... ај да речеме (не е далеку од вистинско реализирање) на јутуб да има ограничување на прегледи со зачленување и плаќање месечен износ да може да се „отвори“ јутуб, авторски права ? што правиме тогаш? дали ќе може да живее само од прегледи на јутуб? а што не би го правела тоа во слободно време кога не би била на работа како внатрешен економски ревизор?
ај, толку за Трендафилка, мислењето си го кажав!
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.122
Поени од реакции
15.937
За да бидеш профи во некоја област треба да се посветиш целосно. Башка што куп луѓе не работиме она што сме завршиле, па не плачеме за факултетот. Женава е баш економист, успеала да спои хоби, љубов кон работа, креативност, пари, а претпоставувам и повеќе време со фамилија.
Мене ми е топ работава што ја прави, ко некој што сам на себе не може асална плетенка да си стокми, од оние најобичните. :(
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.054
Поени од реакции
13.552
Јас како економист тоа знаење си го применувам во работата што моментално ка работам. Сега пробувам и некој маркетинг брз курс (помагајте!!!!) па да можам и шефот тука да го терам значи и пасијата за јадење.
Како и да е дечки место да се караме дајте нешто на темава.
На пример Зоран Кардула! имам некои негови дела и ептен ми е ќеиф :)

Bored panda

C5F103DC-FC8D-426E-A503-80F23C94DF02.jpeg 455B2206-A462-45C4-815B-DCE6B0F252C3.jpeg 7A5202B2-25AE-4664-AF19-4834EBB4DB4C.jpeg 9AEA3EFD-F188-465C-A7BF-A50589D7387B.jpeg D6C0CAE6-0285-41F1-A959-5DB703120364.jpeg 3DF239A4-1957-46B8-88EE-7277B7833235.jpeg DF42284E-7DB9-4CD0-A1BB-5760F8D708CB.jpeg 3FD2B0E8-1CAB-4096-9A3B-3C66AF1A9720.jpeg 763417C0-FA90-4EFD-AA70-9E61B29965BA.jpeg 06E7E99B-B709-473A-B48B-0FE02255CF75.jpeg
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.531
Поени од реакции
34.685
За да бидеш профи во некоја област треба да се посветиш целосно. Башка што куп луѓе не работиме она што сме завршиле, па не плачеме за факултетот.
... друго да не се работи тоа што сме завршиле од почеток на работниот стаж (вработување), а друго да се работи по професија, па да се прекине со тоа работно место според професија поради некое хоби кое може уз редовната професија да се развие,
Како и да е дечки место да се караме дајте нешто на темава.
...зарем дебатирање и искажување свое мислење е „карање“ ?
се трудам да најдам соодветен пример кое заслужува внимание, па да го постирам, ама некако тие примери немаат профил на истаграм, ама ќе најдам...
Повеќе да бараше, помалку да ги анализираше лицата зад инстаграм профилите, можеби и ќе најдеше нешто вредно.
Со едно мислење и еба матер на темата и ја направи во стилот на инстаграм модни профили.
Никој не побара да расправаш за личниот избор на Трендафилка и да филозофираш.
Па ако ако не можеш да видиш, баш во тоа странство кое го спомнуваш 250к + луѓе ја ценат и тоа поради плетенките! (фризерајот).
Тука ти се правиш најпаметна и најде да исправаш криви дрини и да кажуваш како требала она со нејзиниот живот, а ни 2% од членовите на форумот не те фермаат, баш поради овие причини.
Експерт се правиш на секоја тема, зачин ставаш секаде, 5 хобија...my ass ти имаш 5 хобија, имаш само 500 теми на форумот кај шо го исправаш и се правиш експерт.
Така е ќе го кажам мислењето и си одам, а дали е во склад со побарувањата и темата тоа не е битно.
И земи таму тргни тоа точките на секоја реченица, земи почнувај со голема буква како секој нормален, не глуми лудило.
А плус пример дека глумиш лудило, тема за натрпевар во гурманско катче појадок, учестуваш еднаш после 3 месеци и се избацуваш со печено прасе.
Дај прибери се малце и фокусирај се на едно, две хобија, ама нека се реални и едното од нив нека не е трачарење.
И да, ги охрабрувам сите млади да се откажат од "високото образование" и да го следат својот сон. Да ја работат работата која ги исполнува и да заработуваат од своето хоби, макар тоа било фризерај!
А со нашите високо образовни дипломи, може само г*зот да си го избришат, исто ко и ти со твојата.
Затоа што додека почнуваш реченица со три точки, а не со голема буква и од 8мо сведителство ти е многу.
... кога некого не познаваш не можеш да кажеш за него ништо -јор ас, полека да не го избришеш пак профилот не се нервозирај, не паѓај толку ниско држи ниво!
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom